Newsletter

Zapisz się do newslettera

Uzupełnij swojego maila i bądź na bieżąco z nowościami na stronie prawosportowe.pl

ikonka fb ikonka tw

Piłka nożna

Opłata ryczałtowa dla klubu odstępującego zawodnika

22.02.2019

Nie ma nic za darmo – chciałoby się powiedzieć. Często transferom „wolnych zawodników”, czyli tych aktualnie bez klubu towarzyszą kwoty za podpisanie kontraktu, czy prowizje menedżerskie, o których ostatnio również było głośno i pisaliśmy o tym na portalu prawosportowe.pl. To, że nie ma kwoty transferowej nie oznacza, że pozyskanie zawodnika jest bezkosztowe. Pozyskaniu zawodnika towarzyszy też w wielu przypadkach ekwiwalent za wyszkolenie. Od 1 stycznia tego roku obowiązuje zresztą nowe prawo dotyczące ekwiwalentów w polskiej piłce nożnej.

A co jeśli za wyszkolenie danego zawodnika jego poprzedniemu klubowi nie przysługuje ekwiwalent za wyszkolenie? Odpowiedzi należy poszukać w przepisach Uchwały nr I/9 z 28 stycznia 2019 roku Zarządu Polskiego Związku Piłki Nożnej w sprawie opłaty ryczałtowej dla klubu odstępującego zawodnika.

Zgodnie z Art. 1 ust. 1 tejże Uchwały, w sytuacji, gdy klubowi odstępującemu nie przysługuje ekwiwalent za wyszkolenie zawodnika, który zmienia przynależność klubową jako zawodnik wolny, przed zakończeniem roku w którym kończy 28 rok życia, klub pozyskujący zobowiązany jest do wniesienia na rzecz klubu odstępującego opłaty ryczałtowej w wysokości uzależnionej od klasy rozgrywkowej w której występuje pierwsza drużyna klubu pozyskującego wg. następujących zasad:

a) Ekstraklasa – 3.000- zł netto,

b) I liga i II liga – 2.400- zł netto,

c) III liga, IV liga i Ekstraklasa futsalu – 1.200 zł netto,

d) Klasa Okręgowa, Ekstraliga kobiet, I liga kobiet i I liga futsalu – 600 zł netto.

A zatem jeśli piłkarz przekroczy wiek określony w uchwale dotyczącej ustalania ekwiwalentu, ale nie ukończy jeszcze 28 roku, klub pozyskujący jest zobowiązany do uiszczenia klubowi odstępującemu zryczałtowanej opłaty. I nie ma tu znaczenia, że zawodnik jest już wolny. Jego kontrakt w poprzednim klubie już się zakończył. Ten poprzedni klub jest klubem odstępującym, bo to jako zawodnik tego klubu, piłkarz był poprzednio zarejestrowany i taka była jego przynależność klubowa.

Uchwała nr I/9 rozstrzyga również wątpliwości podatkowe. Zgodnie z art. 2 ust 2., w sytuacji, gdy klub odstępujący jest płatnikiem podatku VAT, do opłaty ryczałtowej należy doliczyć wartość należnego podatku VAT wg. stawki podstawowej. Zatem o doliczeniu podatku VAT i o powiększeniu opłaty o aktualnie obowiązującą stawkę podatku od towarów i usług decyduje status podatkowy klubu odstępującego i czy jest on płatnikiem VAT-u.

Uchwała przewiduje też przypadki, gdy opłata ryczałtowa nie przysługuje klubowi odstępującemu. Zgodnie z art. 2 taka opłata nie przysługuje klubowi odstępującemu w przypadku:

a) gdy zmiana przynależności zawodnika następuje do klubu V kategorii klasy rozgrywkowej; o której mowa w Art. 1 ust. 4 Uchwały nr V/88 z dnia 23 maja 2018 roku Zarządu PZPN w sprawie określenia zasad ustalania ekwiwalentu za wyszkolenie zawodników

b) prawomocnego, jednostronnego rozwiązania kontraktu przez zawodnika, z winy klubu odstępującego;

c) prawomocnego rozwiązania kontraktu z winy klubu, stwierdzonego orzeczeniem Izby ds. Rozwiązywania Sporów Sportowych;

d) gdy zmiana przynależności klubowej zawodnika następuje po upływie 12 miesięcy od rozegrania przez niego ostatniego oficjalnego meczu w klubie odstępującym.

W związku z wejściem w życie nowej uchwały i to z dniem jej podjęcia, straciła moc Uchwała nr 8/52 z dnia 12 lipca 2002 roku Prezydium Zarządu Polskiego Związku Piłki Nożnej dot. opłaty ryczałtowej dla klubu odstępującego za zawodników pomiędzy 23, a 28 rokiem życia.

Ostatnie wpisy autora

Zobacz więcej »

Newsletter

Zapisz się do newslettera by być na bieżąco z nowościami na stronie prawosportowe.pl

About

ikonka logo

Portal prawosportowe.pl powstał w 2012 roku i od tego czasu dostarcza czytelnikom wiedzę z zakresu szeroko rozumianego prawa sportowego. Odbiorcami naszych treści są sportowcy amatorzy i profesjonalni, trenerzy, sędziowe, menedżerowie, agenci, działacze organizacji sportowych, sponsorzy. Jesteśmy po to, by pomagać i edukować w sporcie.

Portal od samego początku jest wspierany przez Kancelarię Prawa Sportowego i Gospodarczego DAUERMAN

Kontakt z nami

Serwis Obsługuje:

logo dauerman

Kontakt:

PrawoSportowe.pl Sp. z o.o.

Al. Śląska 1

54-118 Wrocław

Stadion Wrocław (Budynek Wschód, III p.)

tel. +48 693 672 258

e-mail: bok@prawosportowe.pl

Na skróty

Zapytaj prawnika » Regulamin serwisu Polityka prywatności