20.01.2021
Nie będzie można jeździć rowerem lub hulajnogą po torze przed zawodami. Ponadto zawodnicy nie będą mogli mieć w boksach telewizorów. Będą wymagane dwa wzory kevlarów: domowy oraz wyjazdowy, a także jednolite maseczki – to nowości na sezon 2021 żużlowej Speedway Ekstraligi. Szczegóły poniżej.
Choć do rozpoczęcia rozgrywek najlepszej ligi świata – bo tak mówi się żużlowej Ekstralidze w Polsce – pozostały jeszcze ponad dwa miesiące, to jak co roku kibice żużlowi emocjonują się tym co dookoła. W mediach też głośno, bo taka rola dziennikarzy, zwłaszcza w pandemii, gdy dostęp do widowisk został ograniczony, a mecze pewnie w sezonie 2021 będą dla większości kibiców dostępne tylko w telewizji z racji obostrzeń epidemicznych, które w większym lub mniejszym zakresie będą nadal obowiązywać i z pewnością kompletów widzów na trybunach nadal jeszcze nie będzie uświadczymy.
Wspomniane przeze mnie powyżej zmiany znalazły się w Regulaminie Organizacyjnym Rozgrywek DMP (dalej: Regulamin). Obostrzenia pandemiczne determinują wyższość Regulaminu Sanitarnego Polskiego Związku Motorowego, bowiem zgodnie z brzmieniem znowelizowanego art. 1 ust. 2 Regulaminu, w sezonie 2021 przy stosowaniu niniejszego Regulaminu należy uwzględnić przepisy Regulaminu Sanitarnego PZM. W przypadku, gdy przepisy niniejszego Regulaminu są różne od odpowiednich przepisów zawartych w Regulaminie Sanitarnym PZM, bezwzględne zastosowanie mają przepisy Regulaminu Sanitarnego PZM.
Skoro mowa o reżimie sanitarnym to, klub organizator meczu jest zobowiązany do zapewnienia jednolitych maseczek ochronnych dla wszystkich osób funkcyjnych wyznaczanych przez klub, o ile wymóg ich stosowania określa Regulamin Sanitarny PZM (art. 3 ust. 2 Regulaminu). Także zgodnie z art. 11 ust. 5, zawodnicy drużyny oraz sztab szkoleniowy używają jednolitych maseczek ochronnych dostarczony przez klub, o ile wymóg ich stosowania określa Regulamin Sanitarny PZM.
W meczach telewizyjnych, czyli tych transmitowanych przez Eleven Sports lub N Sport+ organizator musi zapewnić minimum trzy ambulanse typu „S” czyli te, które jeszcze kilka, kilkanaście lat temu oznaczane były jako „R”. W meczach bez publiczności w sezonie 2021 – minimum dwa ambulanse „S”
Zmiany dotyczą też z kolei łącz internetowych, które podczas meczu Ekstraligi ma zapewnić klub – organizator. Związane są one z wprowadzeniem telemetrii. Zgodnie z art. 2 ust. 3 Regulaminu, klub ma zapewnić na potrzeby organizacji meczu stałe łącze zapewniające dostęp do Internetu. Łącze o przepustowości minimalnej symetrycznej 20,0 Mbit/s download i 20,0 Mbit/s upload doprowadzające Internet do stadionu oraz na wieżyczkę, które powinno odbywać się połączeniem kablowym lub zestawionym połączeniem radiowym zakończonym punktem dostępowym Wi-Fi (z zastrzeżeniem wymogów dotyczących pomiaru czasu) przeznaczonym do wyłącznego korzystania przez osoby pracujące przy organizacji meczu. Dodatkowo, w celu uniknięcia konfliktu częstotliwości pomiędzy podmiotami obsługującymi mecze DMP przed sezonem klub przesyła do uzgodnienia działające na obiekcie sieci WI-FI oraz radiowe wraz z częstotliwościami oraz informuje o wszystkich nadajnikach firm trzecich funkcjonujących w obrębie obiektu, na którym rozgrywane są mecze o DMP.
Jest jeszcze świeżo wprowadzony obowiązek. Na podstawie art. 2 ust. 4, organizator na potrzeby telemetrii oraz sporządzania protokołu zapewnia zapasowe łącze internetu mobilnego na wypadek awarii łącza kablowego za pomocą routera (lub routerów) z dwoma systemami dostępu: kablowym i mobilnym.
Temat internetu, łącz, IT, techniki powoli wiedzie nas do tematu konferencji prasowych. Wiemy, że nie tylko na żużlu te konferencje się zmieniły w ostatnim roku na rzecz tych odbywanych zdalnie, a nie na miejscu. Zgodnie z art. 7 ust. 4 Regulaminu, w sezonie 2021 konferencje prasowe mogą odbywać się wyłącznie zdalnie przy użyciu dostępnych komunikatorów. Klub jest zobowiązany do przeprowadzenia transmisji z konferencji na oficjalnym kanale klubowym na jednym z portali: Facebook, Twitter lub You Tube. Konferencje prasowe mają być oczywiście organizowane w sali konferencyjnej o powierzchni co najmniej 25m2, wyposażone w 3 szt. bezprzewodowych mikrofonów, w tym jeden dla prowadzącego konferencję, trójkątne kostki mikrofonowe z layoutem PGE Ekstraliga + logo Klubu + kanał YT Klubu, krzesła i stół z grafiką na jego froncie zgodnym z layoutem zatwierdzonym przez SE. Rekomenduje się używanie tabletów jako wyświetlaczy przy mikrofonach znajdujących się na stole konferencyjnym.
W związku z tym, że konferencje prasowe są zdalne, w sezonie 2021 nie obowiązują przepisy 7 ust. 5 i 6, w myśl, których organizator jest zobowiązany do przeprowadzenia transmisji na żywo z przebiegu konferencji prasowej przy użyciu kamery lub smartfonu na statywie ustawionych na środku i na wprost stołu konferencyjnego na oficjalnym kanale klubowym na jednym z portali: Facebook, Twitter lub YouTube, a do tego fotoreporterzy i prasa nie mają wstępu do parku maszyn po zawodach w momencie, gdy motocykle zostały zwolnione przez sędziego zawodów lub komisarza technicznego, które następuje nie wcześniej niż po 15 minutach od zakończenia ostatniego biegu.
W tym sezonie nie będzie też obowiązywać przepis art. 12 ust. 2 Regulaminu, w myśl którego, każdy mecz poprzedzony jest prezentacją, a sędzia lub Jury Zawodów może skrócić lub zrezygnować z przeprowadzenia prezentacji jeżeli uzna, iż istnieje zagrożenie dla rozegrania meczu związane z niekorzystnymi warunkami atmosferycznymi. Oczywiście powodem takiej decyzji o nieobowiązywaniu tego przepisu jest sytuacja epidemiczna. Nie obowiązują też inne przepisy dotyczące prezentacji czyli zawarte w ust. 3-8. Nie obowiązują również przepisy art. 15 Regulaminu o imprezach towarzyszących meczowi i pokazach pirotechnicznych. Także z powodów epidemicznych.
Z tych samych powodów zmieniły się też przepisy art. 15 Regulaminu Organizacyjnego Rozgrywek DMP, dotyczące drugich meczów finałowych, czyli rewanżowego spotkania w Finale i w rywalizacji o 3. miejsce. Zgodnie z ust. 2, organizatorzy tych meczów są zobowiązani do zapewnienia ochrony podium dekoracyjnego od momentu rozpoczęcia montażu do momentu jego całkowitego demontażu. Organizator drugiego meczu o złoty medal DMP zapewnia 3-minutowy pokaz sztucznych ogni (lub inny uzgodniony z SE) po ceremonii wręczenia medali oraz szampany podczas ceremonii dekoracji, a organizator drugiego meczu o brązowy medal DMP zapewnia konfetti (lub inną adekwatną oprawę uzgodnioną z SE) oraz szampany podczas ceremonii dekoracji. Ceremonię wręczenia medali w drugim meczu o złoty medal DMP od momentu zakończenia ostatniego biegu do czasu jej zakończenia przeprowadza Speedway Ekstraliga, określając w szczególności osoby uprawnione do przebywania na płycie wewnątrz toru oraz do wejścia do strefy podium. Ponadto wedle ust. 7, w sezonie 2021 SE może wprowadzić nową formułę ceremonii wręczania medali.
W rozdziale zawierającym dodatkowe przepisy dotyczące zawodników obok zakazu jazdy motocyklem po murawie (art. 24 ust. 1 Regulaminu) zawarty został nowy ust. 7: „Zawodnikom, wszystkim osobom z ekipy zawodnika oraz sztabu szkoleniowego zabrania się korzystania w parku maszyn, paddocku i podczas obchodu toru z hulajnogi, roweru lub innego rodzaju pojazdu”. Nie będzie więc można robić „objazdu” toru rowerem lub hulajnogą, ani też poruszać się takimi pojazdami po parku maszyn.
I na koniec jeszcze jeden przepis odnoszący się do zawodników, który pojawia się również dopiero od tego sezonu czy Sezonu 2021. To art. 36 ust. 3 Regulaminu. Zgodnie z nim zabronione jest korzystanie w boksach zawodników z jakichkolwiek ekranów o przekątnej większej niż 6,9 cala do oglądania przebiegu meczów oraz odczytywania wyników telemetrii. Ponadto, zgodnie z tym przepisem żadne urządzenia używane do oglądania przebiegu meczów oraz odczytywania wyników telemetrii nie mogą być mocowane w obrębie boksów zawodniczych, ustawiane na stolikach lub statywach w tychże boksach, jak również umieszczone w jakikolwiek inny sposób w tym miejscu.
Portal prawosportowe.pl powstał w 2012 roku i od tego czasu dostarcza czytelnikom wiedzę z zakresu szeroko rozumianego prawa sportowego. Odbiorcami naszych treści są sportowcy amatorzy i profesjonalni, trenerzy, sędziowe, menedżerowie, agenci, działacze organizacji sportowych, sponsorzy. Jesteśmy po to, by pomagać i edukować w sporcie.
Portal od samego początku jest wspierany przez Kancelarię Prawa Sportowego i Gospodarczego DAUERMAN
Zgodnie z art. 13 ust. 1 i ust. 2 Ogólnego rozporządzenia Parlamentu i Rady Unii Europejskiej o ochronie danych osobowych z dnia 27 kwietnia 2016 r. informujemy, iż:
Jeśli potrzebujesz pomocy prawnej w Twojej działalności sportowej, napisz do nas korzystając z poniższego formularza.
Pamiętaj – odległość nie stanowi problemu. Działamy całkowicie on-line.
Przedstaw nam swój problem, a my dokonamy wstępnej bezpłatnej analizy prawnej. Następnie przedstawimy, co możemy wspólnie w tej sprawie zrobić oraz zaproponujemy zasady współpracy. Oczywiście za wszelkie usługi otrzymasz fakturę VAT.
Polityka prywatności PrawoSportowe.pl Sp. z o.o.