30.04.2018
Ostatnio często sięgam do przykładów przewinień dyscyplinarnych związanych z rozgrywkami piłkarskimi. Jest po temu okazja, bo koniec sezonu nadchodzi nieuchronnie, a osłabienia zespołów wiążące się wykonywaniem kar mogą wpływać na poziom sportowy zespołu. Ponadto w wyniku zachowań powodowanych negatywnymi emocjami często trenerzy i inne osoby funkcyjne usuwane są z ławek rezerwowych, o czym pisałem w ostatnim artykule.
Do organów odwoławczych, najczęściej wojewódzkich związków piłki nożnej wpływa wiele odwołań od orzeczeń organów pierwszej instancji. Zatem kwiecień, maj to takie miesiące intensywnej pracy tych organów. Sporo odwołań wpływa też w sprawach rozgrywkowych, najczęściej od weryfikacji zawodów jako walkower.
Bardzo częstym przypadkiem weryfikacji zawodów jako przegranych na niekorzyść 0:3 z powodu występu nieuprawnionego zawodnika, jest przypadek naruszenia przepisów regulaminu rozgrywek w kwestii gry w dwóch zespołach (pierwszym i drugim czyli zespole rezerw).
Regulaminy rozgrywek tworzone są przez każdy związek (spółkę) organizujący rozgrywki, czyli dla rozgrywek Ekstraklasy przez Ekstraklasę S.A., rozgrywek I i II ligi oraz Pucharu Polski na szczeblu centralnym przez Polski Związek Piłki Nożnej. Uchwałą Zarządu PZPN ustanawiany jest też jednolity regulamin rozgrywek III ligi, która aktualnie rywalizuje w czterech grupach, a rozgrywki każdej z grup naprzemiennie (po jednym sezonie każdy – przyp. M.Ż) prowadzi jeden z czterech wojewódzkich związków piłki nożnej właściwych terytorialnie dla danej grupy. Z Kolei rozgrywki niższych klas to domena wojewódzkich (IV liga) i okręgowych związków piłki nożnej oraz podokręgów piłki nożnej. Te ostatnie najczęściej w klasach a i b oraz c, tam gdzie takie rozgrywki są prowadzone.
Generalnie regulamin rozgrywek powinien być „kalką” uchwały o organizacji rozgrywek Zarządu Polskiego Związku Piłki Nożnej. Obecnie obowiązująca uchwała w tej materii to Uchwała nr IX/140 z dnia 3 i 7 lipca 2008 roku Zarządu Polskiego Związku Piłki Nożnej w sprawie organizacji rozgrywek w piłkę nożną.
Jak stanowią przepisy § 4 Uchwały nr IX/140, o ile w przepisach szczególnych nie postanowiono inaczej, klub posiadający drużyny w kilku klasach rozgrywkowych może wystawić swoich zawodników do gry o mistrzostwo poszczególnych klas zgodnie z następującymi zasadami:
Zatem zawodnik, który ukończył 19 rok życia i brał udział w spotkaniu mistrzowskim lub pucharowym w wymiarze nieprzekraczającym połowy czasu gry, może uczestniczyć w spotkaniu innej drużyny swego klubu, które rozpoczyna się do 48 godzin po zakończeniu pierwszego meczu, w pełnym wymiarze czasu gry. Często jest tak, że w sobotę rozgrywany jest mecz pierwszej drużyny i regulacja ma służyć w ten sposób, by zawodnik, który w spotkaniu pierwszej drużyny był zmiennikiem, celem zachowania tak zwanej praktyki meczowej mógł zagrać cały mecz w niedzielę w drugiej drużynie. Tu kategorycznie należy stwierdzić, że jeśli zawodnik zagra np. 55 minut w pierwszym meczu to już w danym terminie rozgrywkowym sobota-niedziela nie może wyjść już nawet na minutę w drugim spotkaniu. Gdyby tak się stało, wówczas przeprowadzona zostanie weryfikacja zawodów na niekorzyść drużyny 0:3.
Z kolei zawodnik, który nie ukończył 19 roku życia i brał udział w spotkaniu mistrzowskim lub pucharowym w wymiarze nieprzekraczającym połowy czasu gry, może uczestniczyć w spotkaniu innej drużyny swego klubu, które rozpoczyna się do 48 godzin po zakończeniu pierwszego meczu, w wymiarze nieprzekraczającym połowy czasu gry. Tu chodzi o zdrowie młodych zawodników, stąd maksymalnie połowa w jednym meczu i nie więcej niż połowa w drugim spotkaniu.
Kolejny przepis dotyczy zawodnika, który brał udział w spotkaniu mistrzowskim lub pucharowym w wymiarze przekraczającym połowę czasu gry może wystąpić w kolejnym spotkaniu innej drużyny swego klubu, dopiero po upływie 48 godzin od zakończenia tego meczu. Zatem nie ma już mowy o występie w meczu rezerw.
Wszystkie trzy omówione teraz regulacje nie dotyczą bramkarzy.
Kolejne dwa przepisy dotyczą limitowania udziału graczy w meczach obu drużyn. Zawodnik po rozegraniu 2/3 oficjalnych spotkań mistrzowskich w danym sezonie w drużynie wyższej klasy traci prawo do gry w drużynach niższych klas (rezerw), ale przepis ten nie dotyczy zawodników uczestniczących w rozgrywkach młodzieżowych, a tylko zespołów seniorskich. Drugi przepis dotyczy kończących się, a właściwie zakończonych rozgrywek klasy wyższej. Wówczas zawodnik może uczestniczyć w rozgrywkach klasy niższej, o ile w danym sezonie rozgrywkowym wystąpił w więcej niż 50% rozegranych oficjalnych spotkań mistrzowskich w drużynie niższej klasy. Tak samo przepis ten nie dotyczy zawodników uczestniczących w rozgrywkach młodzieżowych. Ideą tego przepisu, jest by drużynie rezerw grali zawodnicy, którzy wystąpili w niej już w co najmniej połowie spotkań i łączyli mecze w pierwszej i drugiej drużynie, a chodzi o to by wyłączyć udział w meczach rezerw zawodników, którzy grali przede wszystkim w pierwszym zespole i tylko sporadycznie pojawili się w rezerwach. Taki naszpikowany „gwiazdami” zespół po zakończeniu rozgrywek wyższej klasy w niższej klasie miałby znaczną przewagę nad pierwszymi drużynami klubów, rywalizujących w tej niższej klasie.
Komisje rozgrywek weryfikujące zawody po każdej kolejce zwracają uwagę na występy w dwóch drużynach i naruszenie powyższych przepisów, a w szczególności przepisu zakazującego gry w ciągu 48 godzin w drugim meczu zawodnika, z wyjątkiem bramkarza, po przekroczeniu czasu jednej połowy w pierwszym meczu skutkują walkowerem za drugi mecz rozegrany przez tego zawodnika i nie ma znaczenia ile zawodnik zagrał w drugim meczu i czy wpłynął na jego przebieg. Nawet 30 sekund i niedotknięcie piłki powodują weryfikację zawodów na niekorzyść.
Trzeba mieć na uwadze, ze gra nieuprawnionego zawodnika, także z wyżej wymienionych przyczyn może być podstawą do wszczęcia postępowania dyscyplinarnego. Zgodnie z art. 103 Regulaminu Dyscyplinarnego PZPN, „za wystawienie do gry zawodnika nieuprawnionego, zawieszonego w prawach lub odbywającego karę dyskwalifikacji albo zawodnika pod obcym nazwiskiem, wymierza się karę:…”
A oto katalog tych kar, bo one dzielą się na kary wymierzane:
I tak klubom może zostać wymierzona:
Na zawodnika może zostać nałożona:
a na inną osobę odpowiedzialną:
Drodzy kierownicy drużyn! Trzeba pilnować tych spraw i szczegółowo zwłaszcza w końcowej części sezonu analizować możliwość gra zawodników klubu z drużyny wyższej klasy, w niższej klasie.
(Zdjęcie ma charakter ilustracyjny)
18.09.2024
13.09.2024
06.09.2024
03.09.2024
23.08.2024
Portal prawosportowe.pl powstał w 2012 roku i od tego czasu dostarcza czytelnikom wiedzę z zakresu szeroko rozumianego prawa sportowego. Odbiorcami naszych treści są sportowcy amatorzy i profesjonalni, trenerzy, sędziowe, menedżerowie, agenci, działacze organizacji sportowych, sponsorzy. Jesteśmy po to, by pomagać i edukować w sporcie.
Portal od samego początku jest wspierany przez Kancelarię Prawa Sportowego i Gospodarczego DAUERMAN
Zgodnie z art. 13 ust. 1 i ust. 2 Ogólnego rozporządzenia Parlamentu i Rady Unii Europejskiej o ochronie danych osobowych z dnia 27 kwietnia 2016 r. informujemy, iż:
Jeśli potrzebujesz pomocy prawnej w Twojej działalności sportowej, napisz do nas korzystając z poniższego formularza.
Pamiętaj – odległość nie stanowi problemu. Działamy całkowicie on-line.
Przedstaw nam swój problem, a my dokonamy wstępnej bezpłatnej analizy prawnej. Następnie przedstawimy, co możemy wspólnie w tej sprawie zrobić oraz zaproponujemy zasady współpracy. Oczywiście za wszelkie usługi otrzymasz fakturę VAT.
Polityka prywatności PrawoSportowe.pl Sp. z o.o.