19.01.2024
W ramach swojego zaangażowania na rzecz zdrowia i dobrego samopoczucia zawodniczek oraz aby uczynić grę bezpieczniejszą dla zawodników, FIFA i UEFA ogłosiły niedawno, że zajmą się jedną z najbardziej szkodliwych kontuzji, jakie mogą doznać zawodniczki: kontuzją więzadła krzyżowego przedniego („ ACL”).
Dane dotyczące urazów ACL
Urazy ACL niejednokrotnie powodują nawet roczne pozbawienie możliwości powrotu na boisko, co w konsekwencji przekłada się także na kwestie związane z ogólną wydolnością fizyczną graczy, finanse zawodników czy też zdrowie psychiczne. Wśród czynników mogących mieć wpływ na częstotliwość urazów ACL wymienia się m.in. rodzaj obuwia, warunki na boisku, czas gry, hormony, czy nieodpowiednią dietę. Brytyjskie Towarzystwo Ortopedyczne podało, że w porównaniu z mężczyznami zawodniczki są aż 6 razy bardziej narażone na kontuzję ACL[1]. W sporcie kobiet w ciągu ostatnich dwóch dekad liczba osób doznających urazów ACL wzrosła prawie trzydziestokrotnie, a ryzyko nawrotu kontuzji na przestrzeni 5 lat od ostatniego urazu wynosi prawie 40%. Z kolei z badań przeprowadzonych przez FIFPro wynika, że spośród 139 najlepszych zawodniczek, które poddano analizie, 58 odniosło kontuzje w sezonach 2021/22 i 2022/23. Analiza pokazała także, że zawodniczki te przed kontuzjami częściej występowały na boisku, częściej miały przerwy pomiędzy meczami krótsze niż pięć dni i miały mniej czasu na odpoczynek w ciągu 28 dni przed kontuzją w porównaniu z zawodniczkami, które nie doznały kontuzji. Dodatkowo zawodniczki te, częściej podróżowały i przekraczały więcej stref czasowych od swoich niekontuzjowanych koleżanek.
Dane te w kontekście kontraktów zawodniczych zawieranych na rok lub dwa lata powodują, że wiele zawodniczek, którym kluby nie gwarantują szczególnego dostępu do opieki medycznej czy też finansowego wsparcia mogą bezpowrotnie utracić szansę na powrót do zawodowego uprawiania piłki nożnej.
Rozwiązanie (?)
Czy tak nie raz słyszane hasła na temat odpowiedniego ubezpieczenia załatwiają całą sprawę? Nie. Po pierwsze dlatego, że nadal nie ma aż tak specjalistycznej oferty ubezpieczeniowej dla profesjonalnych sportowców. Dwa, jeżeli jest jakiś produkt w tym obszarze, to może on nie być dostępny finansowo dla wszystkich.
Zagadnienie kontuzji u zawodniczek jest tematem złożonym. Optymistyczny jest fakt, że podmioty odpowiedzialne za organizację współzawodnictwa w kobiecej piłce nożnej podejmują kompleksowe działania, aby zmniejszyć częstotliwość ich występowania oraz wprowadzić odpowiednie mechanizmy także na poziomie profilaktyki.
Panel ekspertów UEFA ds. zdrowia kobiet
Wskazany na wstępie rodzaj kontuzji w kobiecej piłce nożnej jest od dawna przedmiotem szczególnej uwagi organów zarządzających piłką nożną. Utworzenie panelu ekspertów UEFA ds. zdrowia kobiet, którego praca i uwaga poświęcona jest wyłącznie kobiecej piłce nożnej jest odzwierciedleniem rozwoju kobiecej piłki nożnej i zwiększonego zaangażowania w nią międzynarodowych władz piłki nożnej. Grupa ekspertów tworzących panel ma za zadanie lepiej zrozumieć zjawisko urazów ACL.
Jednym z pierwszych kroków jest utworzenie kwestionariusza wiedzy na temat urazów ACL skierowanego do wszystkich osób w społeczności kobiecego futbolu, którego celem jest zebranie większej ilości informacji na temat występowania urazów ACL u piłkarek, aby poznać skalę zjawiska, codzienne wyzwania przed którymi stoją osoby dotknięte tego rodzaju urazami bez względu na to czy są to zawodniczki, trenerki, lekarze, fizjoterapeuci czy rodzice zawodniczek.
Celem długoterminowym jest opublikowanie konsensusu UEFA w sprawie zapobiegania urazom ACL, a także aktualnego programu zapobiegania urazom ACL. Konsensus zapewni oparte na przeprowadzanych badaniach wytyczne dotyczące różnych tematów, od zapobiegania urazom ACL i typowych czynników ryzyka po mechanizmy kontuzji i optymalne strategie powrotu do gry, a wszystko to dostosowane specjalnie do kobiecej piłki nożnej.
Działania UEFA to element szerszej kampanii dotyczącej podnoszenia świadomości na temat urazów ACL i zapobiegania im, a także promującej i edukującej na temat programów profilaktycznych.
FIFA Female Health Project
Projekt FIFA Women Health jest kluczową częścią globalnej strategii rozwoju kobiecej piłki nożnej, w tym zwiększeniu jej wartości komercyjnej. Intencją Projektu FIFA Women's Health, Wellbeing i Performance jest stymulowanie rewolucyjnych zmian poprzez zajęcie się złożonymi tematami, takimi jak wspieranie zawodniczek w czasie ciąży czy zrozumienie wpływu cyklu miesiączkowego na ich sportową aktywność.
Podstawowe cele projektu obejmują:
W tym miejscu warto także przypomnieć o FIFA Club Protection Programme insurance policy. Program został przedłużony do 2026 r. Jego zasadniczym celem jest zapewnienie klubom określonej rekompensaty finansowej w sytuacji, kiedy zawodnicy odniosą kontuzję podczas występowania w reprezentacji podczas meczów wskazanych w międzynarodowym kalendarzu meczowym.
Treść programu dostępna jest na stronie UEFA.
[1] https://www.boa.ac.uk/resource/how-to-tackle-the-increased-rate-of-acl-injuries-in-women-s-football.html
Organizacje sportowe
29.08.2024
Organizacje sportowe
28.06.2024
Organizacje sportowe
26.04.2024
Portal prawosportowe.pl powstał w 2012 roku i od tego czasu dostarcza czytelnikom wiedzę z zakresu szeroko rozumianego prawa sportowego. Odbiorcami naszych treści są sportowcy amatorzy i profesjonalni, trenerzy, sędziowe, menedżerowie, agenci, działacze organizacji sportowych, sponsorzy. Jesteśmy po to, by pomagać i edukować w sporcie.
Portal od samego początku jest wspierany przez Kancelarię Prawa Sportowego i Gospodarczego DAUERMAN
Zgodnie z art. 13 ust. 1 i ust. 2 Ogólnego rozporządzenia Parlamentu i Rady Unii Europejskiej o ochronie danych osobowych z dnia 27 kwietnia 2016 r. informujemy, iż:
Jeśli potrzebujesz pomocy prawnej w Twojej działalności sportowej, napisz do nas korzystając z poniższego formularza.
Pamiętaj – odległość nie stanowi problemu. Działamy całkowicie on-line.
Przedstaw nam swój problem, a my dokonamy wstępnej bezpłatnej analizy prawnej. Następnie przedstawimy, co możemy wspólnie w tej sprawie zrobić oraz zaproponujemy zasady współpracy. Oczywiście za wszelkie usługi otrzymasz fakturę VAT.
Polityka prywatności PrawoSportowe.pl Sp. z o.o.