14.12.2020
Sporo miejsca poświęciliśmy ostatnio na blogu prawosportowe.pl uchwalonemu niedawno Kodeksowi Etycznemu Polskiego Związku Piłki Nożnej. Zawiera on wiele zasad, których respektowanie wydaje się być pożądane i może również, idąc dalej stanowić podstawę odpowiedzialności dyscyplinarnej na podstawie Regulaminu Dyscyplinarnego Polskiego Związku Piłki Nożnej.
Nieco bardziej złożona od poprzednio omawianych zasad, o których można poczytać tutaj, jest zasada odpowiedzialności z art. 17. Według niego odpowiedzialność jest obowiązkiem moralnym lub prawnym, zgodnie z którym każdy człowiek odpowiada za swoje słowa i czyny oraz ponosi za nie określone konsekwencje. Moralna odpowiedzialność w sporcie wynika z powszechnie uznawanych norm i wartości, które zostały przyjęte w określonym środowisku, na przykład trenerzy ponoszą taką odpowiedzialność za wychowanie pozostających pod ich pieczą zawodników. Natomiast odpowiedzialność prawna oznacza obowiązek ponoszenia określonych konsekwencji za zachowania i czyny swoje albo innych osób, na mocy odpowiednich przepisów prawa. W strukturze sportu piłkarskiego wszystkie podmioty ponoszą pełną odpowiedzialność za swoje słowa i czyny w sferach swojego działania. Zawodnicy odpowiadają za uczciwe i profesjonalne podejście do gry oraz postępowanie zgodne z przepisami i zasadami etyki piłkarskiej. Trenerzy - za sprawne i profesjonalne przygotowanie zawodników oraz umiejętne kierowanie zespołami w trakcie spotkań. Sędziowie – za uczciwe prowadzenie meczów i wydawanie sprawiedliwych decyzji oraz przeciwdziałanie próbom ustawiania meczy piłkarskich. Lekarze i osoby z kadry medycznej – za fachową i wszechstronną pomoc, ze szczególnym uwzględnieniem zdrowia piłkarzy. Sponsorzy i działacze klubowi - za stwarzanie warunków do funkcjonowania racjonalnej polityki finansowej klubu oraz za prawidłową organizację imprez masowych. Widzowie - za kulturalny i obiektywny doping oraz stwarzanie przyjaznej i sportowej atmosfery na stadionie piłkarskim. Ponadto, działacze PZPN, innych związków piłkarskich oraz klubów odpowiedzialni są stworzenie moralnie jednoznacznego systemu działania polskiej piłki oraz za bezkompromisowe przeciwdziałanie wszystkim patologiom pojawiającym się w sporcie piłki nożnej. Ust. 4 wspomina o tym, że wszystkie osoby, do których stosują się postanowienia Kodeksu muszą mieć świadomość ważności realizowanych przez nich funkcji w piłce nożnej oraz wynikających z nich obowiązków i odpowiedzialności.
Zasada bezwzględnego przestrzegania norm z art. 18 stanowi, że osoby, które podlegają postanowieniom Kodeksu zobowiązane są przestrzegać właściwego dla nich prawa powszechnego i piłkarskiego, w tym regulacji FIFA, UEFA i PZPN. Podmioty, w stosunku do których mają zastosowanie regulacje Kodeksu muszą swoim postępowaniem przedstawiać dowód istotnej troski o zachowanie postawy etycznej. Muszą one postępować z godnością oraz działać z pełną wiarygodnością i uczciwością. Dodatkowo pozostałe osoby również nie mogą w żaden sposób nadużywać swojej funkcji wypełnianej w piłce nożnej, w szczególności dla realizacji prywatnych celów oraz wykorzystywania jej dla osiągania korzyści majątkowych. Co więcej, zawodnik, który w ferworze rywalizacji sportowej naruszy istniejące reguły gry, powinien z pokorą zrealizować orzeczoną wobec niego karę dyscyplinarną lub regulaminową. Z aktywności boiskowej należy eliminować jakiekolwiek faule taktyczne, jako niezgodne z duchem sportu, który nie dopuszcza relatywizmu etycznego, typu „cel uświęca środki”.
Art. 19 mówi o zasadzie integralności rozgrywek piłkarskich. W znaczeniu obiektywnym zakłada ona dążenie do zabezpieczenia przebiegu zawodów i rywalizacji w zaplanowanym zakresie, co w razie zaistnienia nieprzewidzianych zdarzeń, uniemożliwiających ich przeprowadzenie (np. gwałtowna ulewa, inne nadzwyczajne zdarzenia atmosferyczne czy epidemia) wymaga ich dokończenia, powtórzenia, unieważnienia lub w skrajnym przypadku zakończenia. Z kolei zgodnie z ust. 2 zasada integralności piłkarskich w znaczeniu subiektywnym wiąże się z zachowaniem w sporcie piłki nożnej takich podstawowych pojęć, jak lojalność, prawość, szlachetność, uczciwość czy też zgodność z rzeczywistością i zasadą fair play. Dokonana w postępowaniu wewnątrzzwiązkowym ocena wadliwego zachowania podmiotu ruchu piłkarskiego, naruszającego powyższe reguły nie może prowadzić do przekreślenia bytu i ważności przeprowadzonej rywalizacji sportowej, ale skutkować odpowiedzialnością dyscyplinarną obwinionej osoby. Wiąże się to z postulatem, aby wynik końcowej rywalizacji sportowej w danym meczu lub sezonie piłkarskim odpowiadał rezultatom osiągniętym w uczciwy sposób przez zespół piłkarski i poszczególnych piłkarzy.
W art. 20 wspomniana została zasada bezstronności sędziowskiej. Zdefiniowano ją w następujący sposób: każdy, kto podejmuje się trudnych obowiązków sędziego w zawodach sportowych, musi być arbitrem nieprzekupnym, bezwzględnie sprawiedliwym, pozbawionym jakiejkolwiek stronniczości, a przy tym powinien dokładać zawsze starań, by sprostać współczesnym kanonom szybkiej gry i obiektywizmu ocen wobec wszystkich sytuacji w trakcie rywalizacji sportowej.
Przedostatnią zasadą jest zasada medialnej współodpowiedzialności etyczno-edukacyjnej. Zgodnie z art. 21 każda osoba w kontaktach z dziennikarzami winna dołożyć starań, aby przekazywana przez nią informacja spełniała reguły etycznej poprawności, walcząc z wszelkimi przejawami zła na boiskach i wokół nich, pamiętając o promowaniu szlachetnego współzawodnictwa, czystości reguł i obiektywizmu oraz o mocy informacji, przekazywanych za pośrednictwem mediów.
Na zakończenie Rozdziału 2 Kodeksu Etycznego i na zakończenie niniejszych rozważań przeanalizujemy zasadę kulturalnego dopingu. Odnosi się ona do kibiców, którzy powinni powinni postępować w następujący sposób: gorąco wspomagać własnych zawodników (drużynę), przy uznaniu klasy przeciwnika, życzyć zwycięstwa swoim piłkarzom, a także uczciwie gratulować sukcesu lepszemu rywalowi. W żadnym przypadku nie można tolerować kibicowskich zachowań w postaci obelg, szyderstw czy gróźb. Ze stadionów piłkarskich powinny zniknąć szowinizm, agresja i wszelkie akty przemocy wymierzone w idee sportu piłki nożnej.
Portal prawosportowe.pl powstał w 2012 roku i od tego czasu dostarcza czytelnikom wiedzę z zakresu szeroko rozumianego prawa sportowego. Odbiorcami naszych treści są sportowcy amatorzy i profesjonalni, trenerzy, sędziowe, menedżerowie, agenci, działacze organizacji sportowych, sponsorzy. Jesteśmy po to, by pomagać i edukować w sporcie.
Portal od samego początku jest wspierany przez Kancelarię Prawa Sportowego i Gospodarczego DAUERMAN
Zgodnie z art. 13 ust. 1 i ust. 2 Ogólnego rozporządzenia Parlamentu i Rady Unii Europejskiej o ochronie danych osobowych z dnia 27 kwietnia 2016 r. informujemy, iż:
Jeśli potrzebujesz pomocy prawnej w Twojej działalności sportowej, napisz do nas korzystając z poniższego formularza.
Pamiętaj – odległość nie stanowi problemu. Działamy całkowicie on-line.
Przedstaw nam swój problem, a my dokonamy wstępnej bezpłatnej analizy prawnej. Następnie przedstawimy, co możemy wspólnie w tej sprawie zrobić oraz zaproponujemy zasady współpracy. Oczywiście za wszelkie usługi otrzymasz fakturę VAT.
Polityka prywatności PrawoSportowe.pl Sp. z o.o.