17.02.2015
W ciągu ostatnich dni środowisko piłkarskie zawrzało. Jednak nie przyczynił się do tego ani spektakularny sukces jednej z rodzimych drużyn ani medialny transfer któregoś z kadrowiczów. Powodem takiego stanu rzeczy jest informacja o podejrzeniu popełnienia przestępstwa przekupstwa sportowego z udziałem jednego z zespołów I ligi. PZPN wszczął już postępowanie wyjaśniające w sprawie.
Podczas gdy większość z nas miała nadzieje, że niechlubne czasy polskiego futbolu mamy już daleko za sobą a informacji o kupowaniu spotkań, łapówkach dla arbitrów i całej reszty gamy korupcyjnych zachowań będziemy mogli szukać już tylko w prasowych archiwach – miniony weekend przyniósł przykre zaskoczenie. Oto, ukazała się wiadomość jakoby jeden z I ligowych klubów a mianowicie Flota Świnoujście zamieszany był w ustawianie spotkań. Sprawa nabiera rumieńców tym bardziej, że nie chodzi nawet o mecze odbywające się szczeblu ligowym. Dotyczy ona bowiem zimowego okresu przygotowawczego, w którym to piłkarze ze Świnoujścia rozegrali szereg sparingów, głównie z zespołami z zagranicy. W sprawę mają być zamieszani m.in. dwaj rumuńscy szkoleniowcy Floty - Tudor Florin-Laurentiu i Ivan Valentin, obaj łączeni z działaniami korupcyjnymi w lidze rumuńskiej oraz agent piłkarski Christian Stecher. Co ciekawe, jak się okazało żaden z dwójki szkoleniowców nie posiada licencji UEFA Pro, wymaganej do prowadzenia klubu na poziomie I ligi.
Cała sprawa miała wyglądać w ten sposób, że wyniki poszczególnych spotkań wypaczane były tak, by zgadzały się z odpowiednio wysokimi kursami bukmacherskimi. O podejrzeniu takiego stanu rzeczy zaalarmowali sami bukmacherzy, którzy zaniepokojeni zostali wysokimi kwotami zainwestowanymi w zakłady z udziałem biało - niebieskich w roli głównej. Proceder ten w profesjonalnej nomenklaturze nazywany jest „match – fixing”, a więc manipulowanie wynikami sportowymi.
Co jeśli sensacyjne doniesienia znajdą swoje potwierdzenie w rzeczywistości? Z perspektywy prawnej na pierwszy plan wysuwa się Regulamin Dyscyplinarny PZPN, a mianowicie przepis art. 79 oraz art. 80. Ten pierwszy dotyczy zarówno korupcji czynnej jak i biernej oraz odpowiedzialności ponoszonej przez kluby jako konsekwencji korupcyjnych zachowań osób fizycznych:
Korupcja czynna wg art. 79:
§1. Kto czyni przygotowania, usiłuje udzielić, udziela lub obiecuje udzielić korzyści majątkowej lub osobistej w zamian za nieuczciwe zachowanie, mogące mieć wpływ na wynik zawodów piłkarskich podlega:
a) karze pieniężnej nie niższej niż 10.000 zł,
b) karze dyskwalifikacji czasowej w wymiarze nie niższym niż 6 miesięcy,
c) wykluczeniu z PZPN
Korupcja bierna wg art. 79:
§2. Karom opisanym w §1 podlega również ten kto czyni przygotowania, usiłuje przyjąć lub przyjmuje korzyść majątkową lub osobistą albo jej obietnicę w zamian za nieuczciwe zachowanie, mogące mieć wpływ na wynik zawodów piłkarskich.
Konsekwencje dla klubów wg art. 79:
§3. Za opisane w §1 lub §2 postępowania osób fizycznych, kluby podlegają:
a) karze pieniężnej,
b) weryfikacji zawodów jako walkower,
c) anulowaniu wyniku meczu,
d) zawieszeniu lub pozbawieniu licencji,
e) przeniesieniu zespołu do niższej klasy rozgrywkowej,
f) pozbawieniu tytułu Mistrza Polski, Wicemistrza Polski lub Zdobywcy Pucharu Polski, Pucharu Ligi lub Superpucharu,
g) wykluczeniu z PZPN.
Art. 80 zawiera natomiast konsekwencje za zaniechanie zawiadomienia o korupcji w piłce nożnej:
Za zaniechanie zawiadomienia organu dyscyplinarnego o zachowaniu, wyczerpującym znamiona przewinienia dyscyplinarnego korupcji czynnej lub biernej, osobom fizycznym wymierza się:
a) karę pieniężną,
b) karę dyskwalifikacji czasowej w wymiarze nie niższym niż 3 miesiące.
Szerzej na temat przepisów dotyczących Regulaminu Dyscyplinarnego PZPN w artykule Macieja Żyłki na portalu PrawoSportowe.pl.
Przepisy karne dotyczące korupcji w sporcie mieszczą się również w przepisach karnych ustawy o sporcie. Art. 49 stanowi, iż:
1. Kto, w związku z zawodami sportowymi organizowanymi przez polski związek sportowy lub podmiot działający na podstawie umowy zawartej z tym związkiem lub podmiot działający z jego upoważnienia, przyjmuje korzyść majątkową lub osobistą albo jej obietnicę lub takiej korzyści albo jej obietnicy żąda w zamian za nieuczciwe zachowanie, mogące mieć wpływ na wynik tych zawodów, podlega karze pozbawienia wolności od 6 miesięcy do lat 8.
2. Tej samej karze podlega, kto w wypadkach określonych w ust. 1 udziela albo obiecuje udzielić korzyści majątkowej lub osobistej.
3. W wypadku mniejszej wagi, sprawca czynu określonego w ust. 1 lub 2 podlega grzywnie, karze ograniczenia wolności albo pozbawienia wolności do lat 2.4. Jeżeli sprawca czynu określonego w ust. 1 lub 2 przyjmuje korzyść majątkową znacznej wartości albo jej obietnicę lub udziela takiej korzyści albo jej obietnicy lub takiej korzyści albo jej obietnicy żąda, podlega karze pozbawienia wolności od roku do lat 10.
Warto mieć świadomość, iż karze nie podlega tylko ten kto bezpośrednio wpływa na wynik meczu ale również i ten,kto z takiego wpływu korzysta, albowiem zgodnie z art. 47 niniejszej ustawy:
Kto, mając wiadomość o popełnieniu czynu zabronionego określonego w art.46 bierze udział w zakładach wzajemnych dotyczących zawodów sportowych, do których odnosi się ta wiadomość, lub ujawnia tę wiedzę w celu wzięcia udziału przez inną osobę w takich zakładach, podlega karze pozbawienia wolności od 3 miesięcy do lat 5.
Wczoraj Rzecznik Dyscyplinarny PZPN Adam Gilarski, wydał zakaz reprezentowania klubu MKS Flota Świnoujście przez Christiana Stechera oraz trenerów Ivana Valentina i Tudora Florina-Laurentiu w związku z prowadzonym postępowaniem.
Z zainteresowaniem będziemy śledzić dalszy rozwój sytuacji.
Portal prawosportowe.pl powstał w 2012 roku i od tego czasu dostarcza czytelnikom wiedzę z zakresu szeroko rozumianego prawa sportowego. Odbiorcami naszych treści są sportowcy amatorzy i profesjonalni, trenerzy, sędziowe, menedżerowie, agenci, działacze organizacji sportowych, sponsorzy. Jesteśmy po to, by pomagać i edukować w sporcie.
Portal od samego początku jest wspierany przez Kancelarię Prawa Sportowego i Gospodarczego DAUERMAN
Zgodnie z art. 13 ust. 1 i ust. 2 Ogólnego rozporządzenia Parlamentu i Rady Unii Europejskiej o ochronie danych osobowych z dnia 27 kwietnia 2016 r. informujemy, iż:
Jeśli potrzebujesz pomocy prawnej w Twojej działalności sportowej, napisz do nas korzystając z poniższego formularza.
Pamiętaj – odległość nie stanowi problemu. Działamy całkowicie on-line.
Przedstaw nam swój problem, a my dokonamy wstępnej bezpłatnej analizy prawnej. Następnie przedstawimy, co możemy wspólnie w tej sprawie zrobić oraz zaproponujemy zasady współpracy. Oczywiście za wszelkie usługi otrzymasz fakturę VAT.
Polityka prywatności PrawoSportowe.pl Sp. z o.o.