19.10.2016
Licencja trenerska, o której pisałem niedawno może zostać zawieszona lub trener może zostać jej w ogóle pozbawiony. Dziś właśnie o takich przypadkach. Zapraszam do lektury!
Przypadki pozbawienia i zawieszenia licencji trenerskiej reguluje Uchwała nr VI/115 z dnia 24 czerwca 2014 roku Zarządu Polskiego Związku Piłki Nożnej dot. licencji trenerskich uprawniających do prowadzenia zespołów piłki nożnej Ekstraklasy, I, II, III ligi, Centralnej Ligi Juniorów, Ekstraklasy Futsalu mężczyzn i Ekstraligi kobiet.
Przesłanki zawieszenia licencji trenera Ekstraklasy, I, II, III ligi, CLJ, Ekstraklasy Futsalu mężczyzn i Ekstraligi kobiet zawarte zostały w przepisach §26 Uchwały nr VI/115. Działając na wniosek Komisji Technicznej PZPN Komisja Dyscyplinarna PZPN, może zawiesić korzystanie z licencji trenera Ekstraklasy, I, II, III ligi, CLJ, Ekstraklasy Futsalu mężczyzn i Ekstraligi kobiet w szczególności w razie:
a. istnienia podejrzenia naruszenia przez trenera postanowień Regulaminu Dyscyplinarnego PZPN,
b. naruszenia norm etyczno – moralnych związanych z wykonywaniem zawodu trenera,
c. naruszenie przysługującego prawa osobistego prowadzenia zespołu w trakcie meczu z wyznaczonej regulaminem rozgrywek strefy technicznej przy linii boczne boiska, tj. dopuszczania innego trenera do faktycznego prowadzenia zespołu w trakcie meczu, nie wpisanego do protokołu meczowego jako pierwszy trener,
d. naruszenia regulaminu pracy przez trenera w miejscu jego zatrudnienia,
e. jednostronnego nieuzasadnionego rozwiązania przez trenera ważnego kontraktu trenerskiego,
f. nieusprawiedliwionej, powtarzającej się nieobecności na konferencjach trenerów PZPN i ZPN,
g. odmowy lub zaprzestania uczestnictwa trenera w procesie podnoszenia kwalifikacji trenerskich.
Wystąpienie ledwie jednego z powyższych przypadków może być już przesłanką do zawieszenia licencji. Warto podkreślić, że w przypadku ponownego naruszenia przez trenera podstawowych obowiązków wynikających z przepisów wewnętrznych PZPN, Komisja Techniczna PZPN będzie wnioskować o 5-letnie zawieszenie licencji trenerskiej.
Ponadto na mocy przepisy § 27, decyzja w sprawie zawieszenia licencji trenerskiej wymaga pisemnego uzasadnienia.
Jeżeli chodzi o pozbawienie licencji, to w świetle przepisów § 28 Uchwały nr VI/115, Komisja Dyscyplinarna PZPN, działając na wniosek Komisji Technicznej PZPN, pozbawia trenera w drodze decyzji, licencji trenera Ekstraklasy, I, II, III ligi, III ligi, CLJ, Ekstraklasy Futsalu mężczyzn i Ekstraligi kobiet w razie wystąpienia jednej z poniższych przesłanek:
a. utraty lub ograniczenia zdolności do czynności prawnych albo utraty praw publicznych lub ograniczenia korzystania z tych praw, stwierdzonych prawomocnym orzeczeniem sądowym,
b. orzeczenia sankcji dyscyplinarnej lub prawnej uniemożliwiającej wykonywanie zawodu trenera,
c. stwierdzenia pełnienia przez trenera funkcji menadżera zawodników w sprawach transferowych,
d. odmowy lub zaprzestania uczestnictwa trenera w procesie szkolenia i podnoszenia kwalifikacji trenerskich,
e. naruszenia podstawowych obowiązków trenera, wynikających z przepisów wewnętrznych PZPN.
Warto zauważyć, że Komisja Dyscyplinarna PZPN „pozbawia”, a nie „może pozbawić”. Zatem nie ma tu mowy o uznaniowości, z jaką spotykamy się przy zawieszeniu licencji trenera. W tamtym przepisie „Komisja Dyscyplinarna PZPN może zawiesić”. Może, ale nie musi. Nie ma obowiązku zawieszenia, ale już w przypadku pozbawienia ten obowiązek istnieje.
Decyzja w sprawie pozbawienia trenera licencji trenera Ekstraklasy, I, II III ligi, CLJ, Ekstraklasy Futsalu mężczyzn i Ekstraligi kobiet wymaga – na mocy § 29 - pisemnego uzasadnienia. Od decyzji Komisji Dyscyplinarnej PZPN w sprawie zawieszenia lub pozbawienia licencji przysługuje trenerowi odwołanie do Najwyższej Komisji Odwoławczej PZPN wniesione w terminie 14 dni od daty otrzymania decyzji (§ 30 Uchwały).
Ewidencję licencji trenerów Ekstraklasy, I, II, III ligi, CLJ, Ekstraklasy Futsalu mężczyzn i Ekstraligi kobiet prowadzi Zespół Kształcenia i Licencjonowania PZPN.
Portal prawosportowe.pl powstał w 2012 roku i od tego czasu dostarcza czytelnikom wiedzę z zakresu szeroko rozumianego prawa sportowego. Odbiorcami naszych treści są sportowcy amatorzy i profesjonalni, trenerzy, sędziowe, menedżerowie, agenci, działacze organizacji sportowych, sponsorzy. Jesteśmy po to, by pomagać i edukować w sporcie.
Portal od samego początku jest wspierany przez Kancelarię Prawa Sportowego i Gospodarczego DAUERMAN
Zgodnie z art. 13 ust. 1 i ust. 2 Ogólnego rozporządzenia Parlamentu i Rady Unii Europejskiej o ochronie danych osobowych z dnia 27 kwietnia 2016 r. informujemy, iż:
Jeśli potrzebujesz pomocy prawnej w Twojej działalności sportowej, napisz do nas korzystając z poniższego formularza.
Pamiętaj – odległość nie stanowi problemu. Działamy całkowicie on-line.
Przedstaw nam swój problem, a my dokonamy wstępnej bezpłatnej analizy prawnej. Następnie przedstawimy, co możemy wspólnie w tej sprawie zrobić oraz zaproponujemy zasady współpracy. Oczywiście za wszelkie usługi otrzymasz fakturę VAT.
Polityka prywatności PrawoSportowe.pl Sp. z o.o.