14.04.2022
Komitet Wykonawczy UEFA w czwartek, 7 kwietnia 2022 r. zatwierdził nowe przepisy dotyczące licencjonowania klubów UEFA i zrównoważonego rozwoju finansowego. Zmiany też oznaczają de facto koniec tzw. Finansowego Fair Play.
Jak można przeczytać na stronie UEFA głównym celem nowych regulacji jest osiągnięcie stabilności finansowej. Aby to osiągnąć, nowe przepisy opierają się na trzech kluczowych filarach: wypłacalności, stabilności i kontroli kosztów.
Jeśli chodzi o wypłacalność, kwestię ta regulują art. 80-83. Wprowadzone zostały nowe zasada braku przeterminowanych zobowiązań wobec klubów piłkarskich, pracowników, władz socjalnych/podatkowych oraz UEFA, co ma zapewnić lepszą ochronę wierzycieli. Zmiany mają na celu wzmocnienie monitoringu przeterminowanych zobowiązań poprzez uznanie za obowiązkowe dwie istniejące daty oceny braku przeterminowanych zobowiązań i dodanie nowej daty oceny. Wszystkie zobowiązania wobec klubów piłkarskich, pracowników, urzędów socjalnych/podatkowe oraz UEFA pozostające do rozliczenia do 30 czerwca, 30 września i 31 grudnia w sezonie licencyjnym kluby zobligowane są rozliczyć do 15 lipca, 15 października i 15 stycznia odpowiednio, dając klubom 15 dni na uregulowanie zaległych kwot.
Zostały zmienione również wymagania dotyczące stabilności które muszą spełniać wszystkie kluby o łącznych wydatkach na świadczenia pracownicze większych niż 5 milionów euro, jeśli zakwalifikują się do rozgrywek klubowych UEFA mężczyzn. Artykuły 84–91 i załącznik J - Zarobki w piłce nożnej definiują, w jaki sposób zarobki klubów za okres sprawozdawczy i zagregowane zarobki w okresie monitorowania są obliczane. Wyjaśnić tutaj należy pojęcia okresu sprawozdawczego i okresu monitorowania. Okres sprawozdawczy obejmuje jeden rok finansowy, w którym licencjobiorca jest oceniany pod kątem respektowania celu zasady uzyskanych zarobków. Okres monitorowania obejmuje trzy kolejne okresy sprawozdawcze, w których klub jest oceniany na potrzeby respektowania zasady zarobków w piłce nożnej. Okres monitorowania obejmuje:
Kluby muszą mieć zgromadzoną nadwyżkę zarobków z piłki nożnej lub posiadać deficyt w granicach dopuszczalnego odchylenia w celu spełnienia wymogu. Dopuszczalne odchylenie to maksymalne możliwy deficyt łącznych zarobki z piłki nożnej Dopuszczalne odchylenie wynosi 5 mln EUR. Jednak deficyt może przekroczyć ten poziom, maksymalnie do 60 mln EUR, jeżeli taka nadwyżka jest w całości pokryta przez wpłaty w okresie sprawozdawczym T lub kapitał własny na koniec okresu sprawozdawczego T.
Największą innowacją w nowych przepisach będzie wprowadzenie zasady kosztu składu, aby zapewnić lepszą kontrolę nad płacami zawodników i kosztami transferów. Rozporządzenie ogranicza wydatki na pensje, transfery i opłaty agentów do 70% przychodów klubu. Oceny będą przeprowadzane terminowo, a naruszenia będą skutkować wcześniej określonymi karami finansowymi i środkami sportowymi.
I to właśnie ostatnia regulacja wzbudza kontrowersje i jest szeroko komentowana jako ukłon w stronę PSG i generalnie klubów posiadających właścicieli z krajów arabskich. Istnieje bowiem ryzyko, że ten zapis pomoże im na nieograniczone obracanie pieniędzmi na nowe transfery i niebotyczne płace dla nowych nabytków poprzez regularne wpompowywanie pieniędzy do kasy klubu. Czy nowe regulacje „zdadzą” egzamin lub czy spełnią się szeroko sygnalizowane obawy oczywiście pokaże praktyka.
Portal prawosportowe.pl powstał w 2012 roku i od tego czasu dostarcza czytelnikom wiedzę z zakresu szeroko rozumianego prawa sportowego. Odbiorcami naszych treści są sportowcy amatorzy i profesjonalni, trenerzy, sędziowe, menedżerowie, agenci, działacze organizacji sportowych, sponsorzy. Jesteśmy po to, by pomagać i edukować w sporcie.
Portal od samego początku jest wspierany przez Kancelarię Prawa Sportowego i Gospodarczego DAUERMAN
Zgodnie z art. 13 ust. 1 i ust. 2 Ogólnego rozporządzenia Parlamentu i Rady Unii Europejskiej o ochronie danych osobowych z dnia 27 kwietnia 2016 r. informujemy, iż:
Jeśli potrzebujesz pomocy prawnej w Twojej działalności sportowej, napisz do nas korzystając z poniższego formularza.
Pamiętaj – odległość nie stanowi problemu. Działamy całkowicie on-line.
Przedstaw nam swój problem, a my dokonamy wstępnej bezpłatnej analizy prawnej. Następnie przedstawimy, co możemy wspólnie w tej sprawie zrobić oraz zaproponujemy zasady współpracy. Oczywiście za wszelkie usługi otrzymasz fakturę VAT.
Polityka prywatności PrawoSportowe.pl Sp. z o.o.