30.05.2022
W ramach przysługujących jej uprawnień jako światowej federacji piłkarskiej, FIFA, w porozumieniu z przedstawicielami FIFPro (Międzynarodowa Federacja Piłkarzy Zawodowych), przywiązuje szczególną uwagę co do ochrony interesów oraz poszanowania praw i obowiązków profesjonalnych piłkarzy. Również Międzynarodowy Trybunał Arbitrażowy ds. Sportu w Lozannie niejednokrotnie przychylnie orzekał w stosunku wobec piłkarzy w wielu sprawach, które dotyczyły m.in. odsyłania piłkarza do zespołu rezerw bądź nakładania na piłkarza obowiązku odbywania absolutnie irracjonalnych treningów mających na celu zmuszenie go do zmiany warunków kontraktu.
Jednym z wyrazów tejże ochrony piłkarzy jest pośrednio treść art. 14 FIFA Regulations on the Status and Transfer of Players:
Art. 14: Terminating a contract with just cause
Jak można zauważyć, przyznano w nim uprawnienie profesjonalnym piłkarzom do rozwiązania obowiązującej z klubem piłkarskim kontraktu zawodniczego, jeżeli klub próbuje w niedozwolony sposób doprowadzić zawodnika do zmiany warunków wiążącej strony umowy na jego niekorzyść. Jednym z najsłynniejszych case’ów rozpatrywanych przez CAS w Lozannie była sprawa Sebino Plaku vs WKS Śląsk Wrocław. Albański piłkarz nie zgodził się na obniżkę pensji do wysokości zaproponowanej przez klub, który to „w ramach obniżenia poziomu sportowego przez piłkarza” został przeniesiony do drużyny rezerw oraz poddany obowiązkowemu uczestnictwu w indywidualnych treningach. Była to wrocławska wersja tzw. Klubu Kokosa, który stworzył były właściciel Polonii Warszawa, Józef Wojciechowski. W założeniu Klub Kokosa (którego nazwa wzięła się od nazwiska występującego wówczas w Polonii Daniela Kokosińskiego) stanowił miejsce zesłań dla zawodników, którzy nie chcieli zgodzić się na obniżkę pensji. Zawodnicy ci byli zmuszani do odbywania zupełnie niezrozumiałych z perspektywy piłkarskiej treningów, jak np. bieganie po schodach. Polski zawodnik nie zdecydował się jednakże na podjęcie kroków prawnych takich jak wspominany Albańczyk w 2015 roku. Sprawa ostatecznie zakończyła się przed CAS w 2016 roku (CAS 2015/A/4286). Śląsk Wrocław został zobowiązany do wypłaty odszkodowania na rzecz piłkarza w wysokości odpowiadającej niewypłaconego wynagrodzenia przewidzianego w kontrakcie zawodnika, a także pokrycia kosztów postępowania poniesionych przez Albańczyka.
W innej sprawie rozpatrywanej przed CAS o sygnaturze CAS 2014/A/3642 został ukształtowany katalog kluczowych pytań w kontekście słuszności oceny zesłania zawodnika do drużyny rezerw, które brzmią następująco:
FIFA oraz CAS zgodnie przyznają, iż klub piłkarski jest zobligowany to ochrony osobistych praw piłkarza. Uznaje się, iż zesłanie zawodnika do drużyny rezerw na okres czasu przekraczający miesiąc jest już powodem umożliwiającym piłkarzowi rozwiązanie kontraktu z klubem. Za inne przyczyny uzasadniające rozwiązanie kontraktu przez piłkarza może zostać uznane podejmowanie przez klub szeregu różnorodnych działań mających na celu szykanowanie piłkarza bądź umniejszenie poczucia jego własnej wartości jak np. zakaz spożywania posiłków z drużyną, brak dostępu do wyznaczonego mu wcześniej pomieszczenia prywatnego czy też zamiana auta przysługująca zawodnikowi na starsze w porównaniu do tych, których używają pozostali zawodnicy.
Przepisy światowej federacji bardzo mocno podkreślają to, co stara się ona przekazywać w mediach – piłkarze mają i obowiązki wobec klubu, ale również nie mogą być ograniczane prawa im przysługujące, ponieważ relacja klub-piłkarz ma odbywać się na wzajemnym szacunku, ażeby wspólnie mogli tworzyć spektakularne widowisko, którym pasjonują się miliardy fanów, jakim jest piłka nożna.
Piłka nożna
27.06.2022
Piłka nożna
30.05.2022
Piłka nożna
19.05.2022
Portal prawosportowe.pl powstał w 2012 roku i od tego czasu dostarcza czytelnikom wiedzę z zakresu szeroko rozumianego prawa sportowego. Odbiorcami naszych treści są sportowcy amatorzy i profesjonalni, trenerzy, sędziowe, menedżerowie, agenci, działacze organizacji sportowych, sponsorzy. Jesteśmy po to, by pomagać i edukować w sporcie.
Portal od samego początku jest wspierany przez Kancelarię Prawa Sportowego i Gospodarczego DAUERMAN
Zgodnie z art. 13 ust. 1 i ust. 2 Ogólnego rozporządzenia Parlamentu i Rady Unii Europejskiej o ochronie danych osobowych z dnia 27 kwietnia 2016 r. informujemy, iż:
Jeśli potrzebujesz pomocy prawnej w Twojej działalności sportowej, napisz do nas korzystając z poniższego formularza.
Pamiętaj – odległość nie stanowi problemu. Działamy całkowicie on-line.
Przedstaw nam swój problem, a my dokonamy wstępnej bezpłatnej analizy prawnej. Następnie przedstawimy, co możemy wspólnie w tej sprawie zrobić oraz zaproponujemy zasady współpracy. Oczywiście za wszelkie usługi otrzymasz fakturę VAT.
Polityka prywatności PrawoSportowe.pl Sp. z o.o.