18.06.2024
Za nami już 10 meczów grupowych finałów piłkarskich Mistrzostw Europy EURO 2024 – najważniejszej piłkarskiej imprezy w tym roku. Na koniec pierwszej kolejki zmagań grupowych, dzisiaj w grupie F: Turcja zagra o 18:00 z Gruzją, a Portugalia o 21:00 z Czechami. Nasza reprezentacja przygotowuje się do meczu z Austrią w Berlinie (Piątek 21 czerwca, godz. 18:00). Są kontuzje, jak to w sporcie, ale liczymy na powroty naszych piłkarzy, zwłaszcza Roberta Lewandowskiego. Cały turniej rozgrywany jest w oparciu o regulamin pn. „Regulations of the UEFA European Football Championship” (dalej: Regulations). Zapoznamy Was z tymi postanowieniami Regulations, które mogą być najbardziej przydatne przy oglądaniu meczów UEFA EURO 2024.
Warto pamiętać, że Regulations of the UEFA European Football Championship zostały opracowane i uchwalone nie tylko na sam turniej finałowy w Niemczech i nie tylko na nim obowiązują, ale obowiązywały rzecz jasna w eliminacjach i w barażach, których dobrodziejstwo wykorzystali Biało-Czerwoni, eliminując Estonię i Walię. Wówczas emocjonowaliśmy się karnymi w meczu z Walią, wygranym ostatecznie przez Polskę po serii „jedenastek”. A jakie są zasady awansu do fazy pucharowej turnieju w Niemczech?
Spośród 24 uczestników, 16 drużyn awansuje do 1/8 finału. Będą to zwycięzcy oraz zespoły, które zajmą drugie miejsca w we wszystkich grupach, czyli grupach A-F. Ponadto z grup „wyjdą” cztery drużyny, które zajmą 3. miejsca. Tu decydować będzie mała tabela. Cztery najlepsze drużyny spośród sześciu zostaną wyłonione na podstawie: zdobytych punktów, różnicy bramek, liczby strzelonych goli, a w razie potrzeby jeszcze innych kryteriów, o których poniżej, przy okazji prezentacji zasad ustalania kolejności w grupie.
Na pewno w tej „wirtualnej tabeli” zespołów z trzecich miejsc nie będą brane pod uwagę mecze bezpośrednie, bo te drużyny nie grały ze sobą z racji rywalizacji w różnych grupach: A, B, C, D, E i F.
Ustalenie kolejności w grupie reguluje art. 20 Regulations - Article 20 Equality of points – final tournament group stage. Zgodnie z par. 20.01 - Jeżeli dwie lub więcej drużyn w tej samej grupie ma taką samą liczbę punktów po zakończeniu fazy grupowej turnieju finałowego, w celu ustalenia ich rankingów stosowane są następujące kryteria, w podanej kolejności:
a) większa liczba punktów zdobytych w meczach rozgrywanych pomiędzy danymi drużynami;
b) większa różnica bramek wynikająca z meczów rozegranych pomiędzy danymi drużynami;
c) większa liczba bramek zdobytych w meczach rozgrywanych pomiędzy danymi drużynami;
Zatem najpierw o kolejności w grupie przy równej liczbie punktów decyduje bilans meczu bezpośredniego między dwiema drużynami lub bilans meczów bezpośrednich, jeśli zainteresowanych jest więcej drużyn niż dwie.
Zgodnie z par. 20.01 d), jeżeli po zastosowaniu kryteriów od a) do c) drużyny nadal zajmują równą pozycję w tabeli, kryteria a) do c) stosuje się ponownie wyłącznie do meczów pomiędzy pozostałymi drużynami w celu ustalenia ich ostatecznych miejsc w tabeli.
Jeżeli ta procedura nie doprowadzi do podjęcia decyzji, wówczas stosuje się kryteria e) do h), a są to:
e) większa różnica bramek we wszystkich meczach grupowych;
f) większa liczba bramek zdobytych we wszystkich meczach grupowych;
g) niższa suma punktów dyscyplinarnych na podstawie żółtych i czerwonych kartek otrzymanych przez zawodników i osoby towarzyszące we wszystkich meczach grupowych (czerwona kartka = 3 punkty, żółta kartka = 1 punkt, wykluczenie za dwie żółte kartki w jednym meczu = 3 punkty);
h) pozycja w Rankingu Europejskim (patrz artykuł 23) lub jeśli w porównaniu biorą udział Niemcy, zespół gospodarzy - losowanie.
Bardzo ciekawe postanowienie znajduje się w par. 20.02. Zgodnie z nim, jeżeli dwie drużyny, które mają taką samą liczbę punktów oraz tę samą liczbę zdobytych i straconych bramek, rozegrają przeciwko sobie swój ostatni mecz grupowy i na koniec meczu nadal mają taką samą liczbę punktów, o ich ostatecznej kolejności decydują rzuty karne ( patrz par. 22.03 i par. 22.04), pod warunkiem, że żadna inna drużyna w grupie nie będzie miała takiej samej liczby punktów po zakończeniu wszystkich meczów grupowych. Jeżeli więcej niż dwie drużyny mają tę samą liczbę punktów, zastosowanie mają kryteria wymienione w Paragrafie 20.01.
Skoro mowa o rzutach karnych, to przepis dotyczący konkursu rzutów zapewne znajdzie swoje zastosowanie nieraz w fazie pucharowej EURO 2024. Mamy tu bowiem 1/8 finału, ćwierćfinały, półfinały oraz finał. W fazie pucharowej mamy oczywiście dogrywkę 2x15 minut. Kto pamięta jeszcze turnieje z początku tego wieku? Tam były zasady „złotej bramki” lub „srebrnej bramki”, ale one się nie przyjęły. Zatem na tym turnieju, w jego pucharowej fazie, dogrywka nie skończy się na pewno przed czasem, a jeśli nie przyniesie skutku, zostaną zarządzone przez sędziego rzuty karne. Mowa tym w Article 22 Extra time and kicks from the penalty mark. W świetle par. 22.01, jeżeli w meczach barażowych i turniejach finałowych nie zostanie wyłoniony zwycięzca, rozgrywane są dwie 15-minutowe części dogrywki. Jeśli po dogrywce obie drużyny nadal będą miały taki sam wynik, zwycięzca zostanie wyłoniony na podstawie rzutów z punktu karnego. Jeśli wymagana jest dogrywka, pomiędzy końcem regulaminowego czasu gry a początkiem dogrywki następuje pięciominutowa przerwa. Z reguły zawodnicy pozostają na boisku podczas tej pięciominutowej przerwy, według uznania sędziego (par. 22.02 Regulations).
Zgodnie z par. 22.03, rzuty z punktu karnego wykonywane są zgodnie z procedurą określoną w Przepisach gry IFAB. Aby zapewnić ścisłe przestrzeganie procedury, sędziemu pomaga jego zespół, który również zapisuje liczbę zawodników w każdej drużynie, którzy wykonali rzuty z punktu karnego (par. 22.04 Regulations).
Warto podkreślić, że zgodnie z art. 53 - Article 53 UEFA Disciplinary Regulations - do wszelkich przewinień dyscyplinarnych popełnionych przez krajowe związki piłkarskie, działaczy, członków lub inne osoby pełniące funkcję na meczu mają zastosowanie postanowienia Regulaminu Dyscyplinarnego UEFA, chyba że niniejszy regulamin stanowi inaczej.
Żółte i czerwone kartki – regulacje dotyczące napomnień i wykluczeń – zostały zebrane w Article 54 Yellow and red cards.
Zgodnie z par. 54.01 Regulations, co do zasady zawodnik lub osoba towarzysząca drużyny wyrzucona z pola gry i/lub jego bezpośredniego otoczenia (czerwona kartka – przyp. PS), w tym strefy technicznej, zostaje automatycznie zawieszona na kolejny mecz w rozgrywkach. W przypadku poważnych wykroczeń UEFA Control, Ethics and Disciplinary Body (Komisja Kontroli, Etyki i Dyscypliny UEFA) ma prawo zaostrzyć tę karę, w tym rozszerzyć ją na inne rozgrywki.
Kwestię napomnień (żółtych kartek) reguluje par. 54.02. Zgodnie z nim, w przypadku powtarzających się napomnień w turnieju finałowym, zawodnicy i osoby funkcyjne drużyn są zawieszani po dwóch napomnieniach i nie mogą brać udziału w kolejnym meczu, czyli pauza następuje po dwóch żółtych kartkach. Pauza następuje także po czwartym napomnieniu. Może dojść do takiej sytuacji, gdy zawodnik zostanie wykluczony (czerwona kartka) za drugą żółtą kartkę, a nie ukarany samoistną czerwoną kartką. Wówczas te napomnienia mu się kumulują i może otrzymać cztery w fazie grupowej.
Na mocy par. 54.05 oczekujące zawieszenia za żółtą kartkę w fazie grupowej lub barażach wygasły po zakończeniu zawodów kwalifikacyjnych i nie przeszły do turnieju finałowego. Zawodnicy zaczęli więc UEFA EURO 2024 z „czystą kartą”. Taka sama konstrukcja ma zastosowanie w turnieju finałowym, ale obowiązuje dopiero po rozegraniu ćwierćfinałów. Chodzi o to, by żółta kartka w półfinale nie wyeliminowała zawodnika z gry w finale. Zgodnie z par. 54.06, napomnienia z meczów turnieju finałowego, które nie zakończyły się zawieszeniem, wygasają po zakończeniu ćwierćfinału. Nie przechodzą do półfinału. I ostatnie z tych postanowień „kartkowych” – par. 54.07, a zgodnie z nim napomnienia i oczekujące zawieszenia za żółtą kartkę w turnieju finałowym wygasają wraz z zakończeniem turnieju. Nie rozciągają się zatem na kolejne rozgrywki, czy to Ligę Narodów, czy też eliminacje (europejskie) do Mistrzostw Świata 2026.
Organizacje sportowe
14.05.2025
Piłka nożna
09.05.2025
Piłka nożna
05.05.2025
09.05.2025
05.05.2025
29.04.2025
22.04.2025
16.04.2025
Portal prawosportowe.pl powstał w 2012 roku i od tego czasu dostarcza czytelnikom wiedzę z zakresu szeroko rozumianego prawa sportowego. Odbiorcami naszych treści są sportowcy amatorzy i profesjonalni, trenerzy, sędziowe, menedżerowie, agenci, działacze organizacji sportowych, sponsorzy. Jesteśmy po to, by pomagać i edukować w sporcie.
Portal od samego początku jest wspierany przez Kancelarię Prawa Sportowego i Gospodarczego DAUERMAN
Zgodnie z art. 13 ust. 1 i ust. 2 Ogólnego rozporządzenia Parlamentu i Rady Unii Europejskiej o ochronie danych osobowych z dnia 27 kwietnia 2016 r. informujemy, iż:
PrawoSportowe.pl Sp. z o.o.
ul. Powstańców Śląskich 9
53-332 Wrocław
tel. +48 693 672 258
e-mail: bok@prawosportowe.pl
Jeśli potrzebujesz pomocy prawnej w Twojej działalności sportowej, napisz do nas korzystając z poniższego formularza.
Pamiętaj – odległość nie stanowi problemu. Działamy całkowicie on-line.
Przedstaw nam swój problem, a my dokonamy wstępnej bezpłatnej analizy prawnej. Następnie przedstawimy, co możemy wspólnie w tej sprawie zrobić oraz zaproponujemy zasady współpracy. Oczywiście za wszelkie usługi otrzymasz fakturę VAT.
Polityka prywatności PrawoSportowe.pl Sp. z o.o.