21.02.2018
Inspektorzy Dyscyplinarni UEFA pracujący nad sprawą albańskiego KF Skënderbeu poinformowali policję i opinię publiczną o otrzymaniu anonimowych pogróżek, prawdopodobnie mających na celu zastraszenie ich i powstrzymanie ich przed wykonaniem pracy.
UEFA prowadzi dochodzenie w sprawie zaangażowania albańskiego klubu w ustawianie meczów. Dochodzenie w dużej mierze opiera się na danych zebranych w ramach UEFA Betting Fraud Detection System (BFDS).
KF Skënderbeu zostało wykluczone z rywalizacji o europejskie rozgrywki w sezonie 2016/17 właśnie z powodu zaangażowania w tzw. match-fixing. Zakaz ten został niedawno utrzymany w mocy przez Sąd Arbitrażowy ds. Sportu (CAS).
Według informacji uzyskanych przez UEFA BFDS wynika, że przedstawiciele KF Skënderbeu mogli jeszcze bardziej ingerować w losy spotkań piłki nożnej niż to było dotychczas prezentowane. W związku z tym UEFA będzie poszukiwać dłuższego zakazu dla tego klubu.
Pracownicy UEFA zostali zapewnieni, że mogą liczyć na pełne wsparcie organizacji, która nie zamierza ustać w swoich pozostaje w pełni zaangażowana w walkę z ustawianiem meczów, a wszyscy pracownicy UEFA pracujący w tych kluczowych sprawach mogą liczyć na pełne wsparcie organizacji.
Ta wiadomość została powtórzona dziś przez prezydenta UEFA Aleksandra Čeferina, który stwierdził:
"Nigdy nie pozwolimy, aby personel UEFA pracujący w tych sprawach lub w jakichkolwiek innych sprawach podlegał groźbą lub zastraszaniu ze strony osób trzecich, ma pełne poparcie organizacji, w tym moje 100% osobiste wsparcie."
Ta sytuacja pokazuje, że UEFA bardzo poważnie podchodzi do walki z ustawianiem meczów piłki nożnej.
Celem zwalczania tzw. match-fixing UEFA udostępniła broszurę informacyjną skierowaną do wszystkich zainteresowanych, z którą można się zapoznać TUTAJ. Jeśli dana osoba uznana zostanie za winnego zaangażowania w proces ustawiania meczów może zostać ukarana zarówno przez władze piłkarskie, jak i podlegać odpowiedzialności karnej. Najwyższą z kar, pod względem sportowym, jest oczywiście zakaz jakiegokolwiek angażowania się w piłkę nożną. Z punktu widzenia wymiaru sprawiedliwości kara może być jeszcze dotkliwsza i oznaczać długoletnie więzienie. Jak wskazuje UEFA, takie zachowanie zawsze kończy się wstydem zarówno dla winnego ww. czynów, jak i jego rodziny.
Broszura, o której wspomniałem powyżej przedstawia także prawidłowe zachowania wobec osób, które proponują nam udział w tym niepochlebnym procederze. Wskazuje również na przepisy dyscyplinarne, na które warto zwrócić uwagę. Tożsame uregulowania do tych europejskich posiada również Polski Związek Piłki Nożnej, wobec czego warto jest się z nimi zapoznać, aby w przyszłości uniknąć niechcianych konsekwencji.
UEFA ostrzega - ludzie stojący za ustawianiem meczów to niebezpieczne osoby (co potwierdza wstęp do niniejszego artykułu). Oni nigdy nie zapominają, jeżeli ktoś już raz zgodzi się na udział w manipulowaniu meczami. Europejska federacja przestrzega także, aby uważać na to, o czym piszemy w sieci, gdyż nigdy tak naprawdę nie wiemy, kto ma dostęp do tych informacji.
Biorąc pod uwagę wszystkie konsekwencje i dzisiejszy dostęp do informacji, ryzyko, jakie za sobą niesie ustawianie meczów piłkarskich zupełnie się nie opłaca. Widzimy też, że UEFA nie zamierza odpuszczać, nawet wtedy, gdy jej pracownikom grozi się śmiercią. Miejmy to na uwadze i edukujmy naszych działaczy, zawodników, trenerów i wszystkich pozostałych zaangażowanych w tworzenie tej jednej z najpiękniejszych dyscyplin sportowych na świecie, tak, aby nasze myśli zajmowały wyłącznie czysto sportowe emocje.
Portal prawosportowe.pl powstał w 2012 roku i od tego czasu dostarcza czytelnikom wiedzę z zakresu szeroko rozumianego prawa sportowego. Odbiorcami naszych treści są sportowcy amatorzy i profesjonalni, trenerzy, sędziowe, menedżerowie, agenci, działacze organizacji sportowych, sponsorzy. Jesteśmy po to, by pomagać i edukować w sporcie.
Portal od samego początku jest wspierany przez Kancelarię Prawa Sportowego i Gospodarczego DAUERMAN
Zgodnie z art. 13 ust. 1 i ust. 2 Ogólnego rozporządzenia Parlamentu i Rady Unii Europejskiej o ochronie danych osobowych z dnia 27 kwietnia 2016 r. informujemy, iż:
Jeśli potrzebujesz pomocy prawnej w Twojej działalności sportowej, napisz do nas korzystając z poniższego formularza.
Pamiętaj – odległość nie stanowi problemu. Działamy całkowicie on-line.
Przedstaw nam swój problem, a my dokonamy wstępnej bezpłatnej analizy prawnej. Następnie przedstawimy, co możemy wspólnie w tej sprawie zrobić oraz zaproponujemy zasady współpracy. Oczywiście za wszelkie usługi otrzymasz fakturę VAT.
Polityka prywatności PrawoSportowe.pl Sp. z o.o.