02.07.2015
W Światowym Dniu Dziennikarza Sportowego rozpocznę od życzeń dla Kolegów Dziennikarzy. Aby zawsze dopisywało zdrowie i by najlepiej jak potrafią opisywali i mówili o sporcie, nie tylko o samej rywalizacji, ale też o tym co jej towarzyszy – kulisach i różnych negatywnych sprawach, jak np. korupcja i doping.
Największym zainteresowaniem dziennikarzy sportowych cieszy się oczywiście piłka nożna, wszak ponad połowa wartości wszystkich praw telewizyjnych na świecie to prawa do rozgrywek piłkarskich różnych szczebli. Piłka nożna to zatem Mistrzostwa Świata, rozgrywki reprezentacyjne i klubowe kontynentalnych federacji oraz rozgrywki ligowe i pucharowe w poszczególnych krajach, w tym także to co bardzo pasjonuje lokalne, nierzadko wiejskie społeczności czyli tzw. mała piłka. Ją także starają się przybliżyć kibicom dziennikarze sportowi. To relacje z meczów klas okręgowych, klas A, B, C, czy kategorii juniorskich.
Dopiero teraz mimo, że gra zakończyła się już co najmniej kilkanaście dni temu zaczynają pojawiać się oficjalne zweryfikowane tabele, również uwzględniające decyzje organów odwoławczych dotyczące odwołań od decyzji komisji rozgrywek czy dyscyplinarnych w sprawach o grę nieuprawnionych zawodników.
Dziś, chciałbym przenalizować jedną z przyczyn weryfikacji zawodów jako walkower za grę nieuprawnionego zawodnika. Dotyczy ona klubów, które posiadają kilka zespołów. Podstawowymi przepisami regulującymi tę materię są regulaminy poszczególnych rozgrywek np. Wojewódzkich Związków Piłki Nożnej, ale generalne zasady odnajdujemy w Uchwale nr IX/140 z dnia 3 i 7 lipca 2008 roku Zarządu Polskiego Związku Piłki Nożnej w sprawie organizacji rozgrywek w piłkę nożną.
W myśl przepisów § 4 Uchwały – z zastrzeżeniem postanowień przepisów szczególnych, czyli poszczególnych regulaminów rozgrywek - klub posiadający drużyny w kilku klasach rozgrywkowych może wystawić swoich zawodników do gry o mistrzostwo poszczególnych klas z zachowaniem kilku podstawowych zasad.
Po pierwsze – jeżeli w danym terminie drużyna klasy wyższej gra o mistrzostwo lub puchar to pozostali nie biorący udziału w meczu zawodnicy tej drużyny, mogą brać udział w zawodach klasy niższej.
Po drugie - jeżeli w danym terminie drużyna klasy wyższej nie gra o mistrzostwo lub puchar, zawodnicy tej drużyny, którzy grali w poprzedniej kolejce mistrzostw więcej niż połowę meczu, nie mogą uczestniczyć w zawodach klasy niższej w tym terminie. Na ten przepis trzeba zwrócić szczególną uwagę, bowiem prawo do gry w drużynie klasy niższej przysługuje tym zawodnikom dopiero w następnej kolejce (terminie) mistrzostw. Dodatkowo, w tym następnym terminie nie może zagrać więcej niż jak trzech zawodników (tych, którzy w poprzednim terminie grali w meczu klasy wyższej więcej niż połowę meczu). Dodatkowa uwaga interpretacyjna jest też taka, że termin sobotni i termin niedzielny to jeden termin. Chodzi o to, by uniknąć sytuacji, że sobotni mecz klasy wyższej np. 30 maja był traktowany jako poprzedni termin wobec niedzielnego meczu 31 maja w klasie niższej. To jest ten sam termin.
Po trzecie - zawodnik traci prawo do gry w drużynach niższych klas po rozegraniu 2/3 spotkań w drużynie wyższej klasy. I tu także są wątpliwości po stronie klubów, które chciałbym rozwiać. Jeśli liga liczy 16 drużyn, to grają one w rozgrywkach 30 meczów, zatem wyjście na boisku w 20-tym meczu klasy wyższej - niezależnie od wymiarów minutowych w każdym spotkaniu tej klasy – powoduje, że zawodnik traci uprawnienie do gry w niższej klasie i argumentacja, że po 20-tym meczu w klasie wyższej, zawodnik już po raz ostatni został wystawiony w klasie niższej niestety nie ma racji, bowiem 20 z 30 meczów to 2/3, a w przepisie jest sformułowanie „po rozegraniu 2/3 spotkań w drużynie wyższej klasy”, a nie „po rozegraniu więcej niż 2/3 spotkań w drużynie wyższej klasy”. Oczywiście jeśli mowa o innej liczbie meczów czyli 34-ech, 38-miu czy 26-ściu, to za każdym razem trzeba sobie te 2/3 wyliczyć i jeśli wyjdzie nam wartość ułamkowa np. 22,666 dla 34-ech spotkań, to również po 22-gim meczu w klasie wyższej zawodnik nie powinien być wystawiony już w klasie niższej.
Wyjątkiem od stosowania tych zasad są rozgrywki juniorów, bowiem ich powyższe postanowienia nie dotyczą na mocy przepisu § 4 ust. 2 Uchwały nr IX/140 z dnia 3 i 7 lipca 2008 roku Zarządu Polskiego Związku Piłki Nożnej w sprawie organizacji rozgrywek w piłkę nożną. Natomiast zarówno seniorów, jak i juniorów dotyczą pozostałe zasady, sformułowane w przepisach § 4 ust. 1 pkt 4-6, a mianowicie:
Po pierwsze - zawodnik może uczestniczyć w spotkaniu innej drużyny swego klubu, w tym samym terminie, jeżeli w pierwszym spotkaniu grał nie więcej niż połowę czasu gry. Przepis ten nie dotyczy bramkarzy zgodnie z jego literalnym brzmieniem.
Po drugie - jeżeli zawodnik brał udział w spotkaniu mistrzowskim lub pucharowym w wymiarze przekraczającym połowę czasu gry może wystąpić w kolejnym spotkaniu innej drużyny swego klubu, dopiero po upływie 48 godzin od zakończenia tego meczu. Przepis ten także nie dotyczy bramkarzy.
Wreszcie po trzecie - zawodnik do lat 19 może w tym samym terminie uczestniczyć w 2 zawodach swego klubu w łącznym wymiarze czasu gry odpowiadającemu jednym zawodom w klasie rozgrywkowej do której został zgłoszony zgodnie z kategorią wiekową, przy założeniu, że w pierwszym meczu wystąpił nie więcej niż połowę czasu gry. Przepis ten również nie dotyczy bramkarzy, a ponadto należy pamiętać, że w pierwszym z dwóch meczów, zawodnik nie może przebywać na boisku więcej niż połowę czasu ustalonego dla tej kategorii wiekowej.
O tym, kierownicy drużyn powinni bezwzględnie pamiętać i podobnie jak na początku dziennikarzy, tak i teraz kierowników Serdecznie Pozdrawiam!
Portal prawosportowe.pl powstał w 2012 roku i od tego czasu dostarcza czytelnikom wiedzę z zakresu szeroko rozumianego prawa sportowego. Odbiorcami naszych treści są sportowcy amatorzy i profesjonalni, trenerzy, sędziowe, menedżerowie, agenci, działacze organizacji sportowych, sponsorzy. Jesteśmy po to, by pomagać i edukować w sporcie.
Portal od samego początku jest wspierany przez Kancelarię Prawa Sportowego i Gospodarczego DAUERMAN
Zgodnie z art. 13 ust. 1 i ust. 2 Ogólnego rozporządzenia Parlamentu i Rady Unii Europejskiej o ochronie danych osobowych z dnia 27 kwietnia 2016 r. informujemy, iż:
Jeśli potrzebujesz pomocy prawnej w Twojej działalności sportowej, napisz do nas korzystając z poniższego formularza.
Pamiętaj – odległość nie stanowi problemu. Działamy całkowicie on-line.
Przedstaw nam swój problem, a my dokonamy wstępnej bezpłatnej analizy prawnej. Następnie przedstawimy, co możemy wspólnie w tej sprawie zrobić oraz zaproponujemy zasady współpracy. Oczywiście za wszelkie usługi otrzymasz fakturę VAT.
Polityka prywatności PrawoSportowe.pl Sp. z o.o.