24.09.2013
Wiele działo się w ostatnich latach w środowisku sędziowskim piłki nożnej. A to, sporo sędziów łącznie z najlepiej wówczas zapowiadającym się arbitrem poniosło konsekwencje afery korupcyjnej i nie ma ich w środowisku. A to, z kolei jeden sędzia zagrał u bukmachera, a sędziego międzynarodowego z Polski klasy Środeckiego czy Jarguza jak nie było ostatnio, tak nie ma. Byliśmy jedynym krajem, który organizował EURO, a nie miał na tej imprezie swojego arbitra. Co zrobić jak wychować sędziego najwyższej europejskiej i światowej klasy?
Nie czuję się kompetentny by udzielać takich rad i recept, wszak nie znam się na szkoleniu sędziów piłkarskich, ale uważam, że pracę, podobnie jak w przypadku szkolenia młodzieży trzeba rozpocząć u podstaw. Być może braki w systemie wynikają z dotychczasowego ograniczenia dostępu do funkcji sędziego piłki nożnej. I tu pojawia się takie modne ostatnio słowo jak „Deregulacja . Jesteśmy świadkami deregulacji zawodów prawniczych, zawodu zarządcy nieruchomości czy nierozerwalnie związanego ze sportem zawodu trenera.
Co znamienne sami trenerzy nie uważali, że dostęp do zawodu jest ograniczony i są mocno zdumieni i przerażeni zmianami, bo może się okazać, że nasze dzieci szkolić będzie trener nie posiadający podstawowej wiedzy z anatomii i fizjologii człowieka. Natomiast deregulacja funkcji sędziego piłki nożnej mogłaby być pożyteczna i zwiększyłaby rywalizację arbitrów na każdym szczeblu rozgrywek. A gdzie jest rywalizacja i konkurencja tam są postępy i podnoszenie poziomu.
Podstawowe uprawnienia i zadania sędziów tak zostały ukazane w przepisach Polskiego Związku Piłki Nożnej:
1. Do prowadzenia zawodów uprawniony jest sędzia wyznaczony przez Kolegium Sędziów.
2. Każdy sędzia zobowiązany jest do prowadzenia zawodów sumiennie, obiektywnie, na najwyższym poziomie fachowym, zgodnie z duchem przepisów gry w piłkę nożną i bezwzględnym przestrzeganiem zasad etyki sportowej.
Ciekawy projekt deregulacji funkcji sędziego piłkarskiego powstał w Dolnośląskim Związku Piłki Nożnej, kierowanym przez Prezesa Andrzeja Padewskiego. Projekt uchyla wymogi kwalifikacyjne dotyczące funkcji sędziego piłki nożnej. Do tej sędzią piłki nożnej mogła zostać osoba, która ukończyła specjalistyczny kurs w danym Okręgowym ZPN lub Wojewódzkim ZPN i zdała egzamin końcowy.
Jak podkreślają pomysłodawcy nowej regulacji - ustanowienie barier wykonywania funkcji sędziego piłki nożnej na podstawie obowiązujących obecnie przepisów PZPN nie spełnia kryterium ochrony interesu publicznego. Jest natomiast ograniczeniem konkurencji i zbędnym utrudnieniem dla kandydatów do tej funkcji. Zwłaszcza kandydatów posiadających predyspozycje w tym zakresie /piłkarze lub byli piłkarze/.
„Dolnośląska nowelizacja przepisów PZPN zakłada, iż sędzią piłki nożnej może zostać osoba:
- która ukończyła 16 lat,
- ma zgodę rodziców (jeśli nie osiągnęła jeszcze pełnoletności),
- posiada poświadczenie przez Wydział Gier ZPN brania udziału w rozgrywkach organizowanych przez PZPN, WZPN lub OZPN,
- posiada zaświadczenie lekarskie o dobrym stanie zdrowia,
- nie była karana za przestępstwa umyślne lub przestępstwa popełnione w związku ze współzawodnictwem organizowanym przez PZPN.
Zadania sędziego piłki nożnej pozsotałyby niezmienne czyli prowadzenie zorganizowanych meczów piłki nożnej we współzawodnictwie organizowanym przez WZPN lub OZPN. Najważniejsze cele reformy to:
- po pierwsze, ułatwienie dostępu do funkcji sędziego piłki nożnej;
- po drugie, likwidacja skomplikowanej procedury ubiegania się o uzyskanie pozwolenia przed PZPN;
- po trzecie, zwiększenie konkurencji;
- wreszcie po czwarte, ułatwienie wejścia w struktury piłki nożnej byłym lub obecnym piłkarzom celem wykorzystania ich umiejętności.
To właśnie umiejętności obecnie brakuje sędziom, kończącym kursy sędziowskie, ale nigdy nie grającym w piłkę na żadnym poziomie – twierdzą pomysłodawcy. Minimalnymi wymaganiami dla sędziów byłyby: uczestnictwo w konferencjach szkoleniowych (dwa razy w roku) oraz egzaminy internetowe ze znajomości przepisów, przeprowadzane czterokrotnie w każdym roku.
A jak Państwu podoba się ten projekt?
Portal prawosportowe.pl powstał w 2012 roku i od tego czasu dostarcza czytelnikom wiedzę z zakresu szeroko rozumianego prawa sportowego. Odbiorcami naszych treści są sportowcy amatorzy i profesjonalni, trenerzy, sędziowe, menedżerowie, agenci, działacze organizacji sportowych, sponsorzy. Jesteśmy po to, by pomagać i edukować w sporcie.
Portal od samego początku jest wspierany przez Kancelarię Prawa Sportowego i Gospodarczego DAUERMAN
Zgodnie z art. 13 ust. 1 i ust. 2 Ogólnego rozporządzenia Parlamentu i Rady Unii Europejskiej o ochronie danych osobowych z dnia 27 kwietnia 2016 r. informujemy, iż:
Jeśli potrzebujesz pomocy prawnej w Twojej działalności sportowej, napisz do nas korzystając z poniższego formularza.
Pamiętaj – odległość nie stanowi problemu. Działamy całkowicie on-line.
Przedstaw nam swój problem, a my dokonamy wstępnej bezpłatnej analizy prawnej. Następnie przedstawimy, co możemy wspólnie w tej sprawie zrobić oraz zaproponujemy zasady współpracy. Oczywiście za wszelkie usługi otrzymasz fakturę VAT.
Polityka prywatności PrawoSportowe.pl Sp. z o.o.