07.01.2021
Niedawno doszło do bardzo ważnej zmiany w przepisach trenerskich w piłce nożnej. Polski Związek Piłki Nożnej zadecydował bowiem o tym, że trenerzy z licencją UEFA A będą mogli prowadzić kluby na szczeblu centralnym.
Problematyka związana z licencjami trenerskimi jest bardzo złożona i od dłuższego czasu poddawana jest ona różnego rodzaju dyskusjom, które wywołuje spore kontrowersje. Niedawno Polski Związek Piłki Nożnej podjął ważną decyzję o zmianie przepisów związaną z tą kwestią.
Uchwałą nr X/158 z dnia 8 grudnia 2020 roku Zarząd Polskiego Związku Piłki Nożnej zadecydował o zmianie Uchwały nr IV/63 z dnia 20 kwietnia 2017 roku Zarządu Polskiego Związku Piłki Nożnej dotyczącą licencji trenerskich uprawniających do prowadzenia zespołów uczestniczących w rozgrywkach piłki nożnej w Polsce. W wymienionej uchwale znowelizowany został art. 5 ust. 3, który otrzymał następujące brzmienie: „Licencja UEFA A uprawnia do prowadzenia jako pierwszy trener zespołów na każdym szczeblu rozgrywkowym, za wyjątkiem zespołów uczestniczących w rozgrywkach Ekstraklasy, I ligi oraz Ekstraklasy Futsalu Mężczyzn i I ligi futsalu.” Uchwalona zmiana wejdzie w życie od dnia 1 lipca 2021 roku.
Taka decyzja podjęta przez Polski Związek Piłki Nożnej oznacza, że do pracy na szczeblu centralnym w Polsce zostaną dopuszczeni trenerzy posiadający licencję UEFA A. Będą oni mogli podjąć pracę w drugoligowych klubach. Do tej pory do pracy na takim szczeblu rozgrywkowym uprawniała tylko najwyższa z licencji – UEFA Pro. Dzięki takiej nowelizacji szansę pracy i pokazania swoich umiejętności potencjalnie będzie miała duża większa grupa szkoleniowców. Niewątpliwie więc taką zmianę przepisów trzeba ocenić pozytywnie.
Należy także dodać, że tak jak zostało wspomniane, zmiany wejdą w życie od dnia 1 lipca 2021 roku. W praktyce oznacza to, że trenerzy z licencją UEFA A będą mogli podjąć pracę w rozgrywkach II ligi od kolejnego sezonu – 2021/22.
Portal prawosportowe.pl powstał w 2012 roku i od tego czasu dostarcza czytelnikom wiedzę z zakresu szeroko rozumianego prawa sportowego. Odbiorcami naszych treści są sportowcy amatorzy i profesjonalni, trenerzy, sędziowe, menedżerowie, agenci, działacze organizacji sportowych, sponsorzy. Jesteśmy po to, by pomagać i edukować w sporcie.
Portal od samego początku jest wspierany przez Kancelarię Prawa Sportowego i Gospodarczego DAUERMAN
Zgodnie z art. 13 ust. 1 i ust. 2 Ogólnego rozporządzenia Parlamentu i Rady Unii Europejskiej o ochronie danych osobowych z dnia 27 kwietnia 2016 r. informujemy, iż:
Jeśli potrzebujesz pomocy prawnej w Twojej działalności sportowej, napisz do nas korzystając z poniższego formularza.
Pamiętaj – odległość nie stanowi problemu. Działamy całkowicie on-line.
Przedstaw nam swój problem, a my dokonamy wstępnej bezpłatnej analizy prawnej. Następnie przedstawimy, co możemy wspólnie w tej sprawie zrobić oraz zaproponujemy zasady współpracy. Oczywiście za wszelkie usługi otrzymasz fakturę VAT.
Polityka prywatności PrawoSportowe.pl Sp. z o.o.