Newsletter

Zapisz się do newslettera

Uzupełnij swojego maila i bądź na bieżąco z nowościami na stronie prawosportowe.pl

ikonka fb ikonka tw

Piłka nożna

Zmiany w rozgrywkach piłkarskich o Halowy Puchar Polski

10.04.2019

Choć o piłce nożnej piszę bardzo często, to rzadziej już poświęcam czas futsalowi czy piłce nożnej plażowej. Czas to zmienić i przy okazji zmian w rozgrywkach Halowego Pucharu Polski warto im się przyjrzeć.

Uchwałą nr III/41 z dnia 25 marca 2019 roku Zarządu Polskiego Związku Piłki Nożnej wprowadził zmiany do Uchwały nr VII/118 z dnia 7 lipca 2017 roku Zarządu Polskiego Związku Piłki Nożnej dot. przyjęcia Regulaminu Rozgrywek o Halowy Puchar Polski na sezon 2017/2018 i następne. Pod koniec marca tego roku przyjęto następujące zmiany w Uchwale nr VII/118:

  1. Pkt II.6 otrzymał nowe, następujące brzmienie:

1/2 Finału rozgrywek o Halowy Puchar Polski jest rozgrywana z udziałem drużyn - zwycięzców meczów 1/4 finału. 1/2 Finału jest rozgrywana wg. zasady mecz i rewanż.

  1. Pkt II.7 otrzymuje nowe, następujące brzmienie:

Finał rozgrywek jest rozgrywany z udziałem drużyn – zwycięzców dwumeczów 1/2 Finału. Finał jest rozgrywany wg. zasady mecz i rewanż. Gospodarz pierwszego meczu finałowego zostanie wyłoniony w drodze losowania.

  1. Dotychczasowy Pkt II.7 otrzymuje numerację II.8 i nowe, następujące brzmienie:

Pary w meczach 1/32, 1/16, 1/8, 1/4 i 1/2 Finału rozgrywek o Halowy Puchar Polski zostaną wyłonione w drodze losowań przeprowadzanych po zakończeniu kolejnych rund.

  1. Dotychczasowe Pkt II.8 i II.9 otrzymują numerację odpowiednio II.9 i II.10.

Uchwała weszła w życie z dniem podjęcia.

Wracając do punktu 2. Powyższych rozważań. Warto dodać, że na ten sezon już dokonano lsowania. W poniedziałek, 18 marca 2019 roku, w siedzibie Polskiego Związku Piłki Nożnej odbyło się losowanie par 1/2 finału i gospodarza pierwszego meczu rozgrywek o Puchar Polski w futsalu w sezonie 2018/2019. Znamy już także finalistów, a mecze rozegrane zostaną 28 kwietnia i 1 maja 2019 roku.

Warto też przypomnieć kto ma obowiązek startu w rozgrywkach? Zgodnie z Pkt I.1 w rozgrywkach o Halowy Puchar Polski w sezonie 2017/2018 i następnych obowiązkowo biorą udział drużyny Futsal Ekstraklasy i I Ligi Futsalu. Pozostałe drużyny biorą udział na zasadzie dobrowolności. Zatem najlepsi mają taki obowiązek, a pozostali mogą zagrać, ale nie muszą. Zgodnie z Pkt. 1.4, od sezonu 2016/2017 w rozgrywkach HPP do protokołu meczowego, każda drużyna może wpisać tylko 1 zawodnika – cudzoziemca spoza obszaru Unii Europejskiej z danego klubu. Inne limity obowiązują w rozgrywkach ligowych, zatem zespół musi przystosować się do rozgrywek pucharowych i wystawiać zmodyfikowany w stosunku ligi skład.

Warto też przyjrzeć się przepisowi Pkt I.8, w przypadku wystawienia przez klub do rozgrywek więcej niż jednej drużyny, zawodnicy, którzy brali udział w jednej drużynie, nie mogą brać udziału w innej drużynie tego samego klubu w następnym terminie, jeżeli obie drużyny awansowały dalej. Jeżeli jedna z tych drużyn została wyeliminowana z rozgrywek, wtedy najwyżej 3 zawodników drużyny wyeliminowanej może grać w poszczególnych turniejach w tej drużynie swego klubu, która zakwalifikowała się do dalszych rozgrywek. Przepis taki ma na celu wyeliminowanie masowej „migracji” zawodników z I zespołu do II drużyny, po odpadnięciu tego pierwszego.

Oprócz drużyn ligowych w Halowym Pucharze Polski mogą brać udział również drużyny środowiskowe. W tym kontekście warto przypomnieć przepis Pkt I.9, w myśl którego zawodnicy uprawnieni do gry w zespołach biorących udział w rozgrywkach Futsal Ekstraklasy, I Ligi Futsalu i II Ligi Futsalu, nie mają prawa reprezentować w rozgrywkach o Halowy Puchar Polski drużyny środowiskowej.

(zdjęcie ma charakter ilustracyjny)

Ostatnie wpisy autora

Zobacz więcej »

Newsletter

Zapisz się do newslettera by być na bieżąco z nowościami na stronie prawosportowe.pl

About

ikonka logo

Portal prawosportowe.pl powstał w 2012 roku i od tego czasu dostarcza czytelnikom wiedzę z zakresu szeroko rozumianego prawa sportowego. Odbiorcami naszych treści są sportowcy amatorzy i profesjonalni, trenerzy, sędziowe, menedżerowie, agenci, działacze organizacji sportowych, sponsorzy. Jesteśmy po to, by pomagać i edukować w sporcie.

Portal od samego początku jest wspierany przez Kancelarię Prawa Sportowego i Gospodarczego DAUERMAN

Kontakt z nami

Serwis Obsługuje:

logo dauerman

Kontakt:

PrawoSportowe.pl Sp. z o.o.

Al. Śląska 1

54-118 Wrocław

Stadion Wrocław (Budynek Wschód, III p.)

tel. +48 693 672 258

e-mail: bok@prawosportowe.pl

Na skróty

Zapytaj prawnika » Regulamin serwisu Polityka prywatności