29.07.2019
Wymuszanie przez graczy zmiany klubu stało się w ostatnich latach znaczącym problemem zarówno w Polsce, jak i za granicą. Ze względu na dotkliwe kary grożące za naruszenie przepisów związanych ze zmianą barw klubowych, powszechną praktyką jest działanie przez zawodnika w taki sposób, aby jego aktualny klub sam wyraził zgodę na transfer. Podstawowym sposobem, by wywrzeć presję na pracodawcy jest stronienie od wykonywania swoich obowiązków. Za często spotykaną praktykę należy uznać odmawianie wyjazdów na zgrupowania, a także rezygnację z treningów.
Choć przepisy uchwały Zarządu PZPN z dnia 27 marca 2015 roku (nr III/54) w sprawie minimalnych wymagań dla standardowych kontraktów zawodników w sektorze zawodowej piłki nożnej stanowią, że obowiązkowym elementem umowy zawieranej między zawodnikiem a klubem jest zobowiązanie się zawodnika do określonych czynności i zachowań na rzecz pracodawcy, to ewentualna odpowiedzialność dyscyplinarna nie odstrasza graczy przed nierespektowaniem postanowień zawartych w kontrakcie. Art. 6 ust. 5 wspomnianej uchwały zawiera katalog obowiązków zawodnika, które powinny zostać zawarte w umowie, spośród których szczególną uwagę należy zwrócić na:
a. zobowiązanie Zawodnika do reprezentowania Klubu w krajowych i międzynarodowych zawodach piłkarskich na najwyższym możliwym poziomie oraz do przestrzegania Przepisów gry w piłkę nożną;
b. zobowiązanie Zawodnika do aktywnego uczestnictwa w procesie szkoleniowym i współzawodnictwie sportowym, zgodnie z instrukcjami sztabu szkoleniowego Klubu;
…
d. zobowiązanie Zawodnika do uczestniczenia w wydarzeniach sportowych i społecznych,
…
e. w tym marketingowych, reklamowych i promocyjnych wskazanych przez Klub;
...
i. zobowiązanie Zawodnika do nie podejmowania działań mogących narazić dobre imię Klubu, jego właścicieli, sponsorów oraz osób z nim bezpośrednio związanych, a także organizatorów lub podmiotów prowadzących rozgrywki;
j. zobowiązanie Zawodnika do przestrzegania w rozsądnych granicach poleceń władz Klubu w zakresie dotyczącym aktywności pozapiłkarskiej (lokalizacja miejsca zamieszkania w okresie obowiązywania Kontraktu, sposób spędzania wolnego czasu, wyłączenie określonego rodzaju aktywności sportowej, ograniczenie dopuszczalności prowadzenia czasochłonnej aktywności pozasportowej);
W ostatnich latach mnóstwo było głośnych medialnie przypadków naruszania przez piłkarzy zacytowanych powyżej przepisów. Kluby posiadają odpowiednie instrumenty zawarte w regulaminach wewnątrzklubowych, aby pociągnąć gracza do odpowiedzialności dyscyplinarnej za zachowanie niezgodne z postanowieniami umowy. Katalog dopuszczalnych sankcji, jakie kluby mogą umieścić w wewnętrznych przepisach, reguluje wspomniana wcześniej uchwała w sprawie minimalnych wymagań dla standardowych kontraktów zawodników. Art. 12 ust. 2 tego aktu zawiera zamknięty katalog kar, na zapis których kluby, jako organy dyscyplinarne, mogą sobie pozwolić:
Co więcej, zgodnie z ust. 5 tego artykułu, klub może wnioskować do właściwego organu dyscyplinarnego prowadzącego rozgrywki o nałożenie na Zawodnika kar dyscyplinarnych wykraczających poza sankcje określone w ust. 2.
Aktualnemu stanowi prawnemu należy niestety zarzucić niefunkcjonalność dostępnych możliwości rozwiązania konfliktu między klubem a zawodnikiem. Władze klubu doznają bowiem straty w każdym możliwym rozwiązaniu. Jeśli zawodnik pomimo zastosowania potencjalnie najsurowszej kary, czyli zesłania do zespołu rezerw, dalej będzie odmawiał udziału w zajęciach sportowych i reprezentowania pracodawcy, klub będzie stratny finansowo zarówno ze względu na fakt, że gracz nie pomoże w osiągnięciu sukcesu sportowego, jak i z powodu spadku jego wartości na rynku transferowym. Natomiast w przypadku, gdy klub „ugnie się” i postanowi zgodzić się na sprzedaż zawodnika za kwotę niższą od tej zawartej w klauzuli odstępnego, to straci ze względu na wytransferowanie zawodnika za kwotę niższą od planowanej. Ponadto ustąpienie klubu w takim konflikcie stworzy niebezpieczny kazus sugerujący, że każdy gracz, jeśli chce, może zmienić barwy klubowe niezależnie od planów aktualnego pracodawcy.
(zdjęcie ma charakter ilustracyjny)
06.09.2024
03.09.2024
23.08.2024
21.08.2024
02.08.2024
Portal prawosportowe.pl powstał w 2012 roku i od tego czasu dostarcza czytelnikom wiedzę z zakresu szeroko rozumianego prawa sportowego. Odbiorcami naszych treści są sportowcy amatorzy i profesjonalni, trenerzy, sędziowe, menedżerowie, agenci, działacze organizacji sportowych, sponsorzy. Jesteśmy po to, by pomagać i edukować w sporcie.
Portal od samego początku jest wspierany przez Kancelarię Prawa Sportowego i Gospodarczego DAUERMAN
Zgodnie z art. 13 ust. 1 i ust. 2 Ogólnego rozporządzenia Parlamentu i Rady Unii Europejskiej o ochronie danych osobowych z dnia 27 kwietnia 2016 r. informujemy, iż:
Jeśli potrzebujesz pomocy prawnej w Twojej działalności sportowej, napisz do nas korzystając z poniższego formularza.
Pamiętaj – odległość nie stanowi problemu. Działamy całkowicie on-line.
Przedstaw nam swój problem, a my dokonamy wstępnej bezpłatnej analizy prawnej. Następnie przedstawimy, co możemy wspólnie w tej sprawie zrobić oraz zaproponujemy zasady współpracy. Oczywiście za wszelkie usługi otrzymasz fakturę VAT.
Polityka prywatności PrawoSportowe.pl Sp. z o.o.