28.02.2020
Barcelona niedawno dokonała zakupu piłkarza mimo, że formalnie zimowe okienko transferowe było już zamknięte. W jaki sposób mogło więc dojść do takiej transakcji?
W Barcelonie poważnej kontuzji doznał Ousmane Dembele i w związku z tym klub z Katalonii postanowił spróbować przeprowadzić transfer w lutym, chociaż okienko transferowe zostało zamknięte wraz z końcem stycznia. Ostatecznie ta sztuka mistrzom Hiszpanii się udała i 20. lutego oficjalnie ogłoszono pozyskanie duńskiego napastnika Martina Braithwaite'a. Na jakiej podstawie doszło do transferu?
Wyjątkowa Hiszpania
Barcelona, aby dokonać wspomnianego transferu, musiała wykorzystać zapisy zawarte w przepisach Hiszpańskiej Federacji Piłki Nożnej (RFEF). Artykuł 124. dokumentu przewiduje bowiem możliwość, że w szczególnym przypadkach, a za takie uznawane są długotrwała kontuzja i choroba zawodnika, dany klub ma możliwość pozyskania nowego piłkarza. RFEF określa, że dany zawodnik musi być wyłączony z gry na okres minimum pięciu miesięcy. Pozyskanie i zarejestrowanie takiego piłkarza jest jednak możliwe tylko, jeśli transfer nie wymaga wydania Międzynarodowego Certyfikatu Transferowego. Możliwość transferu ze względu na wymienione okoliczności przewidują tylko przepisy w Hiszpanii, a regulacje FIFA nie zawierają takich przesłanek umożliwiających przeprowadzenie transakcji.
Procedura transferu
W związku z przepisami RFEF Barcelona mogła więc rozważać pozyskanie zawodnika zarejestrowanego w hiszpańskich strukturach albo ewentualnie sięgnąć po któregoś z piłkarzy pozostającego bez klubu. Gdy Katalończycy zdecydowali się na podjęcie działania, musieli oni przejść całą procedurę umożliwiającą transfer.
Po pierwsze kontuzja zawodnika musi nastąpić poza okienkiem transferowym, a tak było w przypadku Dembele. Po drugie musi nastąpić jedna z dwóch wymienionych wcześniej przesłanek. Czy zawodnik będzie wyłączony z gry przez co najmniej pięć miesięcy określa Komisja Lekarska, do której należy przesłać kompletną dokumentacją w danej sprawie. Komisja po zapoznaniu się z dokumentacją podejmuje decyzje. W przypadku pozytywnego rozpatrzenia wniosku klub ma piętnaście dni roboczych na przeprowadzenie transferu. Warto dodać, że pozyskany na tej podstawie gracz nie ma możliwości powrotu do swojego klubu lub przeniesienia się do nowego zespołu przed upływem pięciu miesięcy.
Przypadek Barcelony
Barcelona przeszła całą opisaną procedurę. Komisja uznała, że Dembele nie będzie zdolny do gry dłużej niż pięć miesięcy i w związku z tym wydano zgodę na przeprowadzanie transferu. Blaugrana skorzystała z tej możliwości bardzo szybko. Katalończycy wpłacili wynoszącą 18 milinów euro klauzulę odstępnego za napastnika Leganés Martina Braithwaite'a i Duńczyk przeniósł się na Camp Nou.
Cała procedura budzi sporo kontrowersji. Szczególnie sytuacja, w jakiej znalazło się Leganés odbiła się w Hiszpanii dosyć szerokim echem, gdyż stracili oni jednego z kluczowych zawodników, a sami nie mają możliwości zakupu nowego piłkarza. Nie zmienia to faktu, że Barcelona działa jednak w granicach obowiązujących przepisów, a cała transakcja odbyła się zgodnie z prawem. Warto dodać, że Braitwaite do końca sezonu może występować tylko w rozgrywkach ligi hiszpańskiej. Barcelona nie ma prawa zgłosić Duńczyka do rozgrywek pod egidą UEFA, czyli Ligi Mistrzów.
(zdjęcie: barca blaugranes)
Portal prawosportowe.pl powstał w 2012 roku i od tego czasu dostarcza czytelnikom wiedzę z zakresu szeroko rozumianego prawa sportowego. Odbiorcami naszych treści są sportowcy amatorzy i profesjonalni, trenerzy, sędziowe, menedżerowie, agenci, działacze organizacji sportowych, sponsorzy. Jesteśmy po to, by pomagać i edukować w sporcie.
Portal od samego początku jest wspierany przez Kancelarię Prawa Sportowego i Gospodarczego DAUERMAN
Zgodnie z art. 13 ust. 1 i ust. 2 Ogólnego rozporządzenia Parlamentu i Rady Unii Europejskiej o ochronie danych osobowych z dnia 27 kwietnia 2016 r. informujemy, iż:
Jeśli potrzebujesz pomocy prawnej w Twojej działalności sportowej, napisz do nas korzystając z poniższego formularza.
Pamiętaj – odległość nie stanowi problemu. Działamy całkowicie on-line.
Przedstaw nam swój problem, a my dokonamy wstępnej bezpłatnej analizy prawnej. Następnie przedstawimy, co możemy wspólnie w tej sprawie zrobić oraz zaproponujemy zasady współpracy. Oczywiście za wszelkie usługi otrzymasz fakturę VAT.
Polityka prywatności PrawoSportowe.pl Sp. z o.o.