Newsletter

Zapisz się do newslettera

Uzupełnij swojego maila i bądź na bieżąco z nowościami na stronie prawosportowe.pl

ikonka fb ikonka tw

Piłka nożna

Zasady eksponowania treści na meczach piłki nożnej w ramach rozgrywek szczebla centralnego

06.08.2018

W poprzednim odcinku pisałem o zasadach przyjmowania kibiców gości na meczach piłki nożnej szczebla centralnego w Polsce, a dziś będzie o eksponowaniu treści na flagach, transparentach i innych nośnikach podczas meczów piłkarskich Ekstraklasy, I i II ligi.

Te kwestie reguluje Uchwała nr V/78 z dnia 25 maja 2017 roku Zarządu Polskiego Związku Piłki Nożnej w sprawie zasad eksponowania treści na meczach piłki nożnej w ramach rozgrywek szczebla centralnego organizowanych przez PZPN i Ekstraklasę S.A..

Uchwała określa zasady eksponowania treści na meczach piłki nożnej w ramach rozgrywek szczebla centralnego organizowanych przez PZPN i Ekstraklasę S.A. oraz definiuje pojęcia transparentu, eksponowania treści i przekazu ukrytego.

Przez transparenty należy rozumieć także flagi, banery i inne podobne przedmioty służące eksponowaniu treści. Samo eksponowanie treści to zgodnie z przepisem par. 1 ust. 2 pkt 2 Uchwały to  wznoszenie, głoszenie, ujawnianie lub prezentowanie treści, informacji, przekazu w formie haseł, napisów, symboli, obrazów lub rysunków. Jak zatem widać dotyczy to zarówno przekazu wizualnego jak i głosowego. Z kolei, zgodnie z pkt 3 przez przekaz ukryty należy rozumieć taki sposób eksponowania treści, który może prowadzić do ukrycia lub utrudnienia rozpoznania przekazu, np. poprzez zastosowanie akronimów, skrótów, symboli, wyrażeń pochodzących z języków obcych itp.

Zgodnie z par. 2 Uchwały V/78 obowiązują następujące zasady eksponowania treści:

  1. na stadionie piłkarskim niedopuszczalne jest obrażanie lub dyskryminacja jakichkolwiek osób,
  2. rozgrywki piłkarskie muszą być wolne od treści wulgarnych, agitacji politycznej, propagowania ideologii faszystowskich, komunistycznych, innych ideologii zbrodniczych lub totalitarnych oraz nawoływania do nienawiści,
  3. na stadionie piłkarskim zabronione jest w szczególności eksponowanie treści o charakterze pogardliwym, rażąco nieetycznym, pochwalających terroryzm, przestępczość, przemoc, odwołujących się do zbrodniczych ideologii, treści politycznych, treści o charakterze dyskryminacyjnym, w szczególności odnoszących się do rasy, koloru skóry, języka, religii bądź pochodzenia itp.,
  4. eksponowanie treści, o których mowa w ust. 1-3, jest niedozwolone zarówno wprost, jak i w sposób pośredni, w szczególności w formie przekazu ukrytego,
  5. sposób prezentowania transparentów nie może wpływać negatywnie na bezpieczeństwo imprezy i jej uczestników oraz komfort oglądania meczu.

Nieprzestrzeganie postanowień Uchwały – zgodnie z jej par.3 - stanowi naruszenie Regulaminu Dyscyplinarnego PZPN.

(zdjęcie ma charakter ilustracyjny)

Ostatnie wpisy autora

Zobacz więcej »

Newsletter

Zapisz się do newslettera by być na bieżąco z nowościami na stronie prawosportowe.pl

About

ikonka logo

Portal prawosportowe.pl powstał w 2012 roku i od tego czasu dostarcza czytelnikom wiedzę z zakresu szeroko rozumianego prawa sportowego. Odbiorcami naszych treści są sportowcy amatorzy i profesjonalni, trenerzy, sędziowe, menedżerowie, agenci, działacze organizacji sportowych, sponsorzy. Jesteśmy po to, by pomagać i edukować w sporcie.

Portal od samego początku jest wspierany przez Kancelarię Prawa Sportowego i Gospodarczego DAUERMAN

Kontakt z nami

Serwis Obsługuje:

logo dauerman

Kontakt:

PrawoSportowe.pl Sp. z o.o.

Al. Śląska 1

54-118 Wrocław

Stadion Wrocław (Budynek Wschód, III p.)

tel. +48 693 672 258

e-mail: bok@prawosportowe.pl

Na skróty

Zapytaj prawnika » Regulamin serwisu Polityka prywatności