Newsletter

Zapisz się do newslettera

Uzupełnij swojego maila i bądź na bieżąco z nowościami na stronie prawosportowe.pl

ikonka fb ikonka tw

Sporty indywidualne

ONZ uznaje autonomię sportu

12.11.2014

W dzisiejszym blogu chciałabym wspomnieć o wydarzeniu jakie miało miejsce w pierwszym tygodniu listopada. Chodzi o uznanie przez Organizację Narodów Zjednoczonych autonomii Międzynarodowego Komitetu Olimpijskiego i sportu, co zostało określone mianem milowego kroku w historii w stosunkach między sportem a polityką.

Wskazane uznanie zostało potwierdzone w rezolucji przyjętej w drodze konsensusu na 69. Sesji Zwyczajnego Zgromadzenia Ogólnego ONZ w Nowym Jorku. Uchwała potwierdza sport jako sposób promocji, edukacji, zdrowia, rozwoju oraz pokoju i podkreśla ważną rolę MKOI i ruchu olimpijskiego w osiąganiu tych celów. Na sesji zaznaczono, że owszem należy tworzyć partnerstwa pomiędzy krajowymi komitetami olimpijskimi i rządami krajowymi jednak zawsze pamiętając, że sport powinien zostawać neutralny politycznie. W liście do prezesów Narodowych Komitetów Olimpijskich prezydent MKOI wezwał ich do wzmocnienia niezależności sportu w swoich krajach i podkreślił, że dotychczasowa współpraca MKOI z ONZ wskazuje na pozytywny wpływ, jaki wynika z połączenia sportu, biznesu, polityki czy kultury.

I choć o tym wydarzeniu (w przeciwieństwie do zagranicznych komitetów olimpijskich) nie informuje storna internetowa PKOL (przynajmniej ja nie znalazłam takiej informacji), to widać we wskazanym przez władze MKOI obszarze podjęcie działań przez Polskę. Jak na razie, 27 października odbyło się międzynarodowe sympozjum zorganizowane z inicjatywy Polskiego Komitetu Olimpijskiego we współpracy z resortami Spraw Zagranicznych oraz Sportu i Turystyki, na którym padło szereg propozycji, przedstawionych przez przedstawicieli ze świata sportu, marketingu, czy polityki. Nie są to wiadomości poufne. Po dokładnym opracowaniu i przygotowaniu przez zespół PKOL zostaną przesłane do wszystkich uczestników tego spotkania oraz do zainteresowanych nimi instytucji.

Ze skrótem interesujących wniosków i rekomendacji przedstawionych po zakończeniu obrad można się zapoznać tutaj.

 

Ostatnie wpisy autora

Zobacz więcej »

Newsletter

Zapisz się do newslettera by być na bieżąco z nowościami na stronie prawosportowe.pl

About

ikonka logo

Portal prawosportowe.pl powstał w 2012 roku i od tego czasu dostarcza czytelnikom wiedzę z zakresu szeroko rozumianego prawa sportowego. Odbiorcami naszych treści są sportowcy amatorzy i profesjonalni, trenerzy, sędziowe, menedżerowie, agenci, działacze organizacji sportowych, sponsorzy. Jesteśmy po to, by pomagać i edukować w sporcie.

Portal od samego początku jest wspierany przez Kancelarię Prawa Sportowego i Gospodarczego DAUERMAN

Kontakt z nami

Serwis Obsługuje:

logo dauerman

Kontakt:

PrawoSportowe.pl Sp. z o.o.

Al. Śląska 1

54-118 Wrocław

Stadion Wrocław (Budynek Wschód, III p.)

tel. +48 693 672 258

e-mail: bok@prawosportowe.pl

Na skróty

Zapytaj prawnika » Regulamin serwisu Polityka prywatności