15.04.2015
Jak już pisałem w poprzednim artykule korupcja w piłce nożnej to nie tylko ustawianie wyników meczów, w celu osiągnięcia korzyści. To także ustawianie przebiegu meczu i manipulowanie poszczególnymi zagraniami i zdarzeniami na boisku, powodowane korzyściami majątkowymi i osobistymi lub ich obietnicami.
Zachowania takie są penalizowane w wielu krajach, w tym i w Polsce. Przypomnę tylko, że korupcja czynna i bierna oraz przygotowanie, usiłowanie i pomocnictwo są penalizowane w Ustawie o Sporcie. Osoba uczestnicząca w takim procederze musi liczyć się także z odpowiedzialnością dyscyplinarną. Taka kara może złamać karierę piłkarską i na wielu piłkarzy, a zwłaszcza tych młodych utalentowanych może być bardziej uciążliwa niż kara przewidziana w Kodeksie Karnym. Może bowiem zupełnie zniweczyć marzenia o grze na wysokim poziomie. Dyskwalifikacja, przerwa w treningach, brak praktyki meczowej w konsekwencji udziału w procedrze korupcyjnym powinny spełniać funkcję straszaków dla osób, które zastanawiają się czy wziąć udział w procederze korupcyjnym albo są kuszone obietnicą łatwego zarobku, ale na jednym razie taka współpraca z grupą przestępczą najczęściej się nie kończy.
Należy uświadamiać młodych piłkarzy jakie to jest zagrożenie i że w obliczu intratnej propozycji mogą zwrócić się do organów Policji i poinformować o niej. Zresztą zaniechanie poinformowania jest zagrożone odpowiedzialnością dyscyplinarną.
Korupcji w piłce nożnej dotyczą przepisy art. 79 i 80 Regulaminu Dyscyplinarnego PZPN.
W świetle art. 79 §1 Regulaminu, osoba, która czyni przygotowania, usiłuje udzielić, udziela lub obiecuje udzielić korzyści majątkowej lub osobistej w zamian za nieuczciwe zachowanie, mogące mieć wpływ na wynik zawodów piłkarskich podlega:
a) karze pieniężnej nie niższej niż 10.000 zł,
b) karze dyskwalifikacji czasowej w wymiarze nie niższym niż 6 miesięcy,
c) wykluczeniu z PZPN.
Opisane powyżej zachowanie to korupcja czynna. Korupcja bierna została uregulowana w art. 79 §2 Regulaminu i podlega takim samym karom jak czynna. Korupcji biernej dopuszcza się osoba, która czyni przygotowania, usiłuje przyjąć lub przyjmuje korzyść majątkową lub osobistą albo jej obietnicę w zamian za nieuczciwe zachowanie, mogące mieć wpływ na wynik zawodów piłkarskich.
Kary mogą być również - na mocy art. 79 §3 – nałożone na klub. Odpowiedzialność dyscyplinarną osobistą może też ponieść zawodnik, trener lub działacz, wówczas gdy dojdzie do zaniechania zawiadomienia organu dyscyplinarnego o zachowaniu, wyczerpującym znamiona przewinienia dyscyplinarnego korupcji czynnej lub biernej. Wówczas osobom fizycznym wymierza się: karę pieniężną lub karę dyskwalifikacji czasowej w wymiarze nie niższym niż 3 miesiące.
„Zapobieganie korupcji w sporcie jest też jednym z kryteriów sportowych” umieszczonym w Podręczniku Licencyjnym PZPN na sezon 2015/16. I tak np. zgodnie z Podręcznikiem dla klubów Ekstraklasy jest to kryterium oznaczone symbolem „S.06 B”.
…
S.06.B
Klub, który wnioskuje o licencję musi dowieść, że przynajmniej pierwszy zespół, zespoły młodzieżowe oraz pierwszy trener lub asystent trenera pierwszego zespołu i zespołów młodzieżowych wzięli udział w sesji lub szkoleniu poświęconym zapobieganiu korupcji w sporcie oraz zagrożeniom uzależnieniem od gier hazardowych.
…
Za niespełnienie kryterium obowiązkowego z grupy „B”, klub wnioskujący podlega sankcjom wymienionym w pkt 5.4.1.3. Podręcznika Licencyjnego PZPN, lecz nadal ma prawo otrzymać Licencję uprawniającą do udziału w Rozgrywkach Klubowych PZPN i Rozgrywkach Klubowych UEFA.
Tymi sankcjami są:
a) ostrzeżenie (w przypadku stwierdzenia jedynie drobnych nieprawidłowości); lub
b) zakaz transferów do klubu, orzekany na czas nie dłuższy niż do zakończenia Sezonu Licencyjnego,
na który wydawana jest Licencja ; lub
c) ograniczenie możliwości uprawniania nowych zawodników, orzekane na czas nie dłuższy niż do zakończenia Sezonu Licencyjnego, na który wydawana jest Licencja; lub
d) ograniczenie łącznego wynagrodzenia pojedynczego lub wszystkich zawodników; lub
e) karę pieniężną (w kwocie od 5000 PLN do 1.000.000 PLN) płatną w terminie 30 dni od uprawomocnienia się decyzji; lub
f ) pozbawienie na kolejny sezon rozgrywkowym punktów w Rozgrywkach Klubowych PZPN (w wymiarze od 1 do 10 punktów).
Wspomniane szkolenia są wymagane także w procedurze licencyjnej dla klubów I ligi. Wypadałoby jednak jeszcze postulować rozszerzenie katalogu podmiotowego o kluby II ligi oraz o kluby występujące w Centralnej Lidze Juniorów. Zresztą objęcie jak największej liczby młodych piłkarzy tego typu programem i stworzenie systemu szkoleń także w akademiach piłkarskich powodowałoby wykreowanie w grupie młodych piłkarzy świadomości, że uczestnictwo w ustawianiu przebiegu zawodów i czerpaniu z tego korzyści jest szkodliwe nie tylko dla samych rozgrywek, ale i dla tych piłkarzy, którzy tak naprawdę mogą się stać jedynie pionkami w wielkiej grze, wielkiej układance zorganizowanych grup przestępczych.
Portal prawosportowe.pl powstał w 2012 roku i od tego czasu dostarcza czytelnikom wiedzę z zakresu szeroko rozumianego prawa sportowego. Odbiorcami naszych treści są sportowcy amatorzy i profesjonalni, trenerzy, sędziowe, menedżerowie, agenci, działacze organizacji sportowych, sponsorzy. Jesteśmy po to, by pomagać i edukować w sporcie.
Portal od samego początku jest wspierany przez Kancelarię Prawa Sportowego i Gospodarczego DAUERMAN
Zgodnie z art. 13 ust. 1 i ust. 2 Ogólnego rozporządzenia Parlamentu i Rady Unii Europejskiej o ochronie danych osobowych z dnia 27 kwietnia 2016 r. informujemy, iż:
Jeśli potrzebujesz pomocy prawnej w Twojej działalności sportowej, napisz do nas korzystając z poniższego formularza.
Pamiętaj – odległość nie stanowi problemu. Działamy całkowicie on-line.
Przedstaw nam swój problem, a my dokonamy wstępnej bezpłatnej analizy prawnej. Następnie przedstawimy, co możemy wspólnie w tej sprawie zrobić oraz zaproponujemy zasady współpracy. Oczywiście za wszelkie usługi otrzymasz fakturę VAT.
Polityka prywatności PrawoSportowe.pl Sp. z o.o.