22.04.2025
Uchwała nr IX/140 z dnia 3 i 7 lipca 2008 roku Zarządu PZPN w sprawie organizacji rozgrywek w piłkę nożną (dalej także jako: Uchwała) to kluczowy akt prawny prawa związkowego PZPN w zakresie organizowania i prowadzenia rozgrywek piłkarskich w Polsce. Jest ona taką – można powiedzieć – podstawą dla regulaminów rozgrywek szczebla centralnego czyli rozgrywek Ekstraklasy, 1 Ligi, 2 Ligi i 3 Ligi oraz rozgrywek prowadzonych przez wojewódzkie związki piłki nożnej, od 4 Ligi w „dół”.
Ponadto, jeżeli dana kwestia nie jest uregulowana w danym regulaminie rozgrywek, to posiłkowo można stosować tę uchwałę. Oczywiście nie mówimy tu np. o stosowaniu jej przepisu do weryfikacji zawodów jako walkower na niekorzyść drużyny przeciwnej, bo przesłanka weryfikacji musi być zawarta w regulaminie, ale mówimy o wielu innych kwestiach i w nich to stosowanie bywa pomocne. Uchwałą nr III/45 z dnia 31 marca 2025 roku Zarządu Polskiego Związku Piłki Nożnej w sprawie zmiany Uchwały nr IX/140 z dnia 3 i 7 lipca 2008 roku Zarządu PZPN w sprawie organizacji rozgrywek w piłkę nożną wprowadzono kolejne już zmiany. Będą one obowiązywać od 1 lipca 2025 roku, czyli od rozpoczęcia nowego sezonu, tj. sezonu 2025/2026.
Pierwsza zmiana to wprowadzenie do § 2 a ustępu 3 w brzmieniu: „Wojewódzkie ZPN prowadzą rozgrywki piłki nożnej kobiet w następujących klasach: a. III liga i niższe klasy rozgrywkowe; b. Puchar Polski na szczeblu ZPN.” Do tej pory przepisy § 2 a stanowiły tylko o tym jakie kobiece rozgrywki prowadzi PZPN i że PZPN może zlecać prowadzenie rozgrywek wojewódzkim związkom piłki nożnej. Warto tutaj przypomnieć, że na mocy tejże Uchwały, Polski Związek Piłki Nożnej prowadzi rozgrywki piłki nożnej kobiet w następujących klasach: a) Ekstraliga, b) I liga, c) II liga, d) Puchar Polski na szczeblu centralnym, e) rozgrywki młodzieżowe zgodnie z decyzją Komisji ds. Piłkarstwa Kobiecego PZPN.
Druga nowelizacja to zmiana, a właściwie nowe brzmienie § 4 ust. 3 Uchwały. Dotyczy on zasad gry zawodnika/zawodniczki w drużynach klubów posiadających dwie drużyny (lub więcej drużyn) uczestniczące w rozgrywkach III ligi i niższych klas rozgrywkowych, klubów uczestniczących w rozgrywkach kobiet oraz klubów uczestniczących w rozgrywkach futsalu:
W przypadku klubów posiadających dwie drużyny uczestniczące w rozgrywkach III ligi i niższych klas rozgrywkowych, klubów uczestniczących w rozgrywkach kobiet oraz klubów uczestniczących w rozgrywkach futsalu:
a) Zawodnik traci prawo do gry w drużynach niższych klas po rozegraniu 2/3 oficjalnych meczów z udziałem drużyny klasy wyższej (mistrzowskich i pucharowych) w danym sezonie (przepis ten nie dotyczy zawodników uczestniczących w rozgrywkach młodzieżowych). Przy określeniu liczby rozegranych oficjalnych meczów należy uwzględnić zawody rozegrane w danym sezonie po potwierdzeniu zawodnika do klubu;
b) Po zakończeniu rozgrywek klasy wyższej, zawodnik może uczestniczyć w meczach z udziałem drużyny klasy niższej (mistrzowskich i pucharowych), o ile w danym sezonie rozgrywkowym wystąpił w więcej niż 50% rozegranych oficjalnych meczów z udziałem drużyny niższej klasy (mistrzowskich i pucharowych liczonych łącznie) - przepis ten nie dotyczy zawodników uczestniczących w rozgrywkach młodzieżowych. Przy określeniu liczby rozegranych oficjalnych meczów należy uwzględnić zawody rozegrane w danym sezonie po potwierdzeniu zawodnika do klubu.
Kolejna, trzecia zmiana w Uchwale obejmuje w § 7 ust. 6 pkt 1) Uchwały, który otrzymał nowe brzmienie i teraz wybrzmiewa tak:
Zawody należy zweryfikować jako przegrane 0:3 (0:5 w rozgrywkach Futsalu) na niekorzyść: drużyny klubu zawieszonego w prawach członkowskich lub w prawach uczestnictwa w rozgrywkach i zawodach lub którego licencja na udział w rozgrywkach danej klasy została zawieszona lub cofnięta, zgodnie z § 22.
Znowelizowano także § 22 Uchwały, w ten sposób że wprowadzono nowy ust. 2, a dotychczasowy ust. 2 stał się ust. 3 tego przepisu:
§ 22
Warto tu jeszcze dla pełnego obrazu nawiązać do § 19 ust.3, który nie został zmieniony, a odnosi się do weryfikacji zawodów z udziałem drużyn, które wycofały się z rozgrywek czy to poprzez: rezygnację przed rozpoczęciem lub w czasie trwania rozgrywek mistrzowskich danej klasy lub poprzez nierozegranie trzech wyznaczonych spotkań z własnej winy.
Tu przypomnijmy, że poza samym wycofaniem drużyna w kolejnym sezonie może zagrać dwie klasy niżej. Natomiast weryfikacje spotkań takich drużyn przeprowadza się następująco: 1) w przypadku rozegrania mniej niż 50% spotkań należy anulować wyniki dotychczasowych meczów, a 2) w przypadku rozegrania 50% lub więcej spotkań zalicza się do punktacji wyniki uzyskane na boisku, natomiast w pozostałych przyznaje się walkowery dla przeciwnika. Pozostałe postanowienia Uchwały nie uległy zmianie, a Uchwała wchodzi w życie z dniem podjęcia z mocą obowiązującą od 1 lipca 2025 roku.
16.04.2025
11.04.2025
03.04.2025
26.03.2025
18.03.2025
Portal prawosportowe.pl powstał w 2012 roku i od tego czasu dostarcza czytelnikom wiedzę z zakresu szeroko rozumianego prawa sportowego. Odbiorcami naszych treści są sportowcy amatorzy i profesjonalni, trenerzy, sędziowe, menedżerowie, agenci, działacze organizacji sportowych, sponsorzy. Jesteśmy po to, by pomagać i edukować w sporcie.
Portal od samego początku jest wspierany przez Kancelarię Prawa Sportowego i Gospodarczego DAUERMAN
Zgodnie z art. 13 ust. 1 i ust. 2 Ogólnego rozporządzenia Parlamentu i Rady Unii Europejskiej o ochronie danych osobowych z dnia 27 kwietnia 2016 r. informujemy, iż:
PrawoSportowe.pl Sp. z o.o.
ul. Powstańców Śląskich 9
53-332 Wrocław
tel. +48 693 672 258
e-mail: bok@prawosportowe.pl
Jeśli potrzebujesz pomocy prawnej w Twojej działalności sportowej, napisz do nas korzystając z poniższego formularza.
Pamiętaj – odległość nie stanowi problemu. Działamy całkowicie on-line.
Przedstaw nam swój problem, a my dokonamy wstępnej bezpłatnej analizy prawnej. Następnie przedstawimy, co możemy wspólnie w tej sprawie zrobić oraz zaproponujemy zasady współpracy. Oczywiście za wszelkie usługi otrzymasz fakturę VAT.
Polityka prywatności PrawoSportowe.pl Sp. z o.o.