16.06.2016
Pamiętają Państwo zapewne jeszcze sprawę odwołania Lechii Gdańsk do Trybunału Arbitrażowego przy Polskim Komitecie Olimpijskim, o której pisał przed miesiącem Mec. Tomasz Dauerman w artykule p.t. „Podbeskidzie kontra PZPN”. Pamiętają Państwo też jak przed cofnięciem skargi przez Lechię, miała ona punkt przewagi na koniec sezonu zasadniczego Ekstraklasy nad Podbeskidziem i Ruchem Chorzów i wówczas przez bodaj trzy obowiązywała inna tabela, premiująca zespół z Bielska-Białej awansem do grupy „Mistrzowskiej”. Życie dopisało też swój scenariusz.
Podbeskidzie spadło do I ligi, grając słabo w grupie „Spadkowej” i zajmując ostatnie 16 miejsce, ale ja wracam jeszcze do tej kilkudniowej korekty, bowiem wtedy klub z Bielska wyprzedzał Ruch w tabeli przy nierozstrzygniętym bilansie meczów bezpośrednich właśnie punktacją w klasyfikacji Fair Play Ekstraklasy. Niektórzy dziennikarze nawet nawoływali już do barażu na neutralnym terenie, choć nie miało to żadnego oparcia w przepisach regulujących rozgrywki Ekstraklasy.
Wówczas ta klasyfikacja decydowała o ósmym miejscu (ostatnim w grupie „Mistrzowskiej”) i dziewiątym (pierwszym grupie „spadkowej”). Podobny ranking może decydować o kolejności w grupie podczas Mistrzostw Europy. Podobny, ale rzecz jasna nie taki sam, bo dotyczący turnieju EURO 2016. O zasadach rządzących ustalaniem kolejności w grupie na turnieju we Francji pisałem we wtorek w artykule p.t. „Trzecie miejsce też może dać wyjście z grupy” i tam zaznaczyłem że zgodnie z art. 18.01 Regulaminu Turnieju czyli „Regulations of the UEFA European Football Championship 2014-16” może dojść do sytuacji, gdzie właśnie ranking Fair Play zdecyduje o miejscu w grupie:
…
6. Jeżeli nadal sytuacja pozostaje nierozstrzygnięta, to decyduje ranking Fair Play prowadzony podczas turnieju finałowego (nie obejmuje on eliminacji grupowych i baraży), regulowany aneksem, dokł. Annex C.5.1.
…
… i dziś pora na przyjrzenie się wg jakich zasad powstaje taki ranking.
W celu ustalenia miejsca w grupie na turnieju EURO 2016, jeśli zajdzie taka konieczność, należy się kierować przepisami punktu C.5.1.. Dotyczy on żółtych i czerwonych kartek. Za upomnienie zawodnika (żółtą kartkę) jego zespół otrzymuje 1 punkt, a za wykluczenie (czerwoną kartkę) – 3 punkty. Zespół, który będzie mieć mniej punktów, bo to ranking negatywny, a nie pozytywny, zajmie wyższe miejsce w tabeli. Ważne zastrzeżenie dotyczy drugiej żółtej kartki w meczu skutkującej wykluczeniem. Za tak otrzymaną czerwoną kartkę zespół, w którym gra zawodnik otrzymuje 3 punkty, tak jak za wykluczenie z automatu (samoistną czerwnoną kartkę), a nie 2, jak można byłoby przypuszczać, bowiem 2x żółta kartka, to 2x 1 punkt czyli 2 punkty, ale to błędna interpretacja. Czerwona kartka niezależnie od okoliczności, liczy się jak wykluczenie z automatu.
Ranking dla celów ustalenia miejsca w tabeli jest więc okrojony w stosunku do całej klasyfikacji Fair Play, która obowiązuje w europejskich pucharach, gdzie uwzględniane są też pozytywne kryteria czyli polegające na dodawaniu punktów, w przeciwieństwie do jedynego negatywnego, polegającego na odejmowaniu „oczek” za kartki. Tam liczy się też tzw. pozytywna gra, na której obniżenie wartości punktowej wpływają np. zwalnianie gry, gra na czas, taktyka oparta na grze faul czy tzw. „aktorstwo” zawodników. Pozostałe oceny wystawiane są za: szacunek dla przeciwnika, szacunek dla sędziów, zachowanie oficjalnych członków ekipy, zachowanie kibiców.
I pora na ostatnie kryterium i znów cytat z przywołanego artykułu:
7. Jeżeli wszystkie powyższe kryteria nie doprowadziły nas do ustalenia kolejności zespołów, wówczas o niej decyduje pozycja zespołów w rankingu reprezentacji narodowych UEFA, zob. Annex B.1.2.b..
Zatem dla ustalenia kolejności w grupie na podstawie rankingu reprezentacji narodowych stosuje wyliczenia na podstawie punktów zdobytych przez poszczególne reprezentacje w eliminacjach i turnieju finałowym UEFA EURO 2012, w eliminacjach i turnieju finałowym Mistrzostw Świata 2014 oraz w eliminacjach i meczach grupowych turnieju finałowego UEFA EURO 2016.
Wierzę, że będzie to dla Państwa przydatne, wszak już w niedzielę zaczyna się ostatnia kolejka meczów grupowych turnieju we Francji. Czekam też na sugestie i prośby Czytelników o analizę kolejnych aspektów ze styku sportu i prawa podczas turnieju UEFA EURO 2016.
Zdjęcie: Mecz Turcja-Chorwacja, Fot: Flickr/I30_
Portal prawosportowe.pl powstał w 2012 roku i od tego czasu dostarcza czytelnikom wiedzę z zakresu szeroko rozumianego prawa sportowego. Odbiorcami naszych treści są sportowcy amatorzy i profesjonalni, trenerzy, sędziowe, menedżerowie, agenci, działacze organizacji sportowych, sponsorzy. Jesteśmy po to, by pomagać i edukować w sporcie.
Portal od samego początku jest wspierany przez Kancelarię Prawa Sportowego i Gospodarczego DAUERMAN
Zgodnie z art. 13 ust. 1 i ust. 2 Ogólnego rozporządzenia Parlamentu i Rady Unii Europejskiej o ochronie danych osobowych z dnia 27 kwietnia 2016 r. informujemy, iż:
Jeśli potrzebujesz pomocy prawnej w Twojej działalności sportowej, napisz do nas korzystając z poniższego formularza.
Pamiętaj – odległość nie stanowi problemu. Działamy całkowicie on-line.
Przedstaw nam swój problem, a my dokonamy wstępnej bezpłatnej analizy prawnej. Następnie przedstawimy, co możemy wspólnie w tej sprawie zrobić oraz zaproponujemy zasady współpracy. Oczywiście za wszelkie usługi otrzymasz fakturę VAT.
Polityka prywatności PrawoSportowe.pl Sp. z o.o.