21.03.2018
Rada FIFA kilka dni temu w Bogocie odbyła pierwsze spotkanie w tym roku, na którym omówiono wiele ważnych inicjatyw związanych z przyszłością międzynarodowych rozgrywek.
FIFA zatwierdziła przyjęcie najnowszych zmian w zasadach gry podczas Mistrzostw Świata FIFA w 2018 r., a także procedurę głosowania, która odbędzie się podczas 68. Kongresu FIFA przy podejmowaniu decyzji o wyznaczeniu gospodarza Mistrzostw Świata 2026 w FIFA.
Skupmy się zatem, na tym, co najważniejsze dla widza, czyli zasadach gry. FIFA zdecydowała się na użycie sędziów asystentów wideo (VAR) we wszystkich meczach Mistrzostw Świata w Rosji. Poza tym, w dogrywce będzie możliwe skorzystanie z jednej dodatkowej, czwartej zmiany. W związku z tym, oczekiwania wielu ekspertów się potwierdziły. O ile VAR cały czas budzi wiele kontrowersji, o tyle co do rzeczonej czwartej zmiany wielu znawców piłki jest zgodnych – taki zabieg był konieczny.
Oczywiście należy pamiętać, że nie jest to novum w międzynarodowej piłce. Wcześniej już, uwzględniając rekomendacje odpowiedzialnej za przepisy gry Międzynarodowej Rady Piłkarskiej (IFAB), takie rozwiązanie (tytułem „eksperymentu”) wprowadzono chociażby w Mistrzostwach Świata w piłce nożnej kobiet do lat 20, które odbyły się w Papui-Nowej Gwinei, a także w klubowych mistrzostwach świata w Japonii.
Co do zasady, FIFA zgodziła się, że istnieje zasadnicza potrzeba wspierania kobiecej piłki nożnej i wzmocnienia obecnego wizerunku międzynarodowych rozgrywek kobiet. Jednak, po fazie konsultacji, FIFA zdecydowała, że sprawa wymaga dalszej analizy i powinna zostać poddana rewizji na nadchodzących posiedzeniach Rady.
Po dyskusji na temat zalet i wad przyjęcia innej strategii na przyszłość międzynarodowych rozgrywek młodzieżowych, Rada FIFA postanowiła pozostać przy istniejącej strukturze turniejów U-17 i U-20 dla kobiet i mężczyzn, które rozgrywane są co dwa lata. Co równie istotne, najbliższy taki turniej, tj. Mistrzostwa Świata U-20 odbędzie się w Polsce. Jest to znakomita wiadomość, zarówno dla PZPN, który w przyszłym roku będzie obchodził swoje 100. urodziny, jak i dla całej polskiej piłki.
Po miesiącach konsultacji, zarówno w odpowiednich komitetach FIFA, jak i przeprowadzonych pomiędzy FIFA a najważniejszymi zainteresowanymi stronami, FIFA uzgodniła dokładne brzmienie ważnych poprawek do Regulaminu w sprawie statusu i transferu zawodników, o których powiemy sobie w kolejnym artykule.
Następne posiedzenie Rady FIFA zaplanowano na 10 czerwca 2018 r., w Moskwie, na krótko przed 68. Kongresem FIFA i rozpoczęciem Mistrzostw Świata.
(źródło: FIFA.com)
Portal prawosportowe.pl powstał w 2012 roku i od tego czasu dostarcza czytelnikom wiedzę z zakresu szeroko rozumianego prawa sportowego. Odbiorcami naszych treści są sportowcy amatorzy i profesjonalni, trenerzy, sędziowe, menedżerowie, agenci, działacze organizacji sportowych, sponsorzy. Jesteśmy po to, by pomagać i edukować w sporcie.
Portal od samego początku jest wspierany przez Kancelarię Prawa Sportowego i Gospodarczego DAUERMAN
Zgodnie z art. 13 ust. 1 i ust. 2 Ogólnego rozporządzenia Parlamentu i Rady Unii Europejskiej o ochronie danych osobowych z dnia 27 kwietnia 2016 r. informujemy, iż:
Jeśli potrzebujesz pomocy prawnej w Twojej działalności sportowej, napisz do nas korzystając z poniższego formularza.
Pamiętaj – odległość nie stanowi problemu. Działamy całkowicie on-line.
Przedstaw nam swój problem, a my dokonamy wstępnej bezpłatnej analizy prawnej. Następnie przedstawimy, co możemy wspólnie w tej sprawie zrobić oraz zaproponujemy zasady współpracy. Oczywiście za wszelkie usługi otrzymasz fakturę VAT.
Polityka prywatności PrawoSportowe.pl Sp. z o.o.