10.10.2018
Miniony weekend był nie lada gratką dla fanów sportów walki. Można było podziwiać szereg wspaniałych walk na KSW 45 w Londynie, a poza tym galę „Worlds Collide" z udziałem Tomasza Adamka oraz pojedynki najlepszych zawodników MMA na świecie zorganizowane przez UFC 229. Szczególnie interesujące okazały się wydarzenia tejże ostatniej.
Gala UFC 229 była promowana walką główną Khabiba Nurmagomedova i Conora McGregora. Pojedynkowi temu towarzyszyła niesamowita otoczka z wieloma, nie do końca sportowymi zachowaniami. Ich głównym bohaterem był Irlandczyk, który słynie z kontrowersyjnego sposobu wyrażania swojej osoby. Przed galą UFC 223 zaatakował autokar, w którym przebywał Dagestańczyk. W wyniku ataku wózkiem magazynowym, barierką drogową, krzesłami i koszami na śmieci ucierpiało kilku innych zawodników. McGregor poniósł konsekwencje swoich czynów, jednak przed kolejną walką zachowywał się w sposób typowy dla siebie – prowokował, obrażał i atakował. Jednak paradoksalnie, liczne sankcje grożą teraz Khabibowi.
Po całkowitej dominacji w oktagonie i poddaniu Conora, Nurmagomedov, legitymujący się rekordem 27-0, dał upust tłumionym w sobie emocjom, mimo że przez cały okres promowania walki doskonale sobie z nimi radził. Mistrz wyskoczył z oktagonu, chcąc wyrównać rachunki z narożnikiem McGregora, który wtórował swojemu zawodnikowi w prowokacjach i obelgach. W ten sposób wywiązała się bijatyka, która zakończyła to wspaniałe wydarzenie wielkim skandalem. Mistrz UFC na konferencji prasowej przeprosił wszystkich organizatorów i kibiców oraz wskazał, iż jego czyny były konsekwencją obelg ze strony oponenta dotyczących jego religii, kraju oraz ojca.
Niezależnie od wyrażonej skruchy wojownik będzie musiał zmierzyć się z konsekwencjami swojego czynu. Władze UFC, zgodnie z przyjętymi przez siebie standardami, oddały sprawę Komisji Sportowej Stanu Nevada. Jest ona powołaną w 1941 r. agencją Departamentu Biznesu i Przemysłu w Nevadzie. W jej skład wchodzi pięciu komisarzy wybieranych przez gubernatora na trzyletnią kadencję. NSAC jest kompetentna do orzekania oraz regulowania spraw związanych z boksem, kickboxingiem oraz MMA.
Również w tej sprawie Komisja podjęła już pierwsze kroki. Została wstrzymana wypłata Dagestańczyka w wysokości 2 milionów dolarów, zatrzymano nagrania wideo z feralnego zdarzenia oraz wszczęto dochodzenie. Khabibowi grozi dodatkowa kara finansowa (do 250 000 dolarów), która jednak może być jego najmniejszym problemem, bowiem w kuluarach mówi się o zawieszeniu zawodnika (nawet na okres 6 miesięcy). Pierwotnie sam prezydent UFC – Dana White zakomunikował, iż w przypadku długiego zawieszenia Nurmagomedov może nawet stracić pas mistrzowski, jednak chwilę przed ukończeniem tego wpisu informację tę zdementował i zapewnił, że pas pozostanie własnością reprezentanta Dagestanu. Pojawić się mogą także problemy wizowe, gdyż istnieje prawdopodobieństwo, iż mistrz może już nigdy więcej nie otrzymać zgody na przekroczenie granic USA. Taka decyzja niewątpliwie złamałaby wspaniałą karierę Khabiba Nurmagomedova i była wielkim ciosem nie tylko dla niego, ale również dla fanów na całym świecie.
W chwili obecnej należy czekać na ostateczne decyzje Komisji Sportowej Stanu Nevada. Można przypuszczać, iż kary będą dotkliwe, jednak nie najcięższe z możliwych, gdyż całkowite pozbawienie możliwości toczenia bojów w UFC przez niekwestionowanego i niepokonanego mistrza wiązałoby się z ogromnymi stratami. Sytuacja ta powinna stać się również bodźcem dla włodarzy organizacji, by do takich zdarzeń nie dopuszczać, a wszelkie niewłaściwe zachowania dusić w zarodku i srogo karać. Jednak niekoniecznie może im na tym zależeć, gdyż sport sportem, a marketing marketingiem.
(zdjęcie ma charakter ilustracyjny)
10.01.2023
08.01.2021
19.10.2020
06.04.2020
23.03.2020
Portal prawosportowe.pl powstał w 2012 roku i od tego czasu dostarcza czytelnikom wiedzę z zakresu szeroko rozumianego prawa sportowego. Odbiorcami naszych treści są sportowcy amatorzy i profesjonalni, trenerzy, sędziowe, menedżerowie, agenci, działacze organizacji sportowych, sponsorzy. Jesteśmy po to, by pomagać i edukować w sporcie.
Portal od samego początku jest wspierany przez Kancelarię Prawa Sportowego i Gospodarczego DAUERMAN
Zgodnie z art. 13 ust. 1 i ust. 2 Ogólnego rozporządzenia Parlamentu i Rady Unii Europejskiej o ochronie danych osobowych z dnia 27 kwietnia 2016 r. informujemy, iż:
Jeśli potrzebujesz pomocy prawnej w Twojej działalności sportowej, napisz do nas korzystając z poniższego formularza.
Pamiętaj – odległość nie stanowi problemu. Działamy całkowicie on-line.
Przedstaw nam swój problem, a my dokonamy wstępnej bezpłatnej analizy prawnej. Następnie przedstawimy, co możemy wspólnie w tej sprawie zrobić oraz zaproponujemy zasady współpracy. Oczywiście za wszelkie usługi otrzymasz fakturę VAT.
Polityka prywatności PrawoSportowe.pl Sp. z o.o.