17.11.2022
Zbliża się największa piłkarska impreza na świecie - Mistrzostwa Świata w Katarze. W celu zapewnienia czystej, sprawiedliwej rywalizacji w trakcie trwania turnieju będą obowiązywały kontrole dopingowe. Na wstępie należy zaznaczyć, że FIFA ma prawo do testowania wszystkich zawodników, którzy uczestniczą w jakimkolwiek meczu lub zawodach organizowanych przez Międzynarodową Federację Piłki Nożnej.
Z dopingiem mamy do czynienia, gdy zawodnicy przyjmują niedozwolone substancje lub stosują niedozwolone metody, aby poprawić swoje wyniki. Wszystkie substancje, których używanie jest zabronione zostały wymienione na liście substancji zakazanych WADA. To właśnie we współpracy z tą organizacją FIFA ustala zasady antydopingowe w piłce nożnej, dysponując przy tym ogólnoświatową siecią profesjonalnych i wyszkolonych funkcjonariuszy kontroli antydopingowej, którzy pomagają w przeprowadzaniu kontroli antydopingowych podczas turniejów i poza nimi.
Kontrole dopingowe podczas finałów piłkarskich MŚ Katar 2022 r. będą przebiegały zgodnie z regulacją zawartą w dokumencie FIFA „Anti-doping Regulations” z 2021 r.
Ogólne zasady dot. kontroli stanowią, że każdy gracz może podlegać testom w następujących okolicznościach:
1. Testy w trakcie zawodów piłkarskich
Co to znaczy? Odbywają się po zakończeniu spotkania, kiedy to osoba przeprowadzająca kontrolę informuje piłkarza o wytypowaniu do kontroli antydopingowej. Następnie piłkarz zostaje zaprowadzony do specjalnego pomieszczenia wraz z przedstawicielem swojej drużyny. Od momentu powiadomienia zawodnika o kontroli przebywa on pod stałą obserwacją. Jeżeli nie wejdą w grę specjalne okoliczności (ceremonia zwycięstwa, udzielanie pomeczowych wywiadów lub specjalna zgoda osoby nadzorującej kontrolę dopingową), to piłkarz musi zjawić się natychmiast w pomieszczeniu, w którym odbywa się kontrola, gdzie zostanie przeprowadzone pobranie próbek moczu i/lub moczu.
2. Testy, które nie odbywają się bezpośrednio na zawodach piłkarskich
Kontrole pozameczowe, czyli takie, które nie odbywają się bezpośrednio po zakończeniu spotkania mogą mieć miejsce o jakiejkolwiek porze dnia i nocy w dowolnym miejscu. W praktyce oznacza to np. wizytę kontrolerów na treningu drużyny biorącej udział w turnieju. Najczęstszym pytaniem, które słyszą z ust piłkarzy osoby przeprowadzające kontrolę jest „dlaczego ja?”. Zawodnik może zostać wyselekcjonowany na dwa sposoby:
Losowanie ma miejsce zwykle w połowie meczu i jest kontrolowane przez przedstawicieli obydwu drużyn. W przypadku testów celowych, zawodnik jest wybierany do kontroli antydopingowej z określonego powodu ustalonego przez organ przeprowadzający. Nie ma maksymalnego czasu trwania kontroli dopingowej, co oznacza, że trwa ona, aż do momentu uzyskania wszystkich potrzebnych próbek. Po ich pobraniu zostają one wysłane analizy do laboratorium akredytowanego przez WADA. Brak limitu odnosi się także do liczby testów, których może być poddany jeden zawodnik podczas jednego turnieju. W praktyce oznacza to, że nic nie stoi na przeszkodzie, by Robert Lewandowski był testowany po każdym meczu reprezentacji Polski. Może zaistnieć taka sytuacja, że nasz przytoczony wcześniej kapitan kadry narodowej czy każdy inny zawodnik innego zespołu odmówi kontroli. Co się wtedy dzieje? W sytuacji, gdy zawodnik nie przedstawił żadnego powodu uzasadniającego brak zgody, to odmowa udziału w kontroli przez uczestnika mistrzostw świata może prowadzić do takich samych konsekwencji, jak pozytywny wynik testu, co oznacza, że będzie to traktowane jako naruszenie przepisów antydopingowych i może skutkować zakazem występów na arenie międzynarodowej na okres do czterech lat.
Jak można zaobserwować kontrolę dopingowe mogą uprzykrzyć życie zawodnikom, który będzie brał udział w turnieju o randze międzynarodowej, jakim bez wątpienia są mistrzostwa świata. Należy, jednak zauważyć, że jest to najważniejsza impreza w piłkarskim świecie i FIFA, jako organizator musi zrobić wszystko, by zawodnicy rywalizowali między sobą na równych zasadach. Taki jest właśnie cel kontroli dopingowych podczas finałów piłkarskich MŚ Katar 2022.
Źródła:
https://digitalhub.fifa.com/m/ed5f1ae5d0d28f62/original/brfeg8c6j9wpn8gykakh-pdf.pdf
Portal prawosportowe.pl powstał w 2012 roku i od tego czasu dostarcza czytelnikom wiedzę z zakresu szeroko rozumianego prawa sportowego. Odbiorcami naszych treści są sportowcy amatorzy i profesjonalni, trenerzy, sędziowe, menedżerowie, agenci, działacze organizacji sportowych, sponsorzy. Jesteśmy po to, by pomagać i edukować w sporcie.
Portal od samego początku jest wspierany przez Kancelarię Prawa Sportowego i Gospodarczego DAUERMAN
Zgodnie z art. 13 ust. 1 i ust. 2 Ogólnego rozporządzenia Parlamentu i Rady Unii Europejskiej o ochronie danych osobowych z dnia 27 kwietnia 2016 r. informujemy, iż:
Jeśli potrzebujesz pomocy prawnej w Twojej działalności sportowej, napisz do nas korzystając z poniższego formularza.
Pamiętaj – odległość nie stanowi problemu. Działamy całkowicie on-line.
Przedstaw nam swój problem, a my dokonamy wstępnej bezpłatnej analizy prawnej. Następnie przedstawimy, co możemy wspólnie w tej sprawie zrobić oraz zaproponujemy zasady współpracy. Oczywiście za wszelkie usługi otrzymasz fakturę VAT.
Polityka prywatności PrawoSportowe.pl Sp. z o.o.