Newsletter

Zapisz się do newslettera

Uzupełnij swojego maila i bądź na bieżąco z nowościami na stronie prawosportowe.pl

ikonka fb ikonka tw

Piłka nożna

Gra w dwóch klubach w piłce nożnej – to możliwe?

16.11.2020

Pytanie intrygujące, ale czy tylko retoryczne? Nie powiem, inspiracją dla mnie był mój wpis sprzed tygodnia o ograniczeniu liczby lig, w których może startować żużlowiec z klubów polskiej Ekstraligi, 1 Ligi i 2 Ligi.

W skrócie wygląda to tak, zawodnik klubu żużlowej Ekstraligi może teraz jeździć w Polsce i w jednej lidze zagranicznej, a zawodnik pierwszo- lub drugoligowy -  w Polsce i dwóch ligach zagranicznych. A co z piłkarzami, od zawsze wiemy, że mogą grać tylko w jednym klubie i TYLKO W JEDNYM KLUBIE. I tak samo w jednym klubie, W JEDNYM KRAJU. Skąd więc tytułowe pytanie? Szaleństwo? Nie.

Otóż, wyobraźmy sobie zawodnika, który jest zarejestrowany w systemie Extranet PZPN i potwierdzony do jednego klubu piłkarskiego. Gra czy to jako zawodnik profesjonalny czy to jako amator w piłkę nożną, w tę jej „trawiastą” odmianę, ale chce spróbować swoich sił w futsalu lub piłce nożnej plażowej czyli beach soccerze. Może? Może, ale pod pewnymi warunkami, o czym poniżej.

By zagrać w drużynie drżynie futsalu lub beach soccera musi być do niej uprawniony? Czy zatem można uprawnić zawodnika potwierdzonego i uprawnionego do gry w klubie piłki nożnej „trawiastej” do gry w klubie futsalu? Albo idąc inną drogą, czy można zawodnika zarejestrowanego i potwierdzonego do gry w klubie futsalowym i jeszcze uprawnionego do gry w drużynach tego klubu uprawnić do grania w piłkę nożną „trawiastą”, tę taką klasyczną jedenasto-osobową, żeby już tak przesadnie pokazać o co chodzi. Można? Można, a zatem jak to wygląda?

Zaczynamy od art. 8 Statutu Polskiego Związku Piłki Nożnej. Zgodnie z postanowieniami par. 1 uprawianie sportu piłki nożnej odbywa się zgodnie z przepisami gry, do których wydania i zmiany upoważnione jest wyłącznie IFAB, a zgodnie z par. 2 uprawianie futsalu i piłki nożnej plażowej odbywa się zgodnie z przepisami gry przyjętymi przez FIFA. Na tej podstawie można przyjąć, że sport piłki nożnej to piłka "trawiasta", a pozostałymi dwiema dyscyplinami/konkurencjami są futsal i piłka nożna plażowa.

Mamy zatem w sumie trzy sporty w ramach Polskiego Związku Piłki Nożnej i organizowanego przez PZPN współzawodnictwa. Skoro są to odrębne sporty czyli piłka nożna (trawiasta 11-osobowa), futsal i piłka nożna plażowa to zawodnik może być piłkarzem (piłki trawiastej), zawodnikiem futsalu i zawodnikiem piłki nożnej plażowej. Zatem mamy jednego zawodnika, który ma jeden klub macierzysty, ale może grać poza pewnymi wyjątkami w trzy gry, będąc uprawnionym do gry w trzech w drużynach trzech klubów.

W Uchwale nr IX/140 z dnia 3 i 7 lipca 2008 roku Zarządu Polskiego Związku Piłki Nożnej w sprawie organizacji rozgrywek w piłkę nożną też mamy podział na różne dyscypliny / konkurencje, i tak zgodnie z § 2 1. Polski Związek Piłki Nożnej prowadzi rozgrywki piłki nożnej mężczyzn, a zgodnie §  2 a 1 prowadzi rozgrywki piłki nożnej kobiet. Z kolei wedle § 2 b 1 Polski Związek Piłki Nożnej prowadzi rozgrywki futsalu, a wg § 2 c 1 PZPN prowadzi rozgrywki piłki nożnej plażowej.

W przepisach Uchwały o organizacji rozgrywek mamy też odniesienie, że kwestie, o których mowa w § 12 i § 18 w odniesieniu do rozgrywek futsalu będą określone w odrębnych regulaminach wydanych przez organy prowadzące rozgrywki.

Zawodnik może być zawodnikiem piłki nożnej, ale też może uprawiać futsal, a zawodnik futsalu może być uprawniony do gry w piłkę nożną „trawiastą” i to generalnie nie uchybia jedno drugiemu. Oczywiście są wyjątki, zwłaszcza jeśli idzie o sport profesjonalny (zawodnik profesjonalista pod kontraktem, a nie amator – przyp. M.Ż.), o których poniżej.

Zgodnie z  § 2 ust. 1 Uchwały nr V/82 z dnia 25 maja 2017 roku Zarządu PZPN w sprawie statusu zawodników występujących w rozgrywkach futsalu W przypadku zawodników łączących grę w piłkę nożną 11-osobową oraz futsal, w sytuacji gdy klubem macierzystym zawodnika jest klub występujący w rozgrywkach piłki nożnej 11-osobowej, do uprawnienia zawodnika do rozgrywek futsalu niezbędna jest:
1. pisemna zgoda klubu występującego w rozgrywkach Ekstraklasy, I, II i III ligi mężczyzn oraz Ekstraligi i I ligi kobiet piłki nożnej 11-osobowej, niezależnie od statusu zawodnika (amator / zawodnik profesjonalny);

 1. pisemna zgoda klubu występującego w niższych, niż wskazane w pkt 1, klasach rozgrywkowych piłki nożnej 11-osobowej, w przypadku zawodnika profesjonalnego.

W sytuacji, gdy macierzystym klubem zawodnika jest klub piłki trawiastej do uprawnienia zawodnika do rozgrywek futsalu potrzeba jest zgoda, ale nie w każdym przypadku. Konieczna jest gdy klubem macierzystym jest klub szczebla centralnego (Ekstraklasa, 1 liga, 2 liga) i 3 ligi (to też ma być w sumie szczebel centralny) oraz Ekstraliga K (Kobiet) i 1 Liga K. I tu niezależnie od statusu profesjonalisty lub amatora musi być zgoda. Profesjonalny klub - więc zgoda niezbędna.

Jeżeli macierzystym klubem zawodnika jest klub piłki trawiastej, ale z klasy rozgrywkowej poniżej wymienionych, to jest potrzebna zgodna, ale tylko dla profesjonalisty, ich jest niewielu. Amator, czyli pasjonat, hobbysta, nie zarabia pieniędzy na grze w trawiasta piłkę nożną, nie ma kontraktu tylko deklarację amatora i należy mu się tylko zwrot. Z kolei jeśli jest amatorem w klubie profesjonalnym to musi mieć zgodę, ale w amatorskim nie. W amatorskim klubie tylko profesjonalista potrzebuje zgody.

Teraz popatrzmy na sprawę z drugiej strony. Zgodnie z § 4 ust. 1 Uchwały nr V/82 z dnia 25 maja 2017 roku Zarządu PZPN w sprawie statusu zawodników występujących w rozgrywkach futsalu, w przypadku zawodników łączących grę w piłkę nożną 11-osobową oraz futsal, w sytuacji gdy klubem macierzystym zawodnika jest klub występujący w rozgrywkach futsalu, do uprawnienia zawodnika do rozgrywek Ekstraklasy, I, II i III ligi mężczyzn oraz Ekstraligi i I ligi kobiet piłki nożnej 11-osobowej, niezbędna jest pisemna zgoda klubu macierzystego. W przypadku zawodnika, którego macierzystym klubem jest klub futsalu, uprawnienie do rozgrywek Ekstraklasy, I, II i III ligi mężczyzn oraz Ekstraligi i I ligi kobiet piłki nożnej 11-osobowej może nastąpić tylko za zgodą klubu macierzystego (futsalowego). Jeżeli taki zawodnik chce grać w 4 lidze i niżej – takiej zgody nie potrzeba, co potwierdza przepis ust. 2., zgodnie z którym pisemna zgoda klubu macierzystego, występującego w rozgrywkach futsalu nie jest wymagana do uprawnienia zawodnika do rozgrywek klas niższych niż Ekstraklasa, I, II i III liga mężczyzn oraz Ekstraliga i I liga kobiet piłki nożnej 11-osobowej.

(zdjęcie ma charakter ilustracyjny)

Zadaj nam pytanie!

Zainteresował Cię temat artykułu lub dotyczy Ciebie? Zapraszamy do kontaktu! Zadaj nam pytanie a eksperci Prawa Sportowe: prawnicy, specjaliści w dziedzinie odpowiedniej dla Twojego pytania - odpowiedzą w ciągu 48 godzin! Pierwsza konsultacja jest całkowicie darmowa!

Zadaj nam pytanie

Zainteresował Cię temat artykułu lub dotyczy Ciebie? Zapraszamy do kontaktu! Zadaj nam pytanie a eksperci Prawa Sportowe: prawnicy, specjaliści w dziedzinie odpowiedniej dla Twojego pytania - odpowiedzą w ciągu 48 godzin! Pierwsza konsultacja jest całkowicie darmowa!

Nie jest wymagany, jednak może ułatwić nam kontakt z Tobą jeśli będzie taka potrzeba.

Ostatnie wpisy autora

Zobacz więcej »

Newsletter

Zapisz się do newslettera by być na bieżąco z nowościami na stronie prawosportowe.pl

About

ikonka logo

Portal prawosportowe.pl powstał w 2012 roku i od tego czasu dostarcza czytelnikom wiedzę z zakresu szeroko rozumianego prawa sportowego. Odbiorcami naszych treści są sportowcy amatorzy i profesjonalni, trenerzy, sędziowe, menedżerowie, agenci, działacze organizacji sportowych, sponsorzy. Jesteśmy po to, by pomagać i edukować w sporcie.

Portal od samego początku jest wspierany przez Kancelarię Prawa Sportowego i Gospodarczego DAUERMAN

Kontakt z nami

INFORMACJA O PRZETWARZANIU DANYCH OSOBOWYCH

Zgodnie z art. 13 ust. 1 i ust. 2 Ogólnego rozporządzenia Parlamentu i Rady Unii Europejskiej o ochronie danych osobowych z dnia 27 kwietnia 2016 r. informujemy, iż:

Serwis Obsługuje:

logo dauerman

Kontakt:

PrawoSportowe.pl Sp. z o.o.

Al. Śląska 1

54-118 Wrocław

Stadion Wrocław (Budynek Wschód, III p.)

tel. +48 693 672 258

e-mail: bok@prawosportowe.pl

Na skróty

Zapytaj prawnika » Regulamin serwisu Polityka prywatności
Zamknij formularz pytania

Potrzebujesz pomocy? Skontaktuj się z nami!

Jeśli potrzebujesz pomocy prawnej w Twojej działalności sportowej, napisz do nas korzystając z poniższego formularza.

Pamiętaj – odległość nie stanowi problemu. Działamy całkowicie on-line.

Przedstaw nam swój problem, a my dokonamy wstępnej bezpłatnej analizy prawnej. Następnie przedstawimy, co możemy wspólnie w tej sprawie zrobić oraz zaproponujemy zasady współpracy. Oczywiście za wszelkie usługi otrzymasz fakturę VAT.

Wypełnij formularz

Nie jest wymagany, jednak może ułatwić nam kontakt z Tobą jeśli będzie taka potrzeba.

Polityka prywatności PrawoSportowe.pl Sp. z o.o.

 1. Zakres obowiązywania
  1. Administratorem Danych Osobowych jest PrawoSportowe.pl Sp. z o.o. z siedzibą we Wrocławiu przy Al. Śląskiej 1, 54-118 Wrocław, wpisana do Krajowego Rejestru Sądowego prowadzonego przez Sąd Rejonowy dla Wrocławia-Fabrycznej we Wrocławiu, VI Wydział Gospodarczy pod numerem KRS: 0000384634, e-mail: bok@prawosportowe.pl, tel. +48 693 672 258 (dalej: Administrator, ADO).
  2. Celem niniejszej Polityki Prywatności jest określenie działań podejmowanych przez Administratora w zakresie ochrony danych osobowych przetwarzanych, w tym zbieranych za pośrednictwem strony internetowej http://www.prawosportowe.pl.
  3. Dane osobowe to wszelkie informacje, które mogą Cię identyfikować, na przykład Twoje imię i nazwisko, numer telefonu i adres poczty elektronicznej przekazywane przez Ciebie za pomocą formularzy kontaktowych i formularzy zgłoszeń. Kiedy w poniższym dokumencie odwołujemy się do terminu „przetwarzać” albo „przetwarzanie”, mamy na myśli wszelkie czynności i operacje wykonywane na Twoich danych osobowych (np. ich przechowywanie czy analizowanie na potrzeby świadczenia Ci usługi).
 2. Informacje dotyczące ADO
  1. Kontakt z ADO może się odbywać pocztą tradycyjną na adres siedziby, mailowo lub telefonicznie. Dane kontaktowe wskazane zostały w pkt. 1.1 niniejszej Polityki Prywatności.
 3. Cel, podstawa prawna i zasady przetwarzania danych osobowych
  1. Dane osobowe osób fizycznych korzystających z formularzy kontaktowych i formularzy zgłoszeń (dalej zwanymi: Użytkownikami) przetwarzane są w celu:
   1. zawarcia i wykonywania umów w ramach usług prowadzonych przez ADO (art. 6 ust. 1 lit. b) RODO);
   2. prowadzenia działań marketingu bezpośredniego w formie e-mailowego newslettera, na podstawie udzielonej zgody (art. 6 ust. 1 lit. a) RODO);
   3. udzielenia odpowiedzi na przedstawione zagadnienie, co stanowi nasz prawnie uzasadniony interes (art. 6 ust. 1 lit. f) RODO);
   4. ewentualnego ustalenia, dochodzenia lub obrony przed roszczeniami, co stanowi nasz prawnie uzasadniony interes (art. 6 ust. 1 lit. f) RODO).
  2. Dane osobowe przetwarzane są przez następujący okres:
   1. w celu zawarcia i wykonywania umowy – przez okres prowadzenia negocjacji oraz trwania umowy, a po jej ustaniu do upływu okresów przedawnienia wszelkich roszczeń z niej wynikających,
   2. w celu prowadzenie działań marketingu bezpośredniego w formie e-mailowego newslettera – do czasu cofnięcia zgody przez Użytkownika,
   3. w celu udzielenia odpowiedzi na przedstawione zagadnienie - do czasu załatwienia sprawy, w której zostały zebrane.
  3. Podanie danych osobowych w celu, o którym mowa w pkt. 3.1 lit. a) jest dobrowolne jednakże jest warunkiem zawarcia umowy. W przypadku niepodania danych możemy odmówić złożenia Tobie oferty i zawarcia umowy.

   Podanie danych osobowych w celu, o którym mowa w pkt. 3.1. lit. b), c) jest dobrowolne. Jeżeli nie podasz danych lub nie wyrazisz zgody nie będziemy mogli w przyszłości informować Cię bezpośrednio o naszej bieżącej ofercie lub udzielić odpowiedzi na przedstawione zagadnienia.
  4. Dane osobowe Użytkowników nie są przekazywane poza teren Polski, Unii Europejskiej i Europejskiego Obszaru Gospodarczego.
  5. Dane osobowe użytkowników mogą być powierzane przez ADO do przetwarzania następującym kategoriom podmiotów: Kancelaria Radcy Prawnego Tomasz Dauerman, portale internetowe z którymi portal prawosportowe.pl współpracuje na podstawie odrębnych umów, firmy księgowe, biura rachunkowe, firmy informatyczne. Dane osobowe mogą być także udostępnione: odpowiednim organom państwowym na ich żądanie na podstawie odpowiednich przepisów prawa.
 4. Prawa osoby, której dane dotyczą
  1. Każdy Użytkownik ma prawo dostępu do treści swoich danych i otrzymania ich kopii, ich sprostowania, usunięcia lub ograniczenia przetwarzania, prawo do wniesienia sprzeciwu wobec przetwarzania danych osobowych na podstawie prawnie uzasadnionego interesu oraz prawo do przenoszenia danych.
  2. Jeżeli przetwarzanie odbywa się na podstawie zgody, Użytkownik ma prawo cofnąć zgodę na przetwarzanie danych osobowych. Cofnięcie zgody nie będzie wpływać na zgodność z prawem przetwarzania, którego dokonano na podstawie zgody przed jej wycofaniem.
  3. Użytkownik ma prawo do wniesienia skargi do Prezesa Urzędu Ochrony Danych Osobowych, gdy uzna, iż przetwarzanie danych osobowych narusza przepisy RODO lub inne przepisy prawa o ochronie danych osobowych.
  4. W przedmiocie realizacji swoich praw oraz cofnięcia zgody można skontaktować się z ADO przy użyciu danych wskazanych w pkt 1.1 niniejszej Polityki Prywatności.
 5. Cookies
  1. Ciasteczka (ang. cookies) to niewielkie pliki, zapisywane i przechowywane na twoim komputerze, tablecie lub smartphonie podczas gdy odwiedzasz różne strony w internecie. Ciasteczko zazwyczaj zawiera nazwę strony internetowej, z której pochodzi, „długość życia” ciasteczka (to znaczy czas jego istnienia), oraz przypadkowo wygenerowany unikalny numer służący do identyfikacji przeglądarki, z jakiej następuje połączenie ze stroną internetową.
  2. W związku z udostępnianiem zawartości serwisu internetowego prawosportowe.pl stosuje się  tzw. cookies, tj. informacje zapisywane przez serwery na urządzeniu końcowym użytkownika, które serwery mogą odczytać przy każdorazowym połączeniu się z tego urządzenia końcowego, może także używać innych technologii o funkcjach podobnych lub tożsamych z cookies. Opisane w niniejszym punkcie Polityki Prywatności, informacje dotyczące cookies mają zastosowanie również do innych podobnych technologii stosowanych w ramach naszych serwisów internetowych. Pliki cookies (tzw."ciasteczka") stanowią dane informatyczne, w szczególności pliki tekstowe, które przechowywane są w urządzeniu końcowym użytkownika serwisu internetowego prawosportowe.pl. Cookies zazwyczaj zawierają nazwę domeny serwisu internetowego, z którego pochodzą, czas przechowywania ich na urządzeniu końcowym oraz unikalny numer.
  3. Pliki cookies wykorzystywane są w celu:
   1. tworzenia statystyk, które pomagają zrozumieć, w jaki sposób użytkownicy serwisu korzystają ze stron internetowych, co umożliwia ulepszanie ich struktury i zawartości,
   2. utrzymania sesji użytkownika serwisu internetowego (po zalogowaniu), dzięki której użytkownik nie musi na każdej podstronie serwisu ponownie wpisywać loginu i hasła"
  4. W ramach serwisu internetowego prawosportowe.pl możemy stosować następujące rodzaje plików cookies:
   1. "niezbędne" pliki cookies, umożliwiające korzystanie z usług dostępnych w ramach serwisu internetowego, np. uwierzytelniające pliki cookies wykorzystywane do usług wymagających uwierzytelniania w ramach serwisu,
   2. pliki cookies służące do zapewnienia bezpieczeństwa, np. wykorzystywane do wykrywania nadużyć w zakresie uwierzytelniania w ramach serwisu,
   3. pliki cookies, umożliwiające zbieranie informacji o sposobie korzystania ze stron internetowych serwisu.
  5. W wielu przypadkach oprogramowanie służące do przeglądania stron internetowych (przeglądarka internetowa) domyślnie dopuszcza przechowywanie plików cookies w urządzeniu końcowym użytkownika. Użytkownicy prawosportowe.pl serwisu mogą dokonać w każdym czasie zmiany ustawień dotyczących plików cookies. Ustawienia te mogą zostać zmienione w szczególności w taki sposób, aby blokować automatyczną obsługę plików cookies w ustawieniach przeglądarki internetowej bądź informować o ich każdorazowym zamieszczeniu w urządzeniu użytkownika serwisu internetowego. Szczegółowe informacje o możliwości i sposobach obsługi plików cookies dostępne są w ustawieniach oprogramowania (przeglądarki internetowej). Niedokonanie zmiany ustawień w zakresie cookies oznacza, że będą one zamieszczone w urządzeniu końcowym użytkownika, a tym samym będziemy przechowywać informacje w urządzeniu końcowym użytkownika i uzyskiwać dostęp do tych informacji.
  6. Wyłączenie stosowania cookies może spowodować utrudnienia korzystanie z niektórych usług w ramach naszych serwisów internetowych, w szczególności wymagających logowania. Wyłączenie opcji przyjmowania cookies nie powoduje natomiast braku możliwości czytania lub oglądania treści zamieszczanych w serwisie internetowym prawosportowe.pl z zastrzeżeniem tych, do których dostęp wymaga logowania. Poniżej informacja jak wyłączyć pliki cookie w przeglądarce:
   Jak wyłączyć pliki cookie w przeglądarce ?
 6. Postanowienia końcowe
  1. ADO dokłada wszelkich starań, aby zapewnić wszelkie środki fizyczne, techniczne i organizacyjne ochrony danych osobowych przed ich przypadkowym czy umyślnym zniszczeniem, przypadkową utratą, zmianą, nieuprawnionym ujawnieniem, wykorzystaniem czy dostępem, zgodnie ze wszystkimi obowiązującymi przepisami.
  2. ADO zastrzega sobie prawo do zmiany treści niniejszej Polityki Prywatności.