27.03.2014
Nie chodzi jednak o powrót instytucji znanej z podręczników historii. Całkiem niedawno Maciej Żyłka poinformował o możliwości wprowadzenia tak zwanych rozgrywek Ligi Narodów w piłce nożnej. Zgodnie ze złożoną obietnicą autora zespół prawa sportowego na bieżąco przyglądał się wprowadzanej reformie i dziś możemy już oficjalnie przybliżyć Państwu rozgrywki, które wystartują od 2018 r.
Na kongresie UEFA w kazachskiej Astanie wszystkie europejskie federacje jednogłośnie przyjęły projekt powołania do życia Ligi Narodów. W rozgrywkach wezmą udział 54 reprezentacje europejskie, a spotkania odbywać się będą zgodnie z terminarzem FIFA na podstawie którego obecnie organizuje się spotkania towarzyskie. Wskazane 54 zespoły zostaną podzielone na cztery ligi:
W obrębie każdej z lig powstanie 16 grup trzy lub czterozespołowych, z których zwycięzcy grup w poszczególnych ligach awansują o szczebel wyżej, a ostatnie zespoły spadną do ligi niżej. Natomiast czwórka najlepszych zespołów, czyli zwycięzcy grup z ligi A, wystąpią w Final Four. Według zamierzeń rozgrywki Final Four mają stanowić dla tych zespołów potężny zastrzyk wizerunkowo- finansowy.
Oprócz tego rozgrywki będą zapewniały cztery dzikie karty na Mistrzostwa Europy. Dziką kartę będzie można uzyskać wewnątrz każdej z lig poprzez wygranie odpowiednich półfinałów i finałów. Kolejna edycja w latach 2020-2022 dla zwycięzców dwóch najwyższych lig oraz 10 drużyn z drugich miejsc eliminacji zagwarantuje udział w barażach o awans na mundial w 2022 r. Następnie triumfatorzy 6 par barażowych stworzą 3 pary, które rozegrają mecze o awans na mistrzostwa świata.
Ponadto poinformowano, iż powyższe zmiany nie będą miały wpływu na obecny kształt eliminacji do mistrzostw Europy oraz mistrzostw świata. Ewentualne zmiany dotkną jedynie kalendarza. UEFA podała również wstępny kalendarz gier reprezentacji europejskich na lata 2018-2020:
Wprowadzony system ma uatrakcyjnić rozgrywki reprezentacji oraz spowodować, że zamiast często nudnych meczy towarzyskich kibice będą świadkami meczy traktowanych na poważnie jak mecze o punkty. Wydaje się, że jest to również ciekawa alternatywa dla zapewnienia udziału w najważniejszych rozgrywkach (mistrzostwa Europy, mistrzostwa świata) dla słabszych zespołów, które do tej pory zawodziły w eliminacjach.
Reforma rozgrywek została już przyjęta, dlatego też zamiast pytania czy warto wprowadzić należy odpowiedzieć sobie na pytanie: czy Liga Narodów to atrakcyjna reforma czy unowocześnianie rozgrywek na siłę?
Portal prawosportowe.pl powstał w 2012 roku i od tego czasu dostarcza czytelnikom wiedzę z zakresu szeroko rozumianego prawa sportowego. Odbiorcami naszych treści są sportowcy amatorzy i profesjonalni, trenerzy, sędziowe, menedżerowie, agenci, działacze organizacji sportowych, sponsorzy. Jesteśmy po to, by pomagać i edukować w sporcie.
Portal od samego początku jest wspierany przez Kancelarię Prawa Sportowego i Gospodarczego DAUERMAN
Zgodnie z art. 13 ust. 1 i ust. 2 Ogólnego rozporządzenia Parlamentu i Rady Unii Europejskiej o ochronie danych osobowych z dnia 27 kwietnia 2016 r. informujemy, iż:
Jeśli potrzebujesz pomocy prawnej w Twojej działalności sportowej, napisz do nas korzystając z poniższego formularza.
Pamiętaj – odległość nie stanowi problemu. Działamy całkowicie on-line.
Przedstaw nam swój problem, a my dokonamy wstępnej bezpłatnej analizy prawnej. Następnie przedstawimy, co możemy wspólnie w tej sprawie zrobić oraz zaproponujemy zasady współpracy. Oczywiście za wszelkie usługi otrzymasz fakturę VAT.
Polityka prywatności PrawoSportowe.pl Sp. z o.o.