18.12.2013
W rozgrywkach Orlen Ligi (ekstraklasa siatkarek) wzorem Plus Ligi (ekstraklasa siatkarzy) ma dojść do znaczących zmian w zakresie rozgrywek. Media donoszą o tak zwanym „zamknięciu ligi. Co to znaczy?
Mianowicie w dużym skrócie takie zamkniecie ligi polegałoby na tym, że o spadku czy awansie nie będą decydowały zdobyte punkty a określone do spełnienia warunki finansowo – organizacyjne. W pierwszej kolejności należy przedstawić proponowane i najistotniejsze warunki, które kluby powinny spełniać by móc grać w ekstraklasie:
finansowy: budżet klubu w wysokości około 2.5 mln złotych;sportowy: skład zapewniający wysoki poziom sportowy;organizacyjny: hala mogąca pomieścić co najmniej 1.000 widzów i umożliwiająca przeprowadzenie transmisji telewizyjnych.
Dyrektor Orlen Ligi ponadto informuje, że wskazane zmiany w rozgrywkach w rzeczywistości nie będą stanowiły zamknięcia ligi. Zespół, który zwycięży w niższej klasie rozgrywkowej na pewno będzie miał zagwarantowane prawo awansu do ekstraklasy. Inaczej jednak może wyglądać sytuacja spadku z ligi, gdyż spełniając określone warunki pomimo zajęcia ostatniego miejsca będzie istniała szansa pozostania w najwyższej lidze rozgrywkowej. Nie oznacza to jednak, że zespoły nie będą mogły spaść z rozgrywek - jeśli zespół nie spełni odpowiednich wymogów zostanie relegowany. Jako przykład podano sytuację niespełnienia określonych wymagań finansowych, co następnie skutkować może nieotrzymaniem licencji.
Zwolennicy argumentują, że jest to szansa dla młodych zawodniczek. Dlaczego? Ze względów finansowych. Ma to spowodować obniżenie kosztów dla klubów, a co za tym idzie spełnianie warunków finansowych. Ponadto kluby będą stawiać na młodzież a to ma mieć wpływ na rozwój siatkarek będących wychowankami danego klubu. Zdaniem wielu ekspertów obecnie młode zawodniczki nie mają tylu szans na grę ze względu na kontraktowanie zawodniczek zagranicznych, które dla klubu są o wiele droższe niż możliwość skorzystania z usług młodych siatkarek. Jest jedno niebezpieczeństwo w postaci obniżenia poziomu sportowego rozgrywek przynajmniej na pierwszym etapie projektu, gdy młode zawodniczki jeszcze nie nabiorą doświadczenia.
Przedstawiciele klubów z ekstraklasy wydają się być zwolennikami zmian w rozgrywkach. Szlaki przetarła, bowiem ekstraklasa siatkarzy i Profesjonalna Liga Piłki Siatkowej S.A. – spółka która ligą zarządza i organizuje rozgrywki. Przed wprowadzeniem tego typu zmian w siatkówce męskiej wśród przedstawicieli klubów więcej było przeciwników niż zwolenników. Jednakże zmiany okazały się być dobrym pomysłem, dlatego też obecnie zanotować możemy odwrotną proporcję. Zapewne mniejszą liczbę zwolenników reformy rozgrywek znajdziemy wśród przedstawicieli klubów niższej ligi. Jak się okazuje dla tych klubów (szczególnie tych z mniejszych miast i z mniejszą liczbą sponsorów) może to oznaczać odłożenie o kilka lat marzeń o ekstraklasie – np. ze względu na konieczność zbudowania czy modernizacji hali sportowej, która będzie odpowiadała stawianym warunkom.
Proponowane powyżej zmiany miałyby obowiązywać już od sezonu 2014/2015. O tym czy do tego dojdzie z pewnością dowiemy się wkrótce. Jednocześnie w niedługim czasie powinniśmy się spodziewać szczegółowych warunków, które kluby powinny spełniać chcąc występować w najwyższej klasie rozgrywkowej. Do tego czasu opierając się na zaprezentowanych założeniach warto zastanowić się czy rzeczywiście zmiany będą korzystne dla poziomu rozgrywek żeńskiej siatkówki.
08.11.2024
02.10.2024
27.09.2024
07.08.2023
20.06.2023
Portal prawosportowe.pl powstał w 2012 roku i od tego czasu dostarcza czytelnikom wiedzę z zakresu szeroko rozumianego prawa sportowego. Odbiorcami naszych treści są sportowcy amatorzy i profesjonalni, trenerzy, sędziowe, menedżerowie, agenci, działacze organizacji sportowych, sponsorzy. Jesteśmy po to, by pomagać i edukować w sporcie.
Portal od samego początku jest wspierany przez Kancelarię Prawa Sportowego i Gospodarczego DAUERMAN
Zgodnie z art. 13 ust. 1 i ust. 2 Ogólnego rozporządzenia Parlamentu i Rady Unii Europejskiej o ochronie danych osobowych z dnia 27 kwietnia 2016 r. informujemy, iż:
Jeśli potrzebujesz pomocy prawnej w Twojej działalności sportowej, napisz do nas korzystając z poniższego formularza.
Pamiętaj – odległość nie stanowi problemu. Działamy całkowicie on-line.
Przedstaw nam swój problem, a my dokonamy wstępnej bezpłatnej analizy prawnej. Następnie przedstawimy, co możemy wspólnie w tej sprawie zrobić oraz zaproponujemy zasady współpracy. Oczywiście za wszelkie usługi otrzymasz fakturę VAT.
Polityka prywatności PrawoSportowe.pl Sp. z o.o.