Newsletter

Zapisz się do newslettera

Uzupełnij swojego maila i bądź na bieżąco z nowościami na stronie prawosportowe.pl

ikonka fb ikonka tw

Piłka nożna

Grenlandia na drodze ku CONCACAF I FIFA

12.10.2022

Grenlandia - terytorium zależne Danii położone w Ameryce Północnej, największa wyspa na świecie. Jej reprezentacja piłkarska od lat rozgrywa nieoficjalne mecze, m.in na Island Games, czyli cyklicznej imprezie, w której jak sama nazwa wskazuje - uczestniczą państwa, ale i terytoria zależne, które są położone głównie na wyspach. Ale ambicje Grenlandii sięgają dalej, chce ona startować w oficjalnych rozgrywkach pod egidą FIFA. Lecz na początku, grenlandzka federacja stara się o angaż do CONCACAF - północnoamerykańskiej federacji piłkarskiej.

Odwiecznym problemem wyspy była dość uboga infrastruktura, surowy i arktyczny klimat panujący na niej, utrudniał nie tylko budowanie na niej boisk i stadionów. Ilość zbudowanych dróg na Grenlandii jest znikoma (łącznie 150km), a kolej aktualnie nie istnieje. Współcześnie dominuje głównie transport morski oraz lotniczy. Większość mieszkańców autonomicznego terytorium mieszka w jej południowo-zachodniej części, ze względu na korzystne warunki tam panujące (m.in przez to, że ten rejon Grenlandii jest położony poniżej koła podbiegunowego). Centralna i północna część wyspy jest z kolei w dużej mierze niezamieszkana.

Wracając do kwestii stadionów, należy wiedzieć, iż występował problem z ich budową nawet w formie boisk ze sztuczną nawierzchnią. Pierwszy taki obiekt powstał dopiero we wrześniu 2009 roku. Jego stworzenie było swego rodzaju pierwszym i namacalnym krokiem, który zbliżył Grenlandię do członkostwa w FIFA. Rzecz jasna, ze względu na wybitnie niekorzystne warunki atmosferyczne - ciężko mówić w kontekście Grenlandii o budowie obiektu z naturalną murawą. Ta kwestia wygląda podobnie, jak w innych państwach o surowym klimacie, np. Islandii, Wyspach Owczych, czy Kazachstanie. Jeśli chodzi o stricte stadion, który jest bliski spełnienia warunków dot. rozgrywania na nim oficjalnych meczów międzynarodowych - jest to obiekt w Nuuk, stolicy Grenlandii. Dwugwiazdkowa (według kryterium FIFA) sztuczna nawierzchnia została na nim położona w lipcu 2016 roku. Niemniej, problemem stadionu w Nuuk jest chociażby m.in brak miejsc siedzących. Z tego powodu, od paru lat istnieje projekt stworzenia nowego stadionu narodowego dla reprezentacji Grenlandii - tzw. Stadionu Arktycznego, który ma mieć podobną pojemność do swojego poprzednika, lecz tym razem ma spełniać wszelkie wymogi stawiane przez FIFA. Jednakże, projekt na ten moment jest w stanie zawieszenia, ze względu na ograniczone środki, którymi dysponuje grenlandzki rząd.

Rozpoczęcie oficjalnej procedury

W maju 2022 roku, ogłoszono, iż Grenlandia rozpoczęła oficjalne starania o angaż do federacji CONCACAF. Przez pewien czas zastanawiano się, o akces do której federacji będą starać się wyspiarze. Brano pod uwagę również UEFA, m.in ze względu na bezpośrednie związki wyspiarskiego terytorium z Danią. Grenlandzcy decydenci określili jednak kierunek swoich działań w stronę północnoamerykańskiej federacji, jedną z ważniejszych kwestii, która mogła to spowodować, jest zapis w art. 5 dziale III Statutu UEFA - “Membership of UEFA is open to national football associations situated in the continent of Europe, based in a country which is recognised as an independent state by the majority of members of the United Nations, and which are responsible for the organisation and implementation of football-related matters in the territory of their country.”

A więc, by dana federacja piłkarska mogła zostać członkiem UEFA - kluczową kwestią jest, by reprezentowała ona niepodległy kraj, a takim nie jest Grenlandia. Choć na marginesie, jak widać nie zawsze jest to warunek bezwzględnie obligatoryjny, co pokazuje przypadek Gibraltaru, który mimo bycia terytorium zależnym od Wielkiej Brytanii, stał się pełnoprawnym członkiem organizacji UEFA w 2013 roku.

Tymczasem, analizując możliwość przyjęcia krajowej federacji piłkarskiej w struktury FIFA, to zgodnie z art. 10 par. 1 Statutu FIFA - “Any Association which is responsible for organising and supervising football in its country may become a Member of FIFA. In this context, the expression “country" shall refer to an independent state recognised by the international community”

Byłoby to równoznaczne z tym, iż domyślnie tylko niepodległe państwo może ubiegać się o członkostwo w strukturach FIFA, podobnie jak ma to miejsce w procedurze europejskiej federacji.

Przy czym należy mieć tu również na względzie art. 10 par. 6 Statutu FIFA:

 “An Association in a region which has not yet gained independence may, with the authorisation of the Association in the country on which it is dependent, also apply for admission to FIFA.”

Oznacza to, iż federacja grenlandzka ma prawo ubiegać się o członkostwo w FIFA, nawet gdy nie jest niepodległym podmiotem. Jednak istnieje jeden warunek - musi ona uzyskać zgodę kraju, na rzecz którego jest podległa, czyli w tym przypadku Danii.

Zanim jednak aplikowanie do FIFA będzie możliwe, Grenlandzki Związek Piłki Nożnej musi zostać przyjęty do kontynentalnej federacji, czyli w tym konkretnym przypadku CONCACAF, gdyż zgodnie z art. 10 par. 2 Statutu FIFA - “Membership is only permitted if an Association has already been a provisional member of a Confederation for at least two years.”

Co oznacza, iż musi zostać spełniony dwuletni okres członkostwa w danej kontynentalnej federacji, aby następnie krajowy związek piłkarski mógł ubiegać się o członkostwo w FIFA.

Można z nieukrywaną ciekawością obserwować poczynania Grenlandii w dążeniu do uznania ich pełnej podmiotowości na piłkarskiej arenie międzynarodowej. Z pewnością zadanie nie należy do najłatwiejszych - nieco ponad 50-tysięczna liczba ludności całej wyspy, braki infrastrukturalne oraz finansowe, niesprzyjający klimat i warunki atmosferyczne do uprawiania piłki, a w końcu kwestie polityczne związane z zależnością od Danii - te wszystkie czynniki tworzą wymierne przeszkody dla całego procesu akcesyjnego Grenlandii. Niemniej, należy trzymać kciuki - dla rozwoju futbolu na całym świecie.

 

Źródła

https://en.wikipedia.org/wiki/Greenland_national_football_team

Zadaj nam pytanie!

Zainteresował Cię temat artykułu lub dotyczy Ciebie? Zapraszamy do kontaktu! Zadaj nam pytanie a eksperci Prawa Sportowe: prawnicy, specjaliści w dziedzinie odpowiedniej dla Twojego pytania - odpowiedzą w ciągu 48 godzin! Pierwsza konsultacja jest całkowicie darmowa!

Ostatnie wpisy autora

Zobacz więcej »

Newsletter

Zapisz się do newslettera by być na bieżąco z nowościami na stronie prawosportowe.pl

About

ikonka logo

Portal prawosportowe.pl powstał w 2012 roku i od tego czasu dostarcza czytelnikom wiedzę z zakresu szeroko rozumianego prawa sportowego. Odbiorcami naszych treści są sportowcy amatorzy i profesjonalni, trenerzy, sędziowe, menedżerowie, agenci, działacze organizacji sportowych, sponsorzy. Jesteśmy po to, by pomagać i edukować w sporcie.

Portal od samego początku jest wspierany przez Kancelarię Prawa Sportowego i Gospodarczego DAUERMAN

Kontakt z nami

INFORMACJA O PRZETWARZANIU DANYCH OSOBOWYCH

Zgodnie z art. 13 ust. 1 i ust. 2 Ogólnego rozporządzenia Parlamentu i Rady Unii Europejskiej o ochronie danych osobowych z dnia 27 kwietnia 2016 r. informujemy, iż:

Serwis Obsługuje:

logo dauerman

Kontakt:

PrawoSportowe.pl Sp. z o.o.

ul. Powstańców Śląskich 9

53-332 Wrocław

tel. +48 693 672 258

e-mail: bok@prawosportowe.pl

Na skróty

Zapytaj prawnika » Regulamin serwisu Polityka prywatności
Zamknij formularz pytania

Potrzebujesz pomocy? Skontaktuj się z nami!

Jeśli potrzebujesz pomocy prawnej w Twojej działalności sportowej, napisz do nas korzystając z poniższego formularza.

Pamiętaj – odległość nie stanowi problemu. Działamy całkowicie on-line.

Przedstaw nam swój problem, a my dokonamy wstępnej bezpłatnej analizy prawnej. Następnie przedstawimy, co możemy wspólnie w tej sprawie zrobić oraz zaproponujemy zasady współpracy. Oczywiście za wszelkie usługi otrzymasz fakturę VAT.

Wypełnij formularz

Nie jest wymagany, jednak może ułatwić nam kontakt z Tobą jeśli będzie taka potrzeba.

Polityka prywatności PrawoSportowe.pl Sp. z o.o.

 1. Zakres obowiązywania
  1. Administratorem Danych Osobowych jest PrawoSportowe.pl Sp. z o.o. z siedzibą we Wrocławiu przy ul. Powstańców Śląskich 9, 53-332 Wrocław, wpisana do Krajowego Rejestru Sądowego prowadzonego przez Sąd Rejonowy dla Wrocławia-Fabrycznej we Wrocławiu, VI Wydział Gospodarczy pod numerem KRS: 0000384634, e-mail: bok@prawosportowe.pl, tel. +48 693 672 258 (dalej: Administrator, ADO).
  2. Celem niniejszej Polityki Prywatności jest określenie działań podejmowanych przez Administratora w zakresie ochrony danych osobowych przetwarzanych, w tym zbieranych za pośrednictwem strony internetowej http://www.prawosportowe.pl.
  3. Dane osobowe to wszelkie informacje, które mogą Cię identyfikować, na przykład Twoje imię i nazwisko, numer telefonu i adres poczty elektronicznej przekazywane przez Ciebie za pomocą formularzy kontaktowych i formularzy zgłoszeń. Kiedy w poniższym dokumencie odwołujemy się do terminu „przetwarzać” albo „przetwarzanie”, mamy na myśli wszelkie czynności i operacje wykonywane na Twoich danych osobowych (np. ich przechowywanie czy analizowanie na potrzeby świadczenia Ci usługi).
 2. Informacje dotyczące ADO
  1. Kontakt z ADO może się odbywać pocztą tradycyjną na adres siedziby, mailowo lub telefonicznie. Dane kontaktowe wskazane zostały w pkt. 1.1 niniejszej Polityki Prywatności.
 3. Cel, podstawa prawna i zasady przetwarzania danych osobowych
  1. Dane osobowe osób fizycznych korzystających z formularzy kontaktowych i formularzy zgłoszeń (dalej zwanymi: Użytkownikami) przetwarzane są w celu:
   1. zawarcia i wykonywania umów w ramach usług prowadzonych przez ADO (art. 6 ust. 1 lit. b) RODO);
   2. prowadzenia działań marketingu bezpośredniego w formie e-mailowego newslettera, na podstawie udzielonej zgody (art. 6 ust. 1 lit. a) RODO);
   3. udzielenia odpowiedzi na przedstawione zagadnienie, co stanowi nasz prawnie uzasadniony interes (art. 6 ust. 1 lit. f) RODO);
   4. ewentualnego ustalenia, dochodzenia lub obrony przed roszczeniami, co stanowi nasz prawnie uzasadniony interes (art. 6 ust. 1 lit. f) RODO).
  2. Dane osobowe przetwarzane są przez następujący okres:
   1. w celu zawarcia i wykonywania umowy – przez okres prowadzenia negocjacji oraz trwania umowy, a po jej ustaniu do upływu okresów przedawnienia wszelkich roszczeń z niej wynikających,
   2. w celu prowadzenie działań marketingu bezpośredniego w formie e-mailowego newslettera – do czasu cofnięcia zgody przez Użytkownika,
   3. w celu udzielenia odpowiedzi na przedstawione zagadnienie - do czasu załatwienia sprawy, w której zostały zebrane.
  3. Podanie danych osobowych w celu, o którym mowa w pkt. 3.1 lit. a) jest dobrowolne jednakże jest warunkiem zawarcia umowy. W przypadku niepodania danych możemy odmówić złożenia Tobie oferty i zawarcia umowy.

   Podanie danych osobowych w celu, o którym mowa w pkt. 3.1. lit. b), c) jest dobrowolne. Jeżeli nie podasz danych lub nie wyrazisz zgody nie będziemy mogli w przyszłości informować Cię bezpośrednio o naszej bieżącej ofercie lub udzielić odpowiedzi na przedstawione zagadnienia.
  4. Dane osobowe Użytkowników nie są przekazywane poza teren Polski, Unii Europejskiej i Europejskiego Obszaru Gospodarczego.
  5. Dane osobowe użytkowników mogą być powierzane przez ADO do przetwarzania następującym kategoriom podmiotów: Kancelaria Radcy Prawnego Tomasz Dauerman, portale internetowe z którymi portal prawosportowe.pl współpracuje na podstawie odrębnych umów, firmy księgowe, biura rachunkowe, firmy informatyczne. Dane osobowe mogą być także udostępnione: odpowiednim organom państwowym na ich żądanie na podstawie odpowiednich przepisów prawa.
 4. Prawa osoby, której dane dotyczą
  1. Każdy Użytkownik ma prawo dostępu do treści swoich danych i otrzymania ich kopii, ich sprostowania, usunięcia lub ograniczenia przetwarzania, prawo do wniesienia sprzeciwu wobec przetwarzania danych osobowych na podstawie prawnie uzasadnionego interesu oraz prawo do przenoszenia danych.
  2. Jeżeli przetwarzanie odbywa się na podstawie zgody, Użytkownik ma prawo cofnąć zgodę na przetwarzanie danych osobowych. Cofnięcie zgody nie będzie wpływać na zgodność z prawem przetwarzania, którego dokonano na podstawie zgody przed jej wycofaniem.
  3. Użytkownik ma prawo do wniesienia skargi do Prezesa Urzędu Ochrony Danych Osobowych, gdy uzna, iż przetwarzanie danych osobowych narusza przepisy RODO lub inne przepisy prawa o ochronie danych osobowych.
  4. W przedmiocie realizacji swoich praw oraz cofnięcia zgody można skontaktować się z ADO przy użyciu danych wskazanych w pkt 1.1 niniejszej Polityki Prywatności.
 5. Cookies
  1. Ciasteczka (ang. cookies) to niewielkie pliki, zapisywane i przechowywane na twoim komputerze, tablecie lub smartphonie podczas gdy odwiedzasz różne strony w internecie. Ciasteczko zazwyczaj zawiera nazwę strony internetowej, z której pochodzi, „długość życia” ciasteczka (to znaczy czas jego istnienia), oraz przypadkowo wygenerowany unikalny numer służący do identyfikacji przeglądarki, z jakiej następuje połączenie ze stroną internetową.
  2. W związku z udostępnianiem zawartości serwisu internetowego prawosportowe.pl stosuje się  tzw. cookies, tj. informacje zapisywane przez serwery na urządzeniu końcowym użytkownika, które serwery mogą odczytać przy każdorazowym połączeniu się z tego urządzenia końcowego, może także używać innych technologii o funkcjach podobnych lub tożsamych z cookies. Opisane w niniejszym punkcie Polityki Prywatności, informacje dotyczące cookies mają zastosowanie również do innych podobnych technologii stosowanych w ramach naszych serwisów internetowych. Pliki cookies (tzw."ciasteczka") stanowią dane informatyczne, w szczególności pliki tekstowe, które przechowywane są w urządzeniu końcowym użytkownika serwisu internetowego prawosportowe.pl. Cookies zazwyczaj zawierają nazwę domeny serwisu internetowego, z którego pochodzą, czas przechowywania ich na urządzeniu końcowym oraz unikalny numer.
  3. Pliki cookies wykorzystywane są w celu:
   1. tworzenia statystyk, które pomagają zrozumieć, w jaki sposób użytkownicy serwisu korzystają ze stron internetowych, co umożliwia ulepszanie ich struktury i zawartości,
   2. utrzymania sesji użytkownika serwisu internetowego (po zalogowaniu), dzięki której użytkownik nie musi na każdej podstronie serwisu ponownie wpisywać loginu i hasła"
  4. W ramach serwisu internetowego prawosportowe.pl możemy stosować następujące rodzaje plików cookies:
   1. "niezbędne" pliki cookies, umożliwiające korzystanie z usług dostępnych w ramach serwisu internetowego, np. uwierzytelniające pliki cookies wykorzystywane do usług wymagających uwierzytelniania w ramach serwisu,
   2. pliki cookies służące do zapewnienia bezpieczeństwa, np. wykorzystywane do wykrywania nadużyć w zakresie uwierzytelniania w ramach serwisu,
   3. pliki cookies, umożliwiające zbieranie informacji o sposobie korzystania ze stron internetowych serwisu.
  5. W wielu przypadkach oprogramowanie służące do przeglądania stron internetowych (przeglądarka internetowa) domyślnie dopuszcza przechowywanie plików cookies w urządzeniu końcowym użytkownika. Użytkownicy prawosportowe.pl serwisu mogą dokonać w każdym czasie zmiany ustawień dotyczących plików cookies. Ustawienia te mogą zostać zmienione w szczególności w taki sposób, aby blokować automatyczną obsługę plików cookies w ustawieniach przeglądarki internetowej bądź informować o ich każdorazowym zamieszczeniu w urządzeniu użytkownika serwisu internetowego. Szczegółowe informacje o możliwości i sposobach obsługi plików cookies dostępne są w ustawieniach oprogramowania (przeglądarki internetowej). Niedokonanie zmiany ustawień w zakresie cookies oznacza, że będą one zamieszczone w urządzeniu końcowym użytkownika, a tym samym będziemy przechowywać informacje w urządzeniu końcowym użytkownika i uzyskiwać dostęp do tych informacji.
  6. Wyłączenie stosowania cookies może spowodować utrudnienia korzystanie z niektórych usług w ramach naszych serwisów internetowych, w szczególności wymagających logowania. Wyłączenie opcji przyjmowania cookies nie powoduje natomiast braku możliwości czytania lub oglądania treści zamieszczanych w serwisie internetowym prawosportowe.pl z zastrzeżeniem tych, do których dostęp wymaga logowania. Poniżej informacja jak wyłączyć pliki cookie w przeglądarce:
   Jak wyłączyć pliki cookie w przeglądarce ?
 6. Postanowienia końcowe
  1. ADO dokłada wszelkich starań, aby zapewnić wszelkie środki fizyczne, techniczne i organizacyjne ochrony danych osobowych przed ich przypadkowym czy umyślnym zniszczeniem, przypadkową utratą, zmianą, nieuprawnionym ujawnieniem, wykorzystaniem czy dostępem, zgodnie ze wszystkimi obowiązującymi przepisami.
  2. ADO zastrzega sobie prawo do zmiany treści niniejszej Polityki Prywatności.