27.03.2015
W poprzednim odcinku mowa była o skardze kasacyjnej, przysługującej na mocy Regulaminu Dyscyplinarnego Polskiego Związku Piłki Nożnej stronom postępowań dyscyplinarnych, a dziś o postępowaniach szczególnych, czyli postępowaniach uproszczonych ze względu na swój charakter w stosunku do innych postępowań i dotyczących określonej grupy czynów.
Są to: postępowanie w sprawie zakazów stadionowych orzekanych w stosunku do kibiców piłkarskich oraz postępowanie uproszczone w sprawach chuligaństwa, rasizmu i ksenofobii.
Organem właściwym do orzeczenia zakazu stadionowego jest na podstawie art. 148 §1 Regulaminu Dyscyplinarnego PZPN :
1) uprawniony organ dyscyplinarny klubu, będącego organizatorem meczu,
2) Komisja Dyscyplinarna Polskiego Związku Piłki Nożnej lub organ dyscyplinarny innego podmiotu prowadzącego rozgrywki, jeżeli jest organizatorem meczu piłki nożnej.
Zakaz stadionowy musi w świetle przepisu 148 §2 Regulaminu zawierać pouczenie o trybie, terminie oraz sposobie wniesienia środka zaskarżenia oraz organie właściwym do jego rozpoznania.
Jakie są środki zaskarżenia zakazu stadionowego? O tym stanowią przepisy art. 149 Regulaminu. I tak, jeśli zakaz stadionowy został orzeczony przez uprawniony organ dyscyplinarny klubu, to obwinionemu przysługuje odwołanie Komisji Dyscyplinarnej Polskiego Związku Piłki Nożnej lub do organu dyscyplinarnego Spółki Ekstraklasa S.A. w terminie 7 dni od dnia otrzymania orzeczenia wraz z uzasadnieniem. Odwołanie takie jest składane za pośrednictwem organu, który orzekł zakaz stadionowy. Jeżeli zaś zakaz stadionowy orzekła Komisja Dyscyplinarna Polskiego Związku Piłki Nożnej lub uprawniony organ dyscyplinarny innego podmiotu prowadzącego rozgrywki, obwinionemu kibicowi przysługuje wniosek o ponowne rozpatrzenie sprawy w terminie 7 dni od dnia otrzymania orzeczenia wraz z uzasadnieniem. Mamy zatem dwie odmienne od siebie konstrukcje prawne: odwołanie i ponowne rozpatrzenie sprawy.
Rozpoznanie odwołania, jak również wniosku o ponowne rozpatrzenie sprawy, uzależnione jest od zapłaty w terminie 7 dni od otrzymania zakazu stadionowego kaucji w wysokości 200 zł na rachunek bankowy organu rozpatrującego odwołanie. Organ uprawniony do rozpoznania zarówno odwołania, jak i wniosku o ponowne rozpoznanie sprawy pozostawia je bez rozpoznania, jeżeli zostały wniesione po upływu terminu lub nienależycie opłacone. Jeżeli odwołanie lub wniosek o ponowne rozpatrzenie sprawy zostały należycie opłacone i wniesione w zakreślonym terminie, wówczas następuje wstrzymanie wykonania zakazu klubowego do czasu wydania orzeczenia odwoławczego w tej sprawie.
Posiedzenie w przedmiocie rozpoznania środka zaskarżenia od zakazu stadionowego odbywa się nie później niż w terminie 14 dni od dnia jego doręczenia uprawnionemu organowi dyscyplinarnemu, chyba że rozpoznanie odwołania nie jest możliwe z przyczyn trudnych do przezwyciężenia (art. 150 §1 Regulaminu). O posiedzeniu w przedmiocie rozpoznania środka zaskarżenia zawiadamia się klub oraz obwinionego telefonicznie lub za pośrednictwem poczty elektronicznej (art. 150 §1 Regulaminu).
Treść środka zaskarżenia regulują przepisy art. 151 Regulaminu Dyscyplinarnego. Wnoszący odwołanie oraz składający wniosek o ponowne rozpoznanie sprawy zobowiązany jest do przedstawienia w złożonym środku zaskarżenia zakazu stadionowego wszystkich twierdzeń i dowodów na ich poparcie, pod rygorem utraty prawa ich powoływania w dalszym postępowaniu. Jest również zobowiązany do przedłożenia numeru telefonu i adresu poczty elektronicznej, pod który organ uprawniony do rozpoznania środka zaskarżenia będzie zawiadamiał go jako obwinionego kibica o terminie posiedzenia w sprawie. Brak wskazania tych danych lub wskazanie niewłaściwych danych nie wstrzymuje rozpoznania sprawy. To tyle wspólnego, gdy chodzi o odwołanie od zakazu stadionowego i wniosek o ponowne rozpoznanie sprawy o zakaz stadionowy.
Przepisy szczegółowe w sprawie odwołania od zakazu stadionowego znajdują się w art. 152 Regulaminu Dyscyplinarnego. Na ich mocy, klub ma obowiązek niezwłocznie przekazać Komisji Dyscyplinarnej PZPN odwołanie od zakazu stadionowego wraz z aktami sprawy oraz regulaminem obiektu sportowego, na którym klub rozgrywał mecz. Do akt sprawy klub musi załączyć swoje pisemne stanowisko w przedmiocie odwołania oraz przekazać potwierdzenie wpłaty kaucji od odwołania, jeżeli ją uiszczono. Ponadto klub zobowiązany jest wskazać numer telefonu i adres poczty elektronicznej, pod który organ uprawniony do rozpoznania środka zaskarżenia będzie zawiadamiał klub o terminie posiedzenia w sprawie, przy czym brak wskazania tych danych nie wstrzymuje rozpoznania sprawy.
Komisja Dyscyplinarna Polskiego Związku Piłki Nożnej po przeprowadzeniu postępowania wydaje orzeczenie w którym:
1) utrzymuje zakaz stadionowy w mocy,
2) zmienia zakaz stadionowy, orzekając co do istoty sprawy,
3) uchyla zakaz stadionowy i przekazuje sprawę do ponownego rozpoznania, jeżeli rozstrzygnięcie sprawy było przedwczesne i wymaga zebrania dodatkowych dowodów.
Przepisy szczegółowe w sprawie wniosku o ponowne rozpoznanie sprawy znajdują się natomiast w art. 153 Regulaminu Dyscyplinarnego. Na ich mocy, organ dyscyplinarny po ponownym rozpoznaniu sprawy wydaje orzeczenie w którym:
1) utrzymuje zakaz stadionowy w mocy,
2) zmienia zakaz stadionowy, orzekając co do istoty sprawy.
I na zakończenie dzisiejszego odcinka, o postępowaniu uproszczonym w sprawach chuligaństwa, rasizmu i ksenofobii. W świetle art. 159 Regulaminu, przepisy te stosuje się do postępowania w sprawach rażących przypadków chuligaństwa, rasizmu i ksenofobii, w którym wniosek o wszczęcie postępowania złożył Rzecznik Dyscyplinarny PZPN.
Jeżeli okoliczności zdarzenia w sprawach rażących przypadków chuligaństwa, rasizmu i ksenofobii nie budzą wątpliwości i nie wymagają zbierania dodatkowych dowodów, to na mocy art. 160 Regulaminu, Rzecznik Dyscyplinarny niezwłocznie zwraca się do obwinionego z pisemną propozycją wymierzenia oznaczonej kary dyscyplinarnej (zasadniczej i dodatkowej), zakreślając 24-godzinny termin na złożenie pisemnej odmowy. Brak negatywnej pisemnej odpowiedzi w terminie uznaje się za zgodę obwinionego na dobrowolne poddanie się tej karze bez przeprowadzenia dalszego postępowania.
W przypadku uzyskania w terminie 24-godzin zgody obwinionego na zaproponowaną karę lub upływu terminu na złożenie pisemnej odmowy, Rzecznik Dyscyplinarny w świetle art. 161 Regulaminu, przedstawia właściwemu do wydania orzeczenia organowi dyscyplinarnemu wniosek o wymierzenie uzgodnionej kary bez przeprowadzenia dalszego postępowania. Organ dyscyplinarny jest związany treścią wniosku o ukaranie, uzgodnionym przez Rzecznika Dyscyplinarnego z obwinionym, chyba że orzeczenie zaproponowanej kary byłoby niedopuszczalne z mocy prawa, a decydują o tym postanowienia art. 162 Regulaminu Dyscyplinarnego. Od orzeczenia uwzględniającego uzgodniony wniosek o ukaranie odwołanie nie przysługuje (art. 163). Natomiast w przypadku nie uzgodnienia z obwinionym wniosku o ukaranie bez przeprowadzenia dalszego postępowania, Rzecznik Dyscyplinarny przekazuje na mocy art. 164 Regulaminu sprawę właściwemu organowi dyscyplinarnemu.
Portal prawosportowe.pl powstał w 2012 roku i od tego czasu dostarcza czytelnikom wiedzę z zakresu szeroko rozumianego prawa sportowego. Odbiorcami naszych treści są sportowcy amatorzy i profesjonalni, trenerzy, sędziowe, menedżerowie, agenci, działacze organizacji sportowych, sponsorzy. Jesteśmy po to, by pomagać i edukować w sporcie.
Portal od samego początku jest wspierany przez Kancelarię Prawa Sportowego i Gospodarczego DAUERMAN
Zgodnie z art. 13 ust. 1 i ust. 2 Ogólnego rozporządzenia Parlamentu i Rady Unii Europejskiej o ochronie danych osobowych z dnia 27 kwietnia 2016 r. informujemy, iż:
Jeśli potrzebujesz pomocy prawnej w Twojej działalności sportowej, napisz do nas korzystając z poniższego formularza.
Pamiętaj – odległość nie stanowi problemu. Działamy całkowicie on-line.
Przedstaw nam swój problem, a my dokonamy wstępnej bezpłatnej analizy prawnej. Następnie przedstawimy, co możemy wspólnie w tej sprawie zrobić oraz zaproponujemy zasady współpracy. Oczywiście za wszelkie usługi otrzymasz fakturę VAT.
Polityka prywatności PrawoSportowe.pl Sp. z o.o.