13.07.2016
Mijają emocje po piłkarskich Mistrzostwach Europy, a lada dzień w kraju, rozpocznie się kolejny sezon ligowy. Piątkowe mecze Wisły Płock (beniaminka) z Lechią Gdańsk (początek o 18,00) i Śląska Wrocław z Lechem Poznań (20,30) zainaugurują sezon 2016/17 w Ekstraklasie.
W tym sezonie obowiązywać będzie „REGULAMIN ROZGRYWEK PIŁKARSKICH O MISTRZOSTWO EKSTRAKLASY NA SEZON 2015/2016 I NASTĘPNE”. Regulamin został przyjęty na mocy Uchwały nr V/69 z dnia 21 kwietnia 2015 roku Zarządu Polskiego Związku Piłki Nożnej w sprawie zatwierdzenia Regulaminu Rozgrywek Piłkarskich o Mistrzostwo Ekstraklasy na sezon 2015/2016 i następne.
Pora na przypomnienie najważniejszych postanowień. Na mocy art. 1 Regulaminu, w rozgrywkach Ekstraklasy bierze udział 16 klubów w jednej grupie, które zakwalifikowały się na podstawie uzyskanych wyników Rozgrywek Ekstraklasy i I ligi sezonu poprzedniego („Klub” lub „Kluby”). Również w świetle postanowień art. 2 w Ekstraklasie nie mogą występować kluby, które nie spełniają wymogów prawnych i licencyjnych określonych w art. 15 Ustawy o Sporcie.
Nowy cykl rozgrywkowy będzie kolejnym toczonym w systemie „ESA 37”, to znaczy w rundzie zasadniczej 16 zespołów rozegra mecz i rewanż, w systemie „każdy z każdym”. Będzie to 30 kolejek spotkań i dodatkowo siedem kolejek w drugim etapie, w którym osiem najlepszych drużyn po rundzie zasadniczej rywalizować będzie o miejsca 1-8, w grupie „A”, zwanej też mistrzowską, a osiem kolejnych z miejsc 9-16 po rundzie zasadniczej zagra w grupie „B”, zwanej spadkową. W drugim etapie zespoły rozegrają 7 kolejek czyli „każdy z każdym”, ale po jednym meczu, o tym kto będzie gospodarzem danego meczu decyduje „drabinka”, określona w art. 4.3.2. Regulaminu. Kolejność w tabeli jest natomiast ustalana na podstawie przepisów art. 5 Regulaminu. Z kolei w art. 6 znajdujemy regulacje dotyczące tytułów i nagród oraz udziału w rozgrywkach UEFA.
Do grupy przepisów, które interesują zarówno włodarzy klubów, sztaby szkoleniowe, jak i kibiców należą regulacje dotyczące uprawnień i ewidencji (art. 9 Regulaminu) i sprawy dyscyplinarne (art. 14-19). Przypadki gry zawodników nieuprawnionych nie zdarzają się i świadczy to o profesjonalizmie klubów, które zgodnie z art.9.1. są w pełni odpowiedzialne za uprawnienie swoich zawodników do gry oraz za ewidencję żółtych i czerwonych kartek. Zawodnicy biorący udział w Rozgrywkach Ekstraklasy, muszą być uprawnieni przez Departament Logistyki Rozgrywek Ekstraklasy S.A. z zachowaniem wymogów określonych w obowiązujących przepisach PZPN i Ekstraklasy S.A..
Kluczowe jest brzmienie przepisu art. 9.2., wedle którego, aby móc wziąć udział w Rozgrywkach Ekstraklasy, zawodnicy muszą być uprawnieni przez Ekstraklasę S.A. w wymaganych terminach i muszą spełniać wszystkie warunki zawarte w odpowiednich przepisach. Ponadto, tylko zawodnicy uprawnieni do Rozgrywek Ekstraklasy mogą odbyć ciążące na nich kary dyscyplinarne.
Od tego sezonu obowiązują nowe przepisy odnośnie zawodników – cudzoziemców spoza obszaru Unii Europejskiej. W sezonie 2016/2017 i następnych do każdego klubu może być potwierdzonych i uprawnionych dowolna liczba zawodników - cudzoziemców spoza obszaru Unii Europejskiej, przy czym w każdym meczu mistrzowskim w rozgrywkach Ekstraklasy może – zgodnie z art. 9.4. - występować równocześnie na boisku 2 zawodników – cudzoziemców spoza obszaru Unii Europejskiej. Jeżeli w składzie klubu występowało równocześnie więcej niż 2 zawodników – cudzoziemców spoza obszaru Unii Europejskiej, wówczas zawody zostaną zweryfikowane przez Komisję Ligi Ekstraklasy S.A. jako przegrane 0:3 na niekorzyść klubu, który naruszył przepis.
Kluby są oczywiście też odpowiedzialne za prawidłowe sporządzenie i dostarczenie listy A i B do Ekstraklasy S.A. Departament Logistyki Rozgrywek Ekstraklasy S.A. odmawia uprawnienia zawodników, którzy zostali potwierdzeni przez okręgowy związek piłki nożnej, chyba, że okręgowy związek piłki nożnej na mocy odrębnej uchwały zarządu swojego związku piłki nożnej jest uprawniony do potwierdzania zawodników na mocy stosownego upoważnienia. W takim przypadku klub, zgłaszający zawodników do uprawnienia zobowiązany jest do przedstawienia kopii takiej uchwały macierzystego związku piłki nożnej. Kluby ponoszą również wszelkie konsekwencje regulaminowe za wystawienie zawodnika, który nie znajduje się na liście A i B albo nie uprawnionego do wystąpienia z innych powodów. Każdy klub może mieć nie więcej niż 25 zawodników na liście A w trakcie trwania danego sezonu Rozgrywek Ekstraklasy. Jako minimum, miejsca 18-22 na liście A (pięć miejsc), są zarezerwowane wyłącznie dla zawodników szkolonych w federacji, zaś miejsca 23-25 na liście A (trzy miejsca) są zarezerwowane wyłącznie dla zawodników szkolonych w klubie. Na miejscach 1- 17 mogą być zgłaszani dowolni zawodnicy.
Decyzje o uprawnieniu zawodników podejmuje Departament Logistyki Rozgrywek Ekstraklasy S.A., w przypadkach spornych po zasięgnięciu opinii Komisji Ligi Ekstraklasy S.A.
W art. 9.9. zawarta jest definicja „zawodnika szkolonego w klubie” W zakresie dotyczącym listy A, oznacza ona zawodnika który – bez względu na swoją narodowość lub wiek – jest zarejestrowany w obecnym Klubie przez okres, z przerwami lub nie, trzech pełnych sezonów (tj. okres począwszy od pierwszego oficjalnego meczu odpowiednich krajowych rozgrywek) lub przez 36 miesięcy pomiędzy 15 rokiem życia (lub rozpoczęciem sezonu podczas którego zawodnik kończy 15 rok życia) i 21 rokiem życia (lub końcem sezonu podczas którego zawodnik kończy 21 rok życia).
Kolejne pojęcie to „zawodnik szkolony w klubie należącym do federacji”. Zgodnie z art. 9.10., w zakresie dotyczącym listy A, takim zawodnikiem jest zawodnik, który – bez względu na swoją narodowość lub wiek – jest zarejestrowany w danym klubie lub innym klubie należącym do tej samej federacji co klub obecny przez okres, z przerwami lub nie trzech pełnych sezonów lub przez 36 miesięcy pomiędzy 15 rokiem życia (lub rozpoczęciem sezonu podczas którego zawodnik kończy 15 rok życia) i 21 rokiem życia (lub końcem sezonu podczas którego zawodnik kończy 21 rok życia).
Przepis art. 9.11. Regulaminu definiuje wymogi wpisu zawodników na listę B. I tak, w sezonie 2015/2016 na liście B mogli być umieszczani zawodnicy urodzeni 1 stycznia 1994 roku i później posiadający polskie obywatelstwo lub szkoleni w Klubie. Liczba zawodników zgłaszanych na liście B jest nieograniczona. W następnych sezonach przepis ten ma być stosowany odpowiednio, tj. w sezonie 2016/2017 datę ustala się na 1 stycznia 1995 itd.. Dodatkowo na miejscach 1-5 listy B, mogą być umieszczani w sezonie 2016/17 zawodnicy urodzeni 1 stycznia 1995 roku i później, którzy nie posiadają polskiego obywatelstwa i nie byli szkoleni w Klubie.
Zgodnie z art. 9.13., w zakresie dotyczącym listy B zawodnik szkolony w Klubie oznacza zawodnika, który – bez względu na swoją narodowość lub wiek – jest zarejestrowany w obecnym Klubie przez okres, z przerwami lub nie, dwóch pełnych sezonów (tj. okres począwszy od pierwszego oficjalnego meczu odpowiednich krajowych rozgrywek) lub przez 24 miesiące pomiędzy 15 rokiem życia (lub
rozpoczęciem sezonu podczas którego zawodnik kończy 15 rok życia) i 21 rokiem życia (lub końcem sezonu podczas którego zawodnik kończy 21 rok życia).
Na okres rejestracji zawodnika wpływa jego transfer czasowy (wypożyczenie) do innego klubu. Wypożyczenie takie przerywa bowiem okres rejestracji w macierzystym klubie i nie zalicza się do wymaganego okresu niezbędnego do uznania zawodnika za szkolonego w klubie, jednakże w przypadku wypożyczenia zawodnika do innego polskiego klubu zalicza się do okresu niezbędnego do uznania zawodnika za szkolonego w klubie należącym do tej samej federacji.
Kwestie przenoszenia zawodników z listy A na listę B oraz np. „awaryjnej” rejestracji bramkarza regulują przepisy art. art. 9.16. – 9.18.
Ponadto, zgodnie z przepisami Regulaminu, zawodnik nie może brać udziału w grach w okresie zawieszenia czy dyskwalifikacji. Zawodnicy biorący udział w Rozgrywkach Ekstraklasy muszą być zbadani przez lekarza, celem stwierdzenia ich zdolności do gry. Natomiast dyscyplinarne kary finansowe z tytułu żółtych kartek są potrącane z urzędu przez Ekstraklasę S.A. w ustalony odrębnie sposób ze środków przysługujących klubom.
( Na zdjęciu: Stadion aktualnego Mistrza Polski - Legii Warszawa )
Portal prawosportowe.pl powstał w 2012 roku i od tego czasu dostarcza czytelnikom wiedzę z zakresu szeroko rozumianego prawa sportowego. Odbiorcami naszych treści są sportowcy amatorzy i profesjonalni, trenerzy, sędziowe, menedżerowie, agenci, działacze organizacji sportowych, sponsorzy. Jesteśmy po to, by pomagać i edukować w sporcie.
Portal od samego początku jest wspierany przez Kancelarię Prawa Sportowego i Gospodarczego DAUERMAN
Zgodnie z art. 13 ust. 1 i ust. 2 Ogólnego rozporządzenia Parlamentu i Rady Unii Europejskiej o ochronie danych osobowych z dnia 27 kwietnia 2016 r. informujemy, iż:
Jeśli potrzebujesz pomocy prawnej w Twojej działalności sportowej, napisz do nas korzystając z poniższego formularza.
Pamiętaj – odległość nie stanowi problemu. Działamy całkowicie on-line.
Przedstaw nam swój problem, a my dokonamy wstępnej bezpłatnej analizy prawnej. Następnie przedstawimy, co możemy wspólnie w tej sprawie zrobić oraz zaproponujemy zasady współpracy. Oczywiście za wszelkie usługi otrzymasz fakturę VAT.
Polityka prywatności PrawoSportowe.pl Sp. z o.o.