Newsletter

Zapisz się do newslettera

Uzupełnij swojego maila i bądź na bieżąco z nowościami na stronie prawosportowe.pl

ikonka fb ikonka tw

Piłka nożna

Zmiany w zasadach uzupełnienia składu Ekstraklasy, I ligi, II ligi, III ligi i niższych klas rozgrywkowych oraz Centralnej Ligi Juniorów w sytuacji braku uzyskania licencji lub rezygnacji z udziału w rozgrywkach

13.05.2019

Na ostatnim posiedzeniu, 24 kwietnia tego roku Zarząd Polskiego Związku Piłki Nożnej oprócz Uchwały w sprawie podmiotów upoważnionych do prowadzenia rozgrywek piłkarskich na terenie Wojewódzkich Związków Piłki Nożnej, o której już pisałem w poprzednim artykule, znowelizował przepisy w sprawie szczegółowych zasad uzupełnienia składu Ekstraklasy, I ligi, II ligi, III ligi i niższych klas rozgrywkowych oraz Centralnej Ligi Juniorów w sytuacji braku uzyskania licencji lub rezygnacji z udziału w rozgrywkach, o których już dzisiaj. Zapraszam do Lektury.

Zmiany dokonano Uchwałą nr IV/57 z dnia 24 kwietnia 2019 roku Zarządu Polskiego Związku Piłki Nożnej w sprawie zmiany Uchwały nr V/70 z dnia 21 kwietnia 2015 roku Zarządu Polskiego Związku Piłki Nożnej w sprawie szczegółowych zasad uzupełnienia składu Ekstraklasy, I ligi, II ligi, III ligi i niższych klas rozgrywkowych oraz Centralnej Ligi Juniorów w sytuacji braku uzyskania licencji lub rezygnacji z udziału w rozgrywkach.

Szansa dla najlepszego spośród spadkowiczów z I ligi

Nowe brzmienie otrzymał § 9 Uchwały nr V/70:

W sytuacji, gdy klub występujący w danym sezonie w rozgrywkach Ekstraklasy lub I ligi nie otrzyma licencji uprawniającej do udziału w rozgrywkach I ligi lub zrezygnuje z udziału w rozgrywkach w następnym sezonie, skład I ligi zostanie uzupełniony o klub sklasyfikowany na najwyższym miejscu spadkowym w tabeli końcowej I ligi o ile otrzyma licencję uprawniającą do udziału w rozgrywkach I ligi.

To oznacza, że jeśli spadkowicz z Ekstraklasy lub klub występujący w danym sezonie w I lidze nie otrzyma licencji na udział w rozgrywkach I ligi, to w jego miejsce zagra klub, który uplasował się na najwyższym miejscu spadkowym w I lidze. Jednak i tu jest warunek. Ten klub musi otrzymać licencję na grę w I lidze w nowym sezonie. Jeśli ten klub takowej licencji nie otrzyma. Wówczas w jego miejsce „wskakuje” klub, który uplasował się od niego o miejsce niżej w końcowej tabeli.

W sytuacji, gdy nie otrzymają licencji uprawniającej do udziału w rozgrywkach I ligi lub zrezygnują z udziału w rozgrywkach 2 kluby lub więcej, skład I ligi zostanie uzupełniony o odpowiednią liczbę klubów zajmujących najwyżej sklasyfikowane miejsca spadkowe w tabeli końcowej I ligi, o ile kluby te otrzymają licencje uprawniające do udziału w rozgrywkach I ligi. To z kolei nowe brzmienie § 10.

Jest jeszcze jeden przypadek uregulowany § 11, który z kolei otrzymał takie, nowe, następujące brzmienie:

W sytuacji, gdy nie otrzymają licencji uprawniającej do udziału w rozgrywkach I ligi lub zrezygnują z udziału w rozgrywkach 2 kluby lub więcej, a ponadto wszystkie kluby zajmujące miejsca spadkowe w tabeli końcowej I ligi nie otrzymają licencji uprawniającej do udziału w rozgrywkach I ligi lub zrezygnują z udziału w rozgrywkach, skład I ligi zostanie uzupełniony o klub sklasyfikowany na najwyższym miejscu w tabeli końcowej II ligi, z wyłączeniem miejsc 1-3, który otrzyma licencję uprawniającą do udziału w rozgrywkach I ligi.

Co do innych klas rozgrywkowych nie ma zmian, ale warto te reguły przypomnieć, wszak sezon już się kończy, a procedura licencyjna również dobiega końca.

Ekstraklasa

Zgodnie z § 1 Uchwały nr V/70,  w sytuacji, gdy klub występujący aktualnie w rozgrywkach Ekstraklasy nie uzyska licencji na występowanie w następnym sezonie w Ekstraklasie według procedury przewidzianej w Podręczniku Licencyjnym dla klubów Ekstraklasy lub zrezygnuje z udziału w rozgrywkach, klub ten zostanie sklasyfikowany w rozgrywkach Ekstraklasy w bieżącym sezonie, zgodnie z liczbą zdobytych punktów, jednakże zostanie przesunięty do I ligi. W takiej sytuacji miejsce w Ekstraklasie zachowuje zespół, który w bieżącym sezonie został sklasyfikowany na 15 miejscu w tabeli rozgrywek.

Przepis dotyczy zarówno sytuacji nieotrzymania przez zespół licencji na nowy sezon, jak i rezygnacji z udziału rozgrywkach podczas ich trwania. W obu przypadkach zespół ten zespół ten opuszcza Ekstraklasę, a w Ekstraklasie pozostaje drużyna z miejsca 15..

Przepis § 2 idzie dalej. W sytuacji, gdyby spośród klubów występujących w bieżącym sezonie w rozgrywkach Ekstraklasy nie uzyskały licencji na występowanie w następnym sezonie w Ekstraklasie według procedury przewidzianej w Podręczniku Licencyjnym dla klubów Ekstraklasy lub zrezygnowały z udziału w rozgrywkach dwa kluby, kluby te zostaną sklasyfikowane w rozgrywkach Ekstraklasy w bieżącym sezonie zgodnie z liczbą zdobytych punktów, jednakże zostaną przesunięte do I ligi. W takiej sytuacji miejsce w Ekstraklasie zachowują zespoły, które w bieżącym sezonie zostały sklasyfikowane na 15 i 16 miejscu w tabeli rozgrywek. Wówczas tak „sportowo” nikt nie spada. 15. I 16. „ratują” się więc przed degradacją.

To w sytuacji, gdy dwa zespoły się wycofały z rozgrywek lub nie otrzymały licencji na nowy sezon. A jeśli drużyn jest więcej?

Tu z pomocą przychodzi przepis § 3 Uchwały nr V/70. W sytuacji, gdyby spośród klubów występujących w bieżącym sezonie w rozgrywkach Ekstraklasy nie uzyskały licencji na występowanie w następnym sezonie w Ekstraklasie według procedury przewidzianej w Podręczniku Licencyjnym dla klubów Ekstraklasy lub zrezygnowały z udziału w rozgrywkach trzy kluby – do Ekstraklasy, w następnym sezonie awansuje klub, który w bieżącym sezonie został sklasyfikowany na 3 miejscu w tabeli rozgrywek I ligi i uzyska licencję na występowanie w następnym sezonie w Ekstraklasie według procedury przewidzianej w Podręczniku Licencyjnym dla klubów Ekstraklasy. I teraz uwaga, poza pozostaniem zespołów 15. I 16. w tabeli końcowej Ekstraklasy, to pozostałe jedno miejsce w Ekstraklasie obsadzane jest przez 3. Zespół I Ligi, oczywiście pod warunkiem spełnienia wymogów licencyjnych na Ekstraklasę.

Przy jeszcze większej liczbie drużyn nie otrzymujących licencji na grę w Ekstraklasie lub wycofujących się z rozgrywek zastosowanie ma przepis § 4 Uchwały nr V/70.  W sytuacji, gdyby spośród klubów występujących w bieżącym sezonie w rozgrywkach Ekstraklasy nie uzyskały licencji na występowanie w następnym sezonie w Ekstraklasie według procedury przewidzianej w Podręczniku Licencyjnym dla klubów Ekstraklasy lub zrezygnowały z udziału w rozgrywkach cztery lub więcej klubów – do Ekstraklasy w następnym sezonie awansują kluby, które w bieżącym sezonie zostały sklasyfikowane na 3, 4 lub kolejnych miejscach w tabeli rozgrywek I ligi i uzyskają licencję na występowanie w następnym sezonie w Ekstraklasie według procedury przewidzianej w Podręczniku Licencyjnym dla klubów Ekstraklasy.

Ekstraklasa – procedura dla klubów, które występowały w aktualnym sezonie w I lidze i zajęły miejsca 1-2

Zgodnie z § 5, w sytuacji, gdy klub który zajął 1 bądź 2 miejsce w bieżącym sezonie w rozgrywkach o mistrzostwo I ligi nie uzyska licencji na występowanie w następnym sezonie w Ekstraklasie według procedury przewidzianej w Podręczniku Licencyjnym dla klubów Ekstraklasy lub zrezygnuje z udziału w

rozgrywkach, klub ten zostanie sklasyfikowany w rozgrywkach aktualnego sezonu na miejscu, które zajął w rozgrywkach o mistrzostwo I ligi, ale nie otrzyma prawa gry w rozgrywkach Ekstraklasy w sezonie następnym.

Awans uzyskuje klub, który w bieżącym sezonie został sklasyfikowany na 3 miejscu w tabeli rozgrywek I ligi i uzyska licencję na występowanie w następnym sezonie w Ekstraklasie według procedury przewidzianej w Podręczniku Licencyjnym dla klubów Ekstraklasy.

Przepis § 6 przewiduje sytuację, gdyby oba kluby z miejsc 1. 2. nie otrzymały prawa do gry w Ekstraklasie. W sytuacji, gdyby nie otrzymały licencji lub zrezygnowały z udziału w rozgrywkach kluby, które zajęły 1 i 2 miejsce w bieżącym sezonie w rozgrywkach o mistrzostwo I ligi, kluby te zostaną sklasyfikowane w rozgrywkach aktualnego sezonu na miejscu, które zajęły w rozgrywkach o mistrzostwo I ligi, ale nie otrzymają prawa gry w rozgrywkach Ekstraklasy w sezonie następnym.

Awans do Ekstraklasy uzyskują kluby, które w bieżącym sezonie zostały sklasyfikowane na 3 i 4 miejscu w tabeli rozgrywek I ligi i otrzymają licencję na występowanie w następnym sezonie w Ekstraklasie według procedury przewidzianej w Podręczniku Licencyjnym dla klubów Ekstraklasy.

Zgodnie z § 7 Uchwały nr V/70, w sytuacji, o której mowa w § 6 gdyby licencji nie otrzymał lub zrezygnował z udziału w rozgrywkach jeden z tych klubów bądź oba te kluby, awans do Ekstraklasy uzyskują kolejne drużyny sklasyfikowane w tabeli rozgrywek I ligi pod warunkiem uzyskania licencji na występowanie w następnym sezonie w Ekstraklasie według procedury przewidzianej w Podręczniku Licencyjnym dla klubów Ekstraklasy.

O I lidze pisaliśmy powyżej. O niższych ligach, w kolejnym artykule.

(zdjęcie ma charakter ilustracyjny)

Ostatnie wpisy autora

Zobacz więcej »

Newsletter

Zapisz się do newslettera by być na bieżąco z nowościami na stronie prawosportowe.pl

About

ikonka logo

Portal prawosportowe.pl powstał w 2012 roku i od tego czasu dostarcza czytelnikom wiedzę z zakresu szeroko rozumianego prawa sportowego. Odbiorcami naszych treści są sportowcy amatorzy i profesjonalni, trenerzy, sędziowe, menedżerowie, agenci, działacze organizacji sportowych, sponsorzy. Jesteśmy po to, by pomagać i edukować w sporcie.

Portal od samego początku jest wspierany przez Kancelarię Prawa Sportowego i Gospodarczego DAUERMAN

Kontakt z nami

Serwis Obsługuje:

logo dauerman

Kontakt:

PrawoSportowe.pl Sp. z o.o.

Al. Śląska 1

54-118 Wrocław

Stadion Wrocław (Budynek Wschód, III p.)

tel. +48 693 672 258

e-mail: bok@prawosportowe.pl

Na skróty

Zapytaj prawnika » Regulamin serwisu Polityka prywatności