Newsletter

Zapisz się do newslettera

Uzupełnij swojego maila i bądź na bieżąco z nowościami na stronie prawosportowe.pl

ikonka fb ikonka tw

Organizacje sportowe

Finansowanie sportu przez samorządy

17.11.2016

Tak w dużym skrócie brzmiał temat mojego krótkiego wystąpienia dla przedstawicieli samorządu terytorialnego przed meczem Polska-Słowenia. Przy tej okazji chciałbym przypomnieć kilka faktów : po pierwsze : badania na zlecenie Komisji Europejskiej wykazały, że dotacje publiczne to jedne z 5 głównych źródeł finansowania sportu ( pozostałe to : wydatki gospodarstw domowych, sponsoring, wpływy z zakładów wzajemnych i gier hazardowych, prawa medialne ). Po drugie : finansowanie odbywa się bądź w sposób bezpośredni ( dotacje, stypendia, nagrody ), bądź w sposób pośredni ( zwolnienia i ulgi podatkowe ). Po trzecie : poziom zaangażowania samorządu terytorialnego w Polsce w sport to średni poziom europejski ( 15%-30%).

Kilka fundamentalnych przepisów z naszego ustawodawstwa :

- art. 10 ustawy o gospodarce komunalnej – bezpośrednie prawo posiadania udziałów lub akcji w klubie sportowym,

- art. 27 ustawy o sporcie – uszczegółowienie ( tak w wymiarze planistycznym : strategie rozwoju, czy rady sportu, jak i w wymiarze finansowym ) zadań własnych jst poprzez tworzenie warunków, w tym organizacyjnych, sprzyjających rozwojowi sportu,

- art. 28 ustawy o sporcie - możliwość przyznania dotacji dla klubu sportowego ( oczywiście przy spełnieniu określonych warunków ),

- art. 31 ustawy o sporcie – stypendia, nagrody i wyróżnienia dla sportowców i trenerów ( po spełnieniu pewnych warunków ).

Jak się okazuje, nie brakuje podstaw prawnych do wsparcia sportu przez samorządy. Do tego oczywiście możemy „dorzucić” dla przykładu z innych ustaw  zwolnienia od podatku od nieruchomości, pozalekcyjne zajęcia sportowe, czy dofinansowania samorządu województwa w inwestycjach w infrastrukturę z Funduszu Rozwoju Kultury Fizycznej.

W mojej ocenie, nie jest tak źle. Fakt jest taki, że gdyby nie zaangażowanie gmin, to w wielu z nich nie było by już profesjonalnego sportu. Czy to jest dobra droga - pewnie nie do końca, ale póki co dzięki temu jest komu grać na wielu pięknych nowych stadionach, czy w halach.

Ostatnie wpisy autora

Zobacz więcej »

Newsletter

Zapisz się do newslettera by być na bieżąco z nowościami na stronie prawosportowe.pl

About

ikonka logo

Portal prawosportowe.pl powstał w 2012 roku i od tego czasu dostarcza czytelnikom wiedzę z zakresu szeroko rozumianego prawa sportowego. Odbiorcami naszych treści są sportowcy amatorzy i profesjonalni, trenerzy, sędziowe, menedżerowie, agenci, działacze organizacji sportowych, sponsorzy. Jesteśmy po to, by pomagać i edukować w sporcie.

Portal od samego początku jest wspierany przez Kancelarię Prawa Sportowego i Gospodarczego DAUERMAN

Kontakt z nami

Serwis Obsługuje:

logo dauerman

Kontakt:

PrawoSportowe.pl Sp. z o.o.

Al. Śląska 1

54-118 Wrocław

Stadion Wrocław (Budynek Wschód, III p.)

tel. +48 693 672 258

e-mail: bok@prawosportowe.pl

Na skróty

Zapytaj prawnika » Regulamin serwisu Polityka prywatności