Newsletter

Zapisz się do newslettera

Uzupełnij swojego maila i bądź na bieżąco z nowościami na stronie prawosportowe.pl

ikonka fb ikonka tw

Sporty drużynowe

Żużel na wirażu

02.06.2023

Paweł Zarzeczny w jednym ze swoich felietonów wskazał, że ,,o wielkości każdego miasta świadczą dwie rzeczy: muzea i stadiony. Madryt to Real, ale i Prado, z genialnymi malunkami Boscha i Velazqueza. Londyn to z kolei Gabinet Figur Woskowych, no i Wembley! Barcelona ma Camp Nou, ale i kamieniczki Gaudiego, bajeczne. Rzym? No przecież Colosseum (jedyne zresztą, co przetrwało po Imperium, jest właśnie stadionem). A Mediolan? To przecież San Siro i La Scala! Świątynia Muzyki i Świątynia Futbolu”[1].

Infrastruktura sportowa stanowi nieodzowny element w procesie rozwoju sportu, a kształcenie kadry zawodniczej oraz trenerskiej musi iść w parze z formowaniem się zaplecza bazowego. Oczywiście oprócz przede wszystkim przepisów prawa powszechnego, które regulują szczegółowo proces inwestycyjny budowy obiektów sportowych, występują w tym zakresie także regulacje poszczególnych federacji sportowych. Tego rodzaju normy wpisują się w szeroko rozumiany system licency jny danego związku. Pomimo że ustawodawca zrezygnował z wyraźnego przyznania polskim związkom sportowym kompetencji do wprowadzenia systemu licencjonowania klubów, zawodników, trenerów lub sędziów, ustanowienie licencji i określenie wymogów koniecznych do jej uzyskania przez podmioty chcące uczestniczyć we współzawodnictwie sportowym jest nadal dopuszczalne i wynika z wykonywania prawa wyłącznego do ustanawiania reguł organizacyjnych przez polskie związki sportowe. Prosty równanie: chcesz utrzymać licencję – musisz spełnić określone wymagania.

Ostatnio w mediach głośnym tematem była sytuacja związana z PGE Ekstraligą, gdzie w Krośnie przerwane zostały zawody po dziewięciu wyścigach ze względu na zły stan toru. Działacze z Krosna, nie byli w stanie doprowadzić owalu do stanu pełnej używalności, przez co przegrali ze Stalą Gorzów 26:28. Wszystko przez ogromne koleiny, które mogły wytrącać zawodników z równowagi i powodować upadki. Zgodnie z tym, co przewidywali wszyscy interesujący się żużlem kilka dni temu Główna Komisja Sportu Żużlowego poinformowała o zwieszeniu licencji toru w Krośnie.

Spójrzmy zatem na postanowienia regulacji wewnętrznych Polskiego Związku Motorowego w przedmiocie torów dla zawodów motocyklowych na żużlu.

Zgodnie z art. 402 ust.1 Regulaminu Torów Dla Zawodów Motocyklowych Na Żużlu (dalej jako: Regulamin Torów):

,,Przy projektowaniu budowie, przebudowie oraz eksploatacji torów żużlowych obowiązują przepisy regulaminu Międzynarodowej Federacji Motocyklowej (FIM): "Normy dla Torów do Wyścigów Torowych (STRC)", przy czym w odniesieniu do torów, na których rozgrywane są zawody krajowe, ligowe oraz międzynarodowe wpisane do kalendarza FIM lub FIM Europa nie będące zawodami FIM i FIM Europe obowiązują dodatkowo uzupełnienia i zmiany określone ww. regulaminie oraz regulaminach organizacyjnych poszczególnych lig”. Z kolei sposób przygotowania toru jest określony w Załączniku A do Regulaminu Toru.

Zgodnie z art. art. 403 ust. 1 Regulaminu Torów ,,Tor nie może być używany do zawodów i treningów, dopóki nie będzie zbadany przez weryfikatora i licencjonowany przez GKSŻ. GKSŻ uwzględnia w procesie weryfikacji i licencjonowania toru zgłoszone przez SE uwagi w zakresie infrastruktury obiektu sportowego, na którym zlokalizowany jest tor klubu Ekstraligi”. Kolejne postanowienie tego regulaminu stanowi, że każdy tor musi posiadać książkę toru, wg wzoru zatwierdzonego przez GKSŻ, a wszelkie zalecenia sędziego wpisane do książki toru muszą być wykonane przez klub przed następnymi zawodami. W innym przypadku klub będzie podlegał karze dyscyplinarnej. GKSŻ i SE przekazują sobie wzajemnie wpisy do książek torów.

Regulamin torów określa ponadto w szczególności: skład nawierzchni toru, jego nachylenie, wymogi dotyczące band pneumatycznych, strefy bezpieczeństwa oraz tego, co może znajdować się wewnątrz toru, a także szczegółowe postanowienia związane z pozostałymi elementami infrastruktury stadionu.

Tor musi być w regulaminowym stanie w czasie określonym dla danego rodzaju zawodów. Czas oraz procedura odbioru toru zawarte są w Załączniku C do Regulaminu Toru.

Zgodnie z załącznikiem A do Regulaminu Toru, w każdym przypadku, przygotowując tor do zawodów, organizator uwzględnia prognozy pogody publikowane przez portal yr.no, meteo.icm.edu.pl oraz wunderground.com, na 96, 72, 48 i 24 godziny przed godziną zawodów oraz panujące rzeczywiste warunki atmosferyczne w dniach poprzedzających dzień meczu, a w szczególności na 72, 48, 24 i 12 godzin przed godziną zawodów i realizuje taki sposób przygotowania toru w oparciu na najbardziej niekorzystną prognozę, aby rozegranie zawodów było jak najbardziej prawdopodobne. Przy wykonywaniu powyższych obowiązków nie uwzględnia się innych prognoz pogody niż wymienione w przepisie.

Jak wygląda przygotowanie toru w dniu zawodów?

 1. Sprawdzić prognozę pogody w celu zastosowania właściwej procedury przygotowania toru (patrz: uwagi poniżej). Założyć należy, że pełne przygotowanie toru o długości 360 metrów zajmie około 3 godzin (bronowanie, równanie, ubijanie, kołowanie, nawilżenie, ubijanie, równanie). W przypadku zawodów na które wyznaczony jest Komisarz Toru czynności przygotowania toru do zawodów wykonuje się w jego obecności.
 2. Wykonać czynności jak niżej z zachowaniem poniższej kolejności:
 • bronowanie toru: a) kołowanie z broną w poprzek toru, b) bronowanie wzdłuż toru w celu wyrównania, rozprowadzenia nawierzchni,
 • wlać odpowiednią ilość wody – najlepiej sprawdzić w następujący sposób: zgnieść w ręce nawierzchnię, nie może się rozsypać, ani też zbić się w „plastelinowatą”, zwięzłą bryłę,
 • ponowne bronowanie wzdłuż toru w celu wymieszania nawierzchni z wodą,
 • kołowanie z szyną prostą w poprzek toru,
 • rozprowadzenie nawierzchni wzdłuż toru szyną prostą,
 • nawilżenie toru,
 • ubijanie walcem kołowym lub polewaczką, „koło w koło” nie omijając żadnego centymetra nawierzchni.

W zależności od potrzeb, zabieg wykonać dwukrotnie, przed drugim ubijaniem - jeśli trzeba - uzupełnić nawilżenie nawierzchni.  Po powyższych zabiegach, tor jest właściwie przygotowany, należy utrzymywać wilgoć nawierzchni poprzez polewanie w zależności od pogody, wiatru, słońca w różnych miejscach zacienionych, nie zacienionych, itd.

W dalszej części wskazanego załącznika znajdziemy m.in. instrukcję jaka jest procedura odbioru toru w przeddzień zawodów, na 8, 6, 4, 2 godziny do rozpoczęcia, 60 minut do rozpoczęcia.

Przepisy dyscyplinarne znajdziemy z kolei w: Załączniku nr 3 do Regulaminu dyscyplinarnego PZM Szczegółowe przepisy dyscyplinarne w sporcie żużlowym PRZEPISY DYSCYPLINARNE SPORTU ŻUŻLOWEGO (dalej jako: Regulamin dyscyplinarny).

Kary i środki dyscyplinarne zostały określone w art. 304-305 Regulaminu dyscyplinarnego. Zgodnie z jego art. 305 ust. 6 środek dyscyplinarny w postaci zawieszenia licencji danego rodzaju powoduje w okresie zawieszenia skutki tożsame z brakiem danej licencji.

Art. 316 pkt 18 lit. f Regulaminu dyscyplinarnego stanowi, że za nieregulaminowy stan toru stwierdzony przez sędziego zawodów w czasie zawodów, w wyniku czego nastąpiła przerwa w zawodach, a tor nie został dostosowany do wymogów regulaminowych w czasie łącznym do pół godziny od momentu przerwania zawodów: f1) w przypadku zawodów ligowych: - walkower dla drużyny przyjezdnej ogłoszony niezwłocznie przez sędziego lub Jury Zawodów, kara przyznania jednego ujemnego punktu meczowego, zawieszenie licencji toru na 4 tygodnie od daty odwołanych zawodów (ponowne wydanie licencji musi poprzedzić inspekcja i weryfikacja toru), zawieszenie licencji kierownika zawodów, kara pieniężna od 75000 do 100000 zł oraz odszkodowanie w wymiarze określonym w przepisach dotyczących walkowera zawartych w regulaminie rozgrywek ligowych na dany rok.

Dla przypomnienia: zasady postępowania konieczne do zapewnienia bezpieczeństwa imprez masowych, warunki bezpieczeństwa imprez masowych, zasady i tryb wydawania zezwoleń na przeprowadzanie imprez masowych określa ustawa z dnia 20 marca 2009 r. o bezpieczeństwie imprez masowych (Dz. U. z 2023 r. poz. 616).

 

 

[1] (http:// www.polskatimes.pl/artykul/165004,krotko-i-na-temat-pawel-zarzeczny,id,t.html 2016).

Zadaj nam pytanie!

Zainteresował Cię temat artykułu lub dotyczy Ciebie? Zapraszamy do kontaktu! Zadaj nam pytanie a eksperci Prawa Sportowe: prawnicy, specjaliści w dziedzinie odpowiedniej dla Twojego pytania - odpowiedzą w ciągu 48 godzin! Pierwsza konsultacja jest całkowicie darmowa!

Ostatnie wpisy autora

Zobacz więcej »

Newsletter

Zapisz się do newslettera by być na bieżąco z nowościami na stronie prawosportowe.pl

About

ikonka logo

Portal prawosportowe.pl powstał w 2012 roku i od tego czasu dostarcza czytelnikom wiedzę z zakresu szeroko rozumianego prawa sportowego. Odbiorcami naszych treści są sportowcy amatorzy i profesjonalni, trenerzy, sędziowe, menedżerowie, agenci, działacze organizacji sportowych, sponsorzy. Jesteśmy po to, by pomagać i edukować w sporcie.

Portal od samego początku jest wspierany przez Kancelarię Prawa Sportowego i Gospodarczego DAUERMAN

Kontakt z nami

INFORMACJA O PRZETWARZANIU DANYCH OSOBOWYCH

Zgodnie z art. 13 ust. 1 i ust. 2 Ogólnego rozporządzenia Parlamentu i Rady Unii Europejskiej o ochronie danych osobowych z dnia 27 kwietnia 2016 r. informujemy, iż:

Serwis Obsługuje:

logo dauerman

Kontakt:

PrawoSportowe.pl Sp. z o.o.

ul. Powstańców Śląskich 9

53-332 Wrocław

tel. +48 693 672 258

e-mail: bok@prawosportowe.pl

Na skróty

Zapytaj prawnika » Regulamin serwisu Polityka prywatności
Zamknij formularz pytania

Potrzebujesz pomocy? Skontaktuj się z nami!

Jeśli potrzebujesz pomocy prawnej w Twojej działalności sportowej, napisz do nas korzystając z poniższego formularza.

Pamiętaj – odległość nie stanowi problemu. Działamy całkowicie on-line.

Przedstaw nam swój problem, a my dokonamy wstępnej bezpłatnej analizy prawnej. Następnie przedstawimy, co możemy wspólnie w tej sprawie zrobić oraz zaproponujemy zasady współpracy. Oczywiście za wszelkie usługi otrzymasz fakturę VAT.

Wypełnij formularz

Nie jest wymagany, jednak może ułatwić nam kontakt z Tobą jeśli będzie taka potrzeba.

Polityka prywatności PrawoSportowe.pl Sp. z o.o.

 1. Zakres obowiązywania
  1. Administratorem Danych Osobowych jest PrawoSportowe.pl Sp. z o.o. z siedzibą we Wrocławiu przy ul. Powstańców Śląskich 9, 53-332 Wrocław, wpisana do Krajowego Rejestru Sądowego prowadzonego przez Sąd Rejonowy dla Wrocławia-Fabrycznej we Wrocławiu, VI Wydział Gospodarczy pod numerem KRS: 0000384634, e-mail: bok@prawosportowe.pl, tel. +48 693 672 258 (dalej: Administrator, ADO).
  2. Celem niniejszej Polityki Prywatności jest określenie działań podejmowanych przez Administratora w zakresie ochrony danych osobowych przetwarzanych, w tym zbieranych za pośrednictwem strony internetowej http://www.prawosportowe.pl.
  3. Dane osobowe to wszelkie informacje, które mogą Cię identyfikować, na przykład Twoje imię i nazwisko, numer telefonu i adres poczty elektronicznej przekazywane przez Ciebie za pomocą formularzy kontaktowych i formularzy zgłoszeń. Kiedy w poniższym dokumencie odwołujemy się do terminu „przetwarzać” albo „przetwarzanie”, mamy na myśli wszelkie czynności i operacje wykonywane na Twoich danych osobowych (np. ich przechowywanie czy analizowanie na potrzeby świadczenia Ci usługi).
 2. Informacje dotyczące ADO
  1. Kontakt z ADO może się odbywać pocztą tradycyjną na adres siedziby, mailowo lub telefonicznie. Dane kontaktowe wskazane zostały w pkt. 1.1 niniejszej Polityki Prywatności.
 3. Cel, podstawa prawna i zasady przetwarzania danych osobowych
  1. Dane osobowe osób fizycznych korzystających z formularzy kontaktowych i formularzy zgłoszeń (dalej zwanymi: Użytkownikami) przetwarzane są w celu:
   1. zawarcia i wykonywania umów w ramach usług prowadzonych przez ADO (art. 6 ust. 1 lit. b) RODO);
   2. prowadzenia działań marketingu bezpośredniego w formie e-mailowego newslettera, na podstawie udzielonej zgody (art. 6 ust. 1 lit. a) RODO);
   3. udzielenia odpowiedzi na przedstawione zagadnienie, co stanowi nasz prawnie uzasadniony interes (art. 6 ust. 1 lit. f) RODO);
   4. ewentualnego ustalenia, dochodzenia lub obrony przed roszczeniami, co stanowi nasz prawnie uzasadniony interes (art. 6 ust. 1 lit. f) RODO).
  2. Dane osobowe przetwarzane są przez następujący okres:
   1. w celu zawarcia i wykonywania umowy – przez okres prowadzenia negocjacji oraz trwania umowy, a po jej ustaniu do upływu okresów przedawnienia wszelkich roszczeń z niej wynikających,
   2. w celu prowadzenie działań marketingu bezpośredniego w formie e-mailowego newslettera – do czasu cofnięcia zgody przez Użytkownika,
   3. w celu udzielenia odpowiedzi na przedstawione zagadnienie - do czasu załatwienia sprawy, w której zostały zebrane.
  3. Podanie danych osobowych w celu, o którym mowa w pkt. 3.1 lit. a) jest dobrowolne jednakże jest warunkiem zawarcia umowy. W przypadku niepodania danych możemy odmówić złożenia Tobie oferty i zawarcia umowy.

   Podanie danych osobowych w celu, o którym mowa w pkt. 3.1. lit. b), c) jest dobrowolne. Jeżeli nie podasz danych lub nie wyrazisz zgody nie będziemy mogli w przyszłości informować Cię bezpośrednio o naszej bieżącej ofercie lub udzielić odpowiedzi na przedstawione zagadnienia.
  4. Dane osobowe Użytkowników nie są przekazywane poza teren Polski, Unii Europejskiej i Europejskiego Obszaru Gospodarczego.
  5. Dane osobowe użytkowników mogą być powierzane przez ADO do przetwarzania następującym kategoriom podmiotów: Kancelaria Radcy Prawnego Tomasz Dauerman, portale internetowe z którymi portal prawosportowe.pl współpracuje na podstawie odrębnych umów, firmy księgowe, biura rachunkowe, firmy informatyczne. Dane osobowe mogą być także udostępnione: odpowiednim organom państwowym na ich żądanie na podstawie odpowiednich przepisów prawa.
 4. Prawa osoby, której dane dotyczą
  1. Każdy Użytkownik ma prawo dostępu do treści swoich danych i otrzymania ich kopii, ich sprostowania, usunięcia lub ograniczenia przetwarzania, prawo do wniesienia sprzeciwu wobec przetwarzania danych osobowych na podstawie prawnie uzasadnionego interesu oraz prawo do przenoszenia danych.
  2. Jeżeli przetwarzanie odbywa się na podstawie zgody, Użytkownik ma prawo cofnąć zgodę na przetwarzanie danych osobowych. Cofnięcie zgody nie będzie wpływać na zgodność z prawem przetwarzania, którego dokonano na podstawie zgody przed jej wycofaniem.
  3. Użytkownik ma prawo do wniesienia skargi do Prezesa Urzędu Ochrony Danych Osobowych, gdy uzna, iż przetwarzanie danych osobowych narusza przepisy RODO lub inne przepisy prawa o ochronie danych osobowych.
  4. W przedmiocie realizacji swoich praw oraz cofnięcia zgody można skontaktować się z ADO przy użyciu danych wskazanych w pkt 1.1 niniejszej Polityki Prywatności.
 5. Cookies
  1. Ciasteczka (ang. cookies) to niewielkie pliki, zapisywane i przechowywane na twoim komputerze, tablecie lub smartphonie podczas gdy odwiedzasz różne strony w internecie. Ciasteczko zazwyczaj zawiera nazwę strony internetowej, z której pochodzi, „długość życia” ciasteczka (to znaczy czas jego istnienia), oraz przypadkowo wygenerowany unikalny numer służący do identyfikacji przeglądarki, z jakiej następuje połączenie ze stroną internetową.
  2. W związku z udostępnianiem zawartości serwisu internetowego prawosportowe.pl stosuje się  tzw. cookies, tj. informacje zapisywane przez serwery na urządzeniu końcowym użytkownika, które serwery mogą odczytać przy każdorazowym połączeniu się z tego urządzenia końcowego, może także używać innych technologii o funkcjach podobnych lub tożsamych z cookies. Opisane w niniejszym punkcie Polityki Prywatności, informacje dotyczące cookies mają zastosowanie również do innych podobnych technologii stosowanych w ramach naszych serwisów internetowych. Pliki cookies (tzw."ciasteczka") stanowią dane informatyczne, w szczególności pliki tekstowe, które przechowywane są w urządzeniu końcowym użytkownika serwisu internetowego prawosportowe.pl. Cookies zazwyczaj zawierają nazwę domeny serwisu internetowego, z którego pochodzą, czas przechowywania ich na urządzeniu końcowym oraz unikalny numer.
  3. Pliki cookies wykorzystywane są w celu:
   1. tworzenia statystyk, które pomagają zrozumieć, w jaki sposób użytkownicy serwisu korzystają ze stron internetowych, co umożliwia ulepszanie ich struktury i zawartości,
   2. utrzymania sesji użytkownika serwisu internetowego (po zalogowaniu), dzięki której użytkownik nie musi na każdej podstronie serwisu ponownie wpisywać loginu i hasła"
  4. W ramach serwisu internetowego prawosportowe.pl możemy stosować następujące rodzaje plików cookies:
   1. "niezbędne" pliki cookies, umożliwiające korzystanie z usług dostępnych w ramach serwisu internetowego, np. uwierzytelniające pliki cookies wykorzystywane do usług wymagających uwierzytelniania w ramach serwisu,
   2. pliki cookies służące do zapewnienia bezpieczeństwa, np. wykorzystywane do wykrywania nadużyć w zakresie uwierzytelniania w ramach serwisu,
   3. pliki cookies, umożliwiające zbieranie informacji o sposobie korzystania ze stron internetowych serwisu.
  5. W wielu przypadkach oprogramowanie służące do przeglądania stron internetowych (przeglądarka internetowa) domyślnie dopuszcza przechowywanie plików cookies w urządzeniu końcowym użytkownika. Użytkownicy prawosportowe.pl serwisu mogą dokonać w każdym czasie zmiany ustawień dotyczących plików cookies. Ustawienia te mogą zostać zmienione w szczególności w taki sposób, aby blokować automatyczną obsługę plików cookies w ustawieniach przeglądarki internetowej bądź informować o ich każdorazowym zamieszczeniu w urządzeniu użytkownika serwisu internetowego. Szczegółowe informacje o możliwości i sposobach obsługi plików cookies dostępne są w ustawieniach oprogramowania (przeglądarki internetowej). Niedokonanie zmiany ustawień w zakresie cookies oznacza, że będą one zamieszczone w urządzeniu końcowym użytkownika, a tym samym będziemy przechowywać informacje w urządzeniu końcowym użytkownika i uzyskiwać dostęp do tych informacji.
  6. Wyłączenie stosowania cookies może spowodować utrudnienia korzystanie z niektórych usług w ramach naszych serwisów internetowych, w szczególności wymagających logowania. Wyłączenie opcji przyjmowania cookies nie powoduje natomiast braku możliwości czytania lub oglądania treści zamieszczanych w serwisie internetowym prawosportowe.pl z zastrzeżeniem tych, do których dostęp wymaga logowania. Poniżej informacja jak wyłączyć pliki cookie w przeglądarce:
   Jak wyłączyć pliki cookie w przeglądarce ?
 6. Postanowienia końcowe
  1. ADO dokłada wszelkich starań, aby zapewnić wszelkie środki fizyczne, techniczne i organizacyjne ochrony danych osobowych przed ich przypadkowym czy umyślnym zniszczeniem, przypadkową utratą, zmianą, nieuprawnionym ujawnieniem, wykorzystaniem czy dostępem, zgodnie ze wszystkimi obowiązującymi przepisami.
  2. ADO zastrzega sobie prawo do zmiany treści niniejszej Polityki Prywatności.