Newsletter

Zapisz się do newslettera

Uzupełnij swojego maila i bądź na bieżąco z nowościami na stronie prawosportowe.pl

ikonka fb ikonka tw

Piłka nożna

Zasady etyczne obowiązujące w sporcie piłki nożnej cz. 2

09.12.2020

W następnej części analizy Kodeksu Etycznego przyjrzymy się kolejnym zasadom, które w listopadzie Polski Związek Piłki Nożnej przyjął w swoim dokumencie.

4 listopada 2020 roku Zarząd Polskiego Związku Piłki Nożnej przegłosował Uchwałę nr IX/142 o przyjęciu Kodeksu Etycznego. W ostatnim czasie na łamach naszego portalu analizujemy przepisy w nim zawarte. Zajmowaliśmy się już zakresem obowiązywania Kodeksu, odpowiedzialnością za naruszenie jego postanowień, a także częścią zasad w nim wymienionych, o których można przeczytać tutaj. W tej publikacji przyjrzymy się kolejnemu zbiorowi zasada zawartym w Kodeksie.

Zasady zostały sformułowane w Rozdziale 2 Kodeksu Etycznego  „Naczelne zasady etyczne obowiązujące w sporcie piłki nożnej”. Część z nich, tak jak zostało wspomniane, omówiliśmy już na naszym portalu. Tym razem przyjrzymy się tym zawartych w artykułach od 12 do 22, na którym kończy się powyższy rozdział. Są to: zasady koleżeństwa i wzajemności (art. 12); zasada rzetelności (art. 13); zasada wytrwałości (art. 14); zasada zachowania poczucia godności i honoru (art. 15); zasada solidarności (art. 16); zasada odpowiedzialności (art. 17); zasada bezwzględnego przestrzegania norm (art. 18); zasada integralności rozgrywek piłkarskich (art.19); zasada bezstronności sędziowskiej (art. 20); zasada medialnej współodpowiedzialności etyczno-edukacyjnej (art. 21) oraz zasada kulturalnego dopingu (art. 22).

Zasady koleżeństwa i wzajemności zostały opisane w art. 12. Pierwsza z nich oznacza przyjazne zachowanie i sympatię okazywaną innym podmiotom środowiska piłkarskiego. Wyzwala ono większą energię i zdolność do szybszego osiągania wyższego poziomu sportowego. Realizacja idei koleżeństwa wiąże się z tym, że każdy zawodnik może w przyszłości powiedzieć o partnerze z zespołu oraz rywalu, iż z nimi grało się dobrze. W takim przypadku pojawia się sportowa radość z występów na boisku, jak również rośnie siła drużyny oraz podwyższa się jakość gry w piłkę nożną. Ponadto, koleżeństwo nie może jednak przekroczyć dozwolonych granic etycznego zachowania, przekształcając się w pobłażanie złu, zamykanie oczu na oczywiste błędy, niedostatki lub wybryki podopiecznych lub kolegów. Co więcej, sportowcy winni być koleżeńscy poza stadionem i podczas rywalizacji, okazywać zaufanie partnerom, wzmacniając ich poczucie własnej wartości oraz przyczyniać się tym samym do zwiększenia siły i wartości własnego zespołu, pozostawiając zarazem wszelkie konflikty i zawiści poza sportem. Z kolei zasada wzajemności zgodnie z ust. 5 że każdy uczestnik zawodów sportowych zobowiązuje się przestrzegać przepisów i reguł w rywalizacji, oczekując zarazem, że przeciwnicy także będą prezentować podobną postawę.

Druga z zasada, to zasada rzetelności. Ujęta ona została w art. 13, według którego zasada rzetelności to pozytywna cecha charakteru osoby fizycznej lub przymiotu osoby prawnej świadcząca o precyzyjności, dokładności i poprawności realizowanych zadań oraz przyjętych na siebie obowiązków. Wartość każdej gry piłkarskiej zależy od rzetelnej pracy zawodników i zespołów podczas meczów, jak również od wcześniejszego, zazwyczaj wieloletniego procesu szkolenia i wysiłku na treningach oraz sportowego trybu życia. Zawodnicy powinni postępować w myśl zasady „Citius, Altius, Fortius” (szybciej - dalej - mocniej) świadomie dążąc do rozwoju doskonałości fizycznej, ruchowej i psychicznej. Dodatkowo, zawodnicy uprawiający sport piłki nożnej powinni przy tym kierować się zasadą właściwej proporcji, nie traktując futbolu ani zdecydowanie wyżej od ważnych spraw życia codziennego, indywidualnych i społecznych, ani też niżej, degradując go do poziomu prostych czynności ruchowych, niedozwolonych praktyk transferowych czy innych, nie uwzględniających godności ludzkiej. W ust. 4 podkreślono, że rzetelności, pilności i samodyscypliny powinni zawodników uczyć przede wszystkim trenerzy i instruktorzy, od których trzeba wymagać solidnego, stale unowocześnianego warsztatu szkoleniowego, umiejętności utrzymania atmosfery współpracy w zespole, a także zdolności do pobudzania ambicji i woli walki oraz ciągłego doskonalenia techniki i taktyki. Zasada rzetelności wymaga także, aby trenerzy wpajali i egzekwowali zachowania zgodne z duchem sportu, natomiast odsuwali od rywalizacji sportowej osoby, które nie rozumieją sensu walki sportowej i notorycznie sprzeniewierzają się jej wartościom. Rzetelnego wypełniania podjętych obowiązków należy również wymagać od sędziów, których nieudolność, nieuwaga i brak dobrej woli może zniweczyć trud piłkarzy, podważając sens ich pracy oraz kreowania boiskowych zdarzeń.

Zasada wytrwałości z art. 14 stanowi, że każdy zawodnik uprawiający sport piłki nożnej powinien konsekwentnie dążyć do realizacji zamierzonego celu. Wytrwałe dążenie do jego osiągnięcia przez piłkarza możliwe jest jedynie przez stałe podnoszenie umiejętności technicznych i taktycznych, pozwalające na osiąganie coraz lepszych wyników sportowych i występowanie w coraz wyższych klasach rozgrywkowych. Całkowitym zaprzeczeniem cechy wytrwałości jest niedozwolone sięganie przez sportowców po zabronione substancje farmakologiczne lub metody uznane za dopingowe, których użycie jest karane z całą surowością na podstawie norm prawa powszechnego i sportowego. Ust. 3 opisywanego artykułu mówi o tym, że wytrwałe i konsekwentne dążenie do osiągnięcia zamierzonego celu powinno również cechować trenerów i działaczy sportowych. Powinni oni wykazywać się pasją i niezłomnością w procesie budowania klubu i zespołu sportowego oraz przy pokonywaniu pojawiających się trudności w ramach przyjętych norm prawnych i moralnych.

Kolejną zasadą, która jest niewątpliwie bardzo ważne, jest zasada zachowania poczucia godności i honoru. Ar. 15 wyjaśnia, że godność człowieka to poczucie własnej wartości i szacunek dla samego siebie, co wyraża się w pragnieniu posiadania także szacunku ze strony innych osób z uwagi na swoje walory duchowe, moralne i zasługi społeczne. W środowisku piłkarskim niedopuszczalna jest jakakolwiek dyskryminacja rasowa, wyznaniowa czy narodowościowa. Każdy podmiot ruchu piłkarskiego powinien dbać zarówno o swoją pełną podmiotowość i godność osobistą, jak również żądać jej respektowania wobec innych osób, w szczególności kolegów z drużyny piłkarskiej. Osobista postawa godnościowa winna się łączyć z dbałością o honor zawodnika i lojalnością wobec reprezentowanych barw narodowych, lokalnych i klubowych. Należy pamiętać o realizacji wartości, tworzonych przez tradycję i szanowanych przez kibiców. Natomiast z zgodnie z ust. 3 art. 15 honor to postawa, dla której charakterystyczne jest połączenie silnego poczucia własnej wartości z wiarą w wyznawane zasady moralne, społeczne czy środowiskowe. Posiadanie honoru pozwala wygrywać po rycersku, bez chełpliwości i zarozumialstwa. Trzeba się również nauczyć przegrywać z honorem, bez poczucia krzywdy i żądzy pozasportowej zemsty.

W art. 16 wymieniona została zasada solidarności, którą Kodeks charakteryzuje dosyć krótko, mówiąc o tym, że zarówno zawodnicy, jak i trenerzy muszą zachowywać środowiskową solidarność, nie godząc się nigdy na zdobywanie awansów i realizację kariery sportowej kosztem swoich kolegów z zespołu czy znajdujących się na ławce rezerwowej.

Ostatnich kilka zasad z Kodeksu Etycznego Polskiego Związku Piłki Nożnej: zasadę odpowiedzialności (art. 17); zasadę bezwzględnego przestrzegania norm (art. 18); zasadę integralności rozgrywek piłkarskich (art.19); zasadę bezstronności sędziowskiej (art. 20); zasadę medialnej współodpowiedzialności etyczno-edukacyjnej (art. 21) i zasadę kulturalnego dopingu (art. 22) omówię w swoim kolejnym wpisie.

 

Zadaj nam pytanie!

Zainteresował Cię temat artykułu lub dotyczy Ciebie? Zapraszamy do kontaktu! Zadaj nam pytanie a eksperci Prawa Sportowe: prawnicy, specjaliści w dziedzinie odpowiedniej dla Twojego pytania - odpowiedzą w ciągu 48 godzin! Pierwsza konsultacja jest całkowicie darmowa!

Zadaj nam pytanie

Zainteresował Cię temat artykułu lub dotyczy Ciebie? Zapraszamy do kontaktu! Zadaj nam pytanie a eksperci Prawa Sportowe: prawnicy, specjaliści w dziedzinie odpowiedniej dla Twojego pytania - odpowiedzą w ciągu 48 godzin! Pierwsza konsultacja jest całkowicie darmowa!

Nie jest wymagany, jednak może ułatwić nam kontakt z Tobą jeśli będzie taka potrzeba.

Ostatnie wpisy autora

Zobacz więcej »

Newsletter

Zapisz się do newslettera by być na bieżąco z nowościami na stronie prawosportowe.pl

About

ikonka logo

Portal prawosportowe.pl powstał w 2012 roku i od tego czasu dostarcza czytelnikom wiedzę z zakresu szeroko rozumianego prawa sportowego. Odbiorcami naszych treści są sportowcy amatorzy i profesjonalni, trenerzy, sędziowe, menedżerowie, agenci, działacze organizacji sportowych, sponsorzy. Jesteśmy po to, by pomagać i edukować w sporcie.

Portal od samego początku jest wspierany przez Kancelarię Prawa Sportowego i Gospodarczego DAUERMAN

Kontakt z nami

INFORMACJA O PRZETWARZANIU DANYCH OSOBOWYCH

Zgodnie z art. 13 ust. 1 i ust. 2 Ogólnego rozporządzenia Parlamentu i Rady Unii Europejskiej o ochronie danych osobowych z dnia 27 kwietnia 2016 r. informujemy, iż:

Serwis Obsługuje:

logo dauerman

Kontakt:

PrawoSportowe.pl Sp. z o.o.

Al. Śląska 1

54-118 Wrocław

Stadion Wrocław (Budynek Wschód, III p.)

tel. +48 693 672 258

e-mail: bok@prawosportowe.pl

Na skróty

Zapytaj prawnika » Regulamin serwisu Polityka prywatności
Zamknij formularz pytania

Potrzebujesz pomocy? Skontaktuj się z nami!

Jeśli potrzebujesz pomocy prawnej w Twojej działalności sportowej, napisz do nas korzystając z poniższego formularza.

Pamiętaj – odległość nie stanowi problemu. Działamy całkowicie on-line.

Przedstaw nam swój problem, a my dokonamy wstępnej bezpłatnej analizy prawnej. Następnie przedstawimy, co możemy wspólnie w tej sprawie zrobić oraz zaproponujemy zasady współpracy. Oczywiście za wszelkie usługi otrzymasz fakturę VAT.

Wypełnij formularz

Nie jest wymagany, jednak może ułatwić nam kontakt z Tobą jeśli będzie taka potrzeba.

Polityka prywatności PrawoSportowe.pl Sp. z o.o.

 1. Zakres obowiązywania
  1. Administratorem Danych Osobowych jest PrawoSportowe.pl Sp. z o.o. z siedzibą we Wrocławiu przy Al. Śląskiej 1, 54-118 Wrocław, wpisana do Krajowego Rejestru Sądowego prowadzonego przez Sąd Rejonowy dla Wrocławia-Fabrycznej we Wrocławiu, VI Wydział Gospodarczy pod numerem KRS: 0000384634, e-mail: bok@prawosportowe.pl, tel. +48 693 672 258 (dalej: Administrator, ADO).
  2. Celem niniejszej Polityki Prywatności jest określenie działań podejmowanych przez Administratora w zakresie ochrony danych osobowych przetwarzanych, w tym zbieranych za pośrednictwem strony internetowej http://www.prawosportowe.pl.
  3. Dane osobowe to wszelkie informacje, które mogą Cię identyfikować, na przykład Twoje imię i nazwisko, numer telefonu i adres poczty elektronicznej przekazywane przez Ciebie za pomocą formularzy kontaktowych i formularzy zgłoszeń. Kiedy w poniższym dokumencie odwołujemy się do terminu „przetwarzać” albo „przetwarzanie”, mamy na myśli wszelkie czynności i operacje wykonywane na Twoich danych osobowych (np. ich przechowywanie czy analizowanie na potrzeby świadczenia Ci usługi).
 2. Informacje dotyczące ADO
  1. Kontakt z ADO może się odbywać pocztą tradycyjną na adres siedziby, mailowo lub telefonicznie. Dane kontaktowe wskazane zostały w pkt. 1.1 niniejszej Polityki Prywatności.
 3. Cel, podstawa prawna i zasady przetwarzania danych osobowych
  1. Dane osobowe osób fizycznych korzystających z formularzy kontaktowych i formularzy zgłoszeń (dalej zwanymi: Użytkownikami) przetwarzane są w celu:
   1. zawarcia i wykonywania umów w ramach usług prowadzonych przez ADO (art. 6 ust. 1 lit. b) RODO);
   2. prowadzenia działań marketingu bezpośredniego w formie e-mailowego newslettera, na podstawie udzielonej zgody (art. 6 ust. 1 lit. a) RODO);
   3. udzielenia odpowiedzi na przedstawione zagadnienie, co stanowi nasz prawnie uzasadniony interes (art. 6 ust. 1 lit. f) RODO);
   4. ewentualnego ustalenia, dochodzenia lub obrony przed roszczeniami, co stanowi nasz prawnie uzasadniony interes (art. 6 ust. 1 lit. f) RODO).
  2. Dane osobowe przetwarzane są przez następujący okres:
   1. w celu zawarcia i wykonywania umowy – przez okres prowadzenia negocjacji oraz trwania umowy, a po jej ustaniu do upływu okresów przedawnienia wszelkich roszczeń z niej wynikających,
   2. w celu prowadzenie działań marketingu bezpośredniego w formie e-mailowego newslettera – do czasu cofnięcia zgody przez Użytkownika,
   3. w celu udzielenia odpowiedzi na przedstawione zagadnienie - do czasu załatwienia sprawy, w której zostały zebrane.
  3. Podanie danych osobowych w celu, o którym mowa w pkt. 3.1 lit. a) jest dobrowolne jednakże jest warunkiem zawarcia umowy. W przypadku niepodania danych możemy odmówić złożenia Tobie oferty i zawarcia umowy.

   Podanie danych osobowych w celu, o którym mowa w pkt. 3.1. lit. b), c) jest dobrowolne. Jeżeli nie podasz danych lub nie wyrazisz zgody nie będziemy mogli w przyszłości informować Cię bezpośrednio o naszej bieżącej ofercie lub udzielić odpowiedzi na przedstawione zagadnienia.
  4. Dane osobowe Użytkowników nie są przekazywane poza teren Polski, Unii Europejskiej i Europejskiego Obszaru Gospodarczego.
  5. Dane osobowe użytkowników mogą być powierzane przez ADO do przetwarzania następującym kategoriom podmiotów: Kancelaria Radcy Prawnego Tomasz Dauerman, portale internetowe z którymi portal prawosportowe.pl współpracuje na podstawie odrębnych umów, firmy księgowe, biura rachunkowe, firmy informatyczne. Dane osobowe mogą być także udostępnione: odpowiednim organom państwowym na ich żądanie na podstawie odpowiednich przepisów prawa.
 4. Prawa osoby, której dane dotyczą
  1. Każdy Użytkownik ma prawo dostępu do treści swoich danych i otrzymania ich kopii, ich sprostowania, usunięcia lub ograniczenia przetwarzania, prawo do wniesienia sprzeciwu wobec przetwarzania danych osobowych na podstawie prawnie uzasadnionego interesu oraz prawo do przenoszenia danych.
  2. Jeżeli przetwarzanie odbywa się na podstawie zgody, Użytkownik ma prawo cofnąć zgodę na przetwarzanie danych osobowych. Cofnięcie zgody nie będzie wpływać na zgodność z prawem przetwarzania, którego dokonano na podstawie zgody przed jej wycofaniem.
  3. Użytkownik ma prawo do wniesienia skargi do Prezesa Urzędu Ochrony Danych Osobowych, gdy uzna, iż przetwarzanie danych osobowych narusza przepisy RODO lub inne przepisy prawa o ochronie danych osobowych.
  4. W przedmiocie realizacji swoich praw oraz cofnięcia zgody można skontaktować się z ADO przy użyciu danych wskazanych w pkt 1.1 niniejszej Polityki Prywatności.
 5. Cookies
  1. Ciasteczka (ang. cookies) to niewielkie pliki, zapisywane i przechowywane na twoim komputerze, tablecie lub smartphonie podczas gdy odwiedzasz różne strony w internecie. Ciasteczko zazwyczaj zawiera nazwę strony internetowej, z której pochodzi, „długość życia” ciasteczka (to znaczy czas jego istnienia), oraz przypadkowo wygenerowany unikalny numer służący do identyfikacji przeglądarki, z jakiej następuje połączenie ze stroną internetową.
  2. W związku z udostępnianiem zawartości serwisu internetowego prawosportowe.pl stosuje się  tzw. cookies, tj. informacje zapisywane przez serwery na urządzeniu końcowym użytkownika, które serwery mogą odczytać przy każdorazowym połączeniu się z tego urządzenia końcowego, może także używać innych technologii o funkcjach podobnych lub tożsamych z cookies. Opisane w niniejszym punkcie Polityki Prywatności, informacje dotyczące cookies mają zastosowanie również do innych podobnych technologii stosowanych w ramach naszych serwisów internetowych. Pliki cookies (tzw."ciasteczka") stanowią dane informatyczne, w szczególności pliki tekstowe, które przechowywane są w urządzeniu końcowym użytkownika serwisu internetowego prawosportowe.pl. Cookies zazwyczaj zawierają nazwę domeny serwisu internetowego, z którego pochodzą, czas przechowywania ich na urządzeniu końcowym oraz unikalny numer.
  3. Pliki cookies wykorzystywane są w celu:
   1. tworzenia statystyk, które pomagają zrozumieć, w jaki sposób użytkownicy serwisu korzystają ze stron internetowych, co umożliwia ulepszanie ich struktury i zawartości,
   2. utrzymania sesji użytkownika serwisu internetowego (po zalogowaniu), dzięki której użytkownik nie musi na każdej podstronie serwisu ponownie wpisywać loginu i hasła"
  4. W ramach serwisu internetowego prawosportowe.pl możemy stosować następujące rodzaje plików cookies:
   1. "niezbędne" pliki cookies, umożliwiające korzystanie z usług dostępnych w ramach serwisu internetowego, np. uwierzytelniające pliki cookies wykorzystywane do usług wymagających uwierzytelniania w ramach serwisu,
   2. pliki cookies służące do zapewnienia bezpieczeństwa, np. wykorzystywane do wykrywania nadużyć w zakresie uwierzytelniania w ramach serwisu,
   3. pliki cookies, umożliwiające zbieranie informacji o sposobie korzystania ze stron internetowych serwisu.
  5. W wielu przypadkach oprogramowanie służące do przeglądania stron internetowych (przeglądarka internetowa) domyślnie dopuszcza przechowywanie plików cookies w urządzeniu końcowym użytkownika. Użytkownicy prawosportowe.pl serwisu mogą dokonać w każdym czasie zmiany ustawień dotyczących plików cookies. Ustawienia te mogą zostać zmienione w szczególności w taki sposób, aby blokować automatyczną obsługę plików cookies w ustawieniach przeglądarki internetowej bądź informować o ich każdorazowym zamieszczeniu w urządzeniu użytkownika serwisu internetowego. Szczegółowe informacje o możliwości i sposobach obsługi plików cookies dostępne są w ustawieniach oprogramowania (przeglądarki internetowej). Niedokonanie zmiany ustawień w zakresie cookies oznacza, że będą one zamieszczone w urządzeniu końcowym użytkownika, a tym samym będziemy przechowywać informacje w urządzeniu końcowym użytkownika i uzyskiwać dostęp do tych informacji.
  6. Wyłączenie stosowania cookies może spowodować utrudnienia korzystanie z niektórych usług w ramach naszych serwisów internetowych, w szczególności wymagających logowania. Wyłączenie opcji przyjmowania cookies nie powoduje natomiast braku możliwości czytania lub oglądania treści zamieszczanych w serwisie internetowym prawosportowe.pl z zastrzeżeniem tych, do których dostęp wymaga logowania. Poniżej informacja jak wyłączyć pliki cookie w przeglądarce:
   Jak wyłączyć pliki cookie w przeglądarce ?
 6. Postanowienia końcowe
  1. ADO dokłada wszelkich starań, aby zapewnić wszelkie środki fizyczne, techniczne i organizacyjne ochrony danych osobowych przed ich przypadkowym czy umyślnym zniszczeniem, przypadkową utratą, zmianą, nieuprawnionym ujawnieniem, wykorzystaniem czy dostępem, zgodnie ze wszystkimi obowiązującymi przepisami.
  2. ADO zastrzega sobie prawo do zmiany treści niniejszej Polityki Prywatności.