18.09.2020
Przypomnijmy, że „Igrzyska Europejskie”, multidyscyplinarne zawody sportowe zarządzane przez Europejski Komitet Olimpijski, organizowane są od 2015 r., co 4 lata, tak jak w przypadku klasycznej Olimpiady. Gospodarzami Igrzysk były jak do tej pory dwa miasta: Baku (Azerbejdżan) w 2015 r. oraz Mińsk (Białoruś) w 2019 r.
22 czerwca 2020 r. narodowe komitety zrzeszone w Stowarzyszeniu Europejskich Komitetów Olimpijskich Europejskich podjęły decyzję o organizacji III. Igrzysk Europejskich (”IE”) w 2023 r., w stolicy Małopolski – Krakowie. To ogromna szansa dla miasta, jak i całego regionu na pokazanie się z jak najlepszej strony. Profity z organizacji Igrzysk stanowić będą nadto dodatkową dawkę motywacji dla sportowców, ponieważ w wybranych dyscyplinach IE stanowić mają kwalifikację na letnie Igrzyska Olimpijskie w Paryżu (2024 r.). Przypomnijmy, że Igrzyska Europejskie, podobnie jak siostrzane panamerykańskie, w założeniu odbywać się mają na rok przed letnimi Igrzyskami Olimpijskimi („IO”).
Prezes Polskiego Komitetu Olimpijskiego Andrzej Kraśnicki podkreśla, że „Rozgrywane dyscypliny olimpijskie mają być kwalifikacją do igrzysk w Paryżu w 2024 roku, a nieolimpijskie reprezentować poziom mistrzostw Europy. To zapewni zainteresowanie całego świata i umożliwi przyjazd wielu kibiców” (źródło: polsatsport).
Sportowcy rywalizować będą w 24 dyscyplinach sportowych. Z kilku źródeł wiadomo, że kilka z nich nie stanowi dyscyplin IO – do zawodów dopuszczono bowiem parę dyscyplin pokazowych, które w przyszłości chciałyby ubiegać się o status olimpijski.
W ubiegły weekend w Rzymie odbyło się spotkanie Komitetu Olimpijskiego, na którym wstępnie ustalono listę dopuszczonych dyscyplin. Ostateczna, końcowa lista ma zostać ogłoszona na przełomie września i października. Jak dotychczas dopuszczono następujące sporty:
Nie mniej jednak organizacja tak dużej imprezy już budzi nie małe kontrowersje. Czy w czasie pandemii i niezażegnanego kryzysu gospodarczego będzie nas stać na przygotowanie pełnej infrastruktury sportowej w celu jej dostosowania do wymagań Komitetu Olimpijskiego? Na pierwszym planie już wysuwa się problem stadionu Wisły, którego przebudowa może pochłonąć nawet kilkadziesiąt milionów złotych płatnych z budżetu państwa. A co z resztą obiektów? Jak na razie nie wiadomo. Będziemy śledzić doniesienia w tym zakresie i mocno trzymamy kciuki za Małopolskę, żeby Igrzyska Europejskie przyniosły jej więcej korzyści, aniżeli problemów.
Organizacje sportowe
25.08.2021
Sporty indywidualne
13.08.2021
Organizacje sportowe
04.08.2021
10.09.2024
29.08.2024
27.08.2024
06.08.2024
26.07.2024
Portal prawosportowe.pl powstał w 2012 roku i od tego czasu dostarcza czytelnikom wiedzę z zakresu szeroko rozumianego prawa sportowego. Odbiorcami naszych treści są sportowcy amatorzy i profesjonalni, trenerzy, sędziowe, menedżerowie, agenci, działacze organizacji sportowych, sponsorzy. Jesteśmy po to, by pomagać i edukować w sporcie.
Portal od samego początku jest wspierany przez Kancelarię Prawa Sportowego i Gospodarczego DAUERMAN
Zgodnie z art. 13 ust. 1 i ust. 2 Ogólnego rozporządzenia Parlamentu i Rady Unii Europejskiej o ochronie danych osobowych z dnia 27 kwietnia 2016 r. informujemy, iż:
Jeśli potrzebujesz pomocy prawnej w Twojej działalności sportowej, napisz do nas korzystając z poniższego formularza.
Pamiętaj – odległość nie stanowi problemu. Działamy całkowicie on-line.
Przedstaw nam swój problem, a my dokonamy wstępnej bezpłatnej analizy prawnej. Następnie przedstawimy, co możemy wspólnie w tej sprawie zrobić oraz zaproponujemy zasady współpracy. Oczywiście za wszelkie usługi otrzymasz fakturę VAT.
Polityka prywatności PrawoSportowe.pl Sp. z o.o.