28.04.2014
Kiedy rozmawiam z fachowcami o fachowcach zawsze słyszę, że drużynę powinno zacząć się budować od trenera, że trenera powinno się oceniać po wynikach, że na najwyższych szczeblach rozgrywek kiedy decydują detale, tak naprawdę często różnicę robi właśnie trener. Dla mnie wynika z tego jednoznacznie – dajmy trenerom spokojnie pracować.
A tymczasem bardzo często w jego pracę ingeruje zarząd czy właściciel klubu. Czy mają do tego prawo ? Oczywiście, że tak. W końcu prezes zarządu to pracodawca trenera, a właściciel to jego „dobroczyńca”. Dlatego prezes zawsze może trenera zwolnić, nieco dłuższą drogę ma właściciel – ten poprzez działania na walnym zgromadzeniu, czy to poprzez wpływ na radę nadzorczą może pośrednio wpływać i wymuszać pewne decyzje od prezesa. Czy powinni tak robić? Bez uzasadnionej przyczyny na pewno nie. Czy zatem powinni na przykład ingerować w skład zespołu wyznaczony na konkretny mecz. Absolutnie nie, jeżeli chcą rozliczać trenera po wynikach, to nie powinni mu narzucać „nazwisk”. A niestety często ma to miejsce. Jako prawnik tak całkiem teoretycznie dochodzę do wniosku, że w sumie poważnym argumentem dla zwolnionych trenerów z przyczyn braku wyniku jest podnoszenie faktu, że nie mieli swobody w wykonywaniu swej pracy wówczas, kiedy nie mogli decydować samodzielnie. Myślę, że jest kwestią czasu roszczenie trenera o przywrócenie do pracy lub wypłatę odszkodowania za niesłuszne zwolnienie. A wtedy wyjdą na jaw różne pikantne szczegóły skrywane w „szatni”.
08.11.2024
02.10.2024
27.09.2024
07.08.2023
20.06.2023
Portal prawosportowe.pl powstał w 2012 roku i od tego czasu dostarcza czytelnikom wiedzę z zakresu szeroko rozumianego prawa sportowego. Odbiorcami naszych treści są sportowcy amatorzy i profesjonalni, trenerzy, sędziowe, menedżerowie, agenci, działacze organizacji sportowych, sponsorzy. Jesteśmy po to, by pomagać i edukować w sporcie.
Portal od samego początku jest wspierany przez Kancelarię Prawa Sportowego i Gospodarczego DAUERMAN
Zgodnie z art. 13 ust. 1 i ust. 2 Ogólnego rozporządzenia Parlamentu i Rady Unii Europejskiej o ochronie danych osobowych z dnia 27 kwietnia 2016 r. informujemy, iż:
Jeśli potrzebujesz pomocy prawnej w Twojej działalności sportowej, napisz do nas korzystając z poniższego formularza.
Pamiętaj – odległość nie stanowi problemu. Działamy całkowicie on-line.
Przedstaw nam swój problem, a my dokonamy wstępnej bezpłatnej analizy prawnej. Następnie przedstawimy, co możemy wspólnie w tej sprawie zrobić oraz zaproponujemy zasady współpracy. Oczywiście za wszelkie usługi otrzymasz fakturę VAT.
Polityka prywatności PrawoSportowe.pl Sp. z o.o.