Newsletter

Zapisz się do newslettera

Uzupełnij swojego maila i bądź na bieżąco z nowościami na stronie prawosportowe.pl

ikonka fb ikonka tw

Piłka nożna

Wymóg gry młodzieżowca w rozgrywkach piłkarskiej Ekstraklasy w sezonie 2023/2024

30.06.2023

Dzień Dobry w dniu 30 czerwca 2023, kalendarzowo kończącym sezon 2022/2023 w piłce nożnej! Piłkarze jeszcze odpoczywają, a niektórzy już przygotowują się do nowego sezonu, który kalendarzowo rozpocznie się jutro. Mowa o sezonie 2023/2024. Niektórym polskim drużynom pozostało już tylko kilkanaście dni lub trochę więcej do inauguracji meczów w kwalifikacjach pucharów europejskich. Najwcześniej, bo już 11 lipca, Raków Częstochowa zagra z Florą Tallin, a już 21 lipca, czyli za trzy tygodnie rusza piłkarska PKO BANK POLSKI EKSTRAKLASA i właśnie jej i pewnej regulacji, która w ubiegłym sezonie wzbudziła sporo kontrowersji poświęcimy trochę miejsca i zobaczymy czy w nowym sezonie także budzić je będzie.

Te kontrowersje wzbudziło w ubiegłym roku wprowadzenie nowych przepisów o młodzieżowcu w drużynach Ekstraklasy na kilka dni przed jej startem. Jak pamiętamy, przez kilka sezonów, w każdej meczowej „11” na boisku musiał przebywać zawodnik o statusie młodzieżowca. Jedni mówili, że to dobrze, bo szkolimy i dajemy szanse młodym w Ekstraklasie, a inni, że młodzi mają miejsce „na placu” bez gry choć są słabsi od reszty, bo obowiązuje przepis przymuszający do wystawiania w składzie co najmniej jednego takiego zawodnika. Kontrowersje budził też czas wprowadzenia i kary za nierealizowanie postanowień tego przepisu, a mianowicie nie wypełniasz minimum – płacisz. I tu były dyskusje, że bogaty może nie wystawiać młodzieżowca, stać go zapłacić, a biedniejszy nie ma na „karę” to musi wystawiać.

Ta „kara” pojawiła się w cudzysłowiu, bo to nie jest kara dyscyplinarna tylko opłata za niezrealizowanie celu 3000 minut gra młodzieżowców w całych rozgrywkach w jednym zespole. Tam były podział na przedziały czasowe od 0 do 999 minut, od 1000 minut do 1999 i od 2000 do 2999 i w zależności od kwalifikacji do danego przedziału, zróżnicowana opłata. Z czasem, ta regulacja okrzepła i w zasadzie w przeddzień zakończenia rozgrywek Ekstraklasy sezonu 2022/2023, Zarząd PZPN wprowadził nową, podobną na sezon 2023/2024. Czy to dobry kierunek, odpowiedź pozostawiam Państwu.

Dodam, że w ubiegłym sezonie limitu nie wypełnił Mistrz Polski Raków Częstochowa, dając młodzieżowcom szanse gry ledwie przez 1042 minuty na 3000 minut przewidzianych w przepisie. Tutaj więc miał do zapłacenia 2 miliony złotych. Do ostatniego gwizdka sezonu walczyły jeszcze Widzew Łódź i Lechia Gdańsk. Reszta drużyn mniej się denerwowała, choć sporo z nich miało między 3000, a 4000 minut. Najwięcej – 8154 minuty – zgromadziło Zagłębie Lubin, 6503 – Legia Warszawa, a 5331 – Piast Gliwice. Pamiętajmy też że liczy maksymalnie gra 3 młodzieżowców w wymiarze 270 minut na mecz, po to by uniknąć casusu – 11 młodzieżowców w „11” i 990 minut na raz. Utrzymanie mamy to stawiamy na młodych i „naprawiamy” minuty można by rzec o takiej „11”, więc by unikać takich przypadków jest to ograniczenie do 270 minut.

A teraz już o Uchwale nr V/74 z dnia 26 maja 2023 roku Zarządu Polskiego Związku Piłki Nożnej w sprawie zasad udziału zawodników młodzieżowych w rozgrywkach Ekstraklasy w sezonie 2023/2024, która nam w najbliższym sezonie będzie obowiązywać.

Nadal nie ma obowiązku wystawiania młodzieżowca, choćby jednego przez cały czas gry w meczu i pozostały sankcje za niewypełnienie minimum. Zgodnie z 1 Uchwały nr V/74 z dnia 26 maja 2023 roku Zarządu Polskiego Związku Piłki Nożnej w sprawie zasad udziału zawodników młodzieżowych w rozgrywkach Ekstraklasy w sezonie 2023/2024, Każdy klub uczestniczący w rozgrywkach Ekstraklasy jest zobowiązany do zapewnienia udziału w tych rozgrywkach dowolnej liczby zawodników młodzieżowych w łącznym wymiarze czasu gry nie krótszym niż 3.000 minut w danym sezonie, przy czym:

a) w przypadku rozegrania przez zawodników młodzieżowych w jednym meczu łącznie więcej niż 270 minut - w ewidencji danej drużyny zostanie uwzględnione jedynie 270 minut rozegranych w tym meczu,

b) minuty rozegrane w doliczonym czasie gry w 1 i 2 połowie zawodów, nie są uwzględniane w ewidencji.

Przykład: W jednym meczu Ekstraklasy zawodnicy młodzieżowi jednej z drużyn rozegrali łącznie 360 minut. W ewidencji tej drużyny zostanie uwzględnione jedynie 270 minut rozegranych przez zawodników młodzieżowych w tym meczu.

Kto posiada status młodzieżowca? Zgodnie z art. 2 Uchwały, w przypadku rozgrywek Ekstraklasy, zawodnikiem młodzieżowym jest zawodnik posiadający obywatelstwo polskie, który w roku kalendarzowym, w którym następuje zakończenie danego sezonu rozgrywkowego kończy 22. rok życia oraz zawodnik młodszy.

Przykład: W sezonie 2023/2024, zawodnik posiadający obywatelstwo polskie i urodzony w roku 2002 lub młodszy spełnia kryteria wymagane do uznania za zawodnika młodzieżowego.

Przykład: W sezonie 2023/2024, zawodnik posiadający obywatelstwo polskie i urodzony w roku 2001 nie spełnia kryteriów wymaganych do uznania za zawodnika młodzieżowego.

Przykład: W sezonie 2023/2024, zawodnik posiadający obywatelstwo niemieckie i urodzony w roku 2003 nie spełnia kryteriów wymaganych do uznania za zawodnika młodzieżowego.

W art. 3 Uchwały uregulowane zostały sankcje za niewypełnienie limitu. Zgodnie z art. 3 ust. 1, W sytuacji, gdy klub uczestniczący w rozgrywkach Ekstraklasy nie spełni w danym sezonie wymogu o którym mowa w art. 1,będzie zobowiązany do wniesienia opłaty na rzecz PZPN w wysokości:

a) 3.000.000 zł – w przypadku udziału w rozgrywkach dowolnej liczby zawodników młodzieżowych w łącznym wymiarze czasu gry 999 minut lub krótszym;

b) 2.000.000 zł – w przypadku udziału w rozgrywkach dowolnej liczby zawodników młodzieżowych w łącznym wymiarze czasu gry od 1.000 do 1.999 minut;

c) 1.000.000 zł – w przypadku udziału w rozgrywkach dowolnej liczby zawodników młodzieżowych w łącznym wymiarze czasu gry od 2.000 do 2.499 minut;

d) 500.000 zł – w przypadku udziału w rozgrywkach dowolnej liczby zawodników młodzieżowych w łącznym wymiarze czasu gry od 2.500 do 2.999 minut.

Zgodnie z ust. 2, suma wpłat o których mowa w ust. 1 zostanie przeznaczona na wskazane przez PZPN zadania związane ze szkoleniem młodzieży. Opłaty wnosi się w terminie 30 dni od zakończenia sezonu rozgrywkowego. Brak realizacji opłaty, o której mowa w ust. 1 w terminie może być przedmiotem postępowania prowadzonego przez Komisje Dyscyplinarną PZPN i/lub Komisję ds. Licencji Klubowych PZPN. Uchwała weszła w życie z dniem podjęcia, ale z mocą obowiązującą od 1 lipca 2023 roku.

Zadaj nam pytanie!

Zainteresował Cię temat artykułu lub dotyczy Ciebie? Zapraszamy do kontaktu! Zadaj nam pytanie a eksperci Prawa Sportowe: prawnicy, specjaliści w dziedzinie odpowiedniej dla Twojego pytania - odpowiedzą w ciągu 48 godzin! Pierwsza konsultacja jest całkowicie darmowa!

Ostatnie wpisy autora

Zobacz więcej »

Newsletter

Zapisz się do newslettera by być na bieżąco z nowościami na stronie prawosportowe.pl

About

ikonka logo

Portal prawosportowe.pl powstał w 2012 roku i od tego czasu dostarcza czytelnikom wiedzę z zakresu szeroko rozumianego prawa sportowego. Odbiorcami naszych treści są sportowcy amatorzy i profesjonalni, trenerzy, sędziowe, menedżerowie, agenci, działacze organizacji sportowych, sponsorzy. Jesteśmy po to, by pomagać i edukować w sporcie.

Portal od samego początku jest wspierany przez Kancelarię Prawa Sportowego i Gospodarczego DAUERMAN

Kontakt z nami

INFORMACJA O PRZETWARZANIU DANYCH OSOBOWYCH

Zgodnie z art. 13 ust. 1 i ust. 2 Ogólnego rozporządzenia Parlamentu i Rady Unii Europejskiej o ochronie danych osobowych z dnia 27 kwietnia 2016 r. informujemy, iż:

Serwis Obsługuje:

logo dauerman

Kontakt:

PrawoSportowe.pl Sp. z o.o.

ul. Powstańców Śląskich 9

53-332 Wrocław

tel. +48 693 672 258

e-mail: bok@prawosportowe.pl

Na skróty

Zapytaj prawnika » Regulamin serwisu Polityka prywatności
Zamknij formularz pytania

Potrzebujesz pomocy? Skontaktuj się z nami!

Jeśli potrzebujesz pomocy prawnej w Twojej działalności sportowej, napisz do nas korzystając z poniższego formularza.

Pamiętaj – odległość nie stanowi problemu. Działamy całkowicie on-line.

Przedstaw nam swój problem, a my dokonamy wstępnej bezpłatnej analizy prawnej. Następnie przedstawimy, co możemy wspólnie w tej sprawie zrobić oraz zaproponujemy zasady współpracy. Oczywiście za wszelkie usługi otrzymasz fakturę VAT.

Wypełnij formularz

Nie jest wymagany, jednak może ułatwić nam kontakt z Tobą jeśli będzie taka potrzeba.

Polityka prywatności PrawoSportowe.pl Sp. z o.o.

 1. Zakres obowiązywania
  1. Administratorem Danych Osobowych jest PrawoSportowe.pl Sp. z o.o. z siedzibą we Wrocławiu przy ul. Powstańców Śląskich 9, 53-332 Wrocław, wpisana do Krajowego Rejestru Sądowego prowadzonego przez Sąd Rejonowy dla Wrocławia-Fabrycznej we Wrocławiu, VI Wydział Gospodarczy pod numerem KRS: 0000384634, e-mail: bok@prawosportowe.pl, tel. +48 693 672 258 (dalej: Administrator, ADO).
  2. Celem niniejszej Polityki Prywatności jest określenie działań podejmowanych przez Administratora w zakresie ochrony danych osobowych przetwarzanych, w tym zbieranych za pośrednictwem strony internetowej http://www.prawosportowe.pl.
  3. Dane osobowe to wszelkie informacje, które mogą Cię identyfikować, na przykład Twoje imię i nazwisko, numer telefonu i adres poczty elektronicznej przekazywane przez Ciebie za pomocą formularzy kontaktowych i formularzy zgłoszeń. Kiedy w poniższym dokumencie odwołujemy się do terminu „przetwarzać” albo „przetwarzanie”, mamy na myśli wszelkie czynności i operacje wykonywane na Twoich danych osobowych (np. ich przechowywanie czy analizowanie na potrzeby świadczenia Ci usługi).
 2. Informacje dotyczące ADO
  1. Kontakt z ADO może się odbywać pocztą tradycyjną na adres siedziby, mailowo lub telefonicznie. Dane kontaktowe wskazane zostały w pkt. 1.1 niniejszej Polityki Prywatności.
 3. Cel, podstawa prawna i zasady przetwarzania danych osobowych
  1. Dane osobowe osób fizycznych korzystających z formularzy kontaktowych i formularzy zgłoszeń (dalej zwanymi: Użytkownikami) przetwarzane są w celu:
   1. zawarcia i wykonywania umów w ramach usług prowadzonych przez ADO (art. 6 ust. 1 lit. b) RODO);
   2. prowadzenia działań marketingu bezpośredniego w formie e-mailowego newslettera, na podstawie udzielonej zgody (art. 6 ust. 1 lit. a) RODO);
   3. udzielenia odpowiedzi na przedstawione zagadnienie, co stanowi nasz prawnie uzasadniony interes (art. 6 ust. 1 lit. f) RODO);
   4. ewentualnego ustalenia, dochodzenia lub obrony przed roszczeniami, co stanowi nasz prawnie uzasadniony interes (art. 6 ust. 1 lit. f) RODO).
  2. Dane osobowe przetwarzane są przez następujący okres:
   1. w celu zawarcia i wykonywania umowy – przez okres prowadzenia negocjacji oraz trwania umowy, a po jej ustaniu do upływu okresów przedawnienia wszelkich roszczeń z niej wynikających,
   2. w celu prowadzenie działań marketingu bezpośredniego w formie e-mailowego newslettera – do czasu cofnięcia zgody przez Użytkownika,
   3. w celu udzielenia odpowiedzi na przedstawione zagadnienie - do czasu załatwienia sprawy, w której zostały zebrane.
  3. Podanie danych osobowych w celu, o którym mowa w pkt. 3.1 lit. a) jest dobrowolne jednakże jest warunkiem zawarcia umowy. W przypadku niepodania danych możemy odmówić złożenia Tobie oferty i zawarcia umowy.

   Podanie danych osobowych w celu, o którym mowa w pkt. 3.1. lit. b), c) jest dobrowolne. Jeżeli nie podasz danych lub nie wyrazisz zgody nie będziemy mogli w przyszłości informować Cię bezpośrednio o naszej bieżącej ofercie lub udzielić odpowiedzi na przedstawione zagadnienia.
  4. Dane osobowe Użytkowników nie są przekazywane poza teren Polski, Unii Europejskiej i Europejskiego Obszaru Gospodarczego.
  5. Dane osobowe użytkowników mogą być powierzane przez ADO do przetwarzania następującym kategoriom podmiotów: Kancelaria Radcy Prawnego Tomasz Dauerman, portale internetowe z którymi portal prawosportowe.pl współpracuje na podstawie odrębnych umów, firmy księgowe, biura rachunkowe, firmy informatyczne. Dane osobowe mogą być także udostępnione: odpowiednim organom państwowym na ich żądanie na podstawie odpowiednich przepisów prawa.
 4. Prawa osoby, której dane dotyczą
  1. Każdy Użytkownik ma prawo dostępu do treści swoich danych i otrzymania ich kopii, ich sprostowania, usunięcia lub ograniczenia przetwarzania, prawo do wniesienia sprzeciwu wobec przetwarzania danych osobowych na podstawie prawnie uzasadnionego interesu oraz prawo do przenoszenia danych.
  2. Jeżeli przetwarzanie odbywa się na podstawie zgody, Użytkownik ma prawo cofnąć zgodę na przetwarzanie danych osobowych. Cofnięcie zgody nie będzie wpływać na zgodność z prawem przetwarzania, którego dokonano na podstawie zgody przed jej wycofaniem.
  3. Użytkownik ma prawo do wniesienia skargi do Prezesa Urzędu Ochrony Danych Osobowych, gdy uzna, iż przetwarzanie danych osobowych narusza przepisy RODO lub inne przepisy prawa o ochronie danych osobowych.
  4. W przedmiocie realizacji swoich praw oraz cofnięcia zgody można skontaktować się z ADO przy użyciu danych wskazanych w pkt 1.1 niniejszej Polityki Prywatności.
 5. Cookies
  1. Ciasteczka (ang. cookies) to niewielkie pliki, zapisywane i przechowywane na twoim komputerze, tablecie lub smartphonie podczas gdy odwiedzasz różne strony w internecie. Ciasteczko zazwyczaj zawiera nazwę strony internetowej, z której pochodzi, „długość życia” ciasteczka (to znaczy czas jego istnienia), oraz przypadkowo wygenerowany unikalny numer służący do identyfikacji przeglądarki, z jakiej następuje połączenie ze stroną internetową.
  2. W związku z udostępnianiem zawartości serwisu internetowego prawosportowe.pl stosuje się  tzw. cookies, tj. informacje zapisywane przez serwery na urządzeniu końcowym użytkownika, które serwery mogą odczytać przy każdorazowym połączeniu się z tego urządzenia końcowego, może także używać innych technologii o funkcjach podobnych lub tożsamych z cookies. Opisane w niniejszym punkcie Polityki Prywatności, informacje dotyczące cookies mają zastosowanie również do innych podobnych technologii stosowanych w ramach naszych serwisów internetowych. Pliki cookies (tzw."ciasteczka") stanowią dane informatyczne, w szczególności pliki tekstowe, które przechowywane są w urządzeniu końcowym użytkownika serwisu internetowego prawosportowe.pl. Cookies zazwyczaj zawierają nazwę domeny serwisu internetowego, z którego pochodzą, czas przechowywania ich na urządzeniu końcowym oraz unikalny numer.
  3. Pliki cookies wykorzystywane są w celu:
   1. tworzenia statystyk, które pomagają zrozumieć, w jaki sposób użytkownicy serwisu korzystają ze stron internetowych, co umożliwia ulepszanie ich struktury i zawartości,
   2. utrzymania sesji użytkownika serwisu internetowego (po zalogowaniu), dzięki której użytkownik nie musi na każdej podstronie serwisu ponownie wpisywać loginu i hasła"
  4. W ramach serwisu internetowego prawosportowe.pl możemy stosować następujące rodzaje plików cookies:
   1. "niezbędne" pliki cookies, umożliwiające korzystanie z usług dostępnych w ramach serwisu internetowego, np. uwierzytelniające pliki cookies wykorzystywane do usług wymagających uwierzytelniania w ramach serwisu,
   2. pliki cookies służące do zapewnienia bezpieczeństwa, np. wykorzystywane do wykrywania nadużyć w zakresie uwierzytelniania w ramach serwisu,
   3. pliki cookies, umożliwiające zbieranie informacji o sposobie korzystania ze stron internetowych serwisu.
  5. W wielu przypadkach oprogramowanie służące do przeglądania stron internetowych (przeglądarka internetowa) domyślnie dopuszcza przechowywanie plików cookies w urządzeniu końcowym użytkownika. Użytkownicy prawosportowe.pl serwisu mogą dokonać w każdym czasie zmiany ustawień dotyczących plików cookies. Ustawienia te mogą zostać zmienione w szczególności w taki sposób, aby blokować automatyczną obsługę plików cookies w ustawieniach przeglądarki internetowej bądź informować o ich każdorazowym zamieszczeniu w urządzeniu użytkownika serwisu internetowego. Szczegółowe informacje o możliwości i sposobach obsługi plików cookies dostępne są w ustawieniach oprogramowania (przeglądarki internetowej). Niedokonanie zmiany ustawień w zakresie cookies oznacza, że będą one zamieszczone w urządzeniu końcowym użytkownika, a tym samym będziemy przechowywać informacje w urządzeniu końcowym użytkownika i uzyskiwać dostęp do tych informacji.
  6. Wyłączenie stosowania cookies może spowodować utrudnienia korzystanie z niektórych usług w ramach naszych serwisów internetowych, w szczególności wymagających logowania. Wyłączenie opcji przyjmowania cookies nie powoduje natomiast braku możliwości czytania lub oglądania treści zamieszczanych w serwisie internetowym prawosportowe.pl z zastrzeżeniem tych, do których dostęp wymaga logowania. Poniżej informacja jak wyłączyć pliki cookie w przeglądarce:
   Jak wyłączyć pliki cookie w przeglądarce ?
 6. Postanowienia końcowe
  1. ADO dokłada wszelkich starań, aby zapewnić wszelkie środki fizyczne, techniczne i organizacyjne ochrony danych osobowych przed ich przypadkowym czy umyślnym zniszczeniem, przypadkową utratą, zmianą, nieuprawnionym ujawnieniem, wykorzystaniem czy dostępem, zgodnie ze wszystkimi obowiązującymi przepisami.
  2. ADO zastrzega sobie prawo do zmiany treści niniejszej Polityki Prywatności.