18.08.2016
Z zainteresowaniem czytam komentarze dotyczące obecnej sytuacji prawnej i zmiany właścicielskiej w piłkarskiej Wiśle Kraków. Zgadzam się z wczorajszym komentarzem eksperta z zakresu marketingu sportowego, że pora w Polsce wprowadzić przepisy, które umożliwią komisjom licencyjnym blokowanie dostępu osób przypadkowych.
Wczorajszy komentarz zbiegł się z telefonem jaki otrzymałem od sportowca z innej dyscypliny sportu rozczarowanego sytuacją, że mając roszczenie do stowarzyszenia, na bazie którego założono spółkę akcyjną ( a dokładniej stowarzyszenie stało się 100 % akcjonariuszem w nowo powstałej spółce ), nie może się zaspokoić bo stowarzyszenie nie posiada żadnego majątku ( i nie ma odpowiedzialności członków zarządu ), a właśnie dopuszczono nowy podmiot SA do ligi zawodowej.
Coś tu rzeczywiście jest nie tak. Chyba pora pomyśleć o tym – przynajmniej w czołowych dyscyplinach gier zespołowych – by poza już istniejącymi przesłankami, które należy spełnić w procesie ubiegania się o licencję ( również w zakresie braku zobowiązań i minimalnej kwoty budżetu ) dopuścić możliwość ustalania kryteriów bezpośrednio względem właścicieli klubów ( tych majątkowych, bądź liczebności posiadania pakietu akcji ). I nie będzie tu żadnej kolizji z normami prawa powszechnie obowiązującego. To prawo powszechne nie reguluje i nie musi regulować tych kwestii. Nie przeszkadza to jednak, by w organizacjach sportowych, przynależność do których jest dobrowolna, takie dodatkowe regulacje wprowadzić. W mojej ocenie byłby to kolejny dobry krok w kierunku profesjonalizacji sportu ( tym razem od strony właścicielskiej ).
10.01.2023
08.01.2021
19.10.2020
06.04.2020
23.03.2020
Portal prawosportowe.pl powstał w 2012 roku i od tego czasu dostarcza czytelnikom wiedzę z zakresu szeroko rozumianego prawa sportowego. Odbiorcami naszych treści są sportowcy amatorzy i profesjonalni, trenerzy, sędziowe, menedżerowie, agenci, działacze organizacji sportowych, sponsorzy. Jesteśmy po to, by pomagać i edukować w sporcie.
Portal od samego początku jest wspierany przez Kancelarię Prawa Sportowego i Gospodarczego DAUERMAN
Zgodnie z art. 13 ust. 1 i ust. 2 Ogólnego rozporządzenia Parlamentu i Rady Unii Europejskiej o ochronie danych osobowych z dnia 27 kwietnia 2016 r. informujemy, iż:
Jeśli potrzebujesz pomocy prawnej w Twojej działalności sportowej, napisz do nas korzystając z poniższego formularza.
Pamiętaj – odległość nie stanowi problemu. Działamy całkowicie on-line.
Przedstaw nam swój problem, a my dokonamy wstępnej bezpłatnej analizy prawnej. Następnie przedstawimy, co możemy wspólnie w tej sprawie zrobić oraz zaproponujemy zasady współpracy. Oczywiście za wszelkie usługi otrzymasz fakturę VAT.
Polityka prywatności PrawoSportowe.pl Sp. z o.o.