28.07.2023
Od kilku lat działa Program Certyfikacji PZPN dla Szkółek Piłkarskich, czyli projekt skierowany do szkółek piłkarskich, którego ideą jest wyznaczanie standardów pracy z młodymi zawodnikami, pomoc w ich szkoleniu oraz weryfikacja poziomu organizacji tych szkółek. Szkółki (akademie) aplikują o certyfikaty. Początkowo były to trzy certyfikaty: złoty, srebrny i brązowy, a przed poprzednią edycja czyli w 2022 roku wprowadzono także zielony certyfikat dla tych mniejszych akademii, które z racji swojego działania, posiadanej infrastruktury i kadry nie spełniały wymogów dotychczasowych certyfikatów.
Nowa edycja Programu została wprowadzona Uchwałą nr VI/92 z dnia 16 czerwca 2023 roku Zarządu Polskiego Związku Piłki Nożnej w sprawie w sprawie przyjęcia Regulaminu Programu Certyfikacji PZPN dla Szkółek Piłkarskich (dalej: Uchwała). Zgodnie z § 1 Uchwały, wyłącznym organizatorem Programu Certyfikacji Polskiego Związku Piłki Nożnej dla Szkółek Piłkarskich jest Polski Związek Piłki Nożnej z siedzibą w Warszawie, będący polskim związkiem sportowym w sporcie piłka nożna, działającym na podstawie ustawy z dnia 25 czerwca 2010 roku o sporcie.
W § 1 ust. 3 zostały zawarte założenia i cele Programu Certyfikacji, a są to:
- Upowszechnianie i promocja aktywności fizycznej wśród dzieci i młodzieży;
- Podniesienie i standaryzacja szkolenia sportowego w obszarze kompetencyjnym oraz infrastrukturalnym;
- Podniesienie jakości szkolenia sportowego w piłce nożnej;
- Podniesienie jakości szkolenia i kompetencji kadr trenerskich;
- Podwyższanie kompetencji zarządczych właścicieli/administratorów szkółek piłkarskich;
- Udzielenie pomocy rodzicom lub opiekunom prawnym dzieci grających w piłkę, w wyborze Szkółek Piłkarskich, wskazując które spełniają standardy szkoleniowe PZPN, są bezpieczne, a ich kadra ma kwalifikacje niezbędne do tego, aby szkolić zawodników;
- Wzrost liczby osób uprawiających piłkę nożną.
Regulamin Programu Certyfikacji PZPN dla Szkółek Piłkarskich (dalej: Regulamin) reguluje prawa, obowiązki oraz zakres odpowiedzialności wszystkich podmiotów zaangażowanych w Program Certyfikacji, a także definiuje minimum wymagań dotyczących kryteriów sportowych, infrastrukturalnych, personalnych, administracyjnych oraz prawnych jakie musi spełnić Szkółka Piłkarska, by otrzymać Certyfikat PZPN.
Zgodnie z § 4 ust. 1 Uchwały, certyfikat PZPN przyznawany jest na okres maksymalnie jednego roku kalendarzowego, zawsze do 31 grudnia. Certyfikaty są przyznawane na 4 poziomach: Zielonym, Brązowym, Srebrnym i Złotym i są niezbywalne (nieprzenoszalne). Certyfikat nie może być przedmiotem umowy sprzedaży, cesji lub jakiejkolwiek innej formy przeniesienia tego uprawnienia. W przypadku zbycia zorganizowanego zespołu składników niematerialnych i materialnych sekcji piłki nożnej na rzecz innego klubu będącego członkiem PZPN oraz innej formy przekształcenia szkółki przeprowadzonej zgodnie z postanowieniami Uchwały Zarządu PZPN o członkostwie (w szczególności: zmiany nazwy, zmiany siedziby, zmiany formy prawnej: zbycia, przejęcia, połączenia, podziału klubu) certyfikat – jako element ogółu praw i obowiązków poprzednika – przechodzi na podmiot nowopowstały w wyniku przekształcenia. Warunkiem skutecznego przejęcia certyfikatu jest potwierdzenie dokonanego przekształcenia stosowną uchwałą właściwego Wojewódzkiego Związku Piłki Nożnej/PZPN. Nowopowstały – w wyniku powyższego przekształcenia podmiot może podlegać ocenie Komisji Weryfikacyjnej PZPN ds. Certyfikacji pod kątem zachowania ciągłości spełniania kryteriów Programu Certyfikacji na dany Cykl Programu.
Zasady przyznawania Certyfikatów PZPN Szkółkom Piłkarskim zostały określone w § 5. Zgodnie z tymi przepisami, Szkółka Piłkarska może otrzymać Certyfikat tylko wtedy, gdy spełnia wszystkie kryteria przyznania Certyfikatu PZPN na właściwy poziom. Kryteria przyznawania Certyfikatów PZPN na odpowiednim poziomie na każdy rok kalendarzowy są szczegółowo opisywane w Załączniku nr 1 do Regulaminu - Kryteria Programu Certyfikacji. Do tego, Certyfikowana Szkółka Piłkarska jest zobowiązana do spełniania wszystkich Kryteriów Programu Certyfikacji PZPN opisanych w Załączniku nr 1 do Regulaminu przez cały okres obowiązywania Certyfikatu PZPN. Już teraz zachęcam Państwa do sięgnięcia na strony PZPN i Łączy Nas Piłka, gdzie znajdą Państwo szczegóły.
Proces przyznawania Certyfikatów PZPN składa się z następujących etapów:
I etap to Rejestracja podmiotu ale dotyczy to tylko szkółek Cyklu III oraz nieposiadających certyfikatu,
II etap to wypełnienie formularza zgłoszeniowego,
III Etap to uzupełnianie danych,
IV etap to weryfikacja,
V etap to procedura przed Komisją Weryfikacyjną.
Organem I instancji w tym postępowaniu jest Komisji Weryfikacyjna ds. Certyfikacji PZPN dla Szkółek Piłkarskich. Od decyzji tej komisji w sprawie przyznania Certyfikatu, odmowy przyznania Certyfikatu PZPN, zmiany poziomu albo odebrania Certyfikatu PZPN przysługuje odwołanie. Odwołanie wnosi się w terminie nie dłuższym niż 5 dni roboczych od doręczenia decyzji do Komisji Odwoławczej ds. Certyfikacji PZPN dla Szkółek Piłkarskich, która rzecz jasna jest organem odwoławczym w tych sprawach. Decyzje Komisji Odwoławczej ds. Certyfikacji PZPN dla Szkółek Piłkarskich są ostateczne.
W § 9 zawarto regulacje w sprawie rezygnacji z Programu, wygaśnięcia i odebrania Certyfikatu PZPN. Trzeba wyjść od tego, że udział w Programie Certyfikacji PZPN jest dobrowolny i wymaga zgody Szkółki Piłkarskiej na udział w nim wyrażony poprzez akceptację Regulaminu. Certyfikowana Szkółka Piłkarska może w każdej chwili złożyć oświadczenie w przedmiocie rezygnacji z udziału w Programie.Rezygnacja z udziału w Programie nie wywołuje żadnych skutków prawnych w zakresie praw Szkółki Piłkarskiej do ubiegania się o przyznanie Certyfikatu PZPN w kolejnych Cyklach Programu Certyfikacji.
W § 9 ust. 5 Uchwały zawarto przesłanki wygaśnięcia Certyfikat. Należą do nich m.in. rozwiązanie Szkółki Piłkarskiej, jej likwidacja i w efekcie utrata członkostwa w PZPN lub niemożliwość spełniania kryteriów podmiotowych określonych w Załączniku nr 1 do Regulaminu.
Organy PZPN ds. Certyfikacji mogą odebrać Szkółce Piłkarskiej Certyfikat PZPN za naruszenie Regulaminu, w szczególności za:
- brak akceptacji Regulaminu przez wszystkich Administratorów w przypadku braku akceptacji zmiany Regulaminu albo cofnięcia oświadczenia o akceptacji obowiązującego Regulaminu;
- negatywną ocenę wystawioną w czasie Audytu Rocznego;
- brak Drużyn w certyfikowanych kategoriach wiekowych;
- dwukrotną w ciągu roku kalendarzowego odmowa przeprowadzenia wizyty edukacyjnej (poziom Zielony);
- odmowę przeprowadzenia Wizyty Monitorującej lub niewpuszczenie Trenera Monitorującego na teren obiektu sportowego, na którym zaplanowano Trening;
- stwierdzenie podczas Wizyty Monitorującej, Wizyty Kontrolnej lub w ramach analizy danych w Systemie Zarządzania Szkółką Piłkarską szczególnie rażących naruszeń Regulaminu lub Kryteriów Programu Certyfikacji, w szczególności: cofanie daty w systemie operacyjnym komputera Szkółki Piłkarskiej w celu wstecznego wprowadzenia wydarzeń w Harmonogramie lub rozmyślne dodawanie fikcyjnych dokumentów w celu umożliwienia tworzenia wydarzeń Harmonogramie lub manipulowanie terminami wydarzeń w Harmonogramie w celu uniemożliwienia organizacji Wizyty Monitorującej lub prowadzenie zajęć w Szkółce Piłkarskiej przez Trenera figurującego w rejestrze sprawców przestępstw na tle seksualnym, pomimo powzięcia wiedzy o tym fakcie przez Szkółkę.
Odebranie Certyfikatu może nastąpić w każdym czasie obowiązywania Certyfikatu PZPN. PZPN przed wszczęciem postępowania w sprawie odebrania Certyfikatu przez Komisję Weryfikacyjna ds. Certyfikacji. PZPN informuje o tym fakcie Administratorów Szkółki drogą mailową. Komisja Weryfikacyjna ds. Certyfikacji PZPN może przed podjęciem decyzji o odebraniu Certyfikatu PZPN, zażądać od Administratorów Szkółki wyjaśnień dotyczących przyczyn dla których wszczęto postępowanie. W przypadku Szkółki Piłkarskiej korzystającej za pośrednictwem PZPN z dotacji pochodzącej ze środków publicznych, która utraciła Certyfikat, odebranie dostępu do Systemu Zarządzania Szkółką Piłkarską musi być poprzedzone pełnym rozliczeniem z pozyskanych środków finansowych.
Portal prawosportowe.pl powstał w 2012 roku i od tego czasu dostarcza czytelnikom wiedzę z zakresu szeroko rozumianego prawa sportowego. Odbiorcami naszych treści są sportowcy amatorzy i profesjonalni, trenerzy, sędziowe, menedżerowie, agenci, działacze organizacji sportowych, sponsorzy. Jesteśmy po to, by pomagać i edukować w sporcie.
Portal od samego początku jest wspierany przez Kancelarię Prawa Sportowego i Gospodarczego DAUERMAN
Zgodnie z art. 13 ust. 1 i ust. 2 Ogólnego rozporządzenia Parlamentu i Rady Unii Europejskiej o ochronie danych osobowych z dnia 27 kwietnia 2016 r. informujemy, iż:
Jeśli potrzebujesz pomocy prawnej w Twojej działalności sportowej, napisz do nas korzystając z poniższego formularza.
Pamiętaj – odległość nie stanowi problemu. Działamy całkowicie on-line.
Przedstaw nam swój problem, a my dokonamy wstępnej bezpłatnej analizy prawnej. Następnie przedstawimy, co możemy wspólnie w tej sprawie zrobić oraz zaproponujemy zasady współpracy. Oczywiście za wszelkie usługi otrzymasz fakturę VAT.
Polityka prywatności PrawoSportowe.pl Sp. z o.o.