25.01.2023
Sezon skoków narciarskich trwa w najlepsze, a króluje w nim Dawid Kubacki. Puchar Świata 2022/23 nie odbywa się jednak bez kontrowersji związanych z nowym regulaminem zatwierdzonym przez FIS.
Kto stoi za zmianami przepisów ?
FIS, czyli Międzynarodowa Federacja Narciarska ma na celu formalizowanie wszelkich przepisów oraz precyzowanie zasad narciarstwa. Pod egidą Federacji rozgrywają się zawody z wielu dyscyplin, w tym m.in. biegów narciarskich, kombinacji norweskiej, snowboardu oraz narciarstwa szybkiego. Każdego roku podejmowane są zmiany w Pucharach Świata poszczególnych konkurencji, które mają zagwarantować zawodnikom sprawiedliwą rywalizację. Wszelkie te transformacje mają również na celu usprawnienie oraz ulepszenie całego systemu kontroli sportowców uprawiających narciarstwo i są czynione przez szereg aktów.
Zmiany w skokach narciarskich od sezonu 2022/23
Obecnie największe kontrowersje wzbudzają jednak przepisy związane z popularnymi w Polsce skokami narciarskimi. Najnowsze zasady zostały opublikowane na stronie Federacji w dokumencie International Competition Rules (ICR) Ski Jumping z listopada bieżącego roku, który potwierdziła Rada FIS miesiąc wcześniej.
Od obecnego sezonu pierwszy raz mierzy się wzrost skoczków i to w dwóch pozycjach - na leżąco i siedząco. Podano przy tym szczegółowe wytyczne jak np. ugięcie nóg pod kątem 45 stopni podczas siedzenia. Jest to o tyle kontrowersyjna sprawa, że patrząc na poprzednie pomiary — niektórzy ze skoczków znacznie “zmaleli”. Rodzi się za tym pytanie, czy aby na pewno zawodnicy i ich sztaby nie wykorzystują kolejnej luki w przepisach?
Luki w przepisach FIS
W każdym sezonie, a czasem nawet podczas najważniejszych wydarzeń sportowych zdarzają się dyskwalifikacje zawodników z uwagi na naruszenie przepisów ustalonych przez FIS. Jednakże same regulacje prawne także nie są bezbłędne. Bardzo często dochodzi do sytuacji tzw. “luk w prawie”, związanych np. z nieuregulowaniem danej kwestii w przepisach zatwierdzonych przez Międzynarodowa Federację Narciarską lub sformułowaniem nazbyt ogólnego przepisu. Sztaby szkoleniowe często chcą wykorzystać takie sytuacje na swoją korzyść i w pewien sposób obejść ustalone prawo w każdy możliwy sposób — od ulepszania sprzętu aż do m.in. zmiany pozycji zawodnika podczas mierzenia.
Jak zapobiec kontrowersjom w przepisach FIS?
Wydaje się, że to pytanie zadaje sobie za każdym razem Rada FIS, podczas ustalania nowego regulaminu. Sama Federacja w swoim statucie, a konkretnie punkcie 5 zatytułowanym “Wartości i zasady” wymienia wśród swoich priorytetów m.in. :
Wszystkie z powyższych celów są niezbędne dla zagwarantowania sprawiedliwej rywalizacji w każdej z dyscyplin sportu. Czy FIS-owi uda się powstrzymać od dalszych kontrowersji i zniwelować luki w przepisach? Miejmy nadzieję, że tak.
Źródła:
13.08.2024
01.03.2024
28.04.2023
19.01.2023
04.10.2022
Portal prawosportowe.pl powstał w 2012 roku i od tego czasu dostarcza czytelnikom wiedzę z zakresu szeroko rozumianego prawa sportowego. Odbiorcami naszych treści są sportowcy amatorzy i profesjonalni, trenerzy, sędziowe, menedżerowie, agenci, działacze organizacji sportowych, sponsorzy. Jesteśmy po to, by pomagać i edukować w sporcie.
Portal od samego początku jest wspierany przez Kancelarię Prawa Sportowego i Gospodarczego DAUERMAN
Zgodnie z art. 13 ust. 1 i ust. 2 Ogólnego rozporządzenia Parlamentu i Rady Unii Europejskiej o ochronie danych osobowych z dnia 27 kwietnia 2016 r. informujemy, iż:
Jeśli potrzebujesz pomocy prawnej w Twojej działalności sportowej, napisz do nas korzystając z poniższego formularza.
Pamiętaj – odległość nie stanowi problemu. Działamy całkowicie on-line.
Przedstaw nam swój problem, a my dokonamy wstępnej bezpłatnej analizy prawnej. Następnie przedstawimy, co możemy wspólnie w tej sprawie zrobić oraz zaproponujemy zasady współpracy. Oczywiście za wszelkie usługi otrzymasz fakturę VAT.
Polityka prywatności PrawoSportowe.pl Sp. z o.o.