14.11.2016
Piłkarska reprezentacja Polski, towarzyskim meczem ze Słowenią kończy dziś we Wrocławiu rok 2016. Po udanych Mistrzostwach Europy we Francji, Biało-Czerwoni kończą tegoroczne zmagania w grupie Eliminacji Mistrzostw Świata na pierwszym miejscu. Za nami piątkowe, wyjazdowe zwycięstwo nad Rumunią 3:0. Zachowanie rumuńskich pseudokibiców było skandaliczne. Ile jeszcze trzeba, by z powodu rac czy petard doszło do tragedii? Robert Lewandowski bohatersko wyszedł z opresji, spowodowanej wybuchem petardy w Bukareszcie, pokonując dwukrotnie bramkarza rywali, w tym raz po rzucie karnym. I właśnie o rzutach karnych dziś będzie.
Przedstawimy zmiany w Artykułach 13 i 14 Przepisów Gry w Piłkę Nożną pt. „RZUTY WOLNE (Art. 13) i „RZUT KARNY (Art. 14). Warto dodać, że ostatnio, omawiając zmiany, przeanalizowałem zmiany w przepisach dotyczące „spalonego”. Teraz na tapetę idzie Rzut Wolny , a po nim Rzut Karny .
W Artykule 13 dokonano jednej zmiany. Rozróżniono “zatrzymywanie” rzutu wolnego od “przechwytywania” piłki po wykonaniu rzutu wolnego. W obowiązujących przepisach zagadnienia „Rzutu Wolnego” wyglądają następująco:
Wg przepisu Art. 13.1., rzuty wolne bezpośrednie i pośrednie przyznawane są drużynie przeciwnej zawodnika, który popełnia przewinienie lub naruszy Przepisy. Rzut wolny pośredni sygnalizowany jest w taki sposób, że sędzia unosi ramię nad głowę. Utrzymuje on ramię w tej pozycji do czasu, gdy po wykonanym rzucie piłka dotknęła innego zawodnika lub wyszła z gry. Rzut wolny pośredni musi być powtórzony, jeżeli sędzia główny zapomni zasygnalizować uniesionym ramieniem, że wykonywany jest rzut wolny pośredni, a z tego rzutu piłka wpadnie bezpośrednio do bramki.
Kiedy piłka wpada do bramki:
- jeżeli z rzutu wolnego bezpośredniego piłka wpadnie bezpośrednio do bramki przeciwnika, bramkę uznaje się,
- jeżeli z rzutu wolnego pośredniego piłka wpadnie bezpośrdnio do bramki przeciwnika, przyznaje się rzut od bramki,
- jeżeli z rzutu wolnego bezpośredniego lub pośredniego piłka wpadnie bezpośrednio do bramki wykonawcy rzutu, przyznaje się rzut rożny.
Art. 13.2. zawiera Procedurę wykonywania rzutów wolnych. Na jego mocy, wszystkie rzuty wolne wykonywane są z miejsca, w którym doszło do przewinienia, z następującymi wyjątkami:
- rzut wolny pośredni zarządzony w polu bramkowym jest wykonany z linii pola bramkowego równoległej do linii bramkowej, w miejscu najbliższym popełnienia przewinienia,
- rzuty wolne dla drużyny broniącej w jej polu bramkowym mogą być wykonane z dowolnego punktu w tym polu,
- rzuty wolne wynikające z nieuprawnionego wejścia, powrotu lub zejścia zawodnika z pola gry, wykonywane są z miejsca, w którym znajdowała się piłka w momencie przerwania gry. Jednakże jeżeli zawodnik opuścił pole gry w ramach toczącej się akcji i następnie popełnia przewinienie wobec innego zawodnika, grę należy wznowić rzutem wolnym z linii ograniczającej pole gry, z miejsca najbliższego przewinieniu; za przewinienia karane rzutem wolnym bezpośrednim, należy podyktować rzut karny, jeżeli to miejsce na linii bramkowej znajduje się w polu karnym przewiniającego zawodnika.
- sytuacji, w których Przepisy przewidują inne miejsce. Miejsce wykonania rzutu wolnego, inne niż miejsce przewinienia wskazują przepisy szczególne w Art. 3 (Zawodnicy), 11 (Spalony) i 12 (Gra Niedozwolona i Niewłaściwe Postępowanie).
Piłka podczas rzutu wolnego:
1. musi leżeć nieruchomo, a po wykonaniu rzutu zawodnikowi, który go wykonał, nie wolno jej powtórnie dotknąć, chyba że dotknęła ona innego zawodnika.
2. została wprowadzona do gry, gdy została kopnięta i wyraźnie poruszyła się (poza rzutami wolnymi w obrębie pola karnego drużyny broniącej – piłka jest wprowadzona do gry, gdy została kopnięta bezpośrednio poza pole karne).
Zanim piłka zostanie wprowadzona do gry, wszyscy przeciwnicy muszą pozostawać:
1. co najmniej 9,15 m (10 jardów) od piłki, chyba że znajdują się na linii bramkowej i między słupkami we własnym polu karnym,
2. poza polem karnym przeciwnika, z którego wykonywany jest rzut wolny.
Ponadto:
- Rzut wolny można wykonać przez podrzucenie piłki stopą, względnie obiema stopami jednocześnie.
- Zwody taktyczne w celu dezorientowania zawodników drużyny przeciwnej w trakcie wykonywania rzutu wolnego są dozwolonym elementem gry w piłkę nożną.
- Jeżeli wykonawca rzutu wolnego wykona rzut w taki sposób, że celowo kopnie piłkę w przeciwnika, aby uzyskać prawo do ponownego jej zagrania, sędzia grę będzie kontynuował – o ile zagranie to nie było wykonane w sposób nieostrożny, nierozważny lub z użyciem nadmiernej siły.
Przepisy Art. 14.3. przewidują sankcje za naruszenia przepisów.
I tak, jeżeli podczas wykonywania rzutu wolnego, przeciwnik znajduje się bliżej od piłki niż wymagana odległość, rzut wolny należy powtórzyć, chyba że istnieje możliwość zastosowania korzyści. Jednak, jeżeli zawodnik decyduje się na szybkie wykonanie rzutu wolnego, a przeciwnik, który znajduje się bliżej niż 9,15 m (10 jardów) od piłki, przejmuje ją, sędzia zezwala na kontynuowanie gry. Jednakże, przeciwnik, który celowo uniemożliwia wykonanie rzutu wolnego musi zostać napomniany (ukarany żółtą kartką) za opóźnianie wznowienia gry.
Oprócz tego, jeżeli po podyktowaniu rzutu wolnego dla drużyny broniącej z jej własnego pola karnego, drużyna ta wykona go szybko, pomimo obecności w polu karnym zawodników drużyny przeciwnej, którzy nie zdążyli opuścić pola karnego, sędzia zezwala na kontynuowanie gry.
Jeżeli zaś rzut wolny wykonywany jest przez drużynę broniącą z własnego pola karnego i piłka nie została kopnięta bezpośrednio poza pole karne, rzut wolny należy powtórzyć.
Natomiast, jeżeli po wprowadzeniu piłki do gry, wykonawca rzutu dotyka piłkę ponownie, zanim dotknęła ona innego zawodnika, grę wznawia się rzutem wolnym pośrednim. Jeżeli wykonawca celowo dotyka piłkę ręką, zarządza się:
- rzut wolny bezpośredni,
- rzut karny, jeżeli do przewinienia doszło w polu karnym wykonawcy (chyba że wykonawcą rzutu był bramkarz – w takim przypadku zarządza się rzut wolny pośredni).
Teraz o rzucie karnym i zmianach przepisów Art. 14. Najważniejsze to:
- Rzut wolny pośredni + żółta kartka, jeżeli rzut karny wykona inny zawodnik niż wskazany
- Rzut wolny pośredni, jeżeli piłka zostanie zagrana do tyłu
- Nieprzepisowe zwody = rzut wolny pośredni (i żółta kartka)
- Bramkarza napomina się żółtą kartką, jeżeli naruszy Przepisy, a rzut karny zostaje powtórzony.
Po zmianach w przepisach, Rzut Karny zarządza się, jeżeli zawodnik, we własnym polu, popełni przewinienie karane rzutem wolnym bezpośrednim lub poza polem gry, jako element gry opisany w Artykułach 12 (Gra Niedozwolona i Niewłaściwe Postępowanie) i 13 (Rzuty Wolne).
Z rzutu karnego bramka może być zdobyta bezpośrednio. Procedura wykonania rzutu karnego jest następująca:
1. Piłka musi być ustawiona nieruchomo na punkcie karnym.
2. Zawodnik wykonujący rzut karny musi być odpowiednio zidentyfikowany.
3. Bramkarz broniący rzut musi pozostawać na własnej linii bramkowej między słupkami bramkowymi, zwrócony twarzą do wykonawcy rzutu, do czasu kopnięcia piłki.
4. Zawodnicy inni niż wykonawca rzutu i bramkarz muszą znajdować się:
- w odległości co najmniej 9,15 m (10 jardów) od punktu karnego,
- za punktem karnym,
- na polu gry,
- na zewnątrz pola karnego.
Po zajęciu przez zawodników pozycji określonych przez niniejszy Artykuł sędzia daje sygnał na wykonanie rzutu karnego.
Wykonawca rzutu karnego musi kopnąć piłkę do przodu. Dopuszcza się wykonanie rzutu karnego piętą, pod warunkiem, że piłka zostanie kopnięta do przodu. Piłka jest wprowadzona do gry, gdy została kopnięta i wyraźnie poruszyła się. Wykonawca nie może zagrać piłki po raz drugi, zanim nie dotknęła ona innego zawodnika.
Rzut karny jest rozstrzygnięty, gdy piłka przestanie się poruszać, wyjdzie poza pole gry lub sędzia przerwie grę z jakiegokolwiek naruszenia Przepisów. Dla wykonania i rozstrzygnięcia rzutu karnego zarządzonego na końcu każdej części zawodów (w tym dogrywki) należy przedłużyć czas gry tej części.
A teraz o sankcjach za naruszenie przepisów. W świetle Art. 14.2., po tym jak sędzia dał sygnał na wykonanie rzutu karnego, rzut musi zostać wykonany. Jeżeli zanim piłka jest w grze, ma miejsce jedna z następujących sytuacji:
Zawodnik lub współpartner zawodnika wykonującego rzut karny narusza Przepisy Gry:
- jeżeli piłka wpadnie do bramki, rzut powtarza się,
- jeżeli piłka nie wpadnie do bramki, sędzia przerywa grę i nakazuje wznowienie jej rzutem wolnym pośrednim.
Wyjątkami są następujące sytuacje, gdy gra zostanie przerwana i wznowiona rzutem wolnym pośrednim, bez względu na to, czy piłka wpadnie do bramki, czy nie:
- gdy piłka z rzutu karnego zostanie zagrana do tyłu,
- gdy współpartner zidentyfikowanego wykonawcy rzutu karnego wykona rzut (sędzia napomina zawodnika, który wykonał rzut w taki sposób),
- gdy wykonawca rzutu wykonuje zwody taktyczne po dobiegnięciu do piłki (wykonywanie zwodów taktycznych w trakcie dobiegania do piłki jest dozwolone); sędzia napomina wykonawcę rzutu.
Bramkarz lub współpartner bramkarza narusza Przepisy Gry:
- jeżeli piłka wpadnie do bramki, bramkę uznaje się,
- jeżeli piłka nie wpadnie do bramki, rzut powtarza się; bramkarz zostaje napomniany, jeżeli to on naruszył Przepisy.
Zawodnicy obu drużyn naruszają Przepisy:
- rzut karny powtarza się – chyba że, któryś z zawodników popełnił poważniejsze przewinienie (np. niedozwolone zwody taktyczne).
Jeżeli po wykonaniu rzutu karnego:
1. wykonawca rzutu dotyka piłkę po raz drugi, zanim dotknęła ona innego zawodnika:
- zarządza się rzut wolny pośredni (lub rzut wolny bezpośredni za rozmyślne zagranie piłki ręką);
2. piłka została dotknięta przez osobę niepożądaną, kiedy poruszała się do przodu:
- rzut powtarza się.
3. piłka po odbiciu się w pole gry od bramkarza, poprzeczki lub słupków bramkowych została dotknięta przez osobę niepożądaną:
- sędzia przerywa grę,
- gra jest wznowiona rzutem sędziowskim w miejscu dotknięcia piłki przez osobę niepożądaną.
Teraz o naruszeniach przepisów, w świetle Art. 14.3. Przepisów Gry w Piłkę nożną:
Jeżeli przepisy narusza zawodnik drużyny atakującej, a z rzutu karnego padnie bramka, to rzut karny powtarza się. Jeżeli z rzutu karnego nie padła w takim przypadku bramka, to sędzia dyktuje rzut wolny pośredni.
Jeżeli przepisy narusza zawodnik drużyny broniącej, a rzutu karnego padnie bramka, to sędzia taką bramkę uznaje. Jeżeli bramka nie padnie, wówczas rzut karny zostaje powtórzony.
Jeżeli bramkarz drużyny broniącej narusza przepisy przy egzekwowaniu rzutu karnego, a z tego rzutu karnego pada bramka, to bramka zostaje uznana. Jeżeli w takiej sytuacji bramka nie padła z rzutu karnego, to rut karny powtarza się, a bramkarz, który naruszył przepisy zostaje napomniany (żółta kartka).
Jeżeli podczas wykonywania rzutu karnego, piłka zostaje zagrana do tyłu, a padnie bramka podyktowany zostaje rzut wolny pośredni. Tak samo jest również w przypadku, gdy bramka nie padnie.
Jeżeli zawodnik wykona niedozwolone zwody taktyczne podczas wykonywania rzutu karnego, to niezależnie od tego czy padnie bramka czy nie, sędzia dyktuje rzut wolny pośredni i napomina wykonawcę rzutu karnego.
I ostatnia sytuacja, jeżeli rzut karny zostaje wykonany przez innego zawodnika, niż pierwotnie zidentyfikowany, to również niezależnie od tego czy bramka padła czy nie, sędzia dytuje rzut wolny pośredni (jak w przypadku niedozwolonych zwodów taktycznych – przyp. red.) i napomina zawodnika – niezgłoszonego wykonawcę rzutu karnego (żółta kartka).
Tyle o rzutach wolnych i rzucie karnym. W kolejnym - ostatnim już odcinku omówienia zmian w Przepisach Gry w Piłkę Nożną będzie o: wrzucie, rzucie od bramki i rzucie rożnym.
Portal prawosportowe.pl powstał w 2012 roku i od tego czasu dostarcza czytelnikom wiedzę z zakresu szeroko rozumianego prawa sportowego. Odbiorcami naszych treści są sportowcy amatorzy i profesjonalni, trenerzy, sędziowe, menedżerowie, agenci, działacze organizacji sportowych, sponsorzy. Jesteśmy po to, by pomagać i edukować w sporcie.
Portal od samego początku jest wspierany przez Kancelarię Prawa Sportowego i Gospodarczego DAUERMAN
Zgodnie z art. 13 ust. 1 i ust. 2 Ogólnego rozporządzenia Parlamentu i Rady Unii Europejskiej o ochronie danych osobowych z dnia 27 kwietnia 2016 r. informujemy, iż:
Jeśli potrzebujesz pomocy prawnej w Twojej działalności sportowej, napisz do nas korzystając z poniższego formularza.
Pamiętaj – odległość nie stanowi problemu. Działamy całkowicie on-line.
Przedstaw nam swój problem, a my dokonamy wstępnej bezpłatnej analizy prawnej. Następnie przedstawimy, co możemy wspólnie w tej sprawie zrobić oraz zaproponujemy zasady współpracy. Oczywiście za wszelkie usługi otrzymasz fakturę VAT.
Polityka prywatności PrawoSportowe.pl Sp. z o.o.