20.11.2020
W listopadzie Zarząd Polskiego Związku Piłki Nożnej uchwalił Kodeks Etyczny. Przyjrzymy się, jaki jest zakres przedmiotowy i podmiotowy nowo przyjętego dokumentu.
4 listopada 2020 roku odbyło się posiedzenie Zarządu Polskiego Związku Piłki Nożnej. Jedną z podjętych podczas niego uchwał była Uchwała nr IX/142 o przyjęciu Kodeksu Etycznego Polskiego Związku Piłki Nożnej. Przyjęty Kodeks Etyczny rozpoczyna zbiór definicji, a następnie w rozdziale pierwszym znajdują się przepisy dotyczące zakresu jego zastosowania.
Zakres przedmiotowy
Artykuł 1 określa zakres przedmiotowy zastosowania Kodeksu Etycznego. Zgodnie z nim Kodeks ma zastosowanie w szczególności do zachowań lub zaniechań podmiotów polskiego ruchu piłkarskiego, które podważają integralność rozgrywek piłkarskich, uczciwość, dobre imię oraz reputację piłki nożnej, w tym w szczególności do postępowania niemoralnego, nieetycznego oraz pozbawionego elementu legalności.
Ponadto Kodeks przepisy dotyczą nieprawidłowego zachowania osób w związku z ich aktywnością w piłce nożnej na płaszczyźnie krajowej i międzynarodowej bądź zaistniałego w sferze życia pozasportowego, ale w sposób rzutujący na ocenę postępowania danej osoby w środowisku piłkarskim.
Zakres podmiotowy
Jeśli chodzi o zakres podmiotowy Kodeksu Etycznego, to określa go artykuł 2. Zgodnie z jego ustępem pierwszym Kodeks ma zastosowanie do wszystkich członków Związku, zawodników, trenerów, instruktorów piłkarskich, innych osób wchodzących w skład kadry szkoleniowo-medycznej, sędziów, działaczy piłkarskich, pośredników transakcyjnych, agentów meczowych oraz innych osób działających w polskiej piłce nożnej, które podlegają postanowieniom Kodeksu w dniu, w którym zostaje popełnione dane naruszenie.
Natomiast zgodnie z ustępem drugim opisywanego artykuł, jeżeli naruszenie postanowień Kodeksu wiąże się z działalnością organizacji członkowskiej PZPN, odpowiedzialność ponoszą osoby statutowo uprawnione do jej reprezentacji, o ile popełnione naruszenie nie wiąże się z działaniami konkretnej osoby występującej w jej imieniu.
Zakres czasowy
W artykule 3 Kodeksu znajduje się określenie zakresu czasowego obowiązywania przyjętego Kodeksu Etycznego. Jest on zgodny z powszechnie obowiązującą zasadą nieretoraktywności prawa i mówi o tym, że Kodeks ma zastosowanie do każdego zachowania powstałego po dniu przyjęcia jego postanowień.
Warto dodać, że wszystkie wymienione podmioty, które mogą na podstawie Kodeksu Etycznego zostać pociągnięte do odpowiedzialności zostały dokładnie określone, gdyż tak jak zostało wspomniane, na początku przyjętego Kodeksu znajduje się zbiór definicji. Dzięki temu użyte w nim mogące budzić kontrowersje zwroty jak: działacz piłkarski czy agent meczowy mają bezpośredni punkt odniesienia.
Będziemy oczywiście wracać do tego aktu wewnętrznego PZPN, omówimy między innymi poszczególne przewinienia, między innymi konfliktowi interesów, ale nie tylko. Zachęcam zatem do lektury i częstego odwiedzania portalu prawosportowe.pl
18.09.2024
13.09.2024
06.09.2024
03.09.2024
23.08.2024
Portal prawosportowe.pl powstał w 2012 roku i od tego czasu dostarcza czytelnikom wiedzę z zakresu szeroko rozumianego prawa sportowego. Odbiorcami naszych treści są sportowcy amatorzy i profesjonalni, trenerzy, sędziowe, menedżerowie, agenci, działacze organizacji sportowych, sponsorzy. Jesteśmy po to, by pomagać i edukować w sporcie.
Portal od samego początku jest wspierany przez Kancelarię Prawa Sportowego i Gospodarczego DAUERMAN
Zgodnie z art. 13 ust. 1 i ust. 2 Ogólnego rozporządzenia Parlamentu i Rady Unii Europejskiej o ochronie danych osobowych z dnia 27 kwietnia 2016 r. informujemy, iż:
Jeśli potrzebujesz pomocy prawnej w Twojej działalności sportowej, napisz do nas korzystając z poniższego formularza.
Pamiętaj – odległość nie stanowi problemu. Działamy całkowicie on-line.
Przedstaw nam swój problem, a my dokonamy wstępnej bezpłatnej analizy prawnej. Następnie przedstawimy, co możemy wspólnie w tej sprawie zrobić oraz zaproponujemy zasady współpracy. Oczywiście za wszelkie usługi otrzymasz fakturę VAT.
Polityka prywatności PrawoSportowe.pl Sp. z o.o.