Newsletter

Zapisz się do newslettera

Uzupełnij swojego maila i bądź na bieżąco z nowościami na stronie prawosportowe.pl

ikonka fb ikonka tw

Piłka nożna

Zaszczepieni zawodnicy z Premier League mogą pojechać na zgrupowania reprezentacji do krajów z czerwonej listy

05.10.2021

Występujący na co dzień w Premier League piłkarze w pełni zaszczepieni przeciwko COVID-19 będą mogli podróżować do krajów z tzw. czerwonej listy i reprezentować swoje drużyny narodowe w październikowych meczach rozgrywanych w ramach eliminacji do Mistrzostw Świata w Katarze w 2022 roku. Dodatkowym wymogiem jest konieczność odbycia przez graczy kwarantanny po powrocie na terytorium Wielkiej Brytanii, jednak na specjalnych warunkach. Taką decyzję brytyjskiego rządu w związku z trwającą pandemią COVID-19 potwierdziła FIFA w komunikacie z dnia 3 października 2021 roku[1].

Jak wynika z oficjalnego stanowiska FIFA, podjęta decyzja jest efektem jej ścisłej współpracy z brytyjskim rządem, Angielską Federacją Piłkarską oraz władzami Premier League. Miała ona na celu znalezienie najbardziej optymalnego rozwiązania problemu podróży piłkarzy na zgrupowania kadr narodowych w czasach pandemii COVID-19. Problem ten dotyczy zwłaszcza krajów umieszczonych na tzw. czerwonej liście, a więc tych o najwyższym stopniu zagrożenia epidemicznego.

Nie dopuścić do sytuacji z wrześniowych meczów eliminacyjnych

FIFA nie ukrywa również, że podjęta decyzja jest reakcją na wydarzenia, które miały miejsce miesiąc temu przy okazji rozgrywania wrześniowych meczów eliminacyjnych do Mistrzostw Świata w Katarze.

Przypomnijmy, że wówczas angielskie kluby piłkarskie zakazały swoim zawodnikom wyjazdu na zgrupowania drużyn narodowych do krajów znajdujących się na czerwonej liście, w tym do Brazylii i Argentyny. Czterej reprezentanci Argentyny grający w Premier League (Cristian Romero, Giovani Lo Celso, Emiliano Buendia i Emiliano Martinez) złamali jednak zakazy i udali się na mecze swoich reprezentacji.

W efekcie, klasyk reprezentacyjnego futbolu rozgrywany między Brazylią a Argentyną 5 września 2021 roku zamiast oczekiwanej dawki sportowych emocji przyniósł światu sceny, które śmiało można określić bezprecedensowymi w historii piłki nożnej. Już na początku spotkania na boisko wkroczyły miejscowe służby sanitarne przy wsparciu policji. Mecz został przerwany, na murawie powstał chaos i zamieszanie. Brazylijskie służby sanitarne chciały zatrzymać i deportować wspomnianych zawodników, którzy mieli nie przestrzegać obowiązujących w Brazylii zasad  związanych z COVID-19 i nie odbyć przymusowej kwarantanny dla osób przyjeżdżających z Wielkiej Brytanii. Argentyńczycy oczywiście odmówili wydania swoich zawodników i opuścili boisko. Dodatkowo, aby obejść rygory związane z obowiązkową kwarantanną po powrocie na terytorium Wielkiej Brytanii piłkarze podróżowali m.in. przez Chorwację. Sam zaś mecz Brazylia-Argentyna do dzisiaj posiada status zawieszonego  i oczekuje na dalsze decyzje FIFA.

 

Szczepienie i specjalna kwarantanna jako warunki wyjazdu

Jasne kryteria możliwości wyjazdu zawodników w postaci obowiązku zaszczepienia oraz odbycie kwarantanny w specjalnych warunkach po powrocie do Wielkiej Brytanii, a także kompromis wszystkich zainteresowanych stron powinny zapobiec w trakcie najbliższych spotkań eliminacyjnych podobnym zdarzeniom jakie rozegrały się miesiąc temu. FIFA w swoim komunikacie podkreśla wiarę że przyjęte rozwiązania są krokiem we właściwym kierunku.

Podstawowym wymogiem w zakresie szczepień zawodników jest konieczność pełnego zaszczepienia. Tak więc w przypadkach szczepionek dwudawkowych gracze powinni przyjąć zarówno pierwszą, jak i drugą dawkę.

W tym miejscu należy również podkreślić apel wystosowany przez FIFA mający na celu zachęcić wszystkich ludzi do szczepień przeciwko COVID-19. FIFA wyraziła również swoje poparcie dla Światowej Organizacji Zdrowia (WHO) w przedmiocie zapewnienia bezpiecznego, sprawiedliwego i równego dostępu do szczepień we wszystkich krajach. Piłkarze natomiast nie powinni mieć w tej kwestii pierwszeństwa.

Jeżeli zaś chodzi o preferencyjne warunki odbywania kwarantanny po powrocie do Wielkiej Brytanii to piłkarze będą zobligowani do odbycia 10-dniowej izolacji w specjalnych warunkach, z możliwością jej jednokrotnego opuszczenia w ciągu dnia żeby grać lub trenować[2]. To efekt ustaleń brytyjskiego rządu z władzami piłki nożnej celem osiągnięcia kompromisu równoważącego interesy klubów piłkarskich, zawodników oraz państwa przy jednoczesnym zadbaniu o najwyższy poziom zdrowia i bezpieczeństwa publicznego.

Co z niezaszczepionymi zawodnikami?

Decyzja brytyjskiego rządu i ustalenia zainteresowanych stron są jasne: zgoda na wyjazd do krajów z czerwonej listy oraz poluzowanie restrykcji dotyczą wyłącznie piłkarzy w pełni zaszczepionych.

FIFA jest jednak w pełni świadoma, że decyzja ta nie może satysfakcjonować wszystkich zawodników. Oczywiście dotyczy to piłkarzy, którzy z różnych względów nie chcą lub nie mogą się zaszczepić przeciwko COVID-19. W związku z tym FIFA w swoim komunikacie zapewniła o stałej gotowości i zaangażowaniu w podejmowaniu działań służących dalszej poprawie sytuacji w kolejnych przerwach na mecze drużyn narodowych oraz dyskusji na temat wprowadzanych środków bezpieczeństwa mających zapewnić minimalizację ryzyka transmisji COVID-19 w następstwie globalnych podróży zawodników.

Trwająca pandemia COVID-19 sparaliżowała lub zahamowała rozwój wielu obszarów działalności człowieka, również świat sportu. Mając na uwadze wrześniowe doświadczenia z meczów eliminacyjnych i brak możliwości reprezentowania narodowych barw przez wielu zawodników z Premier League, należy z tym większym zadowoleniem i uznaniem przyjąć decyzję brytyjskiego rządu i władz organizacji piłkarskich. Umożliwia ona zaszczepionym piłkarzom wzięcie udziału w nadchodzących meczach eliminacyjnych, również w rejonach Świata o potencjalnie wysokim poziomie zagrożenia epidemicznego przy zachowaniu najwyższych standardów bezpieczeństwa.

 

[1] https://www.fifa.com/news/fifa-statement-on-uk-government-decision (dostęp z dnia 5 października 2021 roku)

[2] https://www.reuters.com/lifestyle/sports/vaccinated-premier-league-players-can-travel-red-list-countries-bbc-2021-10-01/ (dostęp z dnia 05.10.2021 r.)

Zadaj nam pytanie!

Zainteresował Cię temat artykułu lub dotyczy Ciebie? Zapraszamy do kontaktu! Zadaj nam pytanie a eksperci Prawa Sportowe: prawnicy, specjaliści w dziedzinie odpowiedniej dla Twojego pytania - odpowiedzą w ciągu 48 godzin! Pierwsza konsultacja jest całkowicie darmowa!

Ostatnie wpisy autora

Zobacz więcej »

Newsletter

Zapisz się do newslettera by być na bieżąco z nowościami na stronie prawosportowe.pl

About

ikonka logo

Portal prawosportowe.pl powstał w 2012 roku i od tego czasu dostarcza czytelnikom wiedzę z zakresu szeroko rozumianego prawa sportowego. Odbiorcami naszych treści są sportowcy amatorzy i profesjonalni, trenerzy, sędziowe, menedżerowie, agenci, działacze organizacji sportowych, sponsorzy. Jesteśmy po to, by pomagać i edukować w sporcie.

Portal od samego początku jest wspierany przez Kancelarię Prawa Sportowego i Gospodarczego DAUERMAN

Kontakt z nami

INFORMACJA O PRZETWARZANIU DANYCH OSOBOWYCH

Zgodnie z art. 13 ust. 1 i ust. 2 Ogólnego rozporządzenia Parlamentu i Rady Unii Europejskiej o ochronie danych osobowych z dnia 27 kwietnia 2016 r. informujemy, iż:

Serwis Obsługuje:

logo dauerman

Kontakt:

PrawoSportowe.pl Sp. z o.o.

Al. Śląska 1

54-118 Wrocław

Stadion Wrocław (Budynek Wschód, III p.)

tel. +48 693 672 258

e-mail: bok@prawosportowe.pl

Na skróty

Zapytaj prawnika » Regulamin serwisu Polityka prywatności
Zamknij formularz pytania

Potrzebujesz pomocy? Skontaktuj się z nami!

Jeśli potrzebujesz pomocy prawnej w Twojej działalności sportowej, napisz do nas korzystając z poniższego formularza.

Pamiętaj – odległość nie stanowi problemu. Działamy całkowicie on-line.

Przedstaw nam swój problem, a my dokonamy wstępnej bezpłatnej analizy prawnej. Następnie przedstawimy, co możemy wspólnie w tej sprawie zrobić oraz zaproponujemy zasady współpracy. Oczywiście za wszelkie usługi otrzymasz fakturę VAT.

Wypełnij formularz

Nie jest wymagany, jednak może ułatwić nam kontakt z Tobą jeśli będzie taka potrzeba.

Polityka prywatności PrawoSportowe.pl Sp. z o.o.

 1. Zakres obowiązywania
  1. Administratorem Danych Osobowych jest PrawoSportowe.pl Sp. z o.o. z siedzibą we Wrocławiu przy Al. Śląskiej 1, 54-118 Wrocław, wpisana do Krajowego Rejestru Sądowego prowadzonego przez Sąd Rejonowy dla Wrocławia-Fabrycznej we Wrocławiu, VI Wydział Gospodarczy pod numerem KRS: 0000384634, e-mail: bok@prawosportowe.pl, tel. +48 693 672 258 (dalej: Administrator, ADO).
  2. Celem niniejszej Polityki Prywatności jest określenie działań podejmowanych przez Administratora w zakresie ochrony danych osobowych przetwarzanych, w tym zbieranych za pośrednictwem strony internetowej http://www.prawosportowe.pl.
  3. Dane osobowe to wszelkie informacje, które mogą Cię identyfikować, na przykład Twoje imię i nazwisko, numer telefonu i adres poczty elektronicznej przekazywane przez Ciebie za pomocą formularzy kontaktowych i formularzy zgłoszeń. Kiedy w poniższym dokumencie odwołujemy się do terminu „przetwarzać” albo „przetwarzanie”, mamy na myśli wszelkie czynności i operacje wykonywane na Twoich danych osobowych (np. ich przechowywanie czy analizowanie na potrzeby świadczenia Ci usługi).
 2. Informacje dotyczące ADO
  1. Kontakt z ADO może się odbywać pocztą tradycyjną na adres siedziby, mailowo lub telefonicznie. Dane kontaktowe wskazane zostały w pkt. 1.1 niniejszej Polityki Prywatności.
 3. Cel, podstawa prawna i zasady przetwarzania danych osobowych
  1. Dane osobowe osób fizycznych korzystających z formularzy kontaktowych i formularzy zgłoszeń (dalej zwanymi: Użytkownikami) przetwarzane są w celu:
   1. zawarcia i wykonywania umów w ramach usług prowadzonych przez ADO (art. 6 ust. 1 lit. b) RODO);
   2. prowadzenia działań marketingu bezpośredniego w formie e-mailowego newslettera, na podstawie udzielonej zgody (art. 6 ust. 1 lit. a) RODO);
   3. udzielenia odpowiedzi na przedstawione zagadnienie, co stanowi nasz prawnie uzasadniony interes (art. 6 ust. 1 lit. f) RODO);
   4. ewentualnego ustalenia, dochodzenia lub obrony przed roszczeniami, co stanowi nasz prawnie uzasadniony interes (art. 6 ust. 1 lit. f) RODO).
  2. Dane osobowe przetwarzane są przez następujący okres:
   1. w celu zawarcia i wykonywania umowy – przez okres prowadzenia negocjacji oraz trwania umowy, a po jej ustaniu do upływu okresów przedawnienia wszelkich roszczeń z niej wynikających,
   2. w celu prowadzenie działań marketingu bezpośredniego w formie e-mailowego newslettera – do czasu cofnięcia zgody przez Użytkownika,
   3. w celu udzielenia odpowiedzi na przedstawione zagadnienie - do czasu załatwienia sprawy, w której zostały zebrane.
  3. Podanie danych osobowych w celu, o którym mowa w pkt. 3.1 lit. a) jest dobrowolne jednakże jest warunkiem zawarcia umowy. W przypadku niepodania danych możemy odmówić złożenia Tobie oferty i zawarcia umowy.

   Podanie danych osobowych w celu, o którym mowa w pkt. 3.1. lit. b), c) jest dobrowolne. Jeżeli nie podasz danych lub nie wyrazisz zgody nie będziemy mogli w przyszłości informować Cię bezpośrednio o naszej bieżącej ofercie lub udzielić odpowiedzi na przedstawione zagadnienia.
  4. Dane osobowe Użytkowników nie są przekazywane poza teren Polski, Unii Europejskiej i Europejskiego Obszaru Gospodarczego.
  5. Dane osobowe użytkowników mogą być powierzane przez ADO do przetwarzania następującym kategoriom podmiotów: Kancelaria Radcy Prawnego Tomasz Dauerman, portale internetowe z którymi portal prawosportowe.pl współpracuje na podstawie odrębnych umów, firmy księgowe, biura rachunkowe, firmy informatyczne. Dane osobowe mogą być także udostępnione: odpowiednim organom państwowym na ich żądanie na podstawie odpowiednich przepisów prawa.
 4. Prawa osoby, której dane dotyczą
  1. Każdy Użytkownik ma prawo dostępu do treści swoich danych i otrzymania ich kopii, ich sprostowania, usunięcia lub ograniczenia przetwarzania, prawo do wniesienia sprzeciwu wobec przetwarzania danych osobowych na podstawie prawnie uzasadnionego interesu oraz prawo do przenoszenia danych.
  2. Jeżeli przetwarzanie odbywa się na podstawie zgody, Użytkownik ma prawo cofnąć zgodę na przetwarzanie danych osobowych. Cofnięcie zgody nie będzie wpływać na zgodność z prawem przetwarzania, którego dokonano na podstawie zgody przed jej wycofaniem.
  3. Użytkownik ma prawo do wniesienia skargi do Prezesa Urzędu Ochrony Danych Osobowych, gdy uzna, iż przetwarzanie danych osobowych narusza przepisy RODO lub inne przepisy prawa o ochronie danych osobowych.
  4. W przedmiocie realizacji swoich praw oraz cofnięcia zgody można skontaktować się z ADO przy użyciu danych wskazanych w pkt 1.1 niniejszej Polityki Prywatności.
 5. Cookies
  1. Ciasteczka (ang. cookies) to niewielkie pliki, zapisywane i przechowywane na twoim komputerze, tablecie lub smartphonie podczas gdy odwiedzasz różne strony w internecie. Ciasteczko zazwyczaj zawiera nazwę strony internetowej, z której pochodzi, „długość życia” ciasteczka (to znaczy czas jego istnienia), oraz przypadkowo wygenerowany unikalny numer służący do identyfikacji przeglądarki, z jakiej następuje połączenie ze stroną internetową.
  2. W związku z udostępnianiem zawartości serwisu internetowego prawosportowe.pl stosuje się  tzw. cookies, tj. informacje zapisywane przez serwery na urządzeniu końcowym użytkownika, które serwery mogą odczytać przy każdorazowym połączeniu się z tego urządzenia końcowego, może także używać innych technologii o funkcjach podobnych lub tożsamych z cookies. Opisane w niniejszym punkcie Polityki Prywatności, informacje dotyczące cookies mają zastosowanie również do innych podobnych technologii stosowanych w ramach naszych serwisów internetowych. Pliki cookies (tzw."ciasteczka") stanowią dane informatyczne, w szczególności pliki tekstowe, które przechowywane są w urządzeniu końcowym użytkownika serwisu internetowego prawosportowe.pl. Cookies zazwyczaj zawierają nazwę domeny serwisu internetowego, z którego pochodzą, czas przechowywania ich na urządzeniu końcowym oraz unikalny numer.
  3. Pliki cookies wykorzystywane są w celu:
   1. tworzenia statystyk, które pomagają zrozumieć, w jaki sposób użytkownicy serwisu korzystają ze stron internetowych, co umożliwia ulepszanie ich struktury i zawartości,
   2. utrzymania sesji użytkownika serwisu internetowego (po zalogowaniu), dzięki której użytkownik nie musi na każdej podstronie serwisu ponownie wpisywać loginu i hasła"
  4. W ramach serwisu internetowego prawosportowe.pl możemy stosować następujące rodzaje plików cookies:
   1. "niezbędne" pliki cookies, umożliwiające korzystanie z usług dostępnych w ramach serwisu internetowego, np. uwierzytelniające pliki cookies wykorzystywane do usług wymagających uwierzytelniania w ramach serwisu,
   2. pliki cookies służące do zapewnienia bezpieczeństwa, np. wykorzystywane do wykrywania nadużyć w zakresie uwierzytelniania w ramach serwisu,
   3. pliki cookies, umożliwiające zbieranie informacji o sposobie korzystania ze stron internetowych serwisu.
  5. W wielu przypadkach oprogramowanie służące do przeglądania stron internetowych (przeglądarka internetowa) domyślnie dopuszcza przechowywanie plików cookies w urządzeniu końcowym użytkownika. Użytkownicy prawosportowe.pl serwisu mogą dokonać w każdym czasie zmiany ustawień dotyczących plików cookies. Ustawienia te mogą zostać zmienione w szczególności w taki sposób, aby blokować automatyczną obsługę plików cookies w ustawieniach przeglądarki internetowej bądź informować o ich każdorazowym zamieszczeniu w urządzeniu użytkownika serwisu internetowego. Szczegółowe informacje o możliwości i sposobach obsługi plików cookies dostępne są w ustawieniach oprogramowania (przeglądarki internetowej). Niedokonanie zmiany ustawień w zakresie cookies oznacza, że będą one zamieszczone w urządzeniu końcowym użytkownika, a tym samym będziemy przechowywać informacje w urządzeniu końcowym użytkownika i uzyskiwać dostęp do tych informacji.
  6. Wyłączenie stosowania cookies może spowodować utrudnienia korzystanie z niektórych usług w ramach naszych serwisów internetowych, w szczególności wymagających logowania. Wyłączenie opcji przyjmowania cookies nie powoduje natomiast braku możliwości czytania lub oglądania treści zamieszczanych w serwisie internetowym prawosportowe.pl z zastrzeżeniem tych, do których dostęp wymaga logowania. Poniżej informacja jak wyłączyć pliki cookie w przeglądarce:
   Jak wyłączyć pliki cookie w przeglądarce ?
 6. Postanowienia końcowe
  1. ADO dokłada wszelkich starań, aby zapewnić wszelkie środki fizyczne, techniczne i organizacyjne ochrony danych osobowych przed ich przypadkowym czy umyślnym zniszczeniem, przypadkową utratą, zmianą, nieuprawnionym ujawnieniem, wykorzystaniem czy dostępem, zgodnie ze wszystkimi obowiązującymi przepisami.
  2. ADO zastrzega sobie prawo do zmiany treści niniejszej Polityki Prywatności.