Newsletter

Zapisz się do newslettera

Uzupełnij swojego maila i bądź na bieżąco z nowościami na stronie prawosportowe.pl

ikonka fb ikonka tw

Sporty drużynowe

Kolejne nowinki w rozgrywkach żużlowej Ekstraligi

20.01.2021

Nie będzie można jeździć rowerem lub hulajnogą po torze przed zawodami. Ponadto zawodnicy nie będą mogli mieć w boksach telewizorów. Będą wymagane dwa wzory kevlarów: domowy oraz wyjazdowy, a także jednolite maseczki – to nowości na sezon 2021 żużlowej Speedway Ekstraligi. Szczegóły poniżej.

Choć do rozpoczęcia rozgrywek najlepszej ligi świata – bo tak mówi się żużlowej Ekstralidze w Polsce – pozostały jeszcze ponad dwa miesiące, to jak co roku kibice żużlowi emocjonują się tym co dookoła. W mediach też głośno, bo taka rola dziennikarzy, zwłaszcza w pandemii, gdy dostęp do widowisk został ograniczony, a mecze pewnie w sezonie 2021 będą dla większości kibiców dostępne tylko w telewizji z racji obostrzeń epidemicznych, które w większym lub mniejszym zakresie będą nadal obowiązywać i z pewnością kompletów widzów na trybunach nadal jeszcze nie będzie uświadczymy.

Wspomniane przeze mnie powyżej zmiany znalazły się w Regulaminie Organizacyjnym Rozgrywek DMP (dalej: Regulamin). Obostrzenia pandemiczne determinują wyższość Regulaminu Sanitarnego Polskiego Związku Motorowego, bowiem zgodnie z brzmieniem znowelizowanego art. 1 ust. 2 Regulaminu, w sezonie 2021 przy stosowaniu niniejszego Regulaminu należy uwzględnić przepisy Regulaminu Sanitarnego PZM. W przypadku, gdy przepisy niniejszego Regulaminu są różne od odpowiednich przepisów zawartych w Regulaminie Sanitarnym PZM, bezwzględne zastosowanie mają przepisy Regulaminu Sanitarnego PZM.

Skoro mowa o reżimie sanitarnym to, klub organizator meczu jest zobowiązany do zapewnienia jednolitych maseczek ochronnych dla wszystkich osób funkcyjnych wyznaczanych przez klub, o ile wymóg ich stosowania określa Regulamin Sanitarny PZM (art. 3 ust. 2 Regulaminu). Także zgodnie z art. 11 ust. 5, zawodnicy drużyny oraz sztab szkoleniowy używają jednolitych maseczek ochronnych dostarczony przez klub, o ile wymóg ich stosowania określa Regulamin Sanitarny PZM.

W meczach telewizyjnych, czyli tych transmitowanych przez Eleven Sports lub N Sport+ organizator musi zapewnić minimum trzy ambulanse typu „S” czyli te, które jeszcze kilka, kilkanaście lat temu oznaczane były jako „R”. W meczach bez publiczności w sezonie 2021 – minimum dwa ambulanse „S”

Zmiany dotyczą też z kolei łącz internetowych, które podczas meczu Ekstraligi ma zapewnić klub – organizator. Związane są one z wprowadzeniem telemetrii. Zgodnie z art. 2 ust. 3 Regulaminu, klub ma zapewnić na potrzeby organizacji meczu stałe łącze zapewniające dostęp do Internetu. Łącze o przepustowości minimalnej symetrycznej 20,0 Mbit/s download i 20,0 Mbit/s upload doprowadzające Internet do stadionu oraz na wieżyczkę, które powinno odbywać się połączeniem kablowym lub zestawionym połączeniem radiowym zakończonym punktem dostępowym Wi-Fi (z zastrzeżeniem wymogów dotyczących pomiaru czasu) przeznaczonym do wyłącznego korzystania przez osoby pracujące przy organizacji meczu. Dodatkowo, w celu uniknięcia konfliktu częstotliwości pomiędzy podmiotami obsługującymi mecze DMP przed sezonem klub przesyła do uzgodnienia działające na obiekcie sieci WI-FI oraz radiowe wraz z częstotliwościami oraz informuje o wszystkich nadajnikach firm trzecich funkcjonujących w obrębie obiektu, na którym rozgrywane są mecze o DMP.

Jest jeszcze świeżo wprowadzony obowiązek. Na podstawie art. 2 ust. 4, organizator na potrzeby telemetrii oraz sporządzania protokołu zapewnia zapasowe łącze internetu mobilnego na wypadek awarii łącza kablowego za pomocą routera (lub routerów) z dwoma systemami dostępu: kablowym i mobilnym.

Temat internetu, łącz, IT, techniki powoli wiedzie nas do tematu konferencji prasowych. Wiemy, że nie tylko na żużlu te konferencje się zmieniły w ostatnim roku na rzecz tych odbywanych zdalnie, a nie na miejscu. Zgodnie z art. 7 ust. 4 Regulaminu, w sezonie 2021 konferencje prasowe mogą odbywać się wyłącznie zdalnie przy użyciu dostępnych komunikatorów. Klub jest zobowiązany do przeprowadzenia transmisji z konferencji na oficjalnym kanale klubowym na jednym z portali: Facebook, Twitter lub You Tube. Konferencje prasowe mają być oczywiście organizowane w sali konferencyjnej o powierzchni co najmniej 25m2, wyposażone w 3 szt. bezprzewodowych mikrofonów, w tym jeden dla prowadzącego konferencję, trójkątne kostki mikrofonowe z layoutem PGE Ekstraliga + logo Klubu + kanał YT Klubu, krzesła i stół z grafiką na jego froncie zgodnym z layoutem zatwierdzonym przez SE. Rekomenduje się używanie tabletów jako wyświetlaczy przy mikrofonach znajdujących się na stole konferencyjnym.

W związku z tym, że konferencje prasowe są zdalne, w sezonie 2021 nie obowiązują przepisy 7 ust. 5 i 6, w myśl, których organizator jest zobowiązany do przeprowadzenia transmisji na żywo z przebiegu konferencji prasowej przy użyciu kamery lub smartfonu na statywie ustawionych na środku i na wprost stołu konferencyjnego na oficjalnym kanale klubowym na jednym z portali: Facebook, Twitter lub YouTube, a do tego fotoreporterzy i prasa nie mają wstępu do parku maszyn po zawodach w momencie, gdy motocykle zostały zwolnione przez sędziego zawodów lub komisarza technicznego, które następuje nie wcześniej niż po 15 minutach od zakończenia ostatniego biegu.  

W tym sezonie nie będzie też obowiązywać przepis art. 12 ust. 2 Regulaminu, w myśl którego, każdy mecz poprzedzony jest prezentacją, a sędzia lub Jury Zawodów może skrócić lub zrezygnować z przeprowadzenia prezentacji jeżeli uzna, iż istnieje zagrożenie dla rozegrania meczu związane z niekorzystnymi warunkami atmosferycznymi. Oczywiście powodem takiej decyzji o nieobowiązywaniu tego przepisu jest sytuacja epidemiczna. Nie obowiązują też inne przepisy dotyczące prezentacji czyli zawarte w ust. 3-8. Nie obowiązują również przepisy art. 15 Regulaminu o imprezach towarzyszących meczowi i pokazach pirotechnicznych. Także z powodów epidemicznych.

Z tych samych powodów zmieniły się też przepisy art. 15 Regulaminu Organizacyjnego Rozgrywek DMP, dotyczące drugich meczów finałowych, czyli rewanżowego spotkania w Finale i w rywalizacji o 3. miejsce.  Zgodnie z ust. 2, organizatorzy tych meczów są zobowiązani do zapewnienia ochrony podium dekoracyjnego od momentu rozpoczęcia montażu do momentu jego całkowitego demontażu. Organizator drugiego meczu o złoty medal DMP zapewnia 3-minutowy pokaz sztucznych ogni (lub inny uzgodniony z SE) po ceremonii wręczenia medali oraz szampany podczas ceremonii dekoracji, a organizator drugiego meczu o brązowy medal DMP zapewnia konfetti (lub inną adekwatną oprawę uzgodnioną z SE) oraz szampany podczas ceremonii dekoracji. Ceremonię wręczenia medali w drugim meczu o złoty medal DMP od momentu zakończenia ostatniego biegu do czasu jej zakończenia przeprowadza Speedway Ekstraliga, określając w szczególności osoby uprawnione do przebywania na płycie wewnątrz toru oraz do wejścia do strefy podium. Ponadto wedle ust. 7, w sezonie 2021 SE może wprowadzić nową formułę ceremonii wręczania medali.

W rozdziale zawierającym dodatkowe przepisy dotyczące zawodników obok zakazu jazdy motocyklem po murawie (art. 24 ust. 1 Regulaminu) zawarty został nowy ust. 7: „Zawodnikom, wszystkim osobom z ekipy zawodnika oraz sztabu szkoleniowego zabrania się korzystania w parku maszyn, paddocku i podczas obchodu toru z hulajnogi, roweru lub innego rodzaju pojazdu”. Nie będzie więc można robić „objazdu” toru rowerem lub hulajnogą, ani też poruszać się takimi pojazdami po parku maszyn.

I na koniec jeszcze jeden przepis odnoszący się do zawodników, który pojawia się również dopiero od tego sezonu czy Sezonu 2021. To art. 36 ust. 3 Regulaminu. Zgodnie z nim zabronione jest korzystanie w boksach zawodników z jakichkolwiek ekranów o przekątnej większej niż 6,9 cala do oglądania przebiegu meczów oraz odczytywania wyników telemetrii. Ponadto, zgodnie z tym przepisem żadne urządzenia używane do oglądania przebiegu meczów oraz odczytywania wyników telemetrii nie mogą być mocowane w obrębie boksów zawodniczych, ustawiane na stolikach lub statywach w tychże boksach, jak również umieszczone w jakikolwiek inny sposób w tym miejscu.

Zadaj nam pytanie!

Zainteresował Cię temat artykułu lub dotyczy Ciebie? Zapraszamy do kontaktu! Zadaj nam pytanie a eksperci Prawa Sportowe: prawnicy, specjaliści w dziedzinie odpowiedniej dla Twojego pytania - odpowiedzą w ciągu 48 godzin! Pierwsza konsultacja jest całkowicie darmowa!

Ostatnie wpisy autora

Zobacz więcej »

Newsletter

Zapisz się do newslettera by być na bieżąco z nowościami na stronie prawosportowe.pl

About

ikonka logo

Portal prawosportowe.pl powstał w 2012 roku i od tego czasu dostarcza czytelnikom wiedzę z zakresu szeroko rozumianego prawa sportowego. Odbiorcami naszych treści są sportowcy amatorzy i profesjonalni, trenerzy, sędziowe, menedżerowie, agenci, działacze organizacji sportowych, sponsorzy. Jesteśmy po to, by pomagać i edukować w sporcie.

Portal od samego początku jest wspierany przez Kancelarię Prawa Sportowego i Gospodarczego DAUERMAN

Kontakt z nami

INFORMACJA O PRZETWARZANIU DANYCH OSOBOWYCH

Zgodnie z art. 13 ust. 1 i ust. 2 Ogólnego rozporządzenia Parlamentu i Rady Unii Europejskiej o ochronie danych osobowych z dnia 27 kwietnia 2016 r. informujemy, iż:

Serwis Obsługuje:

logo dauerman

Kontakt:

PrawoSportowe.pl Sp. z o.o.

ul. Powstańców Śląskich 9

53-332 Wrocław

tel. +48 693 672 258

e-mail: bok@prawosportowe.pl

Na skróty

Zapytaj prawnika » Regulamin serwisu Polityka prywatności
Zamknij formularz pytania

Potrzebujesz pomocy? Skontaktuj się z nami!

Jeśli potrzebujesz pomocy prawnej w Twojej działalności sportowej, napisz do nas korzystając z poniższego formularza.

Pamiętaj – odległość nie stanowi problemu. Działamy całkowicie on-line.

Przedstaw nam swój problem, a my dokonamy wstępnej bezpłatnej analizy prawnej. Następnie przedstawimy, co możemy wspólnie w tej sprawie zrobić oraz zaproponujemy zasady współpracy. Oczywiście za wszelkie usługi otrzymasz fakturę VAT.

Wypełnij formularz

Nie jest wymagany, jednak może ułatwić nam kontakt z Tobą jeśli będzie taka potrzeba.

Polityka prywatności PrawoSportowe.pl Sp. z o.o.

 1. Zakres obowiązywania
  1. Administratorem Danych Osobowych jest PrawoSportowe.pl Sp. z o.o. z siedzibą we Wrocławiu przy ul. Powstańców Śląskich 9, 53-332 Wrocław, wpisana do Krajowego Rejestru Sądowego prowadzonego przez Sąd Rejonowy dla Wrocławia-Fabrycznej we Wrocławiu, VI Wydział Gospodarczy pod numerem KRS: 0000384634, e-mail: bok@prawosportowe.pl, tel. +48 693 672 258 (dalej: Administrator, ADO).
  2. Celem niniejszej Polityki Prywatności jest określenie działań podejmowanych przez Administratora w zakresie ochrony danych osobowych przetwarzanych, w tym zbieranych za pośrednictwem strony internetowej http://www.prawosportowe.pl.
  3. Dane osobowe to wszelkie informacje, które mogą Cię identyfikować, na przykład Twoje imię i nazwisko, numer telefonu i adres poczty elektronicznej przekazywane przez Ciebie za pomocą formularzy kontaktowych i formularzy zgłoszeń. Kiedy w poniższym dokumencie odwołujemy się do terminu „przetwarzać” albo „przetwarzanie”, mamy na myśli wszelkie czynności i operacje wykonywane na Twoich danych osobowych (np. ich przechowywanie czy analizowanie na potrzeby świadczenia Ci usługi).
 2. Informacje dotyczące ADO
  1. Kontakt z ADO może się odbywać pocztą tradycyjną na adres siedziby, mailowo lub telefonicznie. Dane kontaktowe wskazane zostały w pkt. 1.1 niniejszej Polityki Prywatności.
 3. Cel, podstawa prawna i zasady przetwarzania danych osobowych
  1. Dane osobowe osób fizycznych korzystających z formularzy kontaktowych i formularzy zgłoszeń (dalej zwanymi: Użytkownikami) przetwarzane są w celu:
   1. zawarcia i wykonywania umów w ramach usług prowadzonych przez ADO (art. 6 ust. 1 lit. b) RODO);
   2. prowadzenia działań marketingu bezpośredniego w formie e-mailowego newslettera, na podstawie udzielonej zgody (art. 6 ust. 1 lit. a) RODO);
   3. udzielenia odpowiedzi na przedstawione zagadnienie, co stanowi nasz prawnie uzasadniony interes (art. 6 ust. 1 lit. f) RODO);
   4. ewentualnego ustalenia, dochodzenia lub obrony przed roszczeniami, co stanowi nasz prawnie uzasadniony interes (art. 6 ust. 1 lit. f) RODO).
  2. Dane osobowe przetwarzane są przez następujący okres:
   1. w celu zawarcia i wykonywania umowy – przez okres prowadzenia negocjacji oraz trwania umowy, a po jej ustaniu do upływu okresów przedawnienia wszelkich roszczeń z niej wynikających,
   2. w celu prowadzenie działań marketingu bezpośredniego w formie e-mailowego newslettera – do czasu cofnięcia zgody przez Użytkownika,
   3. w celu udzielenia odpowiedzi na przedstawione zagadnienie - do czasu załatwienia sprawy, w której zostały zebrane.
  3. Podanie danych osobowych w celu, o którym mowa w pkt. 3.1 lit. a) jest dobrowolne jednakże jest warunkiem zawarcia umowy. W przypadku niepodania danych możemy odmówić złożenia Tobie oferty i zawarcia umowy.

   Podanie danych osobowych w celu, o którym mowa w pkt. 3.1. lit. b), c) jest dobrowolne. Jeżeli nie podasz danych lub nie wyrazisz zgody nie będziemy mogli w przyszłości informować Cię bezpośrednio o naszej bieżącej ofercie lub udzielić odpowiedzi na przedstawione zagadnienia.
  4. Dane osobowe Użytkowników nie są przekazywane poza teren Polski, Unii Europejskiej i Europejskiego Obszaru Gospodarczego.
  5. Dane osobowe użytkowników mogą być powierzane przez ADO do przetwarzania następującym kategoriom podmiotów: Kancelaria Radcy Prawnego Tomasz Dauerman, portale internetowe z którymi portal prawosportowe.pl współpracuje na podstawie odrębnych umów, firmy księgowe, biura rachunkowe, firmy informatyczne. Dane osobowe mogą być także udostępnione: odpowiednim organom państwowym na ich żądanie na podstawie odpowiednich przepisów prawa.
 4. Prawa osoby, której dane dotyczą
  1. Każdy Użytkownik ma prawo dostępu do treści swoich danych i otrzymania ich kopii, ich sprostowania, usunięcia lub ograniczenia przetwarzania, prawo do wniesienia sprzeciwu wobec przetwarzania danych osobowych na podstawie prawnie uzasadnionego interesu oraz prawo do przenoszenia danych.
  2. Jeżeli przetwarzanie odbywa się na podstawie zgody, Użytkownik ma prawo cofnąć zgodę na przetwarzanie danych osobowych. Cofnięcie zgody nie będzie wpływać na zgodność z prawem przetwarzania, którego dokonano na podstawie zgody przed jej wycofaniem.
  3. Użytkownik ma prawo do wniesienia skargi do Prezesa Urzędu Ochrony Danych Osobowych, gdy uzna, iż przetwarzanie danych osobowych narusza przepisy RODO lub inne przepisy prawa o ochronie danych osobowych.
  4. W przedmiocie realizacji swoich praw oraz cofnięcia zgody można skontaktować się z ADO przy użyciu danych wskazanych w pkt 1.1 niniejszej Polityki Prywatności.
 5. Cookies
  1. Ciasteczka (ang. cookies) to niewielkie pliki, zapisywane i przechowywane na twoim komputerze, tablecie lub smartphonie podczas gdy odwiedzasz różne strony w internecie. Ciasteczko zazwyczaj zawiera nazwę strony internetowej, z której pochodzi, „długość życia” ciasteczka (to znaczy czas jego istnienia), oraz przypadkowo wygenerowany unikalny numer służący do identyfikacji przeglądarki, z jakiej następuje połączenie ze stroną internetową.
  2. W związku z udostępnianiem zawartości serwisu internetowego prawosportowe.pl stosuje się  tzw. cookies, tj. informacje zapisywane przez serwery na urządzeniu końcowym użytkownika, które serwery mogą odczytać przy każdorazowym połączeniu się z tego urządzenia końcowego, może także używać innych technologii o funkcjach podobnych lub tożsamych z cookies. Opisane w niniejszym punkcie Polityki Prywatności, informacje dotyczące cookies mają zastosowanie również do innych podobnych technologii stosowanych w ramach naszych serwisów internetowych. Pliki cookies (tzw."ciasteczka") stanowią dane informatyczne, w szczególności pliki tekstowe, które przechowywane są w urządzeniu końcowym użytkownika serwisu internetowego prawosportowe.pl. Cookies zazwyczaj zawierają nazwę domeny serwisu internetowego, z którego pochodzą, czas przechowywania ich na urządzeniu końcowym oraz unikalny numer.
  3. Pliki cookies wykorzystywane są w celu:
   1. tworzenia statystyk, które pomagają zrozumieć, w jaki sposób użytkownicy serwisu korzystają ze stron internetowych, co umożliwia ulepszanie ich struktury i zawartości,
   2. utrzymania sesji użytkownika serwisu internetowego (po zalogowaniu), dzięki której użytkownik nie musi na każdej podstronie serwisu ponownie wpisywać loginu i hasła"
  4. W ramach serwisu internetowego prawosportowe.pl możemy stosować następujące rodzaje plików cookies:
   1. "niezbędne" pliki cookies, umożliwiające korzystanie z usług dostępnych w ramach serwisu internetowego, np. uwierzytelniające pliki cookies wykorzystywane do usług wymagających uwierzytelniania w ramach serwisu,
   2. pliki cookies służące do zapewnienia bezpieczeństwa, np. wykorzystywane do wykrywania nadużyć w zakresie uwierzytelniania w ramach serwisu,
   3. pliki cookies, umożliwiające zbieranie informacji o sposobie korzystania ze stron internetowych serwisu.
  5. W wielu przypadkach oprogramowanie służące do przeglądania stron internetowych (przeglądarka internetowa) domyślnie dopuszcza przechowywanie plików cookies w urządzeniu końcowym użytkownika. Użytkownicy prawosportowe.pl serwisu mogą dokonać w każdym czasie zmiany ustawień dotyczących plików cookies. Ustawienia te mogą zostać zmienione w szczególności w taki sposób, aby blokować automatyczną obsługę plików cookies w ustawieniach przeglądarki internetowej bądź informować o ich każdorazowym zamieszczeniu w urządzeniu użytkownika serwisu internetowego. Szczegółowe informacje o możliwości i sposobach obsługi plików cookies dostępne są w ustawieniach oprogramowania (przeglądarki internetowej). Niedokonanie zmiany ustawień w zakresie cookies oznacza, że będą one zamieszczone w urządzeniu końcowym użytkownika, a tym samym będziemy przechowywać informacje w urządzeniu końcowym użytkownika i uzyskiwać dostęp do tych informacji.
  6. Wyłączenie stosowania cookies może spowodować utrudnienia korzystanie z niektórych usług w ramach naszych serwisów internetowych, w szczególności wymagających logowania. Wyłączenie opcji przyjmowania cookies nie powoduje natomiast braku możliwości czytania lub oglądania treści zamieszczanych w serwisie internetowym prawosportowe.pl z zastrzeżeniem tych, do których dostęp wymaga logowania. Poniżej informacja jak wyłączyć pliki cookie w przeglądarce:
   Jak wyłączyć pliki cookie w przeglądarce ?
 6. Postanowienia końcowe
  1. ADO dokłada wszelkich starań, aby zapewnić wszelkie środki fizyczne, techniczne i organizacyjne ochrony danych osobowych przed ich przypadkowym czy umyślnym zniszczeniem, przypadkową utratą, zmianą, nieuprawnionym ujawnieniem, wykorzystaniem czy dostępem, zgodnie ze wszystkimi obowiązującymi przepisami.
  2. ADO zastrzega sobie prawo do zmiany treści niniejszej Polityki Prywatności.