11.11.2013
W swojej dotychczasowej praktyce związanej z kwestią prawną dopingu w sporcie najczęściej spotykam się ze sprawami sportowców, którzy po raz pierwszy w swojej karierze naruszyli przepisy kodeksu antydopingowego. Często wiąże się to bądź z ponadnormatywną ilością substancji dozwolonej, która to podwyższona ilość substancji jest sankcjonowana przepisami kodeksu, a sportowiec nie był tego świadomy, bądź też ze stosowaniem przez sportowców suplementów diety czy też odżywek, które okazują się być zanieczyszczone przez producentów substancjami niedozwolonymi. Takie czyny naruszają przepisy kodeksu antydopingowego i należy liczyć się z sankcjami określonymi w Modelowych Regułach Antydopingowych (zwanych dalej „MRA ).
Dlaczego dzisiaj poruszam temat sportowców, którzy po raz pierwszy popełnili wykroczenia określone w MRA? Gdyż już w tym tygodniu w Johannesburgu podczas kongresu ds. dopingu w sporcie Światowa Agencja Antydopingowa (WADA) zaproponuje zaostrzenie sankcji dla sportowców popełniających pierwsze wykroczenie. Obecnie Artykuł 10.2 MRA stanowi:„Jeśli nie zostaną spełnione warunki do rezygnacji lub skrócenia kary zakazu startów zgodnie z Artykułami 10.4 i 10.5, lub warunki wydłużenia kary zakazu startów zgodnie z Artykułem 10.6, czas kary zakazu startów nałożonej za naruszenie Artykułu 2.1 (Obecność substancji zabronionej, jej metabolitów lub markerów), Artykułu 2.2 (Użycie lub próba użycia substancji zabronionej lub metody zabronionej) lub Artykułu 2.6 (Posiadanie substancji i stosowanie metod zabronionych) będzie wynosił: Przy pierwszym wykroczeniu:Dwa (2) lata zakazu startów.
Jak więc wynika z powyższego przepisu za pierwsze naruszenie przepisów MRA grozi dwuletnia sankcja zakazu startów dla sportowca. Oczywiście przepisy przewidują również możliwość odstąpienia od nałożenia kary lub też skrócenia jej wysokości w przypadku wystąpienia wyjątkowych okoliczności np. gdy sportowiec może udowodnić w jaki sposób substancja dostała się do jego organizmu lub w jaki sposób wszedł w jej posiadanie oraz gdy substancja nie została użyta w celu poprawy wyników sportowych lub zamaskowania użycia substancji poprawiającej wyniki.
Przedstawiciele WADA podczas kongresu zaproponują nowelizację, która zaostrzy powyższy przepis przewidując dwukrotne podwyższenie kary, aż do czterech lat dyskwalifikacji i to już za pierwszy przypadek naruszenia przepisów MRA. Ponadto zaostrzenie kar w powyższym wymiarze ma dotyczyć sytuacji, gdy sportowiec odmówi poddania się testowi lub udowodni się mu próbę wprowadzenia w błąd inspektorów komisji antydopingowych. Wprowadzenie dużo bardziej restrykcyjnych przepisów ma uniemożliwić sportowcom, którzy dopuścili się wykroczenia udziału w kolejnych igrzyskach olimpijskich.
To nie jedyne zmiany. Przepisy światowego kodeksu antydopingowego mają również zostać rozszerzone o zapisy dające inspektorom możliwość kontrolowania trenerów, masażystów czy osób ze sztabów medycznych, którzy dostarczali niedozwolonych substancji sportowcom. W obowiązujących przepisach takie osoby nie podlegają jurysdykcji agencji antydopingowych i można jedynie próbować sankcjonować ich działania na drodze postępowań karnych. Nowelizacja ma wprowadzić możliwość wyciągania takich samych konsekwencji jak teraz wobec sportowców. Kolejna zmiana dotyczyć ma wydłużenia obowiązkowego okresu przechowywania uzyskanych próbek z ośmiu do dziesięciu lat.
Jak więc widać przedstawiciele WADA mają zamiar wprowadzenia jeszcze bardziej restrykcyjnych przepisów i w jeszcze szerszym zakresie walczyć z problemem dopingu w sporcie. Sankcje mają zostać nakładane nie tylko bezpośrednio na sportowców ale również na trenerów, masażystów czy dietetyków. Czy zmiany są słuszne?
Niewątpliwie należy walczyć z dopingiem w sporcie pewnego rodzaju bronią może wydłużenie kar. Wprowadzenie sankcji dla pozostałych podmiotów wydaje się słusznym posunięciem, gdyż często zawodnik prowadzony przez określony sztab ludzi nie jest świadomy przyjmowania substancji niedozwolonych. Jednakże w mojej ocenie należy również przyjrzeć się innemu problemowi jakim jest suplementacja sportowców. Mianowicie duża część sportowców, którzy naruszyli przepisy MRA po raz pierwszy, zrobili to przez użycie nie substancji niedozwolonych lecz suplementów diety, które były zanieczyszczone substancjami niedozwolonymi.
Antydopingowe Pogotowie Informacyjne stworzone przez Komisję do Zwalczania Dopingu w Sporcie przy jednej ze spraw poinformowało mnie, że obecnie około 60% sportowców, którzy mają problem z dopingiem to w rzeczywistości osoby, które stosowały suplementy diety dostępne do kupienia legalnie. I dopiero po uzyskaniu przez sportowca pozytywnego wynika podczas kontroli i następnie przeprowadzeniu wnikliwych testów medycznych suplementu okazuje się, że skład takiego suplementu diety nie jest zgodny z tym co producent umieszcza na opakowaniu. Jest to niewątpliwie duży problem i dlatego też sądzę, że oprócz powyższych zmian przedstawiciele WADA powinni pochylić się nad tematem dozwolonej suplementacji w sporcie oraz problemem, wprowadzania przez producentów suplementów diety w błąd kupujących, tak by zaostrzając przepisy nie karać zbyt rygorystycznie zawodników, którzy dochowując należytej staranności nie byli świadomi popełnianego wykroczenia. Tak bowiem nałożona kara może boleć sportowca podwójnie- brakiem startów i poczuciem braku sprawiedliwości.
13.11.2024
31.10.2024
10.09.2024
29.08.2024
27.08.2024
Portal prawosportowe.pl powstał w 2012 roku i od tego czasu dostarcza czytelnikom wiedzę z zakresu szeroko rozumianego prawa sportowego. Odbiorcami naszych treści są sportowcy amatorzy i profesjonalni, trenerzy, sędziowe, menedżerowie, agenci, działacze organizacji sportowych, sponsorzy. Jesteśmy po to, by pomagać i edukować w sporcie.
Portal od samego początku jest wspierany przez Kancelarię Prawa Sportowego i Gospodarczego DAUERMAN
Zgodnie z art. 13 ust. 1 i ust. 2 Ogólnego rozporządzenia Parlamentu i Rady Unii Europejskiej o ochronie danych osobowych z dnia 27 kwietnia 2016 r. informujemy, iż:
Jeśli potrzebujesz pomocy prawnej w Twojej działalności sportowej, napisz do nas korzystając z poniższego formularza.
Pamiętaj – odległość nie stanowi problemu. Działamy całkowicie on-line.
Przedstaw nam swój problem, a my dokonamy wstępnej bezpłatnej analizy prawnej. Następnie przedstawimy, co możemy wspólnie w tej sprawie zrobić oraz zaproponujemy zasady współpracy. Oczywiście za wszelkie usługi otrzymasz fakturę VAT.
Polityka prywatności PrawoSportowe.pl Sp. z o.o.