04.09.2019
UEFA to jedna z bardziej znanych europejskich organizacji. Ma ona wiele różnych zadań, a jednym z nich jest czuwanie nad przestrzeganiem prawa. Kto podlega jurysdykcji Unii Europejskiej Związków Piłkarskich i w jaki sposób można karać za ewentualne złamanie przepisów?
Dokumentem, który określa, kto i w jaki sposób może zostać ukarany, jest „UEFA Disciplinary Regulations”. Zawiera on bardzo dokładne regulacje odnoszące się do możliwości karania przez UEFA podległe im podmioty.
Zakres zastosowania
Zakres zastosowania regulaminu dyscyplinarnego UEFA określa artykuł drugi dokumentu. Mówi on o tym, że dotyczy on naruszenia każdego statutu, przepisów, dyrektyw lub decyzji wydanych przez UEFA. Jedynym wyjątkiem jest naruszenie zasad innego dokumentu „UEFA Club Licensing and Financial Fair Play Regulations”.
Warto wspomnieć także o ustępie trzecim artykułu drugiego, który mówi o tym, że niniejszemu regulaminowi podlega każdy mecz i wszystkie rozgrywki organizowane przez UEFA.
Kto podlega przepisom?
Wyjaśnijmy, kto podlega przepisom UEFA Disciplinary Regulations. Tę kwestię określił artykuł trzeci wspomnianego dokumentu. Mówi on o tym, że przepisom regulaminu dyscyplinarnego podlegają następujące podmioty:
Możliwe kary
O możliwych karach, które można nakładać na kluby i stowarzyszenia piłkarskie informuje artykuł szósty wspomnianego regulaminu dyscyplinarnego. Artykuł ten w punktach od a do r przewiduje osiemnaście różnych rodzajów kar.
Są to: ostrzeżenie, nagana, grzywna, zakaz sprzedaży biletów kibicom na mecze wyjazdowe, unieważnienie wyniku meczu, nakaz powtórzenia meczu, odjęcie punktów, zakończenie meczu walkowerem, granie meczu przy zamkniętych trybunach, granie meczu w innym państwie, wstrzymanie przekazania dochodów od UEFA, zakaz rejestrowania nowych graczy w rozgrywkach UEFA, wykluczenie z trwających bądź z przyszłych rozgrywek, cofnięcie tytułu lub nagrody, cofnięcie licencji oraz inne rodzaje kar określone jako „community football service”.
Kary mogą być też nakładane na indywidualne osoby, o czym mówi ustęp drugi artykułu szóstego.
Ustęp trzeci i czwarty uszczegóławia wyżej wymienione kary. Ustęp trzeci mówi o tym, że kara grzywny nie może być niższa niż 100 euro i nie wyższa niż milion euro, natomiast w przypadku grzywien indywidualnych maksymalnie 100 tysięcy euro. Z kolei ustęp czwarty pozwala na łączenie różnego rodzaju kar.
Widać więc, że zakres podmiotów, które mogą naruszyć przepisy UEFA jest bardzo szeroki. Unia Europejski Związków Piłkarskich chce bardzo szczegółowo dbać o przestrzeganie regulacji dyscyplinarnych Ponadto, regulamin daje dużo różnych możliwości, aby karać ewentualne naruszenia prawa. Kilkanaście rodzajów kar daje możliwość dużego wachlarza rozwiązań, a w przypadku poważnych złamań przepisów, umożliwia to restrykcyjne karanie poszczególnych podmiotów.
W artykule tym poruszone zostały podstawowe zagadnienia związane z odpowiedzialnością dyscyplinarną stosowaną przez UEFA. W kolejnych publikacjach z pewnością będzie okazja pochylić się nad bardziej szczegółowymi rozwiązaniami.
Portal prawosportowe.pl powstał w 2012 roku i od tego czasu dostarcza czytelnikom wiedzę z zakresu szeroko rozumianego prawa sportowego. Odbiorcami naszych treści są sportowcy amatorzy i profesjonalni, trenerzy, sędziowe, menedżerowie, agenci, działacze organizacji sportowych, sponsorzy. Jesteśmy po to, by pomagać i edukować w sporcie.
Portal od samego początku jest wspierany przez Kancelarię Prawa Sportowego i Gospodarczego DAUERMAN
Zgodnie z art. 13 ust. 1 i ust. 2 Ogólnego rozporządzenia Parlamentu i Rady Unii Europejskiej o ochronie danych osobowych z dnia 27 kwietnia 2016 r. informujemy, iż:
Jeśli potrzebujesz pomocy prawnej w Twojej działalności sportowej, napisz do nas korzystając z poniższego formularza.
Pamiętaj – odległość nie stanowi problemu. Działamy całkowicie on-line.
Przedstaw nam swój problem, a my dokonamy wstępnej bezpłatnej analizy prawnej. Następnie przedstawimy, co możemy wspólnie w tej sprawie zrobić oraz zaproponujemy zasady współpracy. Oczywiście za wszelkie usługi otrzymasz fakturę VAT.
Polityka prywatności PrawoSportowe.pl Sp. z o.o.