19.11.2014
Poprzednie odcinki tego cyklu poświęciłem Części Ogólnej Regulaminu Dyscyplinarnego Polskiego Związku Piłki Nożnej, teraz pora na regulacje zawarte w Dziale Drugim Regulaminu, zatytułowanym „Rodzaje przewinień dyscyplinarnych”. Dziś zajmiemy się przewinieniami związanymi z grą.
Żeby dokładnie zrozumieć istotę art. 57 Regulaminu Dyscyplinarnego PZPN, który opatrzony jest nagłówkiem „naruszenia art. 12 Zasad Gry w Piłkę”, należałoby dokładnie przeanalizować te przepisy. Rzeczony już art. 12 reguluje przypadki gry niedozwolonej i niewłaściwego postępowania. Jest tam mowa o przypadkach, w których sędzia zawodów udziela napomnienia (ostrzeżenia) czyli karze zawodnika żółtą kartką. Określone są także przypadki, w których sędzia wyklucza piłkarza, pokazując mu czerwoną kartkę.
art. 12
…
Zawodnik musi być ukarany i zobaczyć żółtą kartkę, jeżeli popełnia jakiekolwiek z siedmiu następujących przewinień: 1. jest winny niesportowego zachowania; 2. słownie lub czynnie okazuje niezadowolenie; 3. uporczywie narusza przepisy gry; 4. opóźnia wznowienie gry; 5. nie zachowuje wymaganej odległości od piłki podczas wykonywania rzutu z rogu lub rzutu wolnego; 6. wchodzi lub powraca na pole gry bez zgody sędziego; 7. rozmyślnie opuszcza pole gry bez zgody sędziego.
…
Zawodnik musi być ukarany i zobaczyć czerwoną kartkę, jeżeli popełnia jakiekolwiek z siedmiu następujących przewinień: 1. popełnia rażący, brutalny faul; 2. zachowuje się agresywnie; 3. pluje na przeciwnika lub inną osobę; 4. pozbawia drużynę przeciwną bramki, lub realnej szansy zdobycia bramki, zagrywając piłkę ręką (nie dotyczy bramkarza we własnym polu karnym); 5. pozbawia realnej szansy zdobycia bramki przeciwnika poruszającego się w kierunku bramki tego zawodnika, popełniając przewinienie karane rzutem wolnym, lub rzutem karnym; 6. używa ordynarnego, obelżywego, obraźliwego języka i/lub gestów; 7. otrzymuje drugie napomnienie (żółta kartka) w tych samych zawodach.
…
I tak w świetle art. 57 §1 Regulaminu, zawodnik otrzymuje odpowiednio ostrzeżenie (żółtą kartkę) lub wykluczenie (czerwoną kartkę) w przypadku popełnienia przewinień, wskazanych w art. 12 Zasad Gry w piłkę nożną, czyli tych, o których mowa powyżej. Dodatkowo w Regulaminie zawarta jest sankcja w przypadku gdy co najmniej 5 zawodników jednej drużyny otrzyma ostrzeżenie (żółtą kartkę) lub wykluczenie (czerwona kartka) w jednym meczu, klub ukaranych zawodników podlega karze pieniężnej.
Obserwując mecze piłkarskie, zwłaszcza na wielkich turniejach, ale dotyczy to w sumie wszystkich rodzajów rozgrywek, pasjonujemy się, który zawodnik nie zagra w następnym meczu z powodu nadmiaru ostrzeżeń (żółtych kartek) lub wykluczenia czyli czerwonej kartki. Zobaczmy jak tę kwestię reguluje Regulamin Dyscyplinarny PZPN. Na mocy przepisu art. 58 Regulaminu, otrzymanie ostrzeżenia powoduje automatyczną karę dyskwalifikacji jeżeli jest to czwarte ostrzeżenie. Wówczas jest to jeden mecz dyskwalifikacji. Taką samą karą skutkuje ósma żółta kartka tego samego zawodnika. W przypadku dwunastej i każdej kolejnej, co czwartej żółtej kartki (szesnastej, dwudziestej, itd.) w tym samych rozgrywkach mistrzowskich zawodnik musi pauzować dwa mecze.
Otrzymanie ostrzeżenia (żółtej kartki) w czasie zawodów mistrzowskich powoduje też w myśl w art. 59 automatyczną karę pieniężną, a jej dopuszczalność i przesłanki automatycznego ukarania zawodnika karą pieniężną w związku z otrzymaniem ostrzeżenia (żółta kartka) oraz wysokość kar pieniężnych jest określona w regulaminach rozgrywek uchwalanych przez Polski Związek Piłki Nożnej i wojewódzkie związki piłki nożnej.
Nieco inaczej niż w przypadku rozgrywek mistrzowskich wygląda sprawa automatycznych kar za żółte kartki w rozgrywkach pucharowych w polskich futbolu. I tak, zawodnik, który w czasie rozgrywek pucharowych otrzyma ostrzeżenie (żółtą kartkę) zostanie automatycznie ukarany przy drugim ostrzeżeniu – karą dyskwalifikacji w wymiarze 1 meczu. Przy czwartym ostrzeżeniu i każdym kolejnym, co drugim ostrzeżeniu (czyli szóstym, ósmym, itd.) jest to kara w wysokości dwóch meczów. Kary te dotyczą tylko rozgrywek pucharowych i nie mają zastosowania do występów zawodnika w rozgrywkach mistrzowskich (ligowych).
Wykluczenie w wyniku otrzymania samoistnej czerwonej kartki również podlega karze z automatu i świetle art. 61 Regulaminu, powoduje – co do zasady – dwa mecze. Dotyczy to meczów mistrzowskich Ekstraklasy, innych zawodów mistrzowskich lub zawodów pucharowych, ale wykluczenie wykluczeniu nierówne i mamy od tej zasady wyjątki.
Jeżeli przewinienie, za które zawodnik został wykluczony z gry w wyniku samoistnej czerwonej kartki polegało na: naruszeniu nietykalności cielesnej, znieważeniu lub zniesławieniu lub innym, wysoce niesportowym zachowaniu przed, w czasie meczu lub bezpośrednio po nim, to organ dyscyplinarny po przeprowadzeniu postępowania dyscyplinarnego wymierza karę dyskwalifikacji, nie niższą niż 3 mecze albo karę dyskwalifikacji czasowej.
Łagodniej natomiast zostały potraktowane przewinienia związane bezpośrednio z walką na boisku o piłkę czyli pozbawienie realnej szansy zdobycia bramki przez przeciwnika poruszającego się w kierunku bramki ukaranego zawodnika, za które to przewinienie podyktowano rzut karny lub rzut wolny albo pozbawienie drużyny przeciwnika bramki lub realnej szansy na jej zdobycie, poprzez zagranie piłki ręką, przy czym zagrywającym nie był bramkarz we własnym polu karnym albo pozbawienie drużyny przeciwnika realnej szansy zdobycia bramki poprzez zachowanie bramkarza, polegające na zatrzymaniu piłki ręką poza własnym polem karnym. Za takie przewinienie i otrzymaną w jego konsekwencji czerwoną kartkę zawodnik zostaje ukarany z automatu karą jednego meczu.
Zawodnik, którego sędzia wykluczył z gry w wyniku samoistnej czerwonej kartki jest jednocześnie automatycznie zawieszony w prawach zawodnika i do czasu orzeczenia kary nie może brać udziału w rozgrywkach, w których został wykluczony.
Kolejnym przewinieniem jest usunięcie z ławki rezerwowych, uregulowane w art. 62 Regulaminu. Przepis ten nakazuje odpowiednie stosowanie przepisów o samoistnej czerwonej kartce, czyli przepisów art. 48 Regulaminu Dyscyplinarnego, w stosunku do osób, które będąc uprawnionym do przebywania na ławce rezerwowych w trakcie zawodów, zostaną z niej usunięte przez sędziego.
Regulamin zawiera też zasady szczególne, dotyczące kar za przewinienia związane z grą. Zostały one ustanowione w art. 63 i w ich myśl, zawodnik ukarany karą pieniężną za przewinienia związane z grą, do czasu jej zapłaty nie może uczestniczyć w rozgrywkach, których dotyczy orzeczona kara. Zapłata kary pieniężnej ma nastąpić na rachunek bankowy właściwego organu prowadzącego rozgrywki.
Kolejna szczególna zasada ma zastosowanie,, jeśli zawodnik w czasie zawodów mistrzowskich Ekstraklasy, innych zawodów mistrzowskich lub zawodów pucharowych został wykluczony z gry (czerwona kartka) w wyniku otrzymania dwóch ostrzeżeń(żółtych kartek), do rejestru ostrzeżeń wlicza się obie żółte kartki. Także w przypadku przerwania zawodów i konieczności ich powtórzenia, udzielone ostrzeżenia (żółte kartki) oraz wykluczenia (czerwone kartki) wlicza się do rejestru napomnień i wykluczeń zawodnika. Do tego zawody, które zostały przerwane i zweryfikowane jako walkower, uwzględnia się przy odbywaniu kary dyskwalifikacji za przewinienia związane z grą.
Bieg kar, polegający na automatycznej dyskwalifikacji w wymiarze określonym liczbą meczów, rozpoczyna się od meczu następującego po udzieleniu ostrzeżenia (żółtej kartki) lub wykluczenia (czerwonej kartki). Od kar tych nie można wnieść odwołania. Kary te nie mogą być zmniejszone, zawieszone lub darowane, w przeciwieństwie do większości kar, przewidzianych Regulaminem Dyscyplinarnym PZPN.
Warto zaznaczyć, że wymierzenie kary pieniężnej lub kary dyskwalifikacji za przewinienia związane z grą jest dopuszczalne również w przypadku, gdy sędzia nie widział przewinienia dyscyplinarnego. Kara może być również wymierzona zawodnikowi, który uczestnicząc w meczu towarzyskim w kraju lub za granicą był napomniany żółtą kartką bądź zostały wykluczony z gry czerwoną kartką. W tym przypadku, jednak orzeczenie kary może nastąpić po przeprowadzeniu postępowania dyscyplinarnego.
W następnym odcinku napiszemy o karach za niesportowe zachowanie oraz za utrzymanie bezpieczeństwa i porządku na obiekcie piłkarskim.
Portal prawosportowe.pl powstał w 2012 roku i od tego czasu dostarcza czytelnikom wiedzę z zakresu szeroko rozumianego prawa sportowego. Odbiorcami naszych treści są sportowcy amatorzy i profesjonalni, trenerzy, sędziowe, menedżerowie, agenci, działacze organizacji sportowych, sponsorzy. Jesteśmy po to, by pomagać i edukować w sporcie.
Portal od samego początku jest wspierany przez Kancelarię Prawa Sportowego i Gospodarczego DAUERMAN
Zgodnie z art. 13 ust. 1 i ust. 2 Ogólnego rozporządzenia Parlamentu i Rady Unii Europejskiej o ochronie danych osobowych z dnia 27 kwietnia 2016 r. informujemy, iż:
Jeśli potrzebujesz pomocy prawnej w Twojej działalności sportowej, napisz do nas korzystając z poniższego formularza.
Pamiętaj – odległość nie stanowi problemu. Działamy całkowicie on-line.
Przedstaw nam swój problem, a my dokonamy wstępnej bezpłatnej analizy prawnej. Następnie przedstawimy, co możemy wspólnie w tej sprawie zrobić oraz zaproponujemy zasady współpracy. Oczywiście za wszelkie usługi otrzymasz fakturę VAT.
Polityka prywatności PrawoSportowe.pl Sp. z o.o.