09.08.2019
W tym tygodniu wystartowały rozgrywki szczebla centralnego piłkarskiego Pucharu Polskim sezonu 2019/2020. Regulamin tegorocznych rozgrywek reguluje Uchwała nr IV/51 z dnia 24 kwietnia 2019 roku Zarządu Polskiego Związku Piłki Nożnej. W tym sezonie nie ma wielu nowości. Większość zmian zostało wprowadzonych już rok temu. Co jednak warto i należy wiedzieć przed kolejnym rokiem pucharowej rywalizacji?
O tym, kto i pod jakim warunkiem może uczestniczyć w Pucharze Polski mówi artykuł drugi wspomnianej uchwały:
2.1. W rozgrywkach o Puchar Polski obowiązkowo biorą udział drużyny Ekstraklasy, I, II, III i IV ligi oraz do klasy okręgowej włącznie. Klub klasy A może wystąpić do ZPN o zwolnienie z udziału w rozgrywkach. Pozostałe drużyny biorą udział na zasadzie dobrowolności.
2.2. Warunkiem udziału w rozgrywkach na szczeblu centralnym jest posiadanie przez klub licencji uprawniającej do udziału w rozgrywkach mistrzowskich w sezonie 2019/2020.
Etapy rozgrywek
Puchar Polski składa się z dwóch etapów. Pierwszy z nich, zgodnie z artykułem czwartym uchwały, jest przeprowadzany przez związki piłki nożnej i został on zakończony 30 czerwca bieżącego roku. W tym tygodniu rozpoczął się drugi etap rywalizacji. Drużyny rozegrały rundę wstępną i teraz czeka nas dalsza część rozgrywek. Składa się ona z sześciu rund – 1/32 finału, 1/16 finału, 1/8 finału, 1/4 finału, 1/2 finału oraz z finału.
W każdej z rund rozgrywane jest jedno spotkanie. Gospodarzami meczów, za wyjątkiem finału, który tradycyjnie zostanie rozegrany na stadionie PGE Narodowym w Warszawie, są drużyny występujące w niższej klasie rozgrywkowej. W przypadku meczów z udziałem drużyn uczestniczących w rozgrywkach tej samej klasy, gospodarzami są drużyny, które podczas losowania danej pary, zostały wylosowane jako pierwsze.
Jeśli chodzi o zwycięzcę w poszczególnych rundach, to jest nią drużyna, co oczywiste, która zdobędzie więcej bramek. W przypadku uzyskania, w regulaminowym czasie gry, wyniku remisowego zarządzona będzie dogrywka 2 x15 minut. Jeśli w czasie dogrywki oba zespoły zdobędą tę samą liczbę bramek zarządza się rzuty karne według obowiązujących przepisów.
Młodzieżowiec, cztery zmiany i ławka rezerwowych
Przepis o obowiązku wystawiania młodzieżowca i przepis uprawniający drużyną do przeprowadzenie czwartej zmiany został wprowadzony w zeszłym sezonie – w tym zdecydowano się na utrzymaniu takich zapisów.
Przepis o młodzieżowcu precyzuje artykuł 2.5 Uchwały nr IV/51:
2.5 W rozgrywkach II etapu na szczeblu centralnym, kluby są zobowiązane do wystawiania w czasie trwania całego meczu co najmniej jednego zawodnika młodzieżowego, przy czym:
a) przyjmuje się, iż zawodnikiem młodzieżowym jest zawodnik posiadający obywatelstwo polskie, który w roku kalendarzowym, w którym następuje zakończenie rozgrywek kończy 22. rok życia oraz zawodnik młodszy tj. w sezonie 2019/2020, zawodnik urodzony w 1998 roku oraz zawodnik młodszy;
b) gra w pełnym 11-osobowym składzie bez wymaganej liczby zawodników - młodzieżowych, potraktowana zostanie jako udział w meczu nieuprawnionego zawodnika, z zastrzeżeniem postanowień pkt d),
c) w przypadku rozpoczęcia lub kontynuowania gry w składzie pomniejszonym o wymaganą liczbę zawodników młodzieżowych, drużyna może występować w tak zmniejszonym składzie bez konieczności uzupełnienia wymaganego limitu zawodników młodzieżowych,
d) w przypadku kontuzji zawodnika młodzieżowego, występującego na pozycji bramkarza, uniemożliwiającej mu kontynuowanie gry (odnotowanej po meczu w sprawozdaniu sędziego) wymiana kontuzjowanego zawodnika może nastąpić na bramkarza nie spełniającego kryterium zawodnika młodzieżowego, a drużyna może kontynuować grę, z pomniejszonym o jeden limitem zawodników-młodzieżowych.
Zawodnicy-młodzieżowi winni występować na boisku z opaską na ramieniu umożliwiającą ich identyfikację. Opaski zostaną wykonane i dostarczone klubom przez PZPN.
O możliwości przeprowadzenia czwartej zmiany mówi artykuł 15.2. Roszada taka może zostać przeprowadzona tylko w dogrywce:
15.2. Drużyny uczestniczące w zawodach o Puchar Polski na szczeblu centralnym, uprawnione są do wymiany 4 zawodników, przy czym czwarta w kolejności wymiana może być przeprowadzona wyłącznie w dogrywce.
Tegoroczną nowością natomiast jest dłuższa ławka rezerwowych. Od tego sezonu trenerzy będą mieli do dyspozycji dziewięciu zawodników. Do tej pory do protokołu meczowego mogło być wpisanych tylko siedmiu piłkarzy.
Nagrody
Dla zwycięzcy Puchar Polski przewidziana jest nagroda finansowa oraz przechodnia statuetka. Ponadto, kluby otrzymują pieniądze za udział w każdej kolejnej rundzie. Szczegółowo system gratyfikacji został określony w artykule 17:
17.1. Klub, który zdobędzie I miejsce w rozgrywkach na szczeblu centralnym otrzymuje:
a) przechodni Puchar Polski,
b) replikę/miniaturę Pucharu Polski na własność,
c) 35 medali pamiątkowych
17.2. Klub, który zajmie II miejsce (finalista Pucharu Polski) otrzymuje 35 medali pamiątkowych.
17.3. Niezależnie od postanowień pkt 17.1 oraz 17.2, kluby uczestniczące w sezonie 2019/2020 w rozgrywkach o Puchar Polski na szczeblu centralnym, uprawnione są do otrzymania nagrody finansowej w wysokości:
a) Zdobywcy PP na szczeblu ZPN w sezonie 2018/2019 o których mowa w art. 7.1 lit b – 40.000 PLN netto,
b) przegrani w 1/32 finału PP na szczeblu centralnym – 10.000 PLN netto
c) przegrani w1/16 finału PP na szczeblu centralnym –– 30 000 PLN netto;
d) przegrani w 1/8 finału PP na szczeblu centralnym –60 000 PLN netto;
e) przegrani w1/4 finału PP na szczeblu centralnym –125 000 PLN netto;
f) przegrani w 1/2 finału PP na szczeblu centralnym –250 000 PLN netto;
g) finalista PP na szczeblu centralnym –500 000 PLN netto;
h) zdobywca PP na szczeblu centralnym – 3 000 000 PLN netto.
17.4 Nagrody, o których mowa w pkt 17.3 lit b-h, nie przysługują klubom, które wycofały się lub nie przystąpiły do rozgrywek o Puchar Polski na szczeblu centralnym w sezonie 2019/2020.
17.5 Finalista rozgrywek na szczeblu ZPN w sezonie 2018/2019 otrzyma nagrodę w wysokości 10.000 PLN netto.
17.6. Wypłata nagród, o których mowa w pkt 17.3 i nastąpi po wystawieniu przez klub odpowiedniego dokumentu obciążeniowego.
"Pieniądze leżą na boisku”. Stawki są różne w zależności od szczebla rozgrywek. Wypada sobie życzyć wielu ciekawych widowisk i to nie tylko na szczeblu centralnym, który zakończy się finałem – 2 maja 2020 roku, na Stadionie Narodowym w Warszawie, ale także rozgrywkach na szczeblu wojewódzkich związków piłki nożnej, które są przecież także eliminacjami do PP szczebla centralnego już na sezon 2020/2021.
Portal prawosportowe.pl powstał w 2012 roku i od tego czasu dostarcza czytelnikom wiedzę z zakresu szeroko rozumianego prawa sportowego. Odbiorcami naszych treści są sportowcy amatorzy i profesjonalni, trenerzy, sędziowe, menedżerowie, agenci, działacze organizacji sportowych, sponsorzy. Jesteśmy po to, by pomagać i edukować w sporcie.
Portal od samego początku jest wspierany przez Kancelarię Prawa Sportowego i Gospodarczego DAUERMAN
Zgodnie z art. 13 ust. 1 i ust. 2 Ogólnego rozporządzenia Parlamentu i Rady Unii Europejskiej o ochronie danych osobowych z dnia 27 kwietnia 2016 r. informujemy, iż:
Jeśli potrzebujesz pomocy prawnej w Twojej działalności sportowej, napisz do nas korzystając z poniższego formularza.
Pamiętaj – odległość nie stanowi problemu. Działamy całkowicie on-line.
Przedstaw nam swój problem, a my dokonamy wstępnej bezpłatnej analizy prawnej. Następnie przedstawimy, co możemy wspólnie w tej sprawie zrobić oraz zaproponujemy zasady współpracy. Oczywiście za wszelkie usługi otrzymasz fakturę VAT.
Polityka prywatności PrawoSportowe.pl Sp. z o.o.