02.04.2014
No właśnie… pisząc dzisiejszy artykuł o koszykówce i planach rozwoju ekstraklasy mężczyzn nie miałem świadomości co może się wydarzyć, a powinienem był ją mieć, bowiem wiele lat byłem dziennikarzem sportowym, przygotowującym serwisy i opracowującym newsy. No, ale artykuły na blogu prawników to w końcu nie newsy, choć staramy się były aktualne i poruszały tematy, które aktualnie nurtują środowisko sportowe.
Skoro mowa o gromie z jasnego nieba, to taki właśnie dziś uderzył. Cisnął go Komitet Dyscyplinarny FIFA, nakładając zakaz transferowy na FC Barcelonę! Blau-Grana nie będzie mogła pozyskiwać piłkarzy w dwóch najbliższych okienkach transferowych, a do tego ma zapłacić grzywnę w wysokości 370 tysięcy Euro. Jeszcze wyższą karę nałożono na Hiszpańską Federację Piłkarską – 410 tys. Euro. A wszystko to za potocznie mówiąc „przekręty” przy transferach do Barcelony małoletnich piłkarzy.
Kilka lat temu karę za podobne przewinienie „zarobiła” Chelsea Londyn, za nieprawidłowości przy transferze Francuza Gaela Kakuty, o którym jednak teraz nie jest z racji jego umiejętności już tak głośno jak wówczas. Przewinienia FC Barcelony, FIFA zakwalifikowała jako nieprawidłowości przy dokonywaniu transferów i procesów rejestracyjnych zawodników poniżej 18. roku życia w latach 2009-2013. Klub ma teraz 90 dni na odwołanie.
Zakaz transferów, o którym już wyżej była mowa obejmuje letnie okno transferowe w tym roku i zimowe w przyszłym. Biorąc pod uwagę, że Katalończycy mieli się żegnać z bramkarzem Victorem Valdesem, któremu 30 czerwca wygasa kontrakt i chcieli pozyskać dwóch obrońców to mocno im się pokomplikowało. Najpierw, bo kilka dni temu właśnie Valdes doznał kontuzji, a między słupki bramki wkroczył 39-letni Pinto, znany bardziej z rozrywkowego trybu życia, niż z wybitnego bronienia, a do tego pod znakiem zapytania stoi transfer następcy Valdesa – „bramkarza na lata” – jak o nim mówią Niemca Marca Andre Ter Stegena z Borussii Moenchenglabach.
To co się stało w Barcelonie czyli eufemistycznie mówiąc problemy z rejestracją zawodników, to efekt polityki władz klubu, który z niewinnego, najczystszego staje się liderem na rynku wojenek i bohaterem swoistego „wyścigu szczurów” z jakim mamy do czynienia wśród potęg europejskiego, a zarazem światowego futbolu klubowego. Otóż, FC Barcelona, klub który kiedyś szczycił się utrzymaniem przez Socios czyli członków klubu oraz brakiem logo sponsora na koszulce nie jest już dawno takim, za jaki był uznawany.
Jak wspomniał ostatnio - na I Dolnośląskiej Konferencji Sportowej, organizowanej przez PrawoSportowe.pl oraz Kancelarię Prawa Gospodarczego i Sportowego Dauerman - znawca marketingu sportowego, specjalista z tej dziedziny, twórca potęgi marketingowej polskiej siatkówki – Tomasz Redwan ta właśnie FC Barcelona w sprytny sposób przekonała kibiców do złamania zasady „czystej koszulki” czyli braku logo sponsora. Otóż najpierw pojawił się na koszulkach logotyp UNICEF, czyli bardzo pożytecznej organizacji, walczącej z głodem wśród dzieci. Następnie tenże UNICEF został zastąpiony przez przez Qatar Foundation czyli fundację związaną z Emirem Kataru, także dobroczynną, a od Qatar Foundation do Qatar Airlines czyli prężnie rozwijających się linii lotniczych droga była już bliska, a jednak podszyta pewnym podstępem.
I właśnie tak staliśmy się świadkami „wjazdu” na koszulkę FC Barcelony sponsora. Słynąca ze szkolenia wychowanków La Massia czyli akademia piłkarska Blau-Grany miast szkolić utalentowane dzieci z tego katalońskiego miasta zajęła się „importem” zdolnej piłkarsko młodzieży z całego świata i efekt już mamy.
A jak Państwo przyjęli te informacje?
08.11.2024
02.10.2024
27.09.2024
07.08.2023
20.06.2023
Portal prawosportowe.pl powstał w 2012 roku i od tego czasu dostarcza czytelnikom wiedzę z zakresu szeroko rozumianego prawa sportowego. Odbiorcami naszych treści są sportowcy amatorzy i profesjonalni, trenerzy, sędziowe, menedżerowie, agenci, działacze organizacji sportowych, sponsorzy. Jesteśmy po to, by pomagać i edukować w sporcie.
Portal od samego początku jest wspierany przez Kancelarię Prawa Sportowego i Gospodarczego DAUERMAN
Zgodnie z art. 13 ust. 1 i ust. 2 Ogólnego rozporządzenia Parlamentu i Rady Unii Europejskiej o ochronie danych osobowych z dnia 27 kwietnia 2016 r. informujemy, iż:
Jeśli potrzebujesz pomocy prawnej w Twojej działalności sportowej, napisz do nas korzystając z poniższego formularza.
Pamiętaj – odległość nie stanowi problemu. Działamy całkowicie on-line.
Przedstaw nam swój problem, a my dokonamy wstępnej bezpłatnej analizy prawnej. Następnie przedstawimy, co możemy wspólnie w tej sprawie zrobić oraz zaproponujemy zasady współpracy. Oczywiście za wszelkie usługi otrzymasz fakturę VAT.
Polityka prywatności PrawoSportowe.pl Sp. z o.o.