Newsletter

Zapisz się do newslettera

Uzupełnij swojego maila i bądź na bieżąco z nowościami na stronie prawosportowe.pl

ikonka fb ikonka tw

Piłka nożna

Odznaczenia za działalność piłkarską w Polsce

05.11.2018

Kilka tygodni temu, Zarząd Polskiego Związku Piłki Nożnej przyjął Regulamin nadawania medalu „Za wybitne osiągnięcia w rozwoju piłki nożnej”. Znowelizowana została Uchwała nr VI/174 z dnia 22 kwietnia 2009 roku Zarządu Polskiego Związku Piłki Nożnej w sprawie przyjęcia Regulaminu nadawania medalu „Za wybitne osiągnięcia w rozwoju piłki nożnej”. Rozszerzono krąg podmiotów upoważnionych do zgłaszania do Komisji Odznaczeń PZPN na piśmie wniosków o nadanie tego medalu.

Dołączono do tego grona komisje Polskiego Związku Piłki Nożnej. Jest ich kilkanaście. Wcześniej takie uprawnienie miały: Zarząd PZPN, Zarządy wojewódzkich związków piłki nożnej i Klub Seniora PZPN.

Zgodnie z art. 1. Uchwały nr VI/174, celem nadania medalu „Za wybitne osiągnięcia w rozwoju piłki nożnej” jest wyróżnienie i uhonorowanie osób fizycznych za zasługi poniesione w pracy nad rozwojem polskiej piłki nożnej i działalność na rzecz podnoszenia jej poziomu. Są trzy rodzaje takich medali, a wynika to art. 2 tejże Uchwały:

- Złoty,

- Srebrny,

- i Brązowy.

Medalem „Za wybitne osiągnięcia w rozwoju piłki nożnej” mogą być wyróżnieni:

- działacze, sędziowie, trenerzy oraz pracownicy Polskiego Związku Piłki Nożnej i wojewódzkich związków piłki nożnej,

- zawodnicy,

- oraz inne osoby fizyczne, które swym bezpośrednim działaniem wspierają działalność polskiej piłki nożnej.

Medal nadawany jest przez Zarząd PZPN z własnej inicjatywy lub na wniosek Komisji Odznaczeń PZPN w związku z Walnymi Zgromadzeniami Delegatów PZPN oraz Walnymi Zebraniami Wojewódzkich Związków Piłki Nożnej, z okazji uroczystości państwowych, jubileuszy klubów i innych organizacji sportowych, a także w innych terminach mających doniosły charakter dla wnioskodawcy.

Medal mogą otrzymać tylko te osoby fizyczne, które uprzednio zostały wyróżnione złotą honorową odznaką PZPN i spełniają niżej wymienione warunki:

1. w przypadku działaczy, sędziów, trenerów i pracowników oraz innych osób fizycznych za wieloletnią działalność społeczną w sporcie piłkarskim w PZPN, WZPN i klubach:

- Medal Brązowy może być przyznany za minimum 30 lat działalności,

- Medal Srebrny - za minimum 35 lat działalności

- i Medal Złoty za minimum 40 lat działalności.

2.w przypadku zawodników - za wybitne osiągnięcia sportowe.

Zgodnie z 8 Uchwały, medal „Za Wybitne Osiągnięcia w Rozwoju Piłki Nożnej” może być w uzasadnionych przypadkach nadany również innym osobom, które wspierają działalność i popularyzują rozwój polskiego piłkarstwa. Rejestr i dokumentację nadanych medali „Za Wybitne Osiągnięcia w Rozwoju Piłki Nożnej” prowadzi Komisja Odznaczeń PZPN.

Uchwałą nr VII/148 z dnia 5 września 2018 roku Zarządu Polskiego Związku Piłki Nożnej zmieniono również Uchwałę nr VI/175 z dnia 22 kwietnia 2009 roku Zarządu PZPN dotyczącą przyjęcia Regulaminu nadawania Diamentowego Odznaczenia PZPN. Zmiany były kosmetyczne, ale przy tej okazji warto przybliżyć to odznaczenie.

 Zgodnie z par. 1 Uchwały nr VI/175, Diamentowe Odznaczenie PZPN stanowi kompozycja wykonana z metalu w kolorze złotym w dwóch wersjach:

- „duża” o wymiarach 32x30 mm przyznawana dla organizacji piłkarskich (wojewódzkich związków piłki nożnej, klubów piłkarskich itp.) oraz innych osób prawnych,

- „mała” o wymiarach 22x20 mm przyznawana osobom fizycznym.

Jak wynika z par. 2 Uchwały, Diamentowe Odznaczenie PZPN nadaje się za szczególne zasługi dla organizacji, rozwoju i upowszechniania piłki nożnej w Polsce:

  1. zawodnikom, trenerom, sędziom i działaczom piłkarskim ,
  2. związkom piłki nożnej i klubom piłkarskim,
  3. innym osobom fizycznym i prawnym.

Odznaczenie, przyznaje się po spełnieniu następujących warunków:

  1. zawodnikom – za rozegranie w barwach I reprezentacji narodowej Polski w piłce nożnej ponad 80 spotkań lub za osiągnięcie wybitnych sukcesów sportowych (medale olimpijskie, mistrzostwa świata i Europy),
  2. trenerom, instruktorom, sędziom i działaczom piłkarskim – wyróżnionym uprzednio Złotym Medalem „Za wybitne osiągnięcia w rozwoju piłki nożnej”, od przyznania którego upłynęło co najmniej 5 lat,
  3. wojewódzkim związkom piłki nożnej – istniejącym powyżej 80 lat,
  4. klubom sportowym – o tradycjach powyżej 80-letnich, posiadającym w swoim dorobku tytuł Mistrza Polski lub zdobywcy Pucharu Polski, względnie międzynarodowe sukcesy (udział w finałach europejskich pucharów ), a także wyróżniających się w pracy z młodzieżą ,
  5. innym osobom fizycznym i prawnym – za znaczące zasługi w rozwoju i propagowaniu polskiego piłkarstwa.

Na wniosek Zarządu PZPN odznaczenie może być także przyznane organizacjom lub przedstawicielom innych państw współdziałającym efektywnie na rzecz rozwoju polskiego piłkarstwa.

(zdjęcie ma charakter ilustracyjny)

Artykuł dostępny również w formie podcastu: [embed]https://soundcloud.com/prawosportowepl-podcast/odznaczenia-za-dzialalnosc-pilkarska-w-polsce[/embed]

Ostatnie wpisy autora

Zobacz więcej »

Newsletter

Zapisz się do newslettera by być na bieżąco z nowościami na stronie prawosportowe.pl

About

ikonka logo

Portal prawosportowe.pl powstał w 2012 roku i od tego czasu dostarcza czytelnikom wiedzę z zakresu szeroko rozumianego prawa sportowego. Odbiorcami naszych treści są sportowcy amatorzy i profesjonalni, trenerzy, sędziowe, menedżerowie, agenci, działacze organizacji sportowych, sponsorzy. Jesteśmy po to, by pomagać i edukować w sporcie.

Portal od samego początku jest wspierany przez Kancelarię Prawa Sportowego i Gospodarczego DAUERMAN

Kontakt z nami

Serwis Obsługuje:

logo dauerman

Kontakt:

PrawoSportowe.pl Sp. z o.o.

Al. Śląska 1

54-118 Wrocław

Stadion Wrocław (Budynek Wschód, III p.)

tel. +48 693 672 258

e-mail: bok@prawosportowe.pl

Na skróty

Zapytaj prawnika » Regulamin serwisu Polityka prywatności